Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pot deveni in cadrul asociatiei de proprietari OBLIGATORII costurile bransarii scarii de bloc la gaze naturale ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
o nenorocire, ce modernizare!

#20
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

View Postflt, on 19 februarie 2024 - 17:21, said:

centralizatul funcționează foarte bine, astea sunt sperietori aruncate de unii cu interes

Oare ce interes au vecinii mei care stau in frig? :D

#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View Postflt, on 19 februarie 2024 - 17:21, said:

...
gazul este periculos, nu ar trebui permis în locuințe

Aham ... si la ce faci o ciorba ? La butelie ?
Sau la plita electrica sa iasa ciorba la pret de caviar Posted Image

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View Postkopac, on 19 februarie 2024 - 16:26, said:

Se vor intoarce toti la centralizat, la pretul viitor al gazului, frig va scrie pe toti cu centrale.
dar centralizatu' din ce va obtine energia termica cea ieftina?

#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013
@Fane: Caldura reziduala de la producerea de energie electrica. Asta a fost ratiunea introducerii termoficarii.

Si e pe deplin justificat, numa’ ca s-a lovit de lipsa intretinerii retelei care a dus la pierderi mari la transportul apei calde, atat dpdv al energiei termice (conducte neizolate sau cu izolatie deteriorata) cat si ca volum de apa (in Bucuresti se scurg cantitati uriase de apa calda in pamant din cauza conductelor ciuruite).

#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View PostRazvan319, on 19 februarie 2024 - 16:01, said:

Doresc sa ma lamuresc in ce masura costurile asociate bransarii - conectarii la gaze naturale pot deveni obligatorii pentru toti propietarii, chiar daca unii nu au fost de acord deocamdata - sau nu au luat aceasta hotarare - cu trecerea de la RADET / Termoficare la centrala pe gaz.

Nu mai exista posibilitatea proprietarului de a alege forma in care face incalzairea apartamentului proprietate personala ?

Desi nu acesta este miezul problemei, in plus, se pare ca in viitor vor fi interzise centralele pe gaz, pe de alta parte in presa se scrie ca bransarile au devenit gratuite, in momentul cand te trezesti pe avizul de plata cu o nota foarte mare - ca asa vrea presedinta asociatiei sa faca lucrarea cu nu stiu cine - si nu e clar ce reprezinta sumele pretinse la plata, ce parte a lucrarii- ca nu da explicatii - treburile devin usor confuze.


Asociatia sunteti voi...

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca 50% +1 din scara au semnat că DA, atunci vor plăti toți de pe scara. Așa a fost la mine.
Eu am făcut lista, eu am fost inițiatorul de pe scara. Din 19 apartamente mi-au trebuit 10 semnături.
Apoi pe lista au fost puși toți la plata in rate câteva luni.

#26
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostRazvan319, on 19 februarie 2024 - 16:22, said:

Blocul n-a fost niciodata racordat la gaze...
Ce ar fi sa dai mai multe amanunte? Ca de aici si comentariile diverse.
Din ce ai scris rezulta ca toti locatarii aveau butelii pentru aragaze. Introducerea gazelor in condominium este o modernizare, si probabil se va face cu contorizare individuala.
Iar proiectul tip este cu 2 focuri, un aragaz si o CT, cu tragerea tevilor in bucatarie.
Ca vrei sau nu sa folosesti gazele de la usa apartamentului sau tot de la butelie, este problema ta, instalatia de gaze este a BLOCULUI.

S-a impus cumva in hotararea aia sa va montati si centrale individuale si sa renuntati la sistemul de incalzire centralizat? Ca nu cred.

Edited by claudiu1, 19 February 2024 - 19:57.


#27
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View Postkopac, on 19 februarie 2024 - 16:26, said:

Se vor intoarce toti la centralizat, la pretul viitor al gazului, frig va scrie pe toti cu centrale.
Adica gazul pentru centralele orasenesti va ramane ieftin? Nu ii va creste pretul? Ca centrale pe pacura nu mai sunt.

View Postflt, on 19 februarie 2024 - 17:21, said:

gazul este periculos, nu ar trebui permis în locuințe
Nici la bucatarie? Evident nici in butelii, ca tot gaz este. Hai sa ne intoarcem la plita cu lemne si caratul laditei cu lemne pana la etaj.

Probabil s-a decis sa platiti toti, in ideea ca pe viitor vor mai dori si altii. Experienta spune clar asta.

#28
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Gaze nu bagi numai pentru incalzire ci ca sa nu mai umbli cu butelia in spate. Da, stiu ca sunt plite electrice, ca sunt alea smechere cu inductie, dar gatitul la flacara e sfant. Puneti voi wok-ul pe plita ceramica sau cu inductie. Sau tuciul ala cu fund rotunjit...

E o mare smecherie sa ai centrala proprie intr-un bloc in care toti ceilalti sunt racordati la incalzirea centralizata. Economie, nu gluma!
Am un amic in situatia asta si plateste la gaze mai mult vara, cand face nevasta-sa gemurile si zacusca, decat iarna. Si-a izolat apartamentul, ii trec tevile prin casa, e boier. Foloseste centrala doar pentru apa calda.

View Post98521457, on 19 februarie 2024 - 21:02, said:

Adica gazul pentru centralele orasenesti va ramane ieftin? Nu ii va creste pretul? Ca centrale pe pacura nu mai sunt.
...
E vorba de eficienta...

Edited by Lexon, 19 February 2024 - 21:24.


#29
98521457

98521457

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 25.11.2023

View PostLexon, on 19 februarie 2024 - 21:22, said:

E vorba de eficienta...
Da, mare eficienta unde reteaua e ciuruita si se pierde apa calda pana la consumator.
Numai in Oradea am vazut ca s-au schimbat absolut toate tevile. In alte orase, carpeala sau nici atat.

#30
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022

View Postdarkangel2, on 19 februarie 2024 - 16:54, said:



Decat frig pe multi bani obligatoriu (centralizat nefunctional), mai bine cald pe multi bani cand ai bani (centrala proprie)... Posted Image

Centralizatul s a ieftinit tare in cartierele unde au schimbat integral țevile și termoizolația, la centrala ai revizii la 2 ani, la 10, apoi când vrei s o schimbi o interzic ăștia din UE. Dacă nu locuiești acolo sau daca închiriezi nu prea scoți investiția în centrala, cat sa ceri in plus pe luna sa amortizezi investiția ?

Edited by Master_the_cat, 19 February 2024 - 22:59.


#31
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
La un moment dat un grup de locatari isi va aduce teava de gaz in bloc.
Cu cat sunt mai multi (sau tot blocul) se poate negocia un pret mai bun.
S-ar putea sa merite, nu stiu.

Alternativa la butelie (al carui gaz e mai scump ca cel de la teava) e plita cu inductie. Poate garanta cineva  ca si curentul va avea un pret bun pe viitor?
Nu vorbim aici de puterea electrica instalata per apartament.

Multumiti nu pot fi toti. De ex. o familie cu n-copii care gateste mult ar fi avantajata de gaz la teava.
Un barbat singur care nu prea sta acasa si are doar o cafetiera si un cuptor cu microunde da banii degeaba pe teava de gaz.

Edited by TheWarrior, 20 February 2024 - 08:15.


#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdarkangel2, on 19 februarie 2024 - 16:54, said:



Decat frig pe multi bani obligatoriu (centralizat nefunctional), mai bine cald pe multi bani cand ai bani (centrala proprie)... Posted Image
Da, dar in varianta de centralizat functional, e o solutie mult mai buna. Pe aici s-a schimbat complet reteaua, cet-ul s-a contruit nou, de la zero. La fosta locuinta unde eram la centralizat, aveam 28 de grade in casa, cand trecea de 30 deschideam geamurile, ca era insuportabil, si plateam pana in 100 lei pe luna. Unde stau acum am centrala si cu banii aia ma incalzesc 3-4 zile.

#33
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMaster_the_cat, on 19 februarie 2024 - 22:57, said:

Centralizatul s a ieftinit tare in cartierele unde au schimbat integral țevile și termoizolația

Bravo!
Ce facem cu celelalte cartiere? :D

View PostMaster_the_cat, on 19 februarie 2024 - 22:57, said:

la centrala ai revizii la 2 ani, la 10

Da' macar ai caldura si apa calda oricand...

View PostMaster_the_cat, on 19 februarie 2024 - 22:57, said:

apoi când vrei s o schimbi o interzic ăștia din UE

Da' pana atunci macar ai caldura si apa calda oricand...

View PostMaster_the_cat, on 19 februarie 2024 - 22:57, said:

Dacă nu locuiești acolo

........ setezi termostatul pe temperatura mica si platesti putin.

View PostMaster_the_cat, on 19 februarie 2024 - 22:57, said:

daca închiriezi nu prea scoți investiția în centrala, cat sa ceri in plus pe luna sa amortizezi investiția ?

Daca consideri ca nu poti sa inchiriezi, nu inchiria... :D

View Postslai, on 20 februarie 2024 - 08:31, said:

Pe aici s-a schimbat complet reteaua, cet-ul s-a contruit nou, de la zero

Pa aici nu s-a schimbat nimic.
Fiecare cu ale lui... :D

#34
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Post98521457, on 19 februarie 2024 - 21:02, said:


Probabil s-a decis sa platiti toti, in ideea ca pe viitor vor mai dori si altii. Experienta spune clar asta.

Daca vor plati toti , care altii vor mai dori in viitor in afara de aia  toti ? !!!

In alta ordine de idei , daca nu aveati teava de gaz a blocului pana acum , desi nu se intelege cu ce va faceati mancarea ! lucrarea se considera a fi modernizare a imobilului si se plateste de toti locatarii , cota parte daca s-a stabilit in adunarea generala .
Din cate stiu RADET este in Bucuresti . Mai exista in Bucuresti blocuri fara instalatie comuna de gaze ?

#35
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

View Postflt, on 19 februarie 2024 - 17:21, said:




gazul este periculos, nu ar trebui permis în locuințe
Pentru cultura generala si curiozitate : Tu folosesti gaze?

#36
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View Postndor, on 20 februarie 2024 - 09:28, said:

Din cate stiu RADET este in Bucuresti .  
RADET nu mai exista in Bucuesti, a dat faliment in 2019, acum este CMTermoenergetica, in schimb Constanta da.
https://www.ziuacons...iei-830698.html
https://www.cmteb.ro/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate