Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Apa de izvor in Bucuresti sau pe langa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
http://goo.gl/maps/NL2Sb

http://goo.gl/maps/2MUEE

Mai sunt unele la Azuga, dar imi place sa cred ca nu sunt asa aproape de Bucuresti :-)

#20
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 razvan3r, on 06 ianuarie 2015 - 10:43, said:

Va salut!

Locuiesc in Bucuresti si in curand o sa am un copil, de-aceea interesul meu pentru o alimentatie cat mai sanatoasa a inceput sa devina prioritar.

Pentru  alimente cat mai naturale am inceput sa gasesc surse mai aproape sau mai departe de Bucuresti, dar in privinta apei am aflat ca este o mare problema.
Pana acum am fost cam inconstient si am baut apa de la robinet si uneori apa plata din supermaketuri, dar de-acum voi fi responsabil pentru sanatatea unui copil.

Mi s-a confirmat de catre un medic amic ca apa imbuteliata dezvolta microbi si bacterii, mai ales ca sta cu lunile in depozite sau, si mai rau, ca ceea ce este imbuteliat, poate fi apa de la robinet sau de proasta calitate.

Ma ma gandesc ca, indiferent daca gasesc un izvor sau o fantana care aduce apa de la mare adancime, totusi poluarea excesiva a orasului si-a pus amprenta inclusiv in panza freatica. De-aceea cred ca solutia ar fi sa gasesc izvoare naturale in jurul Bucurestiului.

In situatia in care nu pot avea intr-un anumit moment aceasta apa de izvor, care ar fi totusi apele imbuteliate cele mai sigure si netratate chimic (nitrati, nitriti, aluminiu etc)?

Deci,

1. Unde gasesc izvoare sau surse de apa naturala langa Bucuresti?

2. Pentru situatii de urgenta, ce apa imbuteliata recomandati?
Daca cunosti drumul spre Giurgiu ,dupa podul de la iesirea din Calugareni mai mergi 2 kilometrii pana la primul rond.Intorci si dupa ce copobi serpentinele (2 la numar) faci dreapta la Crucea de Piatra a lui Mihai Viteazu.Acolo intrebi orice satea unde e izvorul.E greu de explicat dar nu ai cum sa nu il gasesti.Tot judetul Giurgiu ia apa de acolo .Cea mai buna apa nosibil.Izvolu este testat si apa e super pura.
Si daca vreodata ai chef sa iesi din casa si sa te simti ca la munte mergi inainte pe acelasi drum in padure.Zici ca esti la vidraru nu la campie.
Uite si ceva poze cu padurea.Superb.

Attached Files



#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Ai si coordonatele ?

#22
razvan3r

razvan3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2014
Carapicho, multumesc! Daca e asa cum spui, cred ca e ceea ce imi doresc! Voi merge o data pe luna cu masina si imi voi face provizii si de baut, si de gatit in casa. Multumesc inca o data!

Multumesc si celorlalti si sper sa scrie cat mai multi aici, in viitor, in speranta ca vom ajunge sa cunoastem toate locurile cu apa de izvor de langa Bucuresti.

Chiar daca necesita efort, timp si bani, noi, bucurestenii, avem dreptul la o apa curata si sanatoasa, m-am saturat de poluare pe toate partile!

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Apa aia sta ok in sticle inchise ermetic, cu cat mai putin aer in ele. Undeva sa nu bata soarele pe ele, cred ca toata lumea are un loc mai racoros in casa. Am vazut multi la izvor cu sacii plini de sticle.

#24
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 andreic, on 06 ianuarie 2015 - 15:01, said:

Ai si coordonatele ?

Am ca nu ma cheama Raed Arafat :)))

Attached Files


Edited by Carapicho, 07 January 2015 - 11:44.


#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

 EXIT, on 06 ianuarie 2015 - 11:03, said:

Frica de apa de la robinet este irațională. Calitatea apei din rețeaua publică este cea mai controlată.
Dacă bei din surse aiurea îți revine sarcina să verifici des calitatea apei pe banii tăi. Ar fi bine să reconsideri planul mai ales că ai un copil care este mai sensibil la infecții. Posted Image

Apa din reteaua publica, este controlata la punctul de livrare, nu si la punctul de utilizare. Sa vezi ce analize ies pe apa de la robinet in Bucuresti (cel putin in anumite zone), din cauza calitatii proaste a retelei de distributie. Nu e bine sa te bazezi pe apa de la robinetul tau, fara niste analize asupra apei respective.
Dar exista solutii si pentru asta (filtre suplimentare ).
Pe de alta parte, andreic are perfecta dreptate. Nu trebuie ca apa sa fie de puritatea apei distilate.....
Eu de exemplu, am contract cu LaFantana. Imi aduc apa acasa, bag-in-box de 10 litri, imbuteliata la Talmaciu, izvor de munte. Nu sta mai mult de o luna pana ajunge la mine. Am si un dispenser cu pompita si apa calda/rece instant.....singura chestie e ca nu e tocmai ieftin :) Ma costa aprox 1.8 lei/litru.

Edited by richelieu, 07 January 2015 - 22:49.


#26
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

 richelieu, on 07 ianuarie 2015 - 22:38, said:

Apa din reteaua publica, este controlata la punctul de livrare, nu si la punctul de utilizare. Sa vezi ce analize ies pe apa de la robinet in Bucuresti (cel putin in anumite zone), din cauza calitatii proaste a retelei de distributie. Nu e bine sa te bazezi pe apa de la robinetul tau, fara niste analize asupra apei respective.
Dar exista solutii si pentru asta (filtre suplimentare ).
Pe de alta parte, andreic are perfecta dreptate. Nu trebuie ca apa sa fie de puritatea apei distilate.....
Eu de exemplu, am contract cu LaFantana. Imi aduc apa acasa, bag-in-box de 10 litri, imbuteliata la Talmaciu, izvor de munte. Nu sta mai mult de o luna pana ajunge la mine. Am si un dispenser cu pompita si apa calda/rece instant.....singura chestie e ca nu e tocmai ieftin Posted Image Ma costa aprox 1.8 lei/litru.
Pe site-ul ApaNova sunt indicate punctele din care sunt recoltate probe, cateva in fiecare sector.
Ai buletine de analize care arata ca apa de la robinetul din locuinta ta nu respecta normele sanitare? E o chestiune ce tine de sanatatea publica si ar trebui sa alertezi autoritatile.

#27
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Caz intamplatin jud.Dambovita.
Si acolo Compania de apa publica probe de apa..ba chiar a incercat sa si musamalizez cazul, directorul e achetat penal.


Eu o sa incerc sa-mi cumpar un filtru cu osmoza inversa, e sfant.

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

 EXIT, on 07 ianuarie 2015 - 23:27, said:


Pe site-ul ApaNova sunt indicate punctele din care sunt recoltate probe, cateva in fiecare sector.
Ai buletine de analize care arata ca apa de la robinetul din locuinta ta nu respecta normele sanitare? E o chestiune ce tine de sanatatea publica si ar trebui sa alertezi autoritatile.
Haaaahahahahaa :lol:.

#29
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 richelieu, on 07 ianuarie 2015 - 22:38, said:


Pe de alta parte, andreic are perfecta dreptate. Nu trebuie ca apa sa fie de puritatea apei distilate.....
Eu de exemplu, am contract cu LaFantana. Imi aduc apa acasa, bag-in-box de 10 litri, imbuteliata la Talmaciu, izvor de munte. Nu sta mai mult de o luna pana ajunge la mine. Am si un dispenser cu pompita si apa calda/rece instant.....singura chestie e ca nu e tocmai ieftin Posted Image Ma costa aprox 1.8 lei/litru.

Pai este cea mai buna varianta de pe piata si oricum, la banii tai n-are rost sa te plangi de costuri. Posted Image

Si chiar daca ar sta o luna, eu am vizitat linia de procesare, totul este la standarde iar apa aia chiar este ferita de toate nu ca aia care umplu nu stiu cate sticle sa aiba pe o luna si beau la finalul lunii o apa de 2 ori mai nesanatoase decat ce vine pe tevile din Bucuresti.

#30
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Scuzati-ma ca va spun dar marchetingul functioneaza si a reausit sa va tampesca pe toti sa cumparati apa.
Cel mai destept om a fost evreu care a lasant aceasta ideie ca apa nu e buna de baut.
Asa fuctioneaza sistemul in toata lumea:
Creaza o problema ,bombardeaza prostimea cu ajutorul media si pe urma tot tu vii cu o solutie.
Un alt exemplu inafara de apa este incalzirea globala.Si au si gasit solutia :taxarea prostimii pentru CO2,de parca asta ar oprii poluarea.

#31
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 Carapicho, on 08 ianuarie 2015 - 11:42, said:



Si n-ai vrea sa merg pe la izvoare cu sticlele sa iau apa?
Bine, eu nu beau decat Coca-Cola, dar este nevoie de apa pe oriunde. La birou le-am luat dozator, acasa dozator, scap de o grija. Iar apa de la robinet, scuza-ma, radeam cu un director de la Apa Nova cand l-am intrebat daca el bea acasa apa de la robinet. Ia ghici raspunsul..

#32
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Oameni buni, apa de la robinet nu e intotdeauna asa curata si sigura pentru consum...stiti ca sunt cazuri cand apa este clorinata din ochi? adica habar nu au cat clor baga in apa? Ati vazut cum arata un rezervor de apa, cum arata o conducta sparta care atunci cand pierde din presiune perminte sa intre pamant, nisip sau kkt cum s-a intamplat in articolul postat mai sus de mine?!

Intr-un an nu stiam de ce tot mi se crapa pielea de pe maini si in general aveam pielea uscata si eu si nevasta..sa aflu apoi ca astia de la compania de apa au ales sa hiperclorineze apa ca nu astia ce avarii repetate aveau pe reteaua din zona mea.

Edited by badsica, 08 January 2015 - 11:51.


#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

 Carapicho, on 08 ianuarie 2015 - 11:42, said:

Scuzati-ma ca va spun dar marchetingul functioneaza si a reausit sa va tampesca pe toti sa cumparati apa.
Cel mai destept om a fost evreu care a lasant aceasta ideie ca apa nu e buna de baut.
Asa fuctioneaza sistemul in toata lumea:
Creaza o problema ,bombardeaza prostimea cu ajutorul media si pe urma tot tu vii cu o solutie.
Un alt exemplu inafara de apa este incalzirea globala.Si au si gasit solutia :taxarea prostimii pentru CO2,de parca asta ar oprii poluarea.
Nu am o problema sa beau apa de la robinet. Am însă o problema sa beau apa de la robinet IN BUCUREȘTI! În alte părți,unde știu ca e ok, o beau.

#34
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Pentru bucuresteni cele mai sigure surse de apa(deocamdata) sunt izvoarele din sectorul 2, alea care cica sunt forate la 200m. Adevarul e ca in Ilfov cel putin daca vrei sa bei o apa cat mai buna trebuie forat la 200m minim(si cred ca e valabil in orice zona unde se face agricultura intensiva)

PS
Si la Comana e padurea de vis, mai ai si delta, daca mergi cu bicla e o nebunie. Si e si un izvor pe acolo prin padure unde am vazut ca vine lumea sa ia apa.

#35
Italktome

Italktome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 08.01.2015

 razvan3r, on 06 ianuarie 2015 - 10:43, said:

Va salut!

Locuiesc in Bucuresti si in curand o sa am un copil, de-aceea interesul meu pentru o alimentatie cat mai sanatoasa a inceput sa devina prioritar.

Pentru  alimente cat mai naturale am inceput sa gasesc surse mai aproape sau mai departe de Bucuresti, dar in privinta apei am aflat ca este o mare problema.
Pana acum am fost cam inconstient si am baut apa de la robinet si uneori apa plata din supermaketuri, dar de-acum voi fi responsabil pentru sanatatea unui copil.

Mi s-a confirmat de catre un medic amic ca apa imbuteliata dezvolta microbi si bacterii, mai ales ca sta cu lunile in depozite sau, si mai rau, ca ceea ce este imbuteliat, poate fi apa de la robinet sau de proasta calitate.

Ma ma gandesc ca, indiferent daca gasesc un izvor sau o fantana care aduce apa de la mare adancime, totusi poluarea excesiva a orasului si-a pus amprenta inclusiv in panza freatica. De-aceea cred ca solutia ar fi sa gasesc izvoare naturale in jurul Bucurestiului.

In situatia in care nu pot avea intr-un anumit moment aceasta apa de izvor, care ar fi totusi apele imbuteliate cele mai sigure si netratate chimic (nitrati, nitriti, aluminiu etc)?

Deci,

1. Unde gasesc izvoare sau surse de apa naturala langa Bucuresti?

2. Pentru situatii de urgenta, ce apa imbuteliata recomandati?

Exista fantani publice cu puturi sapate la peste 200 metri adancime de unde poti sa-ti iei apa proaspata, gratis. Una e la Obor, langa parculetul din piata, alta e la Morarilor, in cartierul Pantelimon. Alta e in parcul Morarilor, tot in Pantelimon.

Aia de la Obor e cam aglomerata.

 richelieu, on 08 ianuarie 2015 - 15:09, said:

Nu am o problema sa beau apa de la robinet. Am însă o problema sa beau apa de la robinet IN BUCUREȘTI! În alte părți,unde știu ca e ok, o beau.

Exista aparate care filtreaza foarte bine apa. E o solutie!

#36
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Mie in Militari apa de la robinete imi umple sitele de pietricele o data la cateva luni. Nu mai zic de momentele cand curge galbena sau chiar mai rau... :)
Eu imi aduc apa din provincie. Am de ales intre 4 izvoare pe langa care trec cand ma duc la tara. 4 sacose de rafie (d-alea de supermarket) cu sticle imi ajung o luna atat pentru gatit cat si pentru baut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate