Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Ciment, sapa autonivelanta sau altceva?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 783
  • Înscris: 18.04.2011
As avea nevoie de obtinerea a doua discuri (plansete rigide), ambele cu diametru de 400 mm si grosime 40 mm, avind cuprinse in interior niste elemente metalice (fier beton striat si platbanda) care ar juca rol inclusiv de armatura. Discurui dure care sa-si mentina planeitatea odata cu variatiile naturale de temperatura si umiditate. Oricum, le-as trata cu vopsele speciale, apoi le-as folosi in casa (ca suport pentru prinderea si slefuirea unor componente optice).

In urma cu multi ani, eu mai folosisem cimentul la turnarea unor discuri similare, dar problema e ca cimentul, in procesul sau de uscare (poate si ulterior), dobindeste fisuri superficiale... (cel putin eu n-am reusit altfel), oarecum imprevizibile, adica nu stiu cit de superficiale or fi, sa nu-mi crape efectiv discurile ori sa se ciobleasca devenind inutilizabile. Nu folosesc nisip, pietris, mozaic, deoarece pasta fluida trebuie sa urmareasca fidel contururile (in speta 3 sine de platbanda situate tangential la partea superioara a discurilor).
  
In vremurile actuale, au aparut multe derivate pe baza de ciment, folosite in constructii.
1. Deci as aprecia eventuale recomandari de la cei care au experienta practica vasta, fie o baza teoretica in domeniu.
Exista altfel de prafuri mai potrivite scopului meu? Si care sa nu crape la uscare?
2. Am deja un sac de ciment, as putea cumva sa-i imbunatatesc caracteristicile prin agaugarea altor substante existente pe piata?

Multumesc anticipat.

Editat de Tavi24, 09 octombrie 2014 - 10:44.


#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostTavi24, on 09 octombrie 2014 - 10:40, said:

As avea nevoie de obtinerea a doua discuri (plansete rigide), ambele cu diametru de 400 mm si grosime 40 mm, avind cuprinse in interior niste elemente metalice (fier beton striat si platbanda) care ar juca rol inclusiv de armatura. Discurui dure care sa-si mentina planeitatea odata cu variatiile naturale de temperatura si umiditate. Oricum, le-as trata cu vopsele speciale, apoi le-as folosi in casa (ca suport pentru prinderea si slefuirea unor componente optice).

In urma cu multi ani, eu mai folosisem cimentul la turnarea unor discuri similare, dar problema e ca cimentul, in procesul sau de uscare (poate si ulterior), dobindeste fisuri superficiale... (cel putin eu n-am reusit altfel), oarecum imprevizibile, adica nu stiu cit de superficiale or fi, sa nu-mi crape efectiv discurile ori sa se ciobleasca devenind inutilizabile. Nu folosesc nisip, pietris, mozaic, deoarece pasta fluida trebuie sa urmareasca fidel contururile (in speta 3 sine de platbanda situate tangential la partea superioara a discurilor).
  
In vremurile actuale au aparut multe derivate pe baza de ciment, folosite in cinstructii.
1. Deci as aprecia eventuale recomandari de la cei care au experienta practica vasta, fie o baza teoretica in domeniu.
Exista altfel de prafuri mai potrivite scopului meu? Si care sa nu crape la uscare?
2. Am deja un sac de ciment, as putea cumva sa-i imbunatatesc caracteristicile prin agaugarea altor substante existente pe piata?

Multumesc anticipat.

vrei sa-ti faci telescop? ai incercat cu ipsos de constructii sau argila coapta?...sau poti debita 2 discuri de marmura

Editat de gicaru, 09 octombrie 2014 - 10:46.


#3
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Da, optica si slefuirea ma pasioneaza.

Din ipsos (ordinar) am mai facut uneori matrite. E cam moale.
Exista altul mai special, de constructii? Imi poti indica vreun nume de producator?
Ghipsul dentar ar fi bun, dar e prea scump... la volumul de care am nevoie.

Despre argila coapta nu stiu mai nimic, o sa caut informatii.

LE: Bine, ideale cred ca ar fi discurile de dural rezistent la coroziune... iarasi mult prea scumpe.
Probabil ar fi buna si marmura, intuiesc ca tot prea scumpa.
Deja am demarat varianta cu structura metalica inglobata. Incerc sa mentin calea aceasta.

Editat de Tavi24, 09 octombrie 2014 - 10:57.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.391
  • Înscris: 13.01.2011
Pune poze, să vedem ce ai construit.

#5
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 783
  • Înscris: 18.04.2011
In ziua aceea, facusem doar niste cercuri din platbanda 20x5, la diametrul de 400mm, carora le voi gasi alta intrebuintare. Insa cel mai probabil, in aplicatia vizata acum, voi opta pentru niste discuri de otel.

Intrebarea nu si-a gasit raspuns. Nu-i nimic. Instinctiv, banuiesc ca sapa autonivelanta ar fi mai buna de turnat in bloc decit cimentul. (pe google gasisem un topic aici despre sapa, si mi-a venit idea deschiderii subiectului stict pe nedumerirea mea).
Altceva nu mai am de adaugat. Daca oi avea vreodata chef de experimente cu ciment + var (poate) sau alti compusi, le voi face in particular pe cuburi epruvete.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate