Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Masina noua - buget limitat

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
57 răspunsuri în acest subiect

#55
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 11.01.2009

 mihaibzgica, on 23 octombrie 2018 - 16:30, said:

Am cautat eu cu criteriile initiatorului plus ce spui tu acolo si am gasit fix 17 anunturi. Toate din clasa subcompacta. Deci de unde si pana unde e adevarata vorba cu "daca a iesit pe poarta showroomului ii scade x% din valoare"?
Ia zi, ce ai alege din aceasta lista? LINK

OLX nu e singurul site de vanzari auto din tara.

Intre noi fie vorba, olx nici macar nu e site de vanzari auto... acolo gasesti o gramada de alte lucruri.

Daca pui aceleasi criterii pe autovit, de exemplu, o sa ai cam 100 de oferte si, din nou, autovit nu e singurul site de vanzari auto din tara.

PS: vezi ca aveai setat BUCURESTI la locatia de cautare pe olx si, ma repet din nou, Bucuresti nu e singurul oras din tara.

Si da... eu cred ca e adevarata vorba aia pentru ca daca tu iti cumperi acum o masina noua, ii dai folia jos de pe navigatie, de pe sigla volanului si pleci cu ea acasa, iar dupa o luna/1an constati ca vrei sa o vinzi (fie ca vrei alt model, fie ca nu ti se potriveste, e plictisitoare etc) trebuie sa-i scazi din pret destul de bine chiar daca poate masina aia nici n-a vazut treapta a 6-a de viteza.

De ce? Pai de ce sa o cumpar cu pret aproape intreg de la tine cand pentru 2-3 mii euro in plus o cumpar noua de la reprezentanta? Chiar daca si masina ta e practic noua.

Editat de stefteo21, 23 octombrie 2018 - 20:32.


#56
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 23.06.2007

 stefteo21, on 23 octombrie 2018 - 20:06, said:

OLX nu e singurul site de vanzari auto din tara.

PS: vezi ca aveai setat BUCURESTI la locatia de cautare pe olx si, ma repet din nou, Bucuresti nu e singurul oras din tara.


Am eliminat filtrul pe oraş şi au apărut 77 de anunţuri. M-am uitat pe rezultate şi tot ce am zis în postarea iniţială rămâne valabil. Nu o spun cu îngâmfare/răutate, o spun din prisma unui om care a căutat o maşină de maxim 13000 de euro, benzină, motor de măcar 100 de cai putere, clasă compactă, scaune încălzite şi climă, maxim 2 ani vechime şi 30 000km, fără accidente şi probleme de acte şi nu am găsit nimic la super discount cum zici tu acolo. Am găsit la diferenţe de 1-2000 de euro faţă de nou, dar am zis pas. La modelele de care eram interesat, o utilizare improprie în rodaj aduce mari probleme în a doua parte a vieţii motorului.
Există un motiv pentru asta: cine cumpără o maşină din clasa compactă cu dotări puţine şi pe benzină o ia pentru mai mulţi ani, nu ca să o vândă peste 1-2 ani. Aşa că am mai pus 1000 de euro şi am găsit nouă, cu configuraţia dorită de mine.

#57
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 245
  • Înscris: 11.01.2009

 mihaibzgica, on 23 octombrie 2018 - 21:15, said:

o utilizare improprie în rodaj aduce mari probleme în a doua parte a vieţii motorului.

Aici n-am cum sa te contrazic nici daca mi-as dori Posted Image cu toate ca nu sunt mecanic si cu toate ca unii sunt de parere ca motoarele mai noi vin cu rodaj deja facut din fabrica.

#58
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017

 stefteo21, on 23 octombrie 2018 - 21:20, said:

.. ca motoarele mai noi vin cu rodaj deja facut din fabrica.
Cica nu au nici un rodaj !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate