Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7
 caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...
 Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli
 Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 

Ebay - Pareri/sugestii/reclamatii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
892 răspunsuri în acest subiect

#793
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.260
  • Înscris: 21.06.2011
Mulțumesc pentru informații. Până la urmă, cu toată paranoia mea, acum câteva minute mi-am făcut cont de PayPal și am înregistrat cardul. M-am gândit să fac alt card, dar până la urmă am renunțat. Aveți idee după cât timp de la înregistrare pot face o plată pe Ebay?

#794
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.260
  • Înscris: 21.06.2011
Tocmai am comandat 3 garnituri de aici
http://www.ebay.com/itm/371657149191
Mi-a venit deja mesajul de confirmare de la PayPal pe email. Credeam că o să facă mai întâi operațiunea aceea de test de 1,5 euro, dar poate au renunțat la ea.

#795
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Am castigat o licitatie pe ebay.de unde era precizat ca transportul e gratis in Romania. Acum neamtul vrea sa-i dau 23 euro pe transport. Ce e de facut ?

#796
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 28.10.2005
Cred ca descrierea licitatiei e litera de lege....cu toate astea  de cateva ori  am avut senzatia ca nemtii mei au fost mai mult incurcati decat bucurosi ca am cumparat de la ei

#797
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Omul daca nu vrea, nu vrea si gata, nu-l pot forta. Dar el vrea sa anulez cumpararea si mi-e sa nu se reflecte prost asupra mea.

#798
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 28.10.2005
Ce sa reflecte negativ asupra ta ,sellerul nu poate da negativ ,doar tu poti !Ce e scris in licitatie aia este si gata , e ca si un contract si pentru buyer si pentru seller

#799
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Poate da negativ si sellerul. In plus, daca eu dau cancel order, el poate sa ceara sa platesc comisionul ebay.

#800
rastaman

rastaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 109
  • Înscris: 28.10.2005
Eu am patit cu un englezoi ,negociasem free shipping si mi a trimis invoice cu 15 lire shipping.Mi am iesit din pepeni si am dar cancel order ,degeaba s a milogit ala cateva zile ca a avut accident cu masina si s a incurcat cuformularele , tranzactia s a anulat si nu am primit negativ

#801
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar asta meu nu se milogeste si nu recunoaste greseala.

#802
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.845
  • Înscris: 01.12.2003
Sa nu anulezi cumpararea si sa nu-i platesti transportul.Daca in descriere scrie transport gratuit , asa ramane.Nu am mai participat de ceva vreme la o licitatie , am cumparat direct.Cand dai sa platesti iti apare suma (X) cu care ai castigat sau  X+23?Daca apare doar X , plateste  si apoi deschizi caz ca ala nu a livrat.Trebuie sa fie scris si in licitatie in cat timp ar trebui sa trimita ala dupa ce s-a facut plata.

#803
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Apare doar X. Nu platesc (si aici ma felicit ca nu am platit direct, am fost inspirat sa-l intreb), pentru ca neamtul da cancel la tranzatie si-mi returneaza inapoi suma data. Dar care suma data, ca trec printr-o dubla conversie leu - euro, plus comisionul de transfer, pe care nu-i mai pup.

#804
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.845
  • Înscris: 01.12.2003
Tot i-as da report ca nu vrea sa trimita , impreuna cu mesajul ca vrea mai multi bani.Iti blocheaza posibilitatea de a vinde.Eu am primit avertisment ca nu voi mai putea vinde pe viitor pentru ca am incercat sa vand ceva dintr-o categorie in care mai exista zeci de listari asemanatoare pe ebay.Probabil unul din cei care mi-au facut niste oferte de rahat , dar aia e alta problema.
    Ideea e ca nu poti sa te joci ca vinzi si sa nu vrei sa trimiti.

#805
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar, in cazul tau, nu ai voie sa vinzi ce deja exista la vanzare in cantitati mari sau cum ?

#806
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.845
  • Înscris: 01.12.2003
Nu.Un produs pe care il au si altii la vanzare pe ebay, dar care se pare ca nu s-ar putea vinde pe ebay.L-am avut vreo 2 luni la vanzare pana mi-a facut cineva bucuria.Mi l-au scos de la vanzare , mi-au dat atentionare ca incalc regulamentul lor , fara prea multe detalii , nici la telefon nu te poti intelege cu ei ca mai sunt zeci la vanzare si ca daca mai primesc sesizari la urmatoarea ma blocheaza de la vanzare pe 1 luna parca si apoi imi blocheaza complet posibilitatea de a vinde.

#807
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.802
  • Înscris: 26.06.2014
omu n-o fi stiut cat il costa sa trimita in ro.
de ce nu ii zici lui sa iti ceara tie anularea comenzii si nu invers? si tu apoi accepti

#808
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai asta i-am si spus. Asta au spus si cei de la ebay (i-am contactat). Cei de la ebay au spus ca eu, ca si cumparator, nu pot cere anularea tranzactiei decat in prima ora de la vanzare.

#809
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.283
  • Înscris: 01.06.2008
e normal ca pe chitanta de la royal air mail din uk sa nu fie numele meu?
nici adresa nu mi se pare completa,lipseste apartamentul.
e vorba despre o piesa de masina.daca  a fost trimisa pe data de 6 septembrie nu trebuia sa ajunga pana acum?

Fișiere atașate



#810
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.260
  • Înscris: 21.06.2011
Comandasem și eu ceva din Hong Kong. Coletul ajunsese în Singapore, apoi apărea că e ,,handled to local courier. Tracking ended.ROM. Data limită era 2 octombrie. Pe 4 am trimis un email să le spun că nu am primit nimic. Cei de la ebay mi-au răspuns să aștept pînă pe 10. La poștă nu știuau nimic, așa că ieri am trimis email că nu am primit pachetul. În 30 minute mi-au trimis banii în contul pe paypal.

Problema e că ieri după amiază am găsit în cutia poștală plicul! Care e procedura să trimit banii furnizorului? Caut pe ebay o adresă unde să-i întreb, dar nu găsesc...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate