Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

Pot deveni in cadrul asociatiei de proprietari OBLIGATORII costurile bransarii scarii de bloc la gaze naturale ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 03.12.2021
Flt, la tine in bloc niciun vecin nu are aragaz cu gaz ?

#56
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 16.01.2023
Poate are la butelie. Eu am auzit CT pusa pe butelie, până se trage gazul.

La cele electrice cică trebuia refăcută rețeaua că n -ar fi suportat atât consum.

Edited by Sterone, 27 February 2024 - 22:33.


#57
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,003
  • Înscris: 10.01.2023

View Postthe_blue_raven, on 27 februarie 2024 - 21:37, said:

Flt, la tine in bloc niciun vecin nu are aragaz cu gaz ?

nu. nici nu are cum, nu există țevi de gaz spre apartamente

#58
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 16.01.2023

View Postbogdan_o, on 19 februarie 2024 - 17:25, said:

Salut

Da, deciziile sunt obligatorii daca au fost luate cu respectarea legii 196/2018: https://static.anaf..../L_196_2018.pdf

Presedintele nu este cel care decide. Aceste lucruri se decid in Adunarea Generala a Asociatiei de Proprietari unde propunerile se supun la vot.

Citeste din lege mai ales:

Art 49
(3) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociației de proprietari se au în vedere următoarele:
b) pentru hotărârile cu privire la stabilirea fondurilor pentru consolidare, reabilitare și modernizare, votul fiecărui proprietar, membru al asociației, are o pondere egală cu cota-parte indiviză din proprietatea comună

Asta insemna ca nu se iau in calcul voturile efective, ci ponderate cu cota-parte-indiviza. In alta ordine de idei, votul unuia cu garsoniera va conta mai putin decat al unuia care are 4 camere. Trecerea de la CMTEB la centrala de bloc se considera modernizare.

(1) Administrarea, exploatarea, întretinerea, repararea, reabilitarea și/sau modernizarea, după caz, a proprietătii comune aferente condominiului sunt în sarcina asociatiei de proprietari, iar cheltuielile legate de aceste activităti reprezintă cheltuieli comune.

Nu stiu daca bransarea la gaz reprezinta o modernizare a proprietătii comune. Exploatare, întretinere, reparare, reabilitare - sigur nu este.

#59
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Eu am o temă de meditație .
Dacă se sparge țeava de la încălzirea centralizată ii puneți la plată și pe ăia cu centrale proprii? Sau țeava de apă caldă?!

#60
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 16.01.2023
Pai e la fel că la explozia sau incendiul cauzat de gaze. Depinde pe care parte este.

Edited by Sterone, 03 March 2024 - 00:41.


#61
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 21.04.2005

View Postsanderoalex, on 02 martie 2024 - 20:56, said:

Eu am o temă de meditație .
Dacă se sparge țeava de la încălzirea centralizată ii puneți la plată și pe ăia cu centrale proprii? Sau țeava de apă caldă?!

Da, plateste toata lumea fiind vorba de o parte comuna .
Nu conteaza daca le folosesti sau nu .
Nu e nimic de meditat aici .
Lege 196/2018 Art.75 pct.4

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate