Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#775
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Multe multumiri dom` parinte. Citisem eu despre acea socializare...dumneata i-ai dat sens acum. Intr-adevar,,,azi a marait si latrat pe o vecina...dar aceasta a plecat. Mai pe seara a venit o alta cunostinta...l-am lasat afara din perimetrul sau si a mers direct la el si s-a jucat...au fugit prin curte. Are un alergat extrem de comic...mai mult topaie decat alearga si ii falfaie urechile. Am vazut ca o buna parte din perro de presa canario au urechile taiate.

Inca odata, sincere multumiri din suflet. Apreciez timpul acordat acestui post.

Sa ne ierte distinsii nostri moderatori...dar ...poate, vreunul sau altul, va dori caini de paza pentru eventualele hectare de solarii si vor sti sa aleaga un caine bun.:) Ne citim pe PM sau petzone...am bagat de seama ca este si asa ceva pe SP.

Ma pun si eu sa dorm...sunt daramat. Am recoltat toata ziua rosii...chiar daca a fost cald:). In acelasi timp...am si un nou record personal...Voi pune poze cu datele respective...nu stiu cand, le-am facut, asta e ideea:).

#776
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu tot pe pur sangele ala de maidan, pe care`l ai deja, mizez. Se vede ca`i facut din tata lup si mama vulpe, e hot rau si simpatic. Am avut unul care arata aidoma si mi`e dor si acum de el dupa 15 ani.

#777
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,548
  • Înscris: 27.01.2012
Serife schimba titlul topicului in Gradina zoologica a lu' matale!!!
:) :) :)
P.S.
Sa-ti traiasca si sa te pazeasca!
Am si eu un 'canin' de paza la tara ce a supravietuit tuturor vicisitudilor, otravurilor, latzurilor si rautatilor...numele lui?
Mohicanul!!!
;)
Al tau cum se cheama?

Edited by subway_guru, 05 August 2015 - 00:27.


#778
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Eu nu-i înțeleg pe cei care-şi iau câini din ăştia gen cane corso și alți corpolenți din ăştia de pază și-i țin închiși într-un țarc. Dacă sunt crescuți cu o minimă atenție nu e nevoie de țarc... știu ce să facă când e un membru al familiei prezent și vine un străin; la fel și când vine cineva în lipsa stăpânilor. Nu vă luați câini din ăștia dacă nu aveți timp de ei, că vă chinuiți și voi și ei.
Gospodarul după câine se cunoaște.

#779
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Adi, depinde. Da, un caine care nu e lipit de tine si nooatea in somn, nu te poate apara.
De aia si spuneam ce spuneam legat de temperament, ca nu imi plac cei hiperdefensivi.
  pe de alta parte insa nu ai dreptate, si iti spune asta unul care mergea cu cainele la liber oriunde, inclusiv intre caini agresivi.
padocul are si el rolul sau, cu cat cainele e mai "foc" e mai util.


#780
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Hera se numeste...de aia cred ca maraie deja. Parinte, multumesc din nou.

Am recoltat cca 2t de tomate de pe un solar mare...azi le am expediat la piata. Sper sa fie mai bine decat data trecuta. Record pe o planta...juma de galeata de tomate de 15litri...36 de tomate mari..alea mici nu s au numarat. ...asta pe langa.n culegaturi pana acuma. Poze...data viitoare. Nu mai am rabdare..nici energie. Gud nait.

#781
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Cine vine la recoltat de tomate? Attached File  uploadfromtaptalk1439010871478.jpg   2.73MB   205 downloads

#782
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Frumos
Gravitet?

#783
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Numai Gravitet. Acuma am iesit din solar...45 de grade cu adiere...50 fara...umiditate 63 64 la suta...cine vrea sauna e bine venit...dau si de mancat:)  cine nu...poa sa culeaga prune...invitat special dl corsica...stiu ca i place.

#784
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
:( vreau si eu prune si mancare romaneasca si sauna si tot :( :(

#785
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Mie imi place zeama de la prune, 32 grade dupa prima distilare si 52 dupa a doua!
Anul asta se anunta un rod bun la prune si la noi in Prahova, deja pregatesc vasele...

#786
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
La noi "ioc" prune si mere anu asta. Dar avem "extras" cu grade din rezerva strategica :)

#787
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
La.noi sunt cat de cat...mai ales la strada la oameni...e plin de pruni...rareori cate un nuc sau castan. Cine are la camp...sunt vreo 2 3 livezi cu pruni...nu prea are niimic...au inghetat. Azindam inainte cu recoltatul. Mai e jumate de solar de recoltat. Va fi cald din nou...sper sa terminam pana se incalzeste. Pe saptamana viitoare vom recolta si ceva kapia din solar. Am coapta de vreo 2 saptamani...dar am lasat o acolo..majoritatra fiind cu putrgai apical si nu am recoltat o pentru ca apicalul sa nu mi urece la fructele de mai sus. Am si plante care au scapat neatinse si arata fenomenal pe 2 brate. Kapturul se apropie de 1.8 1.9m..coach 1.5 si kapirex 1.2. Fix de 2 brate aveam nevoie...mai bine o lasam tufa si se facea cum se facea...rodul de jos.mai mare si n sus ce vroia Domnul. Din pacate n am putut asigura conditii prea bune in materie de umiditae si umbra faot care a condus la pierderea aproape integrala a rodului de jos. Trist...erau destule pierderi cauzate de cultura de varza. La camp stau foarte bine...irigam doar noaptea...facem cu schimbul...eu, tata si fratele. Sper sa mi repare motopompa defecta...s au rupt segmentii...dar sunt cam greu de gasit...nu e cel mai actual model, are 15 ani de utilizare intensiva pe timp de vara( 2 3ani a stat degeaba...n am avut in camp)...dar ca si calitate a constructiei bate orice...inclusiv Honda...o singura parte e prost gandita...anume rezervorul...are scurgerea facuta exact in partea de jos..pe un colt si se strang toate mizeriile acolo, mizerii care conduc la o oarecare colnmatare a carburatorului...cred ca l am curatat de 15 ori anul asta. Daca nu e gata in scurt timp, va trebui sa mai cumpar una. Ploi nu vor fi...asa ca va totul va creste din benzina si curent. Aspersia din gradini imi consuma intre 5 si 10lei pe zi. Irigatul solariilor intre 3 si 5 lei zilnic...uneori merge 4h...alteori a mers 8. Benzina cam 70 80litri pe saptamana...cu tot cu varza de toamna. Parcela de ardei inghite de 400 500ron numai ingrasaminte saptamanal, stropit 150 300..depinde cu ce dau.... telina e cea mai ieftina pana acum...1gr pe planta pe saptamana..plus multa apa. Cele 2t de saptamana asta s au vandut cu o medie de 1.3ron per kg. Ma gandesc la cei cu 20 30ha de legume...aia oare ce costuri au? Verisorul meu are 2ha...2 treimi e la picurare si restul la aspersie. 40 de litri de benzina o irigare...1x la 2 zile iriga. Si daca ceri 1.5 pe rosii de calitate, e mult domle..e mult sefule. Chhhh. Sa nu te ia dracii. Curios de pretul la conopida. Preconizez 5lei in septembrie si jale in octombrie...tomatele ciclul 2 nu cred ca vor trece de 2ron nici dupa primele 2 3 ingheturi usoare. Varza de toamna va avea pret zic eu....s a dezgustat lumea care o cultiva ocazional si au ramas varzarii cu parcele consistente...insa multa va fi scoasa pe piata dupa decada 2 din octombrie...a plantat lumea mai tarziu datorita pretului foarte bun de anul trecut post 20octombrie. Mno.bine. o duminica faina:). Ah...castravetii cred ca vor fi cautati pe motivul intarzierii plantarii...pana in 20.07 trebuiesc sa fie plantati...putini au putut din cauza tomatelor plantate mao tarziu. Au revoir.

#788
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce fel de fintini ai forat tu serifule ca parca te auzeam in primavara ca forezi fintini de irigare ?cat costa una ?
la noi de miine se inchide apa de la dunare ca cica se suspenda irigatiile ca a secat dunarea....!!!!!
e nasol tare sa ramii fara apa din luna august.......

#789
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Eu cumpar din piata Dr Taberei, Bucuresti. Rosii-2 lei kg minim, ardei 3 lei kg, vinete 2 lei kg.

#790
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Sile...fantanile mele sunt de 40 si 110 acasa. Si mai am patru din alea imense in cele 2 curti. Iti fac maine poze daca vrei la toate si le voi posta cat de curand posibil. Cele de la camp sunt de 50...teava batuta cred ca e procedeul...l am descris in momentul in care le am facut. 300ron bucata a fost...3 am facut pe 1.36ha. In primavara,  apa era pe la 4 5metri. Acuma e pe la 6 cred...maxim. in total am 10 fantani intravilan, 3 la camp in locul actual si alte 3 in alte 1.36ha. Imi pare rau ca se inchide apa in zona ta...ce te faci coleg sile? La ce adancime aveti apa in cazul unei fantani?

#791
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
acum la 1,5 metri e nivelul.nu stiu dupa ce seaca desecarea la cit este ....maxim 3 m -4....

#792
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
la asa adancimi chiar ebo problema.cu puturile? faci 100, singur....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate