Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Windows - Intrebari/probleme frecvente

- - - - -
  • Please log in to reply
400 replies to this topic

#1
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Aici veti gasi raspunsuri la cele mai frecvente intrebari/probleme legate de SO Windows.

Un mic tip:
De exemplu, avem acest articol: http://support.microsoft.com/kb/307881
adaugand /RO la sfarsitul link-ului veti putea citi acest articol in limba romana: http://support.micro...om/kb/307881/ro

Edited by BlueMe, 14 September 2007 - 14:34.


#2
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
KB307890 Cum se activeazã Windows XP

#3
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
KB310123 Explicarea codurilor de eroare generate de Manager dispozitive (Device Manager) în Microsoft Windows XP Professional

#4
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Care este diferenta dintre Format si Quick Format ?
Format the partition using the NTFS file system (Quick)
Format the partition using the FAT file system (Quick)
Format the partition using the NTFS file system
Leave the current file system intact (no changes)
Quick Format - formateaza.
Format - verfica HDD de Bad Sectors (folosind chkdsk), formateaza.



KB302686 Differences between a Quick format and a regular format during a "clean" installation of Windows XP

Edited by BlueMe, 08 September 2007 - 21:14.


#5
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Cum se efectueazã conversia unui volum FAT16 sau FAT32 la un sistem de fiºiere NTFS în Windows XP ?
- KB307881 How to convert a FAT16 volume or a FAT32 volume to an NTFS file system in Windows XP

#6
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
KB330135 Caracteristica AutoRun sau Redare automatã nu funcþioneazã când introduceþi un CD-ROM în unitate

#7
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
svchost.exe tine procesorul 100% incarcat si consuma o cantitate mare de RAM (in jur de 100 MB)
- KB916089 When you run Windows Update to scan for updates that use Windows Installer, including Office updates, you may experience a memory leak, or you may receive an error message for the Svchost process.

#8
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
System Idle Process consuma 99% din procesor (CPU)
- Este normal, acest proces arata cat la suta din procesor este nefolosit. 99%-100% indica pur si simplu ca procesorul sta degeaba.

#9
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Eroare Windows Explorer cand nagivati intrun folder cu fisiere AVI.
- KB822430 Windows Stops Responding When You Click a Large AVI File in Windows Explorer
- Windows XP AVI Fix
- sau executati urmatoarea comanda:
regsvr32 /u shmedia.dll


#10
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Windows XP nu salveaza setarile la inchiderea sesiunii (Logoff/Shutdown)
- Executati fisierul din aceasta arhiva: Attached File  NoSaveSettings.zip   286bytes   170 downloads

#11
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Icon-urile de pe Desktop nu au fundal transparent


1
.
Incearca sa schimbi wallpaper-ul si/sau tema

2.
Control Panel > System > Advanced: Performance - Settings:
- Use drop shadows for icon labels on the Destkop

3.
Debifeaza Lock Web Items on Desktop (click dreapta pe Desktop, Arrange Icons by)

4.
Display Properties > Desktop: Customize Desktop... > Web
- sterge tot, lasand doar My Curent Home Page, pe care oricum nu poti sa o stergi.

5.
Notepad - Copy/Paste
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"ForceActiveDesktopOn"=-

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer]
"ForceActiveDesktopOn"=-
- din meniul File alegi Save As... numeFisier.REG
- apoi, evident executi fisierul nou creat.

#12
krammerRO

krammerRO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 21.10.2006
Poate cineva sa-mi explice ce fac comenzile " /PAE " si " /3GB " in boot.ini?
Am 4gb de ram si incerc sa nu trec pe x64 :D

Din cate am inteles cu PAE ar trebuie sa vada XP-ul cei 4gb...dar ii foloseste?
Iar 3GB chiar nu inteleg ce face :(

#13
paulmac

paulmac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.05.2006

View PostkrammerRO, on Jan 3 2008, 00:28, said:

Poate cineva sa-mi explice ce fac comenzile " /PAE " si " /3GB " in boot.ini?
Am 4gb de ram si incerc sa nu trec pe x64 :D

Din cate am inteles cu PAE ar trebuie sa vada XP-ul cei 4gb...dar ii foloseste?
Iar 3GB chiar nu inteleg ce face :(


/PAE face ca sistemul de operare sa recunoasca 4GB de memorie (sau mai mult la alte sisteme de operare), valabil pentru procesoarele care nu stiu de 64biti (altele decat A64 si core 2 duo). Pentru A64 si core 2 duo se foloseste alt tip de comanda, care este activata implicit. Fac mentiunea ca, pentru a rula, si chipsetul trebuie sa stie sa lucreze cu PAE.  
In ce priveste /3G,  obliga kernelul sa folosesca 1Gb de memorie, restul de 3Gb fiind folositi de catre aplicatii. Aceasta optiune insa nu este recomandata XP-ului, kernelul lui avand nevoie de 2Gb(din cei 4).
Daca sistemul sau aplicatiile nu 'se-mpiedica' la rulare, atunci se cheama ca sunt folositoare.

#14
gigicomputer

gigicomputer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.11.2006
Deci... daca ai 4G ram pe xp 32bit si computeru merge fara probleme (in afara faptului ca iti vede numai 3GRam), sunt folositi toti cei 4 G de ram sau numai cati vede?????

Concret:

imi vede 3G RAM (din cei 4G RAM) restul de 1G RAM nu ii foloseste in nici un chip, chair daca are nevoie de ei softu' (ex. Photoshop)?

#15
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008
O treaba care aparent pare o prostie dar totusi ma intriga si ridica niste intrebari.
Mai accesez uneori Hi5 si am observat 2 probleme. La una banuiesc raspunsul dar astept o confirmare iar a doua ma intriga cel mai tare.

1. Cand intru pe hi5, pe unele profile burdusite cu tot felul de biz , biz-uri+muzica, clipuri  de doua trei feluri pe aceeasi pagina, i-mi intepeneste sistemul, nu mai raspunde la nici o comanda. Eu , fara sa fiu nici pe departe un as in calculatoare banuiesc ca desi am un laptop relativ nou cu procesor AMD Turion si placa ATI Radeon X press sistemul nu face fata volumului imens de informatii de pe cate o pagina din asta. Am dreptate?

2. Iar acum problema care ma intriga cel mai mult si vreau sa stiu daca ati intalnit cazuri similare. Atunci cand vreau sa inchid cate o pagina de hi 5 se intampla un lucru foarte ciudat. Brusc incep sa se deschida zeci de ferestre(pana la 30!!!!!), trebuie sa scot cablul de net si sa dau close group de nu stiu cate ori pana reusesc sa le inchid. Nu stiu daca este un virus pt ca nu am constatat acest fenomen NUMAI PE HI 5!!! Restul site-urilor merge normal.
Sunt curios daca cineva a patit asa ceva pe acest site??
La mine fenomenul s-a repetat de mai multe ori.

#16
cammeradude

cammeradude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.06.2008

View PostBlueMe, on Aug 20 2007, 13:05, said:

Aici veti gasi raspunsuri la cele mai frecvente intrebari/probleme legate de SO Windows.

Un mic tip:
De exemplu, avem acest articol: http://support.microsoft.com/kb/307881
adaugand /RO la sfarsitul link-ului veti putea citi acest articol in limba romana: http://support.micro...om/kb/307881/ro


da, mersi mult ;)

View PostSatmarean, on Jun 11 2008, 17:59, said:

Chiar nimeni nu a intalnit aceasta problema??

nu eu chiar nu, nu mi sa maiintamplat chiar niciodata ;)

View PostSatmarean, on Jun 16 2008, 14:51, said:

Oare nu mai citeste nimeni acest topic?

eu da ba:>

View PostkrammerRO, on Jan 3 2008, 01:28, said:

Poate cineva sa-mi explice ce fac comenzile " /PAE " si " /3GB " in boot.ini?
Am 4gb de ram si incerc sa nu trec pe x64 :D

Din cate am inteles cu PAE ar trebuie sa vada XP-ul cei 4gb...dar ii foloseste?
Iar 3GB chiar nu inteleg ce face :(
]

din pacate asta e

#17
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View PostSatmarean, on Jun 10 2008, 20:52, said:

O treaba care aparent pare o prostie dar totusi ma intriga si ridica niste intrebari.
Mai accesez uneori Hi5 si am observat 2 probleme. La una banuiesc raspunsul dar astept o confirmare iar a doua ma intriga cel mai tare.

1. Cand intru pe hi5, pe unele profile burdusite cu tot felul de biz , biz-uri+muzica, clipuri  de doua trei feluri pe aceeasi pagina, i-mi intepeneste sistemul, nu mai raspunde la nici o comanda. Eu , fara sa fiu nici pe departe un as in calculatoare banuiesc ca desi am un laptop relativ nou cu procesor AMD Turion si placa ATI Radeon X press sistemul nu face fata volumului imens de informatii de pe cate o pagina din asta. Am dreptate?

2. Iar acum problema care ma intriga cel mai mult si vreau sa stiu daca ati intalnit cazuri similare. Atunci cand vreau sa inchid cate o pagina de hi 5 se intampla un lucru foarte ciudat. Brusc incep sa se deschida zeci de ferestre(pana la 30!!!!!), trebuie sa scot cablul de net si sa dau close group de nu stiu cate ori pana reusesc sa le inchid. Nu stiu daca este un virus pt ca nu am constatat acest fenomen NUMAI PE HI 5!!! Restul site-urilor merge normal.
Sunt curios daca cineva a patit asa ceva pe acest site??
La mine fenomenul s-a repetat de mai multe ori.

Legatura problemelor tale haifaiv cu Windows este doar tangentiala. Trebuia sa intrebi pe la webmaster sau generalitati sau chiar la fun. Fara suparare.
1. Ce browser folosesti? Incearca Firefox (am vazut ca e mai bun la flashuri si alte nebunii). Fa si update la flash http://www.adobe.com...ts/flashplayer/
2. Da, paginile alea sint virusate. Pune-ti un antivirus mai bun si/sau antispyware

#18
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008

View Postqueensoft, on Jun 20 2008, 15:10, said:

Legatura problemelor tale haifaiv cu Windows este doar tangentiala. Trebuia sa intrebi pe la webmaster sau generalitati sau chiar la fun. Fara suparare.
1. Ce browser folosesti? Incearca Firefox (am vazut ca e mai bun la flashuri si alte nebunii). Fa si update la flash http://www.adobe.com...ts/flashplayer/
2. Da, paginile alea sint virusate. Pune-ti un antivirus mai bun si/sau antispyware

Am postat aici deoarece consider ca este o problema de soft sau virusi care si-ar gasi aici mai degraba un raspuns competent.

1. Folosesc explorer ,nu am folosit niciodata altceva,m-am obisnuit cu el si nu cu placere l-as schimba mai ales ptr o asemenea problema.

2 Am 2 antispy : Ad Adware si Spybot(cu protectie in timp real)+ antivirus update la zi.

Oricum multumesc de raspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate