Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Amplificator 2 ohmi boxe 4 ohmi

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015
Salut, am un amplificator toxic tx 1600-n si doua subwoofere jbl cs1214, 4ohmi, 250w rms fiecare. Statia scoate 200w rms pe canal, 400w rms pe 2 canale in punte la 2 ohmi. Eu difuzoarele pana acum nu le-am avut legate nici serie nici paralel, fiecare difuzor a fost pus in punte pe amplificator. Din ce am citit atunci cand pui un difuzor de 4 ohmi pe un amplificator de 2 ohmi puterea de injumatateste, astazi am incercat sa le pun in paralel sa vad daca este vreo diferenta fata de cum le aveam eu. Exista o diferenta, se aud mai tare puse in paralel insa parca nu cu mult, cu 10-15%. Intrebarea este urmatoarea: merita pentru acest surplus de db sa le las in paralel sau este mai safe sa le las ca prima data ? Ma gandesc ca amplificatorul este si el mai stresat ca lucreaza doar un canal iar difuzoarele ca primesc mai multa putere... voi ce parere aveti ?

#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Urechea umana  nu poate face diferenta intre 20 w si 100 w.
Mai safe este sa folosesti 4 ohmi , curenti mai mici , temperatura la fel  si distorsiuni sunt mai putine prin faptul ca nu se suprasolicita sursa de alimentare

#3
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Impedanta de iesire la amplificator audio, de 2 ohm nu am auzit! Cred ca a fost 8 si tu vezi 2. Oricum ai legat cele doua boxe de 4 ohm in paralel si ai realizat o rezistenta de 2 ohm, cred ca daca cresti volumul si la frecvente joase ai sa arzi amplificatorul!

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
@focuscsv
Daca tu nu ai auzit, nu insemna ca nu exista.
Conform manual, minim 4 ohmi pe canal in stereo si 2 ohmi in bridge(mono).
@initiator
Parerea mea este sa lasi fiecare sub pe canalul lui.
DIn motive expuse mai sus.

#5
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015

 viceroy56, on 16 august 2020 - 17:17, said:

@focuscsv
Daca tu nu ai auzit, nu insemna ca nu exista.
Conform manual, minim 4 ohmi pe canal in stereo si 2 ohmi in bridge(mono).
@initiator
Parerea mea este sa lasi fiecare sub pe canalul lui.
DIn motive expuse mai sus.
Asa am sa le si las, multumesc frumos.

#6
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 19.05.2009
Stai linistit ca o sa crape statia la 2 ohmi in sarcina maxima.Daca ziceai de o statie de calitate si scumpa mai mergea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate