Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6213 răspunsuri în acest subiect

#6193
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.091
  • Înscris: 07.06.2023

Vizualizare mesajRaz0rblade, pe 04 martie 2024 - 13:57, a scris:

Ca idee, in reprezentanta aveau un Camry alb perlat echipare Exclusive si noul CH-R bitonal negru-gri, echipare de varf cu motorul de 2 litri. Am ramas masca, ambele costau 46 mii euro si ceva maruntis. WTF???? cum sa coste un cotetz - scuze analogia, dar spatiu interior CH-R versus Camry, cam acolo e realitatea - cat o limuzina? Ce-or fi fumat astia de la Toyota Romania????
Unul este SUVPosted image, posibil chiar plug in, si asta se cerePosted image . Se putea si mai rau, sa-l vezi pe ala de 54k de euroPosted image .
În premieră, SUV-urile au reprezentat peste jumătate din vânzările de mașini noi în Europa

Fișiere atașate


Editat de 2cata, 04 martie 2024 - 14:26.


#6194
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.804
  • Înscris: 12.08.2008
Ia suvul si mergi la Paris Posted Image, Londra, Berlin, Roma.. si mai vorbim dupa.. de TS- ul meu nu sa legat nimeni Posted Image si e mai lung decat un HCR ..

#6195
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.080
  • Înscris: 25.04.2016
Conteaza si aspectul, designul (exterior). CHR are un aspect futurist, care a atras o anumita clientela, sedanul Camry sau Corolla (chiar si TS si hachback) sunt clasice, care plac la anumiti oameni.

Cu preturile, Toyota s-au cam obraznicit :)

#6196
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.804
  • Înscris: 12.08.2008
TS e pt. mosnegi ca mine Posted Image, HB pt. o familie mai tanara cu un copil , la al doilea o sa treaca la TS, din partea mea sedanul e cam in plus, doar la cei f. tineri sau mai batrani ca mine Posted Image le place, dar sunt rare.
PS la CHR e avantaj garda la sol ca poti urca linistit pe orice trotuar si cum romanul vrea SUV de oras... Eu am si masina de 3,6m lungime pt, oras si e miniSUV

Editat de mihaiC1, 05 martie 2024 - 14:27.


#6197
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 140
  • Înscris: 15.01.2019

View PostmihaiC1, on 05 martie 2024 - 14:14, said:

TS e pt. mosnegi ca mine Posted Image, HB pt. o familie mai tanara cu un copil , la al doilea o sa treaca la TS, din partea mea sedanul e cam in plus, doar la cei f. tineri sau mai batrani ca mine Posted Image le place, dar sunt rare.
PS la CHR e avantaj garda la sol ca poti urca linistit pe orice trotuar si cum romanul vrea SUV de oras... Eu am si masina de 3,6m lungime pt, oras si e miniSUV
Da si nu, pentru "mosnegi"....depinde cum te simti.....
Din cele 4 modele de Corolle (berlina-hatchbach-cross-combi sau touring sport) dupa parerea noastra cel mai bine arata combi.
Din pacate la noi nu a fost adusa varianta Trek (colaborare cu marele fabricant de biciclete Trek) cu garda la sol inaltata ca acel, model-varianta ar fii fost o solutie ideala daca vroiai sa iesi un pic de pe asfalt.
Mai aveai si avantajul volumului portbagajului combi, care presupun ca are o capacitate-volum de incarcare semnificativ mai mare fata de Corolla cross.
Cand "cobori" din masina sau te urci inapoi poate nu trebuie sa te asezi asa jos, ca (Trek) este un pic mai inalta fata de cea clasica.
Mai multe avantaje.
https://www.topgear....cvt/first-drive

#6198
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 140
  • Înscris: 15.01.2019
Salutare tuturor.

La noul model Corolla facelift are 2 mufe usb typ C.
Una in cotirea linga priza pentru bricheta si a doua in partea dreaptain spatele schimbatorului in jurul ''orei 1", adica la piciorul stang a pasagerului.
Care este pentru incarcare si care este pentru transfer date ?
Uni spun ca acel model care nu este in cotiera, de acolo poti conecta telefonul la displayul din fata.
Necesita un cablu special ???
Numai bine.
Merci anticipat.

#6199
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.603
  • Înscris: 30.12.2007
Ambele mufe incarca telefonul, aia din bord incearca mereu sa conecteze telefonul la unitatea meadia iar aia din cotiera e cuminte, deci nu cred ca stie transfer date.

#6200
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 140
  • Înscris: 15.01.2019

View Postxew, on 05 mai 2024 - 11:28, said:

Ambele mufe incarca telefonul, aia din bord incearca mereu sa conecteze telefonul la unitatea meadia iar aia din cotiera e cuminte, deci nu cred ca stie transfer date.
Merci de raspuns.
Luni am testat cu un cablu de incarcator de telefon (dar cred ca acel cablu este si de date) si a functionat conecsiune cu telefonul cu displayul din fata (asupra fantelor de ventilatie) asa am reusit sa mergem un pic cu gps-ul telefonului.
Condusul este un vis la hybrida asta ;))).
Putin mai zgomotoasa ca si Avensisul dar se poate trai si asa cu ea chiar si pe drumuri mai lungi.
Dar, totusi se vede diferenta de clasa-categorie-materiale intre  Avensis  (T 25) vs Corolla.......
Toate cele bune.
Numai bine, cu stima.
Zoli.

#6201
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.091
  • Înscris: 07.06.2023

Vizualizare mesajzilo_b333, pe 07 mai 2024 - 21:45, a scris:


Dar, totusi se vede diferenta de clasa-categorie-materiale intre  Avensis  (T 25) vs Corolla.......

Normal, sa faci vs cu CamryPosted image , Avensisul cu el a fost inlocuit.

#6202
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.494
  • Înscris: 18.06.2007
am făcut și eu revizia.
1100 de lei - la service particular.
au fost schimbate și plăcuțele față - cică mai aveau 50% dar erau roase ciudat - a zis pt că stă f mult în oraș este posibilă să fie cauza. la următorul schimb de plăcuțe se schimbă și discurile.

Km? 64k km.
în wekend am scos-o la o tură extrurban pe la brașov. 400 de km cu un consum mediu de 5.1

mare grijă la baterie. este de amperaj mic și se consumă f repede dacă o țineți oprită cu un consumator activ.


am pus și dispozitivul de Android Auto wireless de pe a mea și a mers fără probleme cu mențiunea că display-ul este complet neprietenos cu ochiul (culori triste)

#6203
Boinx

Boinx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 25
  • Înscris: 03.04.2021
Ce marca de placute ai pus ?

#6204
cris_balan

cris_balan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 773
  • Înscris: 22.06.2006
Voi ati primit update de software in sistemul de infotainment al masinii ?

#6205
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.494
  • Înscris: 18.06.2007

Vizualizare mesajBoinx, pe 09 mai 2024 - 09:56, a scris:

Ce marca de placute ai pus ?
sincer nici nu știu. la cum mă știe mecanicul, cred că originale. cred.

#6206
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.804
  • Înscris: 12.08.2008
La pret sunt "originale" in reprezentanta Posted Image

#6207
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.080
  • Înscris: 25.04.2016

 bobalex18, on 08 mai 2024 - 07:42, said:

am făcut și eu revizia.
1100 de lei - la service particular.
Cati ani bob ? ca nu mai tin minte.

#6208
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.494
  • Înscris: 18.06.2007
Masina e 2019. Iunie 2019 și la noi din feb 2020.



#6209
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.804
  • Înscris: 12.08.2008

View PostBoinx, on 09 mai 2024 - 09:56, said:

Ce marca de placute ai pus ?

Eu am pregatit placute si discuri de la 90 000 km ( luate din catalog si printre cele mai bune piese), acum a ajuns la revizia de 120 000 km cu ele originale (din fabrica, adica) si inca mai duc mult si bine Posted Image , in posesie de la sfarsit de mai 2020, in medie doua revizii / an , ideia ca daca ai o rampa poti schimba tot la ea chiar cu manuta ta, e f. simplu Posted Image! deja ma gandesc sa renunt la garantia Toyota..

#6210
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.080
  • Înscris: 25.04.2016

 bobalex18, on 11 mai 2024 - 11:45, said:

Masina e 2019. Iunie 2019 și la noi din feb 2020.
Deci a 5 a revizie ?

 mihaiC1, on 11 mai 2024 - 12:09, said:

deja ma gandesc sa renunt la garantia Toyota..
Si cu bateria mare ce faci ? Ca ii va trebui mentenanta daca vrei sa o tii peste 6 ani.

Editat de MMike, 11 mai 2024 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate