Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34392 replies to this topic

#18577
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,998
  • Înscris: 14.10.2008
Pai mai vaiet avand in vedere ca strabunicul a murit la 50 si ceva (in puscaria comunista ce-i drept), tatal tatalui meu la 52 si tatal meu la 59. Oi semana din partea mamei unde bunicul inca o duce la 86 de ani. Bunicul a mai avut un fiu nelegitim care si ala a murit dupa 50 de ani.

#18578
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 29.10.2017
@aris, de acum incolo in zona Dobrogea & Litoral pot aparea fenomene destul de violente.
Marea atinge apogeul incalzirii, iar hartile deja indica valori marisoare ale indicelui CAPE inclusiv noaptea (pe mare)
In prima parte a verii, in general sistemele convective se disipeaza pe mare si vremea ramane frumoasa pe litoral, cu toate ca prin efectul de briza (de zi) apar fenomene convective in Dobrogea.
Cu atat mai interesanta va fi vremea in zona Marii Negre in acest sezon atat de ploios, in perspectiva mai larga, pana spre luna Octombrie, sau chiar mai mult.
In sensul in care, dupa o pauza a preci[pitatiilor, poate vedem si un Medicane, desi e impropriu spus.
(Medicane=ciclon tropical mediteranean, in timp ce aici ziceam de asa ceva, dar pe Marea Neagra)
Aici sunt mai degraba numite turbioane. Nici tornade, nici uragane. Intre si intre.

Ei bine, despre asa ceva ar fi vorba.

Cat despre zilele imediat urmatoare, situatia nu e deloc roz. Umezeala de pe Marea Neagra e impinsa spre noi pe doua canale; o parte ocoleste prin Ucraina si vine spre Litoral din nord, in timp ce alta parte vine direct spre Litoral, dinspre est.
In zona Litoralului va fi o zona de convergenta, in timp ce briza de zi o intretine oricum.

Cum spuneam, aceasta situatie persista datorita neinterventiei Azoricului, ce tot trimitea dorsale spre noi verile trecute.
Eadevarat ca la fiecare pulsatie Azorica venea un front atmosferic mai mult sau mai putin organizat, dar trecea si vremea frumoasa revenea.

[ https://image.ibb.co/b0fpZJ/gfs_mtv_eur24.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rixthina, 23 July 2018 - 13:10.


#18579
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,998
  • Înscris: 14.10.2008
28 august 2004 cred ca a fost un medicane de Mare Neagra. Furtuna cu cea mai lunga durata, cum nu e posibil vreodata la Slatina.

#18580
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Furtuna la mare nu am prins niciodată, dacă va fi sa fie, sa fie primita.

#18581
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,998
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am prins mai multe in anii 90 si ultima a fost 12 august 2006. Pe 5 august 2006 cand Slatina aproape ca a fost smulsa de pe harta pe litoral era canicula.

#18582
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,998
  • Înscris: 14.10.2008
Rix, Buzaul este portocalizat nowcasting.

#18583
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 29.10.2017
Pai ploua ca la balamuc de atata timp. Avem cod galben in mare parte din tara, inclusiv Dobrogea.
Vine iar contra de nord.

[ https://image.ibb.co/iXhyBy/Capture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18584
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,011
  • Înscris: 13.11.2016
In Targoviste a fost o vreme destul de ok. A plouat putin de dimineata, ceva nori spre dupa-amiaza iar acum e soare, deocamdata...
Sunt 24 de grade acum, liniste la orizont. :)

#18585
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
"Winter is coming!" Cred ca este un mesaj cu subinteles din Game of Thrones....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iTAP52tNVho?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xfUrOte9HjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 23 July 2018 - 20:08.


#18586
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,998
  • Înscris: 14.10.2008
Codurile 2 Estofex pe Romania sunt mereu epic fail. Poate 3-ul sa insemne ceva, ultimul in iunie 2016. Desi eu si atunci am avut fail.

Fiecare episod de furtuni din 2018 a fost mai slab decat precedentul, luand de la 9 iunie incoace. Acum fiasco total. Mi-a facut pofta dupa o zi calda cu fulgere frecvente distante, si dupa aia astazi mi-a servit gunoaie putrezite.

Ah, astazi spre seara a tras o ploaie si la gretzili in Thassos.

#18587
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Cald. alarma falsa cu ploaia aia.s-au adat un pic trotuarele.fac un dus si-n 3 ore sant lipicios.Nu mai plec in vacante pe insule Medite.,raman draq aici. Cald,bere rece(si cam atat:)  ). Acu pe bune e cald rau . Si-I numa 2.00 noaptea. Kent,Uk se usuca. Mikyspiky(ma usuc de la caldura) aut.

#18588
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,791
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttataiepure, on 23 iulie 2018 - 20:07, said:

"Winter is coming!" Cred ca este un mesaj cu subinteles din Game of Thrones....
Da... si anul trecut s-a zis asa si pentru zona capitalei cel putin a fost o iarna incredibil de scurta :)

#18589
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Posibil sa fie mai bogata în zăpadă, om vedea.

#18590
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postandreic, on 24 iulie 2018 - 07:05, said:

Da... si anul trecut s-a zis asa si pentru zona capitalei cel putin a fost o iarna incredibil de scurta Posted Image
Asa este insa anul asta seamana cu 2014 in privinta ploilor si acumularii de gheata in zona arctica iar in decembrie 2014 stiu ca ereau -18C in zona Bucuresti

#18591
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Iarna trecuta a fost sub influenta lui azorel, cum a dispărut, am avut parte de 2 viscole târzii.

Edited by aris86, 24 July 2018 - 08:37.


#18592
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Cer variabil, însorit, 29 grade, București

#18593
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Cu cod sau fara, Moldova e frumoasa!

Attached File  FB_IMG_1532418494591.jpg   75.35K   7 downloads

#18594
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 26.02.2010
Sursa : Administrația Națională de Meteorologie
COD : PORTOCALIU
Ziua/luna/anul: 24-07-2018 Ora : 11:00 Nr. mesajului:
Intervalul : conform textelor;
Zonele afectate : conform textelor și hărții;
Fenomene : conform textelor;
Mesaj :

ACTUALIZARE
AVERTIZARE METEOROLOGICĂ

COD GALBEN

Interval de valabilitate: 24 iulie, ora 11 – 25 iulie, ora 21
Fenomene vizate: instabilitate atmosferică accentuată și cantități importante de apă;
Zone afectate: conform textului și hărții;

      În intervalul menționat, îndeosebi în regiunile estice, sud-estice și în toate zonele de munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse local torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului ce vor lua și aspect de vijelie și izolat căderi de grindină.
      Prin acumulare sau în intervale scurte de timp se vor înregistra cantități de apă de peste 25 l/mp și pe arii restrânse 40...50 l/mp.

COD PORTOCALIU

Interval de valabilitate: 24 iulie, ora 17 – 25 iulie, ora 21;
Fenomene vizate: ploi abundente;
Zone afectate: conform textului și hărții;

      În Dobrogea vor fi intervale de timp în care va ploua abundent și se vor acumula local cantități de apă de 40...50 l/mp și izolat 70...80 l/mp.

Notă: Instabilitatea atmosferică se va menține accentuată până la sfârșitul acestei săptămâni, iar în funcție de evoluția și intensitatea fenomenelor meteorologice, Administrația Națională de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj.

[ https://s22.postimg.cc/875lcbgwx/IMG_20180724_122144.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ECMWF

[ https://s33.postimg.cc/an0d6u30f/us_model-en-313-4_modez_2018072400_45_958_157.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Versus GFS

[ https://s33.postimg.cc/5blgm8r9b/accprecip_048.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Versus atenționarea Anm,

Care o fi cea mai apropiata de realitate?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate