Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sunteti de acord cu o crestere de pret a abonamentului CATV DIGI TV, daca asta ar insemna o grila mai buna.

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postprisonbreak, on 27 decembrie 2014 - 21:34, said:

Inainte sa pui intrebarea din titlu ( apropo, vezi ca lipseste semnul intrebarii! )
Mda, Imi cer scuze si il rog pe @megafanro sa editeze. Din dorinta de a crea acest subiect si a nu mai fi offtopic dincolo, am gresit. Inca o data scuze.

View Postprisonbreak, on 27 decembrie 2014 - 21:34, said:

[...]ar fi bine sa dai si niste exemple de posturi la care te referi. Sau macar de domenii care ti se par acoperite superficial de actuala grila. Altfel, vorbim vorbe si n-ajungem nicaieri.
Din punctul meu de vedere, as plati 5 lei in plus pentru un pachet care sa includa Cinemax HD, HBO Comedy HD, Da Vinci Learning, TVE, Nick JR.
Si as plati mai mult, sa zicem 12-15 lei pentru un pachet de 15-20 de canale, care sa cuprinda programele de mai sus si, sa spunem, pachetul MTV, pachetul Filmbox, C&I, AXN HD, FLN, AMC, AMS, My Zen tv, Outdoor Channel, etc.

Edited by Venboteam, 27 December 2014 - 22:03.


#38
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Eu as plati 2-3 euro pentru urmatoarele canale tv:

-MTV Dance
-MTV Hits
-MTV Live HD
-MTV Rocks

-VH-1 Classic
-Trace Tropical
-Trace Urban
-Balkanika TV
-Crime&Investigation
-Da Vinci Learning

-Docu Box HD
-
Outdoor Channel
-Mediaset Italia
-TCM 24h
-AXN HD
-Arte
-France 2
-France 3
-France 5
-M6
-My Zen TV
-CBS Reality
-SAT 1
-RTL 2 Germania
-AB Moteurs sau Motors TV
-Euronews
-SHOW TV Turcia.

Edited by mediasettv, 28 December 2014 - 00:48.


#39
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Parerea mea este urmatoare:
De ce sa platim un abonament care include X canale TV si din acele X canale, nu ma uit decat la 3-4?

Nu era mai bine daca alegeam eu ce canale doresc sa am? in felul acesta abonamentul TV era mult mai mic, si aveam canalele dorite, fara mizerii precum taraf, bor, antenele, etc..
Personal as vrea doar:
Digi World, Digi Life, Discovery, Discover Science, History Channel, National Geographic, Digifilm, HBO, ProTV, AXN, Paramount channel, Digi24 si PrimaTV.

#40
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

aveam canalele dorite, fara mizerii precum taraf, bor, antenele, etc..

Destept mai esti si tu. Exista canale must-carry care sunt moka.
Si mai sunt canale care platesc sa fie retransmise, deci de aia ai tu gogule, abonament de 30 lei.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai este o problemă: Canale precum Euronews sau Deutsche Welle TV (Cică şi France 24 ori TV.E. I.) sunt gratis, iar R.C.S. refuză categoric să le retransmită.

Edited by alfa_alfa, 28 December 2014 - 15:08.


#42
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eu stiam ca este nevoie de un acord de retransmisie, care implica mai multe lucruri. Inclusiv ceva licente de pe la CNA-ul mioritic. Dar, poate gresesc! Posted Image

#43
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostVenboteam, on 27 decembrie 2014 - 21:38, said:

Acest fel de a-ti configura grila, fara pachet de baza exista la vreun operator tv?
Nu cred.

#44
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu ma refer strict la Romania. Intreb daca exista undeva in vest, daca e posibil dpdv logistic, daca e rentabil pentru toate partile, etc. ca degeaba iti face pachete de cate 5 programe, daca asta implica niste costuri exagerate, iar in final un pachet de 5 programe costa 10 euro.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostVenboteam, on 28 decembrie 2014 - 15:48, said:

Eu stiam ca este nevoie de un acord de retransmisie, care implica mai multe lucruri. Inclusiv ceva licente de pe la CNA-ul mioritic. Dar, poate gresesc! Posted Image

Orice canal, inclusiv TV.R., trebuie să dea un astfel de acord. Nu e chiar deloc greu de obţinut, dar e clar că R.C.S. nu este interesat de Euronews.

#46
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Nu putem discuta despre o grilă de calitate atâta timp cât după 25 ani suntem obligați să plătim un serviciu/conținut care nu îl dorim/urmărim: canale la grămadă,taxa radio tv......De exemplu sa implementat un serviciu pay to view care ar putea fi îmbunătățit și adaptat pentru a plăti doar ce vizionăm.Pariu că multe televiziuni ar avea o mare surpriză asupra rating-ului,,,,,toți sunt pe primul loc ....la ceva...

#47
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014

View PostJaJe, on 28 decembrie 2014 - 00:52, said:

Nu era mai bine daca alegeam eu ce canale doresc sa am? in felul acesta abonamentul TV era mult mai mic, si aveam canalele dorite

Unii proprietari de canale tv nu vand drepturi de retransmisie decat la pachet.

Vrei ca operatorul sa bage in grila Animal Planet? Pai atunci trebuie sa introduca si sa plateasca pentru toate Discovery-urile.

#48
liviu46

liviu46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 05.08.2012
ALOHA  a transmis un raspuns adevarat, Asa arata un pachet pe care l primeam eu cind eram cablist.,, Universal Networks International
Diva Universal | Universal Channel | E!Entertainment and The Style Network ,,  Cea ce propune Venboteam nu este posibil. Societatile de cablu au ales strategii si segmentul caruia i se adreseaza pentru a aduna abonati. Din pacate nu  pot arata un contract deoarece e confidential dar multe programe din afara listei de must carry au pret de 10 15 eurocenti de abonat. Pasul urmator in TELEVIZIUNE va fi  urmatorul > ai o cartela care are un credit reincarcabil, oriunde, un box conectat radio la un operator care are citeva sute de canale. Clientul vizioneaza ce doreste plateste ca atare. Vrea Trinitas,OTV, Speranta TV nu plateste nimic, Vrea HBO Antena 3 plateste. Am spus bine antena 3. Intact nu face contractul decit pe toate antenele.

Iar ce vrea mediasettv ca lista de canale si pret e un vis.La operatorul cablist platesti obligatoriu grila de baza apoi pachetele daca vrei extra baza.

#49
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,135
  • Înscris: 26.07.2009
Nu sunt de acord pentru ca sunt atatea persoane care ori nu au bani ori sunt zgarciti. Eu propun astfel: sa ramana acelasi abonament dar sa fie mai multe extraoptiuni pentru cei care vor si isi permit. Cum au alte firme.

#50
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
O grilă cu adevărat bună, în România, nu veți vedea niciodată. Citesc de multă vreme ce se scrie pe forumul Softpedia și observ că, în ce privește serviciile de televiziune (cablu/dth/iptv) 95% dintre utilizatorii forumului se raportează doar la „ce au ceilalți” când solicită intrarea anumitor programe TV în grila operatorului la care sunt abonați. Pe principiul „ăla are, eu de ce nu am?”.
Problema e următoarea:

1 - conținutul oferit de majoritatea posturilor TV din grilele operatorilor din România este, în general, slab spre mediocru. Excepții ar putea fi, în opinia mea, Digi Film (de departe), HBO, HBO Comedy, Hit Music Channel, Boomerang, eventual posturile XXX - câteva de muzică - câteva de desene animate (în funcție de nișa cărora se adresează ele). Cele mai multe dintre ele COSTĂ. În rest vedem o tonă de reclame, filme re-re-redifuzate, cocălărime, manelisme, toate panaramele României aduse pe sticlă să le vadă prostimea, știri de doi bani, dezbateri despre nimic...
2 - până și televiziunile locale sunt uneori mai interesante decât cele generaliste. Măcar de la televiziunile locale mai știi ce se întâmplă în orașul/județul tău, să nu fii prost de-a binelea în ce privește viața din comunitatea ta. Problemele aici sunt următoarele: în primul rând consumatorii de TV nu mai înțeleg importanța televiziunilor locale și se hrănesc doar cu rahaturile oferite de televiziuni de știri naționale (cu tenta politică aferentă a fiecăreia) și, în al doilea rând, RDS/UPC solicită televiziunilor locale niște taxe astronomice pentru a le distribui în rețea. Cunoscătorii știu ce bătaie de joc, deliberată, e față de TV locale din partea furnizorilor de cablu...
3 - operatorii de cablu/dth din România valorează fix zero pentru posturile de televiziune din străinătate. Cel mai simplu exemplu: să ne imaginăm că se duce șeful UPC sau RDS la discuții cu reprezentanții Mediaset Italia. Ghici ce răspuns va primi românul? România furnizează mizerii la TV, consumatorii n-au educația necesară pentru televiziune de calitate și nici cheful de a plăti pentru conținut de calitate
4 - cine vrea calitate... are net de 100 - 200 - 1000 Mbps și torrente la dispoziție. Acolo-s seriale, filme și documentare la calitate full HD, muzică bună la calitate extra, toate gratis. Îți mai trebuie un smart TV sau un monitor/tv/plasmă cu intrare HDMI + un laptop și nu mai duci vreodată lipsa TV-ului. Mare parte din posturile TV emit pe net acum, inclusiv alea locale, le dai play pe plasmă, via HDMI, și nu te mai plângi că n-ai nuș-ce-post tv în grilă.

Eu folosesc TV-ul doar pe maximum 5 posturi: un pic de știri, mult Digi Film, în rest comut sursa pe HDMI-ul laptopului și văd ce vreau, când vreau: de la 2 posturi locale din 4 (care emit onlline, după ce RDS și UPC și-au bătut joc de ele în materie de „negocieri pentru difuzare în grilă”) și până la filme sau seriale din 2014 - decembrie.


Suntem în 2015, totuși.

Edited by alexis27, 06 January 2015 - 20:41.


#51
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Subscriu alexis27.
Net bun + Smart TV -> viitorul parerea mea.
Vrei filme? Abonament la HBO, Seenow sau chiar Plex. Am observat o tendinta interesanta in ultima perioada, tot mai multe persoane vor sa renunte la televiziune si sa aibe doar abonamentul la internet, daca aceasta tendinta s-ar pastra, ce vor face televiziunile in acest caz?

Edited by JaJe, 06 January 2015 - 21:28.


#52
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Eu ma descurc perfect cu un monitor samsung de 23 de inch care are intrare HDMI. Laptop + el = perfect, investitie minima. Nu reclame, nu o vad pe Tonciu, nu ma agaseaza „Nora pentru mama” si ce o mai fi, nu ma uit la mizeria de Măruță...  Parcă e altă viață, mai lipsită de griji, inclusiv de cea a grilei CATV :))

#53
Orangetm

Orangetm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 07.11.2007
Corect ce spui/neti mai sus, dar ce te faci cu romanul ce are tv si-n buda, pe langa bucatarii, debarale, dormitoare, holuri si livinguri?
Cel putin unul mai mult ca vecinul sa fie acolo-n casa.
:D

#54
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Isi ia mai multe laptopuri! :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate