Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Masina noua - buget limitat

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Skoda Rapid.

Desi eu nu mi-as lua nimic mai jos de Skoda Octavia care este o masina absolut fenomenala.

#38
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostAdrianP1990, on 17 octombrie 2018 - 08:36, said:

@Xavier_em Bucuresti
@underb Logan 1.5 dci, VW golf 6 1.6 diesel 105 hp, vw golf 7 2018 1.6 diesel 115hp pe care o conduc acum dar este masina de companie.

Cu toate cele 3 am avut consum f bun la drum lung. ~5l/100

O sa fac drumuri sapt viitoare pe la dealeri sa vedem poate prind vreo oferta.

Legat de motoarele 1.0 mi se par cam "moarte", la fel parerea mea personala. Am condus un polo din 2017 cu motor de 1.0, nu stiu cati hp, dar mi se parea foarte slab.

Probabil cel de 65 cp. Ia un golf si nu-ti mai bati capul aiurea. Sau un ceed daca intra in bani, modelul anterior intra cu brio.

#39
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Du-te fa un test drive cu Golful cu motor 1.0 TSI sau cu Focus 1.0 EB si o sa vezi ca motoarele pe benzina de 1.0 sunt cat se poate de vi. :)

#40
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Gasesti Golf in acei bani nou doar daca pui si programul Rabla si cu dotari putine.  Ideea e ca Golf vine deja cu multe chestii standard, asa ca e posibil sa iti fie de ajuns. Depinde numai de tine si de bugetul/preferintele tale.
Sfatul meu e sa restrangi cautare dupa urmatoarele criterii:
- clasa compacta
- benzina, cu minim 100 CP
- cuplu macar 150nm de la turatii joase

Dupa ce ai lista scurta de modele care se incadreaza in criteriile de mai sus si bugetul tau poti incepe sa vizitezi showroomurile. Unele lucruri pot parea intr-un fel pe hartie dar in realitate total diferit. Sa ai in considerare si garantia, timpul de livrare, disponibilitatea pieselor de schimb in piata, costul reviziilor.

#41
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Optiune pe benzina : http://www.ofertepeu...-CP-BVM5-EURO-6

#42
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostCGDBZ, on 19 octombrie 2018 - 12:06, said:


Nu-i rea masina, dar nu vad nimic in plus fata de ce mi se oferea cu Rabla la un golf. Am vandut si golf, si Peugeot. La ultimul am asteptat dublu timp un cumparator fata de golf. Desi mie peugeot-ul nu mi-a lasat un gust amar (am avut 3, unul benzinar si 2 hdi-uri, ultimele mi se par niste motoare de legenda, la fel ca sdi-ul de la VW, indestructibile). Lumea traieste din legende urbane, piesele la peugeot au acelasi pret ca si celelalte masini comune.

View Postmihaibzgica, on 19 octombrie 2018 - 10:46, said:

Gasesti Golf in acei bani nou doar daca pui si programul Rabla si cu dotari putine.  Ideea e ca Golf vine deja cu multe chestii standard, asa ca e posibil sa iti fie de ajuns. Depinde numai de tine si de bugetul/preferintele tale.
Sfatul meu e sa restrangi cautare dupa urmatoarele criterii:
- clasa compacta
- benzina, cu minim 100 CP
- cuplu macar 150nm de la turatii joase

Dupa ce ai lista scurta de modele care se incadreaza in criteriile de mai sus si bugetul tau poti incepe sa vizitezi showroomurile. Unele lucruri pot parea intr-un fel pe hartie dar in realitate total diferit. Sa ai in considerare si garantia, timpul de livrare, disponibilitatea pieselor de schimb in piata, costul reviziilor.

Ai dreptate, mai putin chestia cu dotarile putine la golf. Am primit in banii astia si scaune incalzite.

View Postizometric, on 18 octombrie 2018 - 18:50, said:

Skoda Rapid.

Desi eu nu mi-as lua nimic mai jos de Skoda Octavia care este o masina absolut fenomenala.

Perfect de acord cu finalul postarii. Primele 2 cuvinte ma doare... are cumnata’mea, vine de pe octavia, injura zilnic.

#43
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007

View Postdenky, on 19 octombrie 2018 - 19:13, said:


Ai dreptate, mai putin chestia cu dotarile putine la golf. Am primit in banii astia si scaune incalzite.


Depinde ce intelegi prin dotari putine/multe. La golf trendline poti adauga dotări de aproape 9000 de euro la pretul de baza de 16 200; dotare de scaune încălzite este una singură. Si eu am avut un buget similar şi pentru mine a fost potrivit Golf 1.0 TSi, mai multe detalii în jurnalul de bord de aici: https://forum.softpe...-facelift/  .

#44
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmihaibzgica, on 21 octombrie 2018 - 20:07, said:



Depinde ce intelegi prin dotari putine/multe. La golf trendline poti adauga dotări de aproape 9000 de euro la pretul de baza de 16 200; dotare de scaune ĂŽncălzite este una singură. Si eu am avut un buget similar şi pentru mine a fost potrivit Golf 1.0 TSi, mai multe detalii ĂŽn jurnalul de bord de aici: https://forum.softpe...-facelift/  .

La chestii d-astea ma gandesc si eu cand vorbesc de dotari: pachet iarna, pilot, geamuri (si oglinzi, eventual, vorba ta) electrice. In 2017, a luat un prieten pt sotie la 13300 plus un voucher cu toate dotarile astea plus culoare metalizata. Vad ca preturile au luat-o razna, la Rabla de acum un golf similar era 1000 euro in plus, cu tot cu reduceri si voucher.

#45
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Cauta pe net la anunturi SH pentru ca vei gasi masini din 2017, 2018 cu sub 15.000 km, in garantie, vandute la preturi semnificativ reduse fata de pretul nou.

Atentie, vorbesc de masini aflate inca in garantie, iar 15.000 de km nu inseamna aproape nimic pentru un diesel nou.

PS: Vorba aia cu... dacă a ieșit pe poarta showroom-ului auto ii scade x% din valoare ...e cam adevarată zic eu.

Edited by stefteo21, 23 October 2018 - 15:39.


#46
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Poststefteo21, on 23 octombrie 2018 - 15:34, said:

Cauta pe net la anunturi SH pentru ca vei gasi masini din 2017, 2018 cu sub 15.000 km, in garantie, vandute la preturi semnificativ reduse fata de pretul nou.

Atentie, vorbesc de masini aflate inca in garantie, iar 15.000 de km nu inseamna aproape nimic pentru un diesel nou.

PS: Vorba aia cu... dacă a ieșit pe poarta showroom-ului auto ii scade x% din valoare ...e cam adevarată zic eu.

Eu latru de nspe ani ca toti vecinii de pe strada, mult mai ne-rupti in cur decat mine, isi cumpara astfel de masini, e-adevarat, dau 30-50000 pe masini de 50-80000 noi. Banuiesc ca pt 30000 euro castig prefera sa miroasa "basinile fostului proprietar", un adevarat laitmotiv al cumparatorului de Logan nou, chel (nu generalizez, or fi si exceptii).
Ma gandesc ca e de la strugurii acri, desi si astia dau balonare, daca nu gresesc.

Edited by denky, 23 October 2018 - 16:11.


#47
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007

View Poststefteo21, on 23 octombrie 2018 - 15:34, said:

Cauta pe net la anunturi SH pentru ca vei gasi masini din 2017, 2018 cu sub 15.000 km, in garantie, vandute la preturi semnificativ reduse fata de pretul nou.
PS: Vorba aia cu... dacă a ieșit pe poarta showroom-ului auto ii scade x% din valoare ...e cam adevarată zic eu.

Am cautat eu cu criteriile initiatorului plus ce spui tu acolo si am gasit fix 17 anunturi. Toate din clasa subcompacta. Deci de unde si pana unde e adevarata vorba cu "daca a iesit pe poarta showroomului ii scade x% din valoare"?
Ia zi, ce ai alege din aceasta lista? LINK

Edited by mihaibzgica, 23 October 2018 - 16:33.


#48
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
la Opel este o promotie acum la Astra J sedan. oferta pe care am primit-o acum 3 saptamani pentru o benzinara de 1.4 140 cp in echipare enjoy, cu geamuri electrice fata-spate, oglinzi electrice, geamuri fumurii spate, pachet cu 6 boze si display 7", pachet enjoy (volan piele, climatizare duala, senzor parcare spate) si frina de mina electrica - 13.250 eur (fara tichet rabla), ~11850 (cu tichet rabla), cu livrare la jumatatea lui noiembrie.

#49
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ce an de fabricație are?

#50
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Daca nu suferi dupa emblema de pe capota sunt masini destul de multe la preturi accesibile, Opel, Renault, Peugeot/Citroen.

#51
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
@wb626ek: daca intrebi de Opel astra sedan, noiembrie 2018 :).

#52
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postsuri, on 23 octombrie 2018 - 18:45, said:

@wb626ek: daca intrebi de Opel astra sedan, noiembrie 2018 :).

Era 10800 aceeasi masina, cu o Rabla mai devreme. La fel ca la VW, 1000 in plus, scurt, aceeasi masina. O fi si la altii.

#53
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

View Postsuri, on 23 octombrie 2018 - 18:45, said:

@wb626ek: daca intrebi de Opel astra sedan, noiembrie 2018 :).
O construiesc pe vapor când vine pe Dunăre?  Cat e termenul de livrare de la data comenzii?
Sau e de pe stoc de vreun an de zile?

#54
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
in primul rind este facuta in polonia, deci nu are dunare :).
in al doilea rind, asta era termenul de livrare primit la oferta de acum trei saptamani. din ce am inteles, face parte dintr-un lot de masini comandate de dealer intr-o configuratie standard, pentru a fi vindute in programul rabla.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate