Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#739
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
La mine n a ajuns acea torentiala. Am 'recoltat' ce putea fi  cel putin 30t de varza in conditii relative de irigat si 50 daca ma ajuta ploaia..nu l luam sub 2kg. N am avut mana de lucru in acea perioada si l am scapat de sub control.vreau sa zic ca nu a venit absolut nimeni..a venit seceta si gata...pana acolo i a fost...pacat. m a durut sufletul sa vad atata munca si investitie sub talerele de la disc. Macar e tocat si nu l mai vad. Primavara vin oamenii..sunt iesiti din iarna si n au nici un sfant. Incepand din luna mai...cand greul a inceput...pauza...au stat la umbra...au mers in alte parti la tuns de oi de exemplu(sunt cativa sibieni cu turme mari in localitate). Au trait o vreme din astea...vara, cald...bere samd...viata buna la ei. Astazi mi au batut la usa 3...daca nu am de lucru. I am refuzat vehement. N au decat sa se descurce. Voi mai plati din septembrie incolo cand va fi masiv de recoltat. De acu incolo...utilaje..astea nu obosesc. Nu ma mai bazez pe nimeni. Nu am fiare..nu mai fac. Sistemul de irigat pentru partea de ardei si telina...cele 0.8ha sau 0.9...e corect dimensionat, eficient mi a facut fata la arsita asta care nu se mai opreste. Orice ar fi...in 4h e irigat totul ca la carte cu maxim 6litri de benzina...asta ar insemna maxim 250ron pe saptamana...1000ron pe luna la irigat zilnic...vorbim de seceta totala. Telina a avut parte de ploile din mai, insa ardeii au crescut doar din benzina...asta daca scad cei maxim 30litri pe mp din 28 mai incoace. Si acuma e innorat...fulgera..se tot screme..nimic. chiar daca e izolat, pe o raza de 15km cultura mare e compromisa total...si mai sunt ele locuri de n a plouat..

#740
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Mi`ar placea sa te vad cu ceva hala metalica profi (menegerul-style) cat mai curand si sa lasi munca asta de sclav la camp ca te omoara cu zilele la ce povestesti tu acolo. E dezolant cand nici oameni cu ziua nu mai poti sa faci rost in tara asta de asistati sociali.

#741
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
serrifule, daca nimic nu merge dupa cum te astepti, mai ai pe cineva (uite, ca am ajuns si noi, "cineva").

Ne ai pe noi.

In agricultura e ca la Roland Garros, doar ca joci finala in fiecare zi. Iar uneori o mai bati si pe Serena Williams.

Noaptea, cu atomizorul.

Da', si cand o bati ...

Edited by jumborom, 26 July 2015 - 19:29.


#742
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Da...stropitul a ajuns un sport de performanta pt mine..stiu vecinii cand stropesc eu. Eu dau pe 200l solutie pe 2000mp de solar...asta din spate da 50 si o vecina dins imediata apropiere da 80 pe aceeasi suprafata..ambii baga uree din plin. Data trecuta adica luni am mai dus 50 lazi la Alba Iulia pe langa cele 80 sau 90 vandute duminica noaptea in Oradea la 1.4. Azi si ieri am mai recoltat inca 55 de pe jumate din suprafata...adica de pe 700mp. Restul isi asteapta randul in solariile ramase...2mici si unul mare..sunt nestropite de 2 saptamani and counting:). In afar de Ca si insecticizi nu e cazul de altceva. Evidenta e aici..n am mai scris nicaieri. La final de sezon luam calculatorul...recitim posturile ai vedem ce branza am facut. Cele de luni s au vandut la fenomenalul pret de 2.1ron per kg. Calitatea a fost fara cusur. Va pun putine poze mai tarziu daca apuc. Mai am de asezat un bax.. sub 23 24 curat nu am in bax. Povestim dupa ce incarc duba. Va multumesc pentru cuvintele frumoase.

#743
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Attached File  uploadfromtaptalk1437939455392.jpg   3.53MB   164 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1437939475440.jpg   3.43MB   159 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1437939491882.jpg   3.06MB   136 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1437939510551.jpg   3.16MB   171 downloads
Astea au plecat la Alba Iulia.

Attached File  uploadfromtaptalk1437939623018.jpg   4MB   174 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1437939651063.jpg   3.77MB   171 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1437939671073.jpg   2.81MB   184 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1437939710614.jpg   4.14MB   175 downloads

Prima poza gogosari...2 3 kapia si ultima rosiile de azi..atat aranjate cat si asa cum vin din solar.

#744
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Zilnic fac pene la cei care aduc legume si pepeni in iubita noastra capitala. Pun foarte , foarte mult pe dubele de transport. Uneori ajung la 3,8-4,00 tone, fata de 1.8- 2,5 t. Stiu ca baietii trebuie sa faca transportul eficient. Am ajuns la modalitatea de a cunoaste pretul de la en gross cu minim 24 ore inainte.  Asfaltul ajunge in acesta perioada la vreo 60*, 70*. Multe explozii de pneuri. Majoritatea la anvelope de 15'', 16 ''.Au si cate 2-3 explozii la un drum. Absolut din cei care aduc marfa in capital, 95%,  folosesc UREE!!!. Sunt sinceri in informatii (aici e si meritul meu de chestionare) si recunosc, faptul ca este singura lor modalitate de supravietuire. Imi dau de regula, cadou, cate 2-3 pepeni galbeni sau verzi. Primesc si consum fructele respective. La varsta mea nu cred ca se mai lipeste ceva de mine. Sunt imun!

Serrifule, reflecteaza la modul cel mai serios, referitor la elasticul invocat de mine acum nu stiu ce perioada temporala. Si un Durex, se rupe!
Ai grija de tine si cauta solutii optime de menajare a energiei tale!

#745
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@seriffu, sa te ajute al de sus sa ajungi cu bine -si financiar si mental si fizic -  la sfarsitul sezonului, ca mare-i truda ta de fiecare zi!

Edited by scaiba, 26 July 2015 - 23:38.
typo


#746
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Neata buna. Asa e 1orgule...ai dreptate. In ultimele 2 saptamani am tras..dar nu atat de tare, mai rezonabil...dar tot e mult, pe orice parte o intorci. Stiu ca cei care intermediaza marfa le incarca in draci. Cei de  la Oradea sunt parliti pe toate partile de pene si necazuri de astea...ei cam se duc in Polonia si Ungaria. De la Sprinter 3xx, sau Lt 35...au trecut toti la Iveco 35cxx, 50cxx iar marea majoritate folosesc Iveco 65cxx...cu punti de camion..izolat cate un Sprinter 4xx...6xx, crafter pe dublu. La fel si cei din Mm...majoritatea Sprinter 6xx..616 cu precadere...detarate.bineinteles. din fabrica pe.o 3.5 mmta ai voie sa pui intre 1100 si 1400kg...in functie de cat d grea e duba la gol. Pe cele cu 6 in fata..ai voie sa pui 3t...dar conduci cu C ul. Ei le au detarat la 3.5...au voie sa puna 6 700kg...in realitate nu vin fara 6 7 tone. Importa multe radacinoase si tomate..care sunt grele ca naiba per metru cub. Daca ar umbla noaptea si ar avea anvelope bune n ar pati asa ceva. De firme se leaga Arr ul...le cantareste.de mine ca si producator...niciodata. asa cum sunt ei...controlorii de trafic, inteleg si stiu ca n am alta solutie nici eu decat sa incarc..mai ales primavara cu varza. Sa i vezi ce ochi mari fac in momentul in care deschizi duba in spate si vad muntele de varza...deseori 4tone. Sunt de bun simt si educati...spun ca e frumoasa si cer cu acelasi bun simt 2 3 kg ca sa si faca o salata si te lasa sa pleci in plata Domnului. Ma rog...nu se stie niciodata cand dai peste cel care nu intelege. Nu ca n ar fi cum zice el...dar alta varianta n ai. Deocamdata sunt doar cu rosii...am rupt recoltatul in doua ca sa fie mai usor...dar din septembrie va vedea din nou 3t cu plus de multe ori pe saptamana. Fiind aproape de Oradea...plecam doar seara..in 2h ajungi...la 23 sa zicem ca esti acolo si te pui sa cureti conopida vreo 3h...expui restul sortimentelor si gata...incepe piata. Daca esti singur cu cate o duba destul de mare ...cum e a noastra...da naiba de tine daca ai conopida multa. Restul pleaca toate ambalate la baxuri sau sacuti.

Claudia...multumesc..sper sa fie.bine la sfarsit de octombrie. Am nevoie de o toamna lunga.

Multumesc.

#747
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum adica baga uree ??,foliar ?

#748
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Uree la picurare. Foliar o dau pe varza, conopida si telina. Nu e rau foliar...cantitatea e mica. Nu e rau nici la picurare...oricum planta pentru a fructifica are nevoie de azot ureic, azotat de amoniu si potasiu..isi ia cat are nevoie si din ureea aia...insa se poate ajunge la excese....si nu i prea place. Nu baga mult...dar baga. O persoana din astea doua are si turma de oi...asa ca nu duce lipsa de gunoi de grajd...si cel de oaie e cel mai bun raportat la continutul de Npk pe unitatea de masa sau hectolitrica. Ea are impresia ca ureea face diferenta...dar nu zice de tonele de gunoi bagate anual in solarii. Daaar...odata cu acel gunoi si a bagat si daunatori...viermi de sarma, nematozi si boli de sol provenite din descompunerea doar partiala.a acelui gunoi. Fiecare face cum il taie capul. Eu am ales...Italpollina si Orgevit. Punct. Daca 3kg culeg de pe tomata...macar am satisfactia ca nu am hamalit remorci intregi.de gunoi. Fertilizare de baza 150ron per 1000mp cu cele mai sus mentionate sau 1500 per.hectar. tot atata. Motorina ma costa mai mult de atat ca sa duc atata gunoi.de la sursa mea...nu mai vorbesc de mana de lucru...efortul.e astronomic.

#749
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

*
POPULAR

Postul asta as vrea sa ramana undeva lipit...

Rog colegii moderatori sa faca in asa fel incat sa fie accesibil la o super simpla cautare...sau sa lipeasca undeva..sau sa deschida un topic separat, sa mute postul acolo si sa-l inchida...iar dupa sa-l lase la importante, sticky sau pinned...cum doriti voi. O scriu odata si alta data numai....Timpul meu este extrem de limitat. Mi-a picat o motopompa azinoapte, am stat sa irig pana la 2, la 6:20 m-am trezit, am recoltat azi iar 70 de lazi de tomate si tare m-am necajit cand am aflat ca s-a dus pretul mai jos decat era. Adica, la 1.5 hai ca e ok, dar mai jos...nu. Marele si imensul meu noroc in acest an a fost faptul ca n-am administrat ingrasaminte. Tomatele mele au crescut din apa si stropit(fineturi, cum imi place mie sa le zic). Orice stie sa le planteze, sa mearga pe un brat...unii si pe doua, dar nu toata lumea stie cat sa irige, ce ingrasaminte, ce produse fito...E foarte important CAND si CUM si CAT administrezi, altfel le faci de-o varza toate. Primavara a fost extrem extrem de capricioasa aici. Au fost perioade de 25 30 de grade in mai. Eu, mi-am zis...gata, vine vara. Aerisesc maxim ca sa lege rodurile de jos. Au fost cateva zile calde si pana la urma a venit un frig si niste ploi...si 7 grade noaptea si-un vant. Nici macar un strop nu mi le-a afectat, deschise zi-noapte, maxim, fara porti, fara capete...nimic. Atunci mi-am dat seama de faptul ca unul din acele produse e chiar bun...anume cupricul Scudo. accuweather.com m-a ajutat foarte mult in vederea administrarii fitosanitarelor din dotare. Recomand consutarea a 2 3 site-uri meteo si va spun alea de ce sa va feriti in imediata perioada urmatoare...gongi sau boli. Insecticizii au dat randament peste asteptari in contextul in care anul trecut am avut  atac de tuta absoluta, iarna n-a fost grea si nu stiu cat de bine au murit gongile. Rezultatul...nici o tomata intepata, gaurita sau patata de tripsi. La fel...Vezi ca e ceva mai racoare, le infoi de bor.. Ala e esenta a tot ce-i verde Pune totul in miscare. In combinatie cu acest bor, am administrat Auxym. In tomate copilite o singura data mi-au legat in draci. Intr-adevar, am avut grija sa le spal cu bor si auxym cand a fost mai racoare...sa stiu ca lucrez la sigur. Bun, poate o sa ziceti ca a fost un an light, ceea ce si a condus la acest pret de rahat. 30.000 de fire de hibrizi ardeiosi au stat langa varza nestropita de vreme buna...de-aia am si bagat discu-n ea...n-am vrut gradina zoologica in ardei. Din nou insecticizii si-au facut efectul nesperat. De ce? Am avut mare grija sa spal ardeii aia in solutie. Altfel, daca aplicati tehnologia asta si nu intrati cu solutie multa, sa curga de pe ele, nu faceti nimic. Myr Ca...la rosii si-a facut efectul...zero putregai apical...La ardei ba, n-am avut cum opri putregaiul apical la 50 de grade in solar. Bun...Gata cu vorbaria, ma pun si eu sa dorm...dimineata nu stiu in ce parte sa o apuc...solarii nestropite de 2saptamani cu plus...de abia am reusit sa fac in dupa masa asta conopida din gradina cu motocultorul printre randuri. Am prins si ceva piatra intre roata si grup...roata s-a strambat...sau axul. Daca s-a dus axul o sa ma iau de cap cu atatea cheltuieli.

Iata tehnologia totala de tratamente fitosanitare, stropire si picurare. Cine n-are picurare, sa-si puna. La fel...si un vermorel sau atomizor. Atomizorul e cel mai indicat pentru ca stropii sunt foarte mici si poti aplica exact pe dosul frunzei, mai ales dimineata pana-n 10...cand toti porii se deschid.

La plantare in primele irigari: Topsin 1gr/mp Sau mai indicat Elise 1-2gr/mp
   Novadim Progress 1ml/mp
   Phosphit One 1ml/mp. Aceste tratamente se repeta pana e bine daca e vreo problema cu bolile de sol sau nematozi, viermi de sarma.

Stropiri:

INTRAREA 1 INSECTICIZI
  Hunter 190ml/100l apa
Boundary 380ml/100l apa
Trainer 400ml/100ml apa Primii doi sunt insecticizi, de la ICAS si urmatorul e un stimulator, excelent. Trainerul sau otetul se adauga pentru a scadea ph-ul apei...insa eu aplic Trainer, fac si o fertilizare foliara cu aceeasi intrare.

INTRAREA2 CUPRIC
Scudo 0.1%...sau 100ml in 100l de apa, preventiv sau 0.2% curativ

INTRAREA 3 BOLI

Red Bloc (putregai cenusiu in special) 0.35% sau 350ml in 100ml de apa.... Impreuna cu precedentul se ocupa cam de toate draciile...viroze, bacterioze...Ma rog, depinde si de gradul de infestare, aerisire...Stiu eu care ce face?!  
Blocks pentru fainare...aceeasi doza...asta e de contact...Numa bun pentru cucurbitacee. Eu l-am luat, dar sta bine in lada.

INTRAREA 4 Legare
  Myr Bor 350ml in 100l apa+
  Auxym 100ml in 100l apa

Cele 4 intrari obligatoriu pe parcursul a 2 saptamani....2 intrari pe saptamana...Puteti stropi inclusiv seara cu un produs si dimineata cu urmatoarea grupa. SAU...daca aveti cultura curata, puteti amana si 3saptamani insecticidul de exemplu, sau cupricul. OCHII PE CER  SI LA VREME!

Din 3 in 3 satamani, dupa ce se incalzeste si aveti 30 cu plus in solar, Myr Ca 350ml in 100l apa(pt putregaiul apical)

Inainte de coacere Myr K 350ml/100l apa + Auxym 100ml/100l apa...tot din 3 in 3 saptamani...sau 2 in 2 daca nu se coc uniform. 1-2 tratamente pe ciclul de cultura ajung.

CARENTIALE: Myr Magnese, Myr Chlorosys(Fier) aceleasi doze ca si mai sus...0.35%...ajunge un tratament sau niciunul. Eu n-am dat, n-a fost cazul anul asta. Anul trecut da.

Produsele si preturile  le gasiti cu ajutorul lui google...sau daca scaiba si claudia imi vor permite, voi posta linkul catre ele. Altfel nu-mi permit... Scump e Elise-ul, Auxym-ul si insecticizii. Restul sunt extrem de ieftine. Ah...blocks si red bloc nu sunt tare ieftine ...dar e ok.

Atata tot. Astea-s toate produsele. Am renuntat la tabele elaborate de persoane care vor sa adune bani cu orice pret. Si mai mult de atat...nici nu garanteaza. Atunci de ce sa cumpar eu Laser, Confidor, Vertimec, Milbecnock, Ortiva, Actara si mai stiu eu ce? Nu...categoric nu. Ori merg bine, ori merg rau, eu raman la ICAS si Italpollina. Macar raman cu bani in buzunar. Anul trecut am aruncat mii de lei pe stropitul in solarii si tot le-a luat naiba.

Produsele sunt universal valabile pentru toate verziturile. La varzoase merg in continuare pe cele clasice, musculita alba de camp din zona mea, are o rezistenta extraordinara la  orice e pe piata...Am incercat si anul asta sa fiu ortodox cu zeci de atomizoare purtate inutil in spate pe conopida, toata mi-au ciuruit-o ganganiile cu intarzierile mele pana la decizia finala...Am eu leac si pentru aia...dar ala il pastrez in continuare pentru mine. Cand natura te obliga, n-ai ce sa faci...dai cu bomba atomica si moare tot. Nici nu mai stau la discutii. Punct ochit, punct lovit. Astept in continuare pareri cu privire la produse testate cu succes de catre colegi...si chestiuni gen zeama bordaleza si mai stiu eu ce alte minuni, gen tone de cafea presarete pe 1 hectar de varzoase, sa nu se aduca in discutie. Strict produse disponibile in fitofarmacii. N-am vreme de preparat urzici sau mai stiu eu ce. Am solicitat si in urma cu cateva luni sfaturi, tot n-am primit ceva la subiect.


Prin acest post am vrut ca si contributia mea la aceasta comunitate de oameni harnici, dispusi sa sa murdareasca din plin, sa fie una consistenta si sa ramana ceva  in urmea mea pe cand va fi sa nu mai dau pe aici...Eu nu mai am nervi de mancat cu giga-contra sau cu unii de cred c-au inventat pruna.. 1 2 3 scantei si-am zburat. Nu-mi aduc credite inutile, n-am inventat eu tomata, dar pur si simplu. Asta am facut, cu aceste rezultate, in aceste conditii.  La mine, tehnologia  a facut fata anul asta in conditiile mentionate in varii postari de-ale mele. Cu astea voi merge inainte, orice-ar fi. Jumbo, arunca o privire ...ca tu sigur le gasesti, si spune-ne ce-i cu ele...ie bune sau nu ie bune?

Sa va fie de folos in urmatorii ani pentru cei care veti dori sa o adoptati. Produsele se gasesc si micro ambalate...asa ca nu va trebuie sa cumparati din cele scumpe la litru. Va ajung 100ml vreme buna. Restul, luati-le la litru...au un pret extrem de rezonabil, cel putin din punctul meu de vedere...40 45 ron per litru.

Doamne ajuta-va.

Ah...Fertilizarea cu ingrasaminte. musai musai musai pe baza analizelor de sol! Daca faci dupa capul tau, risti s o dai in carente sau excese. Mai ganditi-va inca odata ca acele plante care le cresteti si va faceti rasadul la becuri si leduri...si pe geam, si nah...e rau cand n-ai spatiu destinat. Bun...va chinuiti cu ele 2 luni de zile, pe ger...pe toate cele..atunci pe plantati in gradina sau in solarel... Dupa aia, pacea domnului...cica bio. Bun, sunt de acord. Cumparati ingrasaminte organice pe care scrie Bio...nu scrie degeaba! .stropiti-le macar. Aceste plante sunt ca si niste copii. Nu le dau ce trebuie, nu se dezvolta armonios. N-ai cum sa ai fruct sanatos pe planta bolnava. N-ai cum sa ai fruct gustos pe planta flamanda dupa ceva substante nutritive.

Nimeni nu reusea sa evolueze cu pentium 486...nici cu AMD Athlon 1.6mhz...Pana si eu am trecut la intel i7. Agricultura asta e ca orice afacere...Nu investesti, nu vei fi rasplatit...nu dezvolti. In era noastra progresul se face prin tehnologie si nu prin revenire la epocile medievale. "pe vremuri"..ok...aia era atunci. Suntem in prezent. Urmeaza viitorul...ce facem, traim in trecut? Nu cred ca e o idee prea buna! Haideti sa lasam in pace oamenii care sunt extrem de pregatiti pe un domeniu restrans, sa-si faca treaba in pace si liniste si noi sa ne-o facem pe-a noastra cum stim mai bine.

Stimatele doamne, claudia, anasstasia, anknic...concis am fost?

Gud nait.

Edited by serrifu, 29 July 2015 - 22:34.


#750
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postserrifu, on 29 iulie 2015 - 22:21, said:

Postul asta as vrea sa ramana undeva lipit...
L-am lipit, atât timp cât vei mai scrie pe forum, nu va dispărea Posted Image

#751
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Asa scaiba...sa stie lumea si sa faca si ea bine in consecinta.

#752
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
serrifu-le este absolut remarcabil ca ai reusit sa obtii rezultate foarte bune mergand pe atat de multe produse bio intr-o cultura intensiva precum a ta !

Nu uita sa spui si de fertilizari (cand, cat) ca sa avem un tablou complet.

P.S. Am senzatia ca trebuie sa te gandesti la nivelul urmator: cultivarea florilor, macar pe o suprafata mica la inceput. Ai toate calitatile si cunostintele pentru a o apuca pe un astfel de drum. Nu-i usor nici la flori (la vanzari in special, pana te cunoaste lumea), dar macar e mai frumos, mai rentabil si nici nu te cocoseaza.

Uite asa fac eu banii de vacanta, vara (cam 100 de lei / galeata x 4 galeti X 2 drumuri pe saptamana; 1 drum = 3 ore culesul si fasonarea (daca sunt singur) + 3 ore drumul):

Attached File  Lisi 01.JPG   468.91K   202 downloads Attached File  Lisi 02.JPG   470.02K   200 downloads

Edited by jumborom, 30 July 2015 - 07:32.


#753
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Buna dimineata. Coleg Jumbo, in solarii n am fertilizat deloc anul asta. Am facut analize de sol si am avut totul in exces...nu mai retin valorile, la fosfor stiu ca am batut pe oricine a mai facut analize acolo...2000ppm si mi s a spus ca pot vinde solul pe post de ingrasamant. Potasiu 1600 cred si azot nu departe de astea. La prrzentarea de ardei...la 5minute distanta, omul mai avea 2 solarii nou noute facute de mana lui...superbe la propriu...11latime, 3.6h si 16L...acolo au venit si cei de la Hezera Genetics sau cum s o scrie..ca sa si vada tomatele experimentale. I am spus aceste8 valori...a zis ca nu i destul..ca potasiu ar trebui 3000ppm...l am intrebat pe inginerul meu si a zis ca e arhisuficient cat am. Si se pare ca e suficient..apa paie si bataie. Am mai lucrat cu oameni consacrati in domeniu...in afara de a ne stoarce de bani...nimic interrsant. Productia era la cote inalte, admit...insa pe masura ce cultura de apropia de ultimele 2 3 culegaturi, incepeau sa se imbolnaveasca...sa se arda sau sa se ofileassca. Anul.trecut am folosit tabelele postate in iarna. La anul...analize de sol si fertilizare pt productie cat mai mare...la camp, tehnologia am aplicat o mai tarziu.oleaca, dar e bine. Cultura mea de ardei are 62 de zile de la plantare si arata ca in poze. Cu mare greu reusesc sa asigur 0.23-0.4gr pe planta pe zi. Folosesc tabelul de ardeioase postat in iarna de asemenea.

#754
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
serifule ...in zona noastra vand rosiile normale din solarii cu 0,4 lei la angrosisti de zile bune ei le vand cu 0,8 lei si la taraba ajung cu 1,5 -1,3 lei.rosia normala.aia cea mai cea e putin mai scumpa si aia mai mica mai ieftina....

#755
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Tata le a vandut cu 1.2 lei. Acuma se intoarce de la Oradea. Dupa vorbele sale, calitatea a primat prin simplul fapt ca mi am batut mainile ore multe ca sa le aranjez dupa cum ati vazut in poze. Au fost si mai mari in piata, insa nu se prea deranjeaza sa le aranjeze.. eu tot asa fac..bucata de bucata...ca am 500 kv sau 3tone..sau ca sunt 3ron sau 1ron. Recoltat cu foarfeca cat mai jos..sa nu ramana codita..altfel se inteapa. E mai greu..mai de durata, dar pe vremuri ca astea n ai ce face..Attached File  uploadfromtaptalk1438255524804.jpg   3.29MB   188 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1438255534235.jpg   3.18MB   184 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1438255553031.jpg   2.58MB   185 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1438255566050.jpg   3.76MB   176 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1438255581237.jpg   3.97MB   156 downloads

Calitatea 2 inseamna acele micute din lada... 1 2 lazi la tona.

#756
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Foarte frumos Serrifu. Care este explicatia pentru rezultatele bune la analizele de sol din solarii? Ar fi interesant de stiut ce a putut sa contribuie decisiv la cresterea atat de buna a valorii ppm a fosforului. Poate ca ai scris pe undeva, dar nu reusesc sa prind "firul".
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate