Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...
 Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 

Bates method

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Stiu de ceva timp de aceste exercitii/sfaturi inventate de Wiliam Bates prin 1920 si pentru care a fost dat afara de la Universitatea unde lucra: cum sa vindeci vederea.

Eu avand miopie care parea sa avanseze desi purtam ochelarii am decis ca nu strica sa incerc.

Primul sfat este sa nu porti ochelarii. Evident daca esti sofer sau esti intr-o situatie periculoasa atunci trebuie neaparat purtati, dar in general Bates nu recomanda purtarea ochelarilor.

Cateva sfaturi din cartea lui si adunate de mine din alte surse:

1) CENTRAL FIXATION

Nu tine ochii intr-un singur punct cand te uiti la o imagine fixa. Ochii vad miscarea iar atunci cand incerci sa te uiti fix la ceva ei fac niste micro-miscari. Cand te uiti la un obiect misca ochii incontinuu ca sa observi toate detaliile.

2) SWINGING

Daca imaginea este in miscare atunci tine ochii nemiscati. Asta este chiar un exercitiu care se face in felul urmator: stai in picioare si ridica mana pana la nivelul ochilor aratand cu degetul aratator in fata. Misca trunchiul 90 de grade in stanga(doar din picioare, capul nu se misca relativ la trunchi) si 90 de grade in dreapta. In timpul asta te uti la deget si observi miscarea intregii camere. Ochii nu trebuie sa se miste.

3) Clipitul

Trebuie sa clipesti 1 data la 2 secunde pentru a iriga ochiul. Cornea nu primeste oxigen din sange si e nevoie de umezirea ochiul ca sa poata respira.

4) Palmarea

De cateva ori pe zi, sa zicem cel putin 1 data la 4h, inchideti ochii si tineti palmele desupra ochilor fara sa apasati pe ei. Stati asa cel putin 1 minut. Dupa acest minut ochii vor fi mai relaxati.

5) Gimnastica oculara

Repetari ale urmatoarelor miscari ale ochilor atingand marginea campului vizual:

- circular in sensul acelor de ceasornic
- circular opus acelor de ceasornic
- sus-jos
- stanga-dreapta
- de la stanga sus la dreapta jos(diagonala principala)
- de la dreapta sus la stanga jos(diagonala secundara)



Ce am reusit eu aplicand sfaturile astea:

- la inceput aveam prescriptie medicala de -2.00 dioptrie sferica si -1.50 cilindric cu care incepusem sa nu mai vad bine

- acum am -1.00 sferic si -1.00 cilindric

Toate astea sunt masurate cu un dioptometru, deci nu e vorba de o apreciere personala. Din cauza ca au fost medici oftalmologi diferiti nimeni nu m-a intrebat inca cum am reusit :)

Edited by lender, 31 December 2011 - 13:36.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Sotia mea a avut probleme cu ochii, ma rog, inca are. Dupa vreo 10 ani de cand poarta ochelari, se pare ca ochii si-au mai revenit, astfel incat inconvenientele nu mai apar fara ochelari la acelasi nivel ca inainte.
Am facut teste la 3 cabinete diferite si toate au spus acelasi lucru: faptul ca a purtat ochelari, a ajutat ochii.
La fel si in cazul meu. De cand port, la PC sau TV, pot sta mai mult fara ochelari in aceleasi situatii, cand este cazul. Inainte, in 10 minute ochii imi lacrimau.

Tipul acesta este ca cei care sustin sa nu ne administram medicamente in caz de boala. Si asta se stie unde duce.

#3
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Rezultatele mele sunt pentru miopie.

Dealtfel pot sa imi imaginez ca si calitatea corpului vitros are o influenta. Cu cat e mai mai putin lichid cu atat rezultatele sunt mai greu de obtinut pentru ca geometria ochiul se corecteaza mai greu.
Vesti bune ptr cei mai in varsta, corpul vitrous devine din ce in ce mai lichid odata cu inaintarea in varsta.

Bates era de parere ca ochelarii sunt ca niste carje, te ajuta sa vezi dar nu vindeca. Pentru a te "vindeca" trebuie sa faci o recuperare.

Edited by lender, 31 December 2011 - 13:44.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu am cunostinte in domeniu, dar daca m-as gandi la ochi ca la o camera foto, as presupune ca, fiind utilizat cat timp suntem si nu ca o mana, care poate de exemplu sta in repaos, nu poate fi reparat din mers. Parerea mea, neavizata.

#5
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Ochiul uman este total diferit de o camera foto: celulele fotosensibile al ochiului uman vad doar modificare, miscare in timp ce camera video poate filma acelasi lucru 1h.

Toata lumea observa o diferenta intre cum vede de dimineata si restul zilei. Se zice din batrani, ca ochiul este mai odihnit. Inchipuiti-va ca ochiul poate deveni din ce in ce mai odihnit in fiecare zi si ca poate pastra "odihnirea" tot restul zilei prin niste exercitii.

In oftalmologie nici nu sunt recunoscute cauzele miopiei.
Asta desi sunt studii care arata ca personele cu facultate au o incidenta mai mare care ar sugera ca cititul poate genera miopie.

Un alt sfat: cand cititi nu sariti cu privirea din cuvant in cuvant, incercati sa vedeti fiecare litera in parte, cititi mai greu dar nu mai obositi ochii la fel de mult.

Edited by lender, 31 December 2011 - 13:59.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
De fapt, ochiul reflecta tot ce ii trece prin fata. Creierul se ocupa de atentie si nu ochiul. Din acest punct de vedere, dupa cunostintele de biologie din generala, ochiul poate fi comparat cu o camera foto, fiind un organ destul de simplu.

#7
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Nu ma contrazic de dragul de a contrazice dar uitati ce scrie pe wikipedia:

Quote

Microsaccades
Main article: Microsaccade

Even when looking intently at a single spot, the eyes drift around. This ensures that individual photosensitive cells are continually stimulated in different degrees. Without changing input, these cells would otherwise stop generating output. Microsaccades move the eye no more than a total of 0.2° in adult humans.


#8
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View Postlender, on 31st December 2011, 13:27, said:

Ce am reusit eu....

In cat timp? SI la ce varsta? Ca dupa o anumita varsta, miopia scade de la sine.

#9
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Mai putin de 30 de ani ceea ce ar face recuperarea mai greu din cauza duritatii corpului vitros.

Miopia nu se rezolva odata cu varsta.

Cam 4 luni de zile de exercitii in fiecare zi. De atunci m-am cam lasat dar vrea sa ma apuc din nou ca sa ajung la mai putin de jumatate de dioptrie.
Astigmatismul(dioptria cilindrica) mi se pare cel mai greu de recuperat.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Ai dreptate. Nu sunt suficient de in tema pentru a discuta elocvent pe baza acestei idei.
Raman la idea exprimata initial: utilizarea ochelarilor a avut efect benefic asupra unor persoane, totul demonstrat medical.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate