Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

Casa pe structura metalica in Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
202 replies to this topic

#199
bogdantu

bogdantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 03.07.2009

View Postkuniva, on 02 august 2021 - 08:26, said:

Nu am reusit sa facem toata casa dar macar am inceput cu parterul. Un 40% done pentru prize si intrerupatoare.

Salut, intre folia anticondens si gips-carton ai pus alti montanti sau gipsul este direct peste folie?
Intreb pentru ca am vazut ca unii sunt ingrijorati de strapungerea acelei bariere cu firul/dozele.

#200
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Ma uitasem aici in topic si nu am mai postat nimic 1 an de zile aici dar nici nu am mai facut multe lucruri la casa.

Singura fericire/ușurare reală a fost că am reușit să termin cu actele vieții și să îi dea sănătate lu` Doamna Clătite :)) că am trecut peste etapa asta.

Prin Aprilie mă apucase vrednicia și am facut un fel de terasă/extindere pentru o masă și scaune în spate. Am luat de la unchi-miu niște spartură de marmură și m-am chinuit cum am știut eu mai bine să execut (poze atașate)

La anul am planuri mari - sa fac o pergolă frumoasă ca dracu în spate, sper să îmi iasă cum am în cap. Apoi o să vreau ceva asemănător în față, unde e intrarea mașinii, să fie ca un fel de carport. Fingers crossed.

Attached Files



#201
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Am prins un moment de vreme buna si am inceput sa fac pergola din spate acum cateva zile, ajutat de tata.

Calculul matematic pentru a incepe a constat din a sapa eu cele 4 picioare de sprijin, printr-o operatiune 'extrem' de compicata la un cadru de baza de 3x3m. Am luat 4 bare de lemn a 3 metri si le-am pus pe jos iar apoi am sapat gropile, nu extrem de adanci, ca oricum nu pleaca nicaieri sandramaua odata fixata. In gropi au intrat 6 saci de beton predozat si am mai completat cu ceva pietris mai fin, turnat direct in groapa si am pus apa abia la final, dupa ce m-am asigurat ca sunt toti suportii in nivel si distanta intre ei dar si diagonal.

Ca dimensiuni si date brute lemn
* 4 grinzi de sustinere 100x100x3000 77.89 lei bucata (taiat la 2600)
* 22 scanduri 22x120x4000 34.02 lei bucata
* 15 rigle de 22x46x4000 15.5 lei bucata

Toata montarea a durat efectiv o zi de munca, cam 8 ore.

Cost total ~1700 lei cu +/- 50 lei

Acum ramane sa imi treaca lenea si sa ma sui pe scara ca sa ii dau cu Oskar, ceva nuanta castanie, l-am inclus si pe asta in cheltuiala de mai sus totala.

Attached Files



#202
liviooo

liviooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2011
Felicitari pentru casa,o intrebare ca ori mia scapat cand am citit jurnalul ori nu sa mentionat, ce firma tia produs structura?

#203
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Se numesc Hoga Construct

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate