Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

CINE SHTIE CUM SE INSTALEAZA ZAPP-UL IN LINUX?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
GJoz

GJoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.08.2003
am o problema

pot sa conectez,telefonul ramane conectat,dar nu incarca nimic

folosesc:

pppd /dev/usb/ttyUSB0 230400 connect 'chat -v -f chat.txt' +ua user.txt noipdefault defaultroute debug crtscts modem nodetach

chat.txt
"" AT&C0+CRM=1 OK ATDT#777 CONNECT

user.txt
a
a

editare:

OK,am reusit punand

nameserver 172.16.253.241

in /etc/resolv.conf


Multumesc Alex pentru ajutor

#20
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
pe www.zappmobile.ro/data la drivers gasiti si de linux. cu proxima ocazie o sa pun si pt serial cum se face..

#21
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
multumesc baieti, pt ca fara ajutorul vostru nu reuseam sa instalez zapp-ul pe linux (pe seriala si pe usb). am insa o problema. vreau sa intru pe net la o juma de ora, si sa stau conectat doua minute, am editat crontab-ul, dar imi da urmatoarea eroare:
pppd: unable to open user login data file user.txt

help... /sHit

#22
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
specifica path-ul complet catre user.txt

#23
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
acu' imi zice connect script failed :( . nu aici trebuia sa-i dau calea ? #! /bin/sh
pppd /dev/modem 115200 connect 'chat -v -f chat.txt' +ua /etc/ppp/user.txt noipdefault defaultroute debug crtscts modem nodetach

daca-l rulez fara crontab, iar nu da nici o eroare:(

#24
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Acum n-am mai avut parte de-o gramada de timp de PPP dar... ce sa caute in crontab? Vrei sa-ti pui ca la 3 noaptea in timp ce tu dormi sa se conecteze la net?

Nu m-am uitat la scripturile de mai sus cu mare atentie (pt ca nu ma intereseaza) dar o chestie imi sare-n ochi la ce-ai scris tu:

- Zappul merge up to 153 si tu ai dat ca viteza de conectare 115.
- /dev/modem la ce este linkat? (ls -la /dev/modem si da paste)
- ai dat doar copy paste din mai multe scripturi sau chat.txt si user.txt contin datele tare?

Ca sfat: citeste cu atentie threadul.

P.S. data viitoare daca ceva nu merge da paste din /var/log/messages ca e mai elocvent

#25
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Ca fapt divers:

A s-a conectat cineva de pe Linux prin GPRS?

#26
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
cmidp :
am un telefon h-100 si pe seriala nu ma pot conecta decat la 115200.crede-ma.

ls -la /dev/modem
lrwxrwxrwx    1 root     root           10 Mar 31 02:38 /dev/modem -> /dev/ttyS0

shell scriptul meu "conecteaza"
pppd /dev/modem 115200 connect 'chat -v -f chat.txt' +ua user.txt noipdefault defaultroute debug crtscts modem

sau, dupa cum mi-a zis sigxcpu:

pppd /dev/modem 230400 connect 'chat -v -f chat.txt' +ua /etc/ppp/user.txt noipdefault defaultroute debug crtscts modem


in chat.txt
"" AT&C0+CRM=1 OK ATDT#777 CONNECT

in user.txt
a
a


da, o sa se conecteze si la 3 noaptea :) Se conecteaza din juma'n'juma de ora cate doua minute si trimite la un server ce-am eu in un director( ce-mi citeste de la RS232)

#27
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
am gasit. tot eu...ce-am zis? ia sa bag eu intreg scriptu' de conectare in crontab :)) si uite ca a mers. pentru cei interesati, uite scriptu mai jos:

*/1     *     *      *       *     root     /usr/sbin/pppd /dev/modem 115200 connect 'chat -v -f /etc/ppp/chat.txt' +ua /etc/ppp/user.txt noipdefault defaultroute debug crtscts modem nodetach
*/2     *     *      *       *     root     /usr/bin/killall pppd

a se inlocui 1, respectiv 2 cu nr de minute la care se va facce conectarea, respectiv deconectarea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate