Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Amplificator 2 ohmi boxe 4 ohmi

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 490
  • Înscris: 02.06.2015
Salut, am un amplificator toxic tx 1600-n si doua subwoofere jbl cs1214, 4ohmi, 250w rms fiecare. Statia scoate 200w rms pe canal, 400w rms pe 2 canale in punte la 2 ohmi. Eu difuzoarele pana acum nu le-am avut legate nici serie nici paralel, fiecare difuzor a fost pus in punte pe amplificator. Din ce am citit atunci cand pui un difuzor de 4 ohmi pe un amplificator de 2 ohmi puterea de injumatateste, astazi am incercat sa le pun in paralel sa vad daca este vreo diferenta fata de cum le aveam eu. Exista o diferenta, se aud mai tare puse in paralel insa parca nu cu mult, cu 10-15%. Intrebarea este urmatoarea: merita pentru acest surplus de db sa le las in paralel sau este mai safe sa le las ca prima data ? Ma gandesc ca amplificatorul este si el mai stresat ca lucreaza doar un canal iar difuzoarele ca primesc mai multa putere... voi ce parere aveti ?

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007
Urechea umana  nu poate face diferenta intre 20 w si 100 w.
Mai safe este sa folosesti 4 ohmi , curenti mai mici , temperatura la fel  si distorsiuni sunt mai putine prin faptul ca nu se suprasolicita sursa de alimentare

#3
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Impedanta de iesire la amplificator audio, de 2 ohm nu am auzit! Cred ca a fost 8 si tu vezi 2. Oricum ai legat cele doua boxe de 4 ohm in paralel si ai realizat o rezistenta de 2 ohm, cred ca daca cresti volumul si la frecvente joase ai sa arzi amplificatorul!

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.072
  • Înscris: 28.10.2006
@focuscsv
Daca tu nu ai auzit, nu insemna ca nu exista.
Conform manual, minim 4 ohmi pe canal in stereo si 2 ohmi in bridge(mono).
@initiator
Parerea mea este sa lasi fiecare sub pe canalul lui.
DIn motive expuse mai sus.

#5
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 490
  • Înscris: 02.06.2015

 viceroy56, on 16 august 2020 - 17:17, said:

@focuscsv
Daca tu nu ai auzit, nu insemna ca nu exista.
Conform manual, minim 4 ohmi pe canal in stereo si 2 ohmi in bridge(mono).
@initiator
Parerea mea este sa lasi fiecare sub pe canalul lui.
DIn motive expuse mai sus.
Asa am sa le si las, multumesc frumos.

#6
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 882
  • Înscris: 19.05.2009
Stai linistit ca o sa crape statia la 2 ohmi in sarcina maxima.Daca ziceai de o statie de calitate si scumpa mai mergea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate