Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Apa de izvor in Bucuresti sau pe langa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
razvan3r

razvan3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.12.2014
Va salut!

Locuiesc in Bucuresti si in curand o sa am un copil, de-aceea interesul meu pentru o alimentatie cat mai sanatoasa a inceput sa devina prioritar.

Pentru  alimente cat mai naturale am inceput sa gasesc surse mai aproape sau mai departe de Bucuresti, dar in privinta apei am aflat ca este o mare problema.
Pana acum am fost cam inconstient si am baut apa de la robinet si uneori apa plata din supermaketuri, dar de-acum voi fi responsabil pentru sanatatea unui copil.

Mi s-a confirmat de catre un medic amic ca apa imbuteliata dezvolta microbi si bacterii, mai ales ca sta cu lunile in depozite sau, si mai rau, ca ceea ce este imbuteliat, poate fi apa de la robinet sau de proasta calitate.

Ma ma gandesc ca, indiferent daca gasesc un izvor sau o fantana care aduce apa de la mare adancime, totusi poluarea excesiva a orasului si-a pus amprenta inclusiv in panza freatica. De-aceea cred ca solutia ar fi sa gasesc izvoare naturale in jurul Bucurestiului.

In situatia in care nu pot avea intr-un anumit moment aceasta apa de izvor, care ar fi totusi apele imbuteliate cele mai sigure si netratate chimic (nitrati, nitriti, aluminiu etc)?

Deci,

1. Unde gasesc izvoare sau surse de apa naturala langa Bucuresti?

2. Pentru situatii de urgenta, ce apa imbuteliata recomandati?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

 razvan3r, on 06 ianuarie 2015 - 10:43, said:

Pentru  alimente cat mai naturale am inceput sa gasesc surse mai aproape sau mai departe de Bucuresti, dar in privinta apei am aflat ca este o mare problema.
Pana acum am fost cam inconstient si am baut apa de la robinet si uneori apa plata din supermaketuri, dar de-acum voi fi responsabil pentru sanatatea unui copil.
Terminati cu prostiile astea, ia o Bucovina sau asemenea si e foarte buna. Apa nu trebuie sa fie pura, nu mai e buna de nimic, trebuie sa fie minerala si cu un minim de agenti bio pentru ca altfel nu faci imunitate. Din milioane de copii cati a avut orasul asta ai descoperit marea problema a apei ha ha...

Izvoare gasesti in general la munte. Apa minerala plata decenta Bucovina. Nu te lua dupa prostiile de reclame de la Carpatica...

Edited by andreic, 06 January 2015 - 11:02.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
2. http://www.aquacarpa...oduse/apa-plata

#4
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Frica de apa de la robinet este irațională. Calitatea apei din rețeaua publică este cea mai controlată.
Dacă bei din surse aiurea îți revine sarcina să verifici des calitatea apei pe banii tăi. Ar fi bine să reconsideri planul mai ales că ai un copil care este mai sensibil la infecții. :P

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Asa cum au spus si colegii mai sus, lasa copilul sa-si dezvolte sistemul imunitar. Altfel, la prima umezeala la picioare sau la prima rafala de vant se va imbolnavi si vei baga numai chimicale in el.

Ca fapt divers... in Piata Obor este, amenajat de primarie, o cismea care trage apa de la 220 de m adancime. (Fantana lui Bucur)

Edited by liviu_np, 06 January 2015 - 11:19.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,086
  • Înscris: 07.11.2006

 razvan3r, on 06 ianuarie 2015 - 10:43, said:

Va salut!

Locuiesc in Bucuresti si in curand o sa am un copil, de-aceea interesul meu pentru o alimentatie cat mai sanatoasa a inceput sa devina prioritar.


Pana acum am fost cam inconstient si am baut apa de la robinet si uneori apa plata din supermaketuri, dar de-acum voi fi responsabil pentru sanatatea unui copil.

Mi s-a confirmat de catre un medic amic ca apa imbuteliata dezvolta microbi si bacterii, mai ales ca sta cu lunile in depozite sau, si mai rau, ca ceea ce este imbuteliat, poate fi apa de la robinet sau de proasta calitate.


1. Unde gasesc izvoare sau surse de apa naturala langa Bucuresti?

2. Pentru situatii de urgenta, ce apa imbuteliata recomandati?

Interesul pentru o alimentatie sanatoasa INCEPE cu mult inainte de conceperea copilului,nu dupa ce acesta a fost procreat.
De ce crezi ca ai fost inconstient?Mililioane si milioane de oameni au baut,beau si vor bea din apa de la robinet,fara sa aiba nici pe dracu.
Amicul acela medic daca te-a avertizat in privinta apei inseamna ca este documentat.Atunci se presupune ca este documentat si in privinta locurilor unde este apa buna.Deci intreaba-l pe el.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Daca omul vrea sa bea apa de izvor lasati-l sa bea, e mult mai buna decat apa de robinet sau la pet. Nu-i ajuta cu nimic sistemului imunitar clorul din apa, nici apa aia din surse discutabile din magazin. Apoi apa de izvor e gratis.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca vrei ceva de la copchilul ala, pleaca din bucale. Acum, cu primul tren.

#9
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
izvorul lui Arghezi...oraselul copiilor, sector 4....
Da' daca ma intrebi pe mine am luat o sticla de acolo. Avea o culoare putin galbena...nu prea parea de izvor de munte.

Apoi...ca ai fost inconstient ca ai baut apa...asta e. :)  du-te la munte ca poate acolo e mai buna.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

 Mizu, on 06 ianuarie 2015 - 11:30, said:

Apoi apa de izvor e gratis.
Daca ai izvorul in casa, altfel tot te costa transportul ca te deplasezi la el :)

#11
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,443
  • Înscris: 31.08.2006

 liviu_np, on 06 ianuarie 2015 - 11:19, said:


Ca fapt divers... in Piata Obor este, amenajat de primarie, o cismea care trage apa de la 220 de m adancime. (Fantana lui Bucur)

    Mai exista o sursa de apa in genul celei din Piata Obor la distanta infima fata de Fantana lui Bucur, respectiv langa primaria sectorului 2. Si inca una pe cale de a fi inaugurata (daca deja n-o fi fost, o sa trec azi pe acolo) in parcul Plumbuita. Si tot in parcul Plumbuita, in zona malului lacului (cam in spatele  palatului Ghica) exista un alt izvor de unde am luat si eu de cateva ori apa. Aceasta apa e incerta ca si calitate. Unii spun ca ar fi apa vie, altii spun ca e contraindicata consumului.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006

 andreic, on 06 ianuarie 2015 - 11:33, said:

Daca ai izvorul in casa, altfel tot te costa transportul ca te deplasezi la el Posted Image
Asa e... insa daca e prea departe izvorul poti lua mai multa apa sa ti se renteze. Eu am izvor la 5km de casa dar fac 20km pana la un izvor de borcut unde mai urc prin padure cam 1km si fac cu ocazia si miscare. Daca se muta omul in Baia Mare am o lista lunga de izvoare sa-i dau, care mai de care :)

#13
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Parca si fantana Cantacuzino nu?
Uite un articol si despre cismele:
http://adevarul.ro/n...ffc6/index.html

#14
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Cismea publica nu inseamna neaparat apa de izor. Articolul de mai sus nu pare sa faca o deosebire clara intre izvoare naturale si puncte in care sunt amplasate fantani alimentate din sistemul public Apa Nova.

#15
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
In Delta (si nu doar aici), oamenii au baut sute de ani apa direct din Dunare pt ca nu au avut alte alternative .... si tu nu vrei sa bei apa de la robinet? apa de la robinet e destul de ok ...singura observatie e ca apa (calitatea ei) mai este influentata si de calitatea sistemului de distrubutie (tevile vechi)

Singurele ape curgatoare curate sunt cele de munte, de la altitudini mari, unde nu au ajuns pesticidele si alte rahaturi ....cu cat cobori mai jos de punctul de unde izvoraste si te duci spre campie, cu atat apa e mai poluata... logic

#16
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

 EXIT, on 06 ianuarie 2015 - 12:09, said:

Cismea publica nu inseamna neaparat apa de izor. Articolul de mai sus nu pare sa faca o deosebire clara intre izvoare naturale si puncte in care sunt amplasate fantani alimentate din sistemul public Apa Nova.

Uite aici, un reportaj despre puturile trase de Ontanu in sect. 2, la 180 metri adancime:
http://www.primatv.r...-bucuresti.html
Zice ca au si filtre si tot ce trebuie. ;)

#17
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Da, acestea par sa fie ce cauta omu'. Spor la carat apa! :D

#18
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Eu mi-am cumparat un filtru simplut de la Dedeman (http://www.dedeman.r...r-modern-2.html). Se simte ca apa are alt gust cand trece prin acest filtru. Capacitatea de filtrare este de 4000 litri. Noi suntem 2 persoane, deci schimbam rezerva la aproape un an (folosim apa filtrata doar pentru baut). Sunt satula de carat baxuri de apa de la hypermarket, nu am nici pretentia sa beau apa din izvorul vietii, asa filtrul acesta e suficient pentru mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate