Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Masina noua - buget limitat

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.01.2009

 mihaibzgica, on 23 octombrie 2018 - 16:30, said:

Am cautat eu cu criteriile initiatorului plus ce spui tu acolo si am gasit fix 17 anunturi. Toate din clasa subcompacta. Deci de unde si pana unde e adevarata vorba cu "daca a iesit pe poarta showroomului ii scade x% din valoare"?
Ia zi, ce ai alege din aceasta lista? LINK

OLX nu e singurul site de vanzari auto din tara.

Intre noi fie vorba, olx nici macar nu e site de vanzari auto... acolo gasesti o gramada de alte lucruri.

Daca pui aceleasi criterii pe autovit, de exemplu, o sa ai cam 100 de oferte si, din nou, autovit nu e singurul site de vanzari auto din tara.

PS: vezi ca aveai setat BUCURESTI la locatia de cautare pe olx si, ma repet din nou, Bucuresti nu e singurul oras din tara.

Si da... eu cred ca e adevarata vorba aia pentru ca daca tu iti cumperi acum o masina noua, ii dai folia jos de pe navigatie, de pe sigla volanului si pleci cu ea acasa, iar dupa o luna/1an constati ca vrei sa o vinzi (fie ca vrei alt model, fie ca nu ti se potriveste, e plictisitoare etc) trebuie sa-i scazi din pret destul de bine chiar daca poate masina aia nici n-a vazut treapta a 6-a de viteza.

De ce? Pai de ce sa o cumpar cu pret aproape intreg de la tine cand pentru 2-3 mii euro in plus o cumpar noua de la reprezentanta? Chiar daca si masina ta e practic noua.

Edited by stefteo21, 23 October 2018 - 20:32.


#56
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007

 stefteo21, on 23 octombrie 2018 - 20:06, said:

OLX nu e singurul site de vanzari auto din tara.

PS: vezi ca aveai setat BUCURESTI la locatia de cautare pe olx si, ma repet din nou, Bucuresti nu e singurul oras din tara.


Am eliminat filtrul pe oraş şi au apărut 77 de anunţuri. M-am uitat pe rezultate şi tot ce am zis în postarea iniţială rămâne valabil. Nu o spun cu îngâmfare/răutate, o spun din prisma unui om care a căutat o maşină de maxim 13000 de euro, benzină, motor de măcar 100 de cai putere, clasă compactă, scaune încălzite şi climă, maxim 2 ani vechime şi 30 000km, fără accidente şi probleme de acte şi nu am găsit nimic la super discount cum zici tu acolo. Am găsit la diferenţe de 1-2000 de euro faţă de nou, dar am zis pas. La modelele de care eram interesat, o utilizare improprie în rodaj aduce mari probleme în a doua parte a vieţii motorului.
Există un motiv pentru asta: cine cumpără o maşină din clasa compactă cu dotări puţine şi pe benzină o ia pentru mai mulţi ani, nu ca să o vândă peste 1-2 ani. Aşa că am mai pus 1000 de euro şi am găsit nouă, cu configuraţia dorită de mine.

#57
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.01.2009

 mihaibzgica, on 23 octombrie 2018 - 21:15, said:

o utilizare improprie în rodaj aduce mari probleme în a doua parte a vieţii motorului.

Aici n-am cum sa te contrazic nici daca mi-as dori Posted Image cu toate ca nu sunt mecanic si cu toate ca unii sunt de parere ca motoarele mai noi vin cu rodaj deja facut din fabrica.

#58
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 stefteo21, on 23 octombrie 2018 - 21:20, said:

.. ca motoarele mai noi vin cu rodaj deja facut din fabrica.
Cica nu au nici un rodaj !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate