Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

demisie fara preaviz HELPPPPP!

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.05.2004
Buna seara tuturor.
Vreau sa-mi dau demisia. Ideea e ca nu cred ca voi scapa de preavizul despre care am semnat si in contract... am avut colegi care au fost nevoiti sa stea in preaviz. Cum ii pot determina sa renunte la el?
Eventual ma gandeam sa le zic verde in fata ca daca voi fi nevoit sa stau in preaviz  chiar voi sta dar..degeaba, cu picioarele pe birou. sau ii pot ameninta cu instanta pe urmatorul motiv, ia cititi mail-ul de mai jos :

Subject: Nu mai folositi liftul din cladire!!!!!!!!!!!!!
Importance: High

Liftul in cladire este interzis a fi folosit. Va rog sa uitati de existenta acestui lift, indifferent de motivul pentru care aveti nevoie sa-l folositi.
Daca mai prind vreun angajat (al firmei in cauza) ca foloseste liftul, voi penaliza cu 10% din salariu atat pe acel angajat cat si pe seful lui.

Va rog sa faceti forward acest mesaj la toti subordonatii care lucreaza in cladire.

poate fi un argument pt care m-ar lasa sa-mi vad de drum?
In cladire sunt 2 firme ale aceluias grup, mail-ul este adresat doar angajatilor unei firme ceilalti il pot folosi in liniste
Apropos, la tigare se poate iesi doar dupa ora 12 si doar cate 2 deci daca se mai trezesc si altii ca vor sa fumeze, de la alte departamente trebuie sa faca cale intoarsa in birou ca nu e voie sa se astepte langa receptie...timp pierdut, halal eficienta.


Ce spuneti, am nevoie de o parere.

in final voi da si numele firmei +alte detalii...asa, ca sa nu merga nimeni sa se angajeze acolo, sunt extrem de neseriosi

Multam

Edited by zaitzus, 02 March 2007 - 21:27.


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 06.10.2003

View Postzaitzus, on Mar 2 2007, 21:22, said:

Subject: Nu mai folositi liftul din cladire!!!!!!!!!!!!!
Importance: High

Liftul in cladire este interzis a fi folosit. Va rog sa uitati de existenta acestui lift, indifferent de motivul pentru care aveti nevoie sa-l folositi.
Daca mai prind vreun angajat (al firmei in cauza) ca foloseste liftul, voi penaliza cu 10% din salariu atat pe acel angajat cat si pe seful lui.

Va rog sa faceti forward acest mesaj la toti subordonatii care lucreaza in cladire.

off-topic:
Asta e ca si afisul ala in cladirea ISE din Cluj cu studentii nu au voie sa mearga cu liftul( sunt 4 ) ...
Oameni tampiti ...

on-topic: Daca ai contract, du-te cu el la un notar/avocat. Btw, pe ce perioada e preavizul? Parca nu poate depasi 30 de zile, legal ....

#3
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.05.2004

View Postshiva, on Mar 2 2007, 21:26, said:

off-topic:
Asta e ca si afisul ala in cladirea ISE din Cluj cu studentii nu au voie sa mearga cu liftul( sunt 4 ) ...
Oameni tampiti ...

on-topic: Daca ai contract, du-te cu el la un notar/avocat. Btw, pe ce perioada e preavizul? Parca nu poate depasi 30 de zile, legal ....

Pai inca nu mi-am dat demisia dar e graba mare si nu vreau sa stau in preaviz, la minenefiind functie de conducere va fi de 15 zile calendaristice

#4
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

View Postzaitzus, on Mar 2 2007, 21:29, said:

Pai inca nu mi-am dat demisia dar e graba mare si nu vreau sa stau in preaviz, la minenefiind functie de conducere va fi de 15 zile calendaristice

Pai daca e functie de conducere preavizul nu este de 30 de zile? Doar daca ai functie de executie preavizul este de 15 zile lucratoare.
Cat timp esti in preaviz, contractul de munca ramane acelasi, in picioare si isi produce toate efectele. Adica daca nu faci treaba sau faci gafe, ei te pot sanctiona; desi e putin probabil.

Sunt multe firme care nu te lasa sa stai pe toata perioada preavizului, mai ales daca ai acces la informatii confidentiale si atmosfera este una mai paranoica acolo...Depinde de norocul tau.

Si nici nu cred ca-i poti actiona in judecata daca nu ai motive.

Ai mai multe variante pentru care poti opta:
1. Asculti ce iti propun ei si poate ai noroc sa te lase sa pleci imediat,
2. Daca te intelegi OK cu superiorul tau il rogi sa te scuteasca.  :P
3. Tinand cont ca putine sunt organizatiile care respecta toate reglematarile si legile, le poti lasa de inteles ca ii "parasti" la Inspectoratul Muncii.

My opinion.

Tine-ne la curent si bafta!

Later edit: am citit gresit prima data si am inteles ca ai functie de conducere. Soooorry. :P

Edited by Alina, 02 March 2007 - 22:02.


#5
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005

View Postzaitzus, on Mar 2 2007, 14:29, said:

Pai inca nu mi-am dat demisia dar e graba mare si nu vreau sa stau in preaviz, la minenefiind functie de conducere va fi de 15 zile calendaristice

Pai sa presupunem ca te obliga sa stai in preaviz timp de 15 zile.
Tu le spui ca nu le mai muncesti nimic si ca dormi in perioada asta si ei te vor plati degeaba.
Sa zicem ca ei nu cedeaza si tu esti obligat sa mai stai 15zile.
Ce se poate intampla in situatia asta?

1. Poti sa le zici ca-ti iei concediu (cu sau fara plata) pe timp de 15 zile. In perioada asta tu pleci la alta firma.
2. Pur si simplu nu te mai duci la firma. Iti vor taia din salariu si, probabil, ca nu te vor putea da afara asa repede (15 zile), ci doar iti vor da o atentionare sau o penalizare din salariu.
3. Te duci la firma si dormi pe tine. Nu faci nimic si ei sau vor ceda si te vor lasa sa pleci sau te vor penaliza cu ceva din salariu.

Faza e ca daca ai preaviz de doar 15 zile nu prea pot face multe intr-un termen asa scurt. Citeste contractul de munca si vezi ce se intampla daca nu te duci la serviciu atatea zile. E posibil ca pentru a te da afara pentru indisciplina sa fie nevoie de mai multe avertismente, penalizari, etc.

Un avocat te-ar ajuta cel mai bine in cazul asta. Neaparat fa rost de contractul de munca. Acolo gasesti toate lucrurile astea.

Eu sunt sigur ca o vei rezolva. Sclavagismul a apus de mult.

#6
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

View Postmdc, on Mar 2 2007, 22:01, said:

Pai sa presupunem ca te obliga sa stai in preaviz timp de 15 zile.
Tu le spui ca nu le mai muncesti nimic si ca dormi in perioada asta si ei te vor plati degeaba.
Sa zicem ca ei nu cedeaza si tu esti obligat sa mai stai 15zile.
Ce se poate intampla in situatia asta?

1. Poti sa le zici ca-ti iei concediu (cu sau fara plata) pe timp de 15 zile. In perioada asta tu pleci la alta firma.


Asta inseamna suspendarea contractului individual de munca. => dupa ce se termina concediul, prin lege, este obligat sa se intoarca la firma unde mai are de terminat previzul. Nu le poti sti reactia: pot fi una revansarda si atunci il streseaza cum vor ei sau pot renunta super facil la serviciile lui fara o zi de preaviz...

#7
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Nu cred ca te tin in preaviz 15 zile. Incearca sa discuti amiabil cu ei si se rezolva mai usor asa. Le spui ca ai probleme personale, nu ca vrei sa te angajezi in alta parte. Daca sunt atat de tampiti incat sa trimita mail cu "nu mai folositi liftul", eu zic ca nu e bine sa le pui ambitia la incercare. :D

Firma asta e cumva pe Calea Floreasca?  :rolleyes:

#8
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.05.2004
din punctul meu de vedere n-au decat sa nu-mi plateasca perioada aia , doar sa ma lase sa plec fara preaviz...stau si ma gandesc la ce as putea face sa-i determin sa-l accepte.. sa le virusez reteaua sa n-o mai poata repara 2 saptamani ..lol si asa prezenta mea in firma ar fi inutila :)))
nu ma pot da afara pt indisciplina decat la abateri repetate...cate sa fac? cate 2 zilnic si sa-i anunt ca le-am facut si e timpul sa se dispenseze de mine?

Edited by zaitzus, 02 March 2007 - 22:23.


#9
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005

View Postzaitzus, on Mar 2 2007, 21:22, said:

Buna seara tuturor.
Vreau sa-mi dau demisia. Ideea e ca nu cred ca voi scapa de preavizul despre care am semnat si in contract... am avut colegi care au fost nevoiti sa stea in preaviz. Cum ii pot determina sa renunte la el?
Eventual ma gandeam sa le zic verde in fata ca daca voi fi nevoit sa stau in preaviz  chiar voi sta dar..degeaba, cu picioarele pe birou. sau ii pot ameninta cu instanta pe urmatorul motiv, ia cititi mail-ul de mai jos :

Subject: Nu mai folositi liftul din cladire!!!!!!!!!!!!!
Importance: High

Liftul in cladire este interzis a fi folosit. Va rog sa uitati de existenta acestui lift, indifferent de motivul pentru care aveti nevoie sa-l folositi.
Daca mai prind vreun angajat (al firmei in cauza) ca foloseste liftul, voi penaliza cu 10% din salariu atat pe acel angajat cat si pe seful lui.

Va rog sa faceti forward acest mesaj la toti subordonatii care lucreaza in cladire.

poate fi un argument pt care m-ar lasa sa-mi vad de drum?
In cladire sunt 2 firme ale aceluias grup, mail-ul este adresat doar angajatilor unei firme ceilalti il pot folosi in liniste
Apropos, la tigare se poate iesi doar dupa ora 12 si doar cate 2 deci daca se mai trezesc si altii ca vor sa fumeze, de la alte departamente trebuie sa faca cale intoarsa in birou ca nu e voie sa se astepte langa receptie...timp pierdut, halal eficienta.


Ce spuneti, am nevoie de o parere.

in final voi da si numele firmei +alte detalii...asa, ca sa nu merga nimeni sa se angajeze acolo, sunt extrem de neseriosi

Multam
Are omul grija de sanatatea voastra si voi va scandalizati :)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
este ceva ce s-a specificat în contract și nu s-a respectat? de ex. întârzieri la salarii sau chestii de genul ăsta...
dacă da, este un articol în codul muncii care spune destul de clar că se poate încheia contractul imediat. Eu așa am plecat de la ultimul loc de muncă: a întârziat aproape două săptămâni cu salariul și mi-am depus demisia. A doua zi nu m-am mai dus :P

#11
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.05.2004

View Posti0nutzb, on Mar 2 2007, 22:31, said:

este ceva ce s-a specificat în contract și nu s-a respectat? de ex. întârzieri la salarii sau chestii de genul ăsta...
dacă da, este un articol în codul muncii care spune destul de clar că se poate încheia contractul imediat. Eu așa am plecat de la ultimul loc de muncă: a întârziat aproape două săptămâni cu salariul și mi-am depus demisia. A doua zi nu m-am mai dus :P
au mai intarziat salariile insa nu foarte mult max 2-3 zile si asta a fost lunile trecute deci nu pot actiona retroactiv.
in ceea ce  priveste orele suplimentare, din pacate eu n-am tinut evidenta lor, o tine superiorul meu, luna trecuta au fost luna asta nu mi-a intrat nimic suplimentar cu toate ca au fost cateva ore. Nu am cum sa justific pt ca nu pontez nicaieri, nu semnez de intrare sau iesire deci nu am cum sa ma folosesc de asta. Sincer nici luna trecuta nu stiu cate ore am lucrat deoarece nu primim fluturasi de salariu ci ne trezim cu o suma in plus in cont

#12
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.05.2004

View Postraducutzzu, on Mar 2 2007, 22:13, said:

Nu cred ca te tin in preaviz 15 zile. Incearca sa discuti amiabil cu ei si se rezolva mai usor asa. Le spui ca ai probleme personale, nu ca vrei sa te angajezi in alta parte. Daca sunt atat de tampiti incat sa trimita mail cu "nu mai folositi liftul", eu zic ca nu e bine sa le pui ambitia la incercare. :D

Firma asta e cumva pe Calea Floreasca?  :rolleyes:
aproape...prin putul lui zamfir :death:

Edited by zaitzus, 02 March 2007 - 22:57.


#13
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.05.2004
Si inca ceva...codul muncii sau legislatia UE nu prevede ceva referitor la conditiile de munca?
spatiu personal in jurul tau sau ceva de genul asta?
Eu stiam ca sunt obligati prin lege sa-ti ofere un anumit confort, stiti ceva de asta?
Noi suntem mai inghesuiti asa..ca niste sardelute, biroul nostru e cat un apartament...max 50 mp si suntem cam 22 in birou
Nu exista reglementari in acest sens?

Edited by zaitzus, 02 March 2007 - 23:05.


#14
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006

View Postzaitzus, on Mar 2 2007, 23:02, said:

Si inca ceva...codul muncii sau legislatia UE nu prevede ceva referitor la conditiile de munca?
spatiu personal in jurul tau sau ceva de genul asta?
Eu stiam ca sunt obligati prin lege sa-ti ofere un anumit confort, stiti ceva de asta?
Noi suntem mai inghesuiti asa..ca niste sardelute, biroul nostru e cat un apartament...max 50 mp si suntem cam 22 in birou
Nu exista reglementari in acest sens?
Eu stiu ca este o reglementare de nu stiu cati m3 de persoana. Si noi suntem multi in birou dar se pare ca ne cam incadram.

Edited by raluca_risca, 02 March 2007 - 23:06.


#15
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.05.2004

View Postraluca_risca, on Mar 2 2007, 23:06, said:

Eu stiu ca este o reglementare de nu stiu cati m3 de persoana. Si noi suntem multi in birou dar se pare ca ne cam incadram.
si noi ne semidescurcam sarint printre birouri si fire dar ideea e ca in momentul in care imi vor spune:15 zile preaviz, eu sa le spun: tovarasi..itm, instanta astfel incat sa nu-si mai piarda timpul cu mine ca le respir aerul pretios

#16
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
aveti contract colectiv de munca? din cate stiu eu la peste 21 de angajati trebuie facut asa ceva... ar putea fi un motiv destul de bun sa incetezi contractul individual...

#17
buhaha

buhaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 06.07.2004
dacă sunt înțelegători nu ai nevoie de demisie. încetezi raporturile  de muncă prin acordul parților art.55 lit b )
dacă nu, prin demisie si stai, logic, 15 zile în preaviz.

Edited by buhaha, 02 March 2007 - 23:16.


#18
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 14.05.2004

View Postworm, on Mar 2 2007, 23:12, said:

aveti contract colectiv de munca? din cate stiu eu la peste 21 de angajati trebuie facut asa ceva... ar putea fi un motiv destul de bun sa incetezi contractul individual...
eu am contract individual

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate