Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Montarea etrierilor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mcoman73

mcoman73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.11.2009
Salut,

Am si eu o problema. Construiesc o casa P+1E+EM. Constructorul mi-a legat etrierii de la stalpi pe aceeasi parte. Cineva de la inspectoratul de stat in constructii mi-a spus ca etrierii trebuie legati alternativ unul intr-o parte, altul in coltul opus conform normativelor in constructii. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.  Este o problema daca etrierii sunt legati pe aceeasi parte? Afecteaza acest lucru rezistenta cladirii?
2.  Pentru grizi etrierii trebuie montati tot alternativ?

Va multumesc anticipat

#2
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
Eu zic sa te iei dupa expertii in constructii, iti dai seama ca ei stiu mai bine.

#3
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Sunt proiectanti care ii dau legati pe aceiasi parte. Vezi cum ai in proiect, dar raspunsul la intrebarea daca este mai bine sa fie legati alternativ este DA...

#4
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Etrierii trebuiesc alternant pt a nnu face efectul de feruar.Asta mi-a spus mie dirigintele si eu am desfacut vreo 2 stalpi :confuzzled: .

#5
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View Postmcoman73, on 19th August 2010, 01:48, said:

Salut,

Am si eu o problema. Construiesc o casa P+1E+EM. Constructorul mi-a legat etrierii de la stalpi pe aceeasi parte. Cineva de la inspectoratul de stat in constructii mi-a spus ca etrierii trebuie legati alternativ unul intr-o parte, altul in coltul opus conform normativelor in constructii. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.  Este o problema daca etrierii sunt legati pe aceeasi parte? Afecteaza acest lucru rezistenta cladirii? NU !
2.  Pentru grizi etrierii trebuie montati tot alternativ? NU

Va multumesc anticipat

cei de la ISC probabil voiau spaga...
verifica distanta dintre erieri, sa fie conform proiect

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate