Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Masina noua - buget limitat

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Eu chiar am fost ieri pe la Ford să văd cât e un preț pentru Fiesta...varianta Titanium cu multe dotări inclusiv pachet iarnă, cameră spate, etc am scos-o la 13500 euro cu rabla. Varianta Fiesta Active care după părerea mea e mai arătoasă (are jante 17inch, sistem audio B&O, bord LCD, faruri LED etc) e 14300 în varianta cea mai dotată Active 2 (preț cu rabla, dacă nu ai rablă se adaugă 2000 lei cam cât costa un tichet)

Attached File  20181016_205221.jpg   146.9K   79 downloads

#20
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostAdrianP1990, on 16 octombrie 2018 - 16:10, said:

Salut,

As dorii sa achizitionez o masina noua, buget ~13-14k euro.

Stiu ca pierzi multi bani in timp, etc. doar ca nu am timp de reparatii si prefer ceva nou.
Ideea e ca, parerea mea personala, o masina noua, bine intretinuta, ~10 ani nu prea ai probleme cu ea.

Ce v-ati luat sau ce m-ati sfatui sa iau in bugetul asta?
Prefer diesel deoarece o sa merg mai mult de 80% din km extern.

Va multumesc!
Golf. Problema e ca bugetul nu e suficient pentru un diesel. Insa ai varianta 1.0 TSI (116cai) care trage bine iar consumul este apropiat de diesel. Motorizarea este mai ieftina ca dieselul iar diferenta de pret se amortizeaza din intretinere+pretul de achizitie. Mergi si fa un drive test cu Golf VII 1.0TSI si te convingi singur daca vorbesc prostii sau ba...

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Fiind vorba de termen lung si drumuri lungi poate reusesti sa suplimemtezi cu cateva mii bugetul pt a trece de cateoria diesel lowcost (301, Tipo).
Daca nu, cu Astra J 1.4T am scos consumuri decente la drum lung si se incadreaza in buget. In oras are consumuri normale ca e grea dar afara e ok, am fost multumit de consum. Din ce zice lumea 1.0 TSI are consumuri chiar mai bune. Ar trebui sa fie ok chiar si cel de 85 daca nu poti sa urci la cel de 115 si nu obisnuiesti sa te duci in ture mari gen 5000rpm si peste unde e destul de slab cel de 85. Eu nu agreez in mod deosebit astfel de motoare gen 1.0tsi din alte considerente, mai ales cand am alternative dar nici nu le exclud dar pt ce vrei tu, e f bun. Dpdv al dinamicii n-as avea nicio problema sa conduc un 1.0tsi 85 la drum lung sau foarte lung.

Ce masina/motor ai avut pana acum?

Edited by underb, 16 October 2018 - 20:59.


#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Tovarăși colegi, scoți un consum de 5 extraurban cu un benzinar doar dacã mergi cu 90km/h în ultima treaptă de viteză. Altfel mai adăugați vreo 2 litri. Minim.
P.S. Am ambele tipuri de motoare în ogradă.
Și nici cu dieselul nu reușesc să am un consum atât de scăzut. Posted Image

Edited by sfantu.dracu, 16 October 2018 - 21:23.


#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postmihalexmihalex, on 16 octombrie 2018 - 20:18, said:

Mergi si fa un drive test cu Golf VII 1.0TSI si te convingi singur daca vorbesc prostii sau ba...
Confirm consumul la masina aia; 5L/100 Km pe autostrazile din Austria - Ungaria

Altfel as recomanda Corolla

#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 16 octombrie 2018 - 22:37, said:


Confirm consumul la masina aia; 5L/100 Km pe autostrazile din Austria - Ungaria

Altfel as recomanda Corolla


Degeaba confirmi, ca ei nu te cred. Eu le-am spus ca aveam 4 la suta cu Jetta de 2.0 tdi 140 cp pe aceleasi autostrazi si am auzit toata gama, de la politicoase oftaturi neincrezatoare, pana la marlanii de sant.

#25
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdenky, on 16 octombrie 2018 - 22:42, said:

Degeaba confirmi, ca ei nu te cred.
Poate au dreptate; eu l-am crezut odata pe unu cu Metzingen-ul, am fost si nu prea am fost incantat Posted Image ....da sigur eu am fost de vina Posted Image

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOctavian_SK, on 16 octombrie 2018 - 23:07, said:


Poate au dreptate; eu l-am crezut odata pe unu cu Metzingen-ul, am fost si nu prea am fost incantat Posted Image ....da sigur eu am fost de vina Posted Image

Vad ca tii si cu Real, deci clar la tine e problema.
Ontopic, discutiile despre cat consuma o masina sunt nesfarsite, ce e cu adevarat clar e ca stam prost cu ascultatul si unei a doua pareri. Subsemnatul included, dar macar constientizez si fac eforturi sa imbunatatesc ceva.
Sunt curios cati dintre cei care nu cred in consumuri bune si f bune au avut o masina buna sub fund, vorbesc de masini normale, dar dotate decent, in intervalul de pret de pe la 25000 euro pret achizitie. Ca asa, de pe margine, putem bate din gura ...

#27
AdrianP1990

AdrianP1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.10.2018
@Xavier_em Bucuresti
@underb Logan 1.5 dci, VW golf 6 1.6 diesel 105 hp, vw golf 7 2018 1.6 diesel 115hp pe care o conduc acum dar este masina de companie.

Cu toate cele 3 am avut consum f bun la drum lung. ~5l/100

O sa fac drumuri sapt viitoare pe la dealeri sa vedem poate prind vreo oferta.

Legat de motoarele 1.0 mi se par cam "moarte", la fel parerea mea personala. Am condus un polo din 2017 cu motor de 1.0, nu stiu cati hp, dar mi se parea foarte slab.

#28
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostAdrianP1990, on 17 octombrie 2018 - 08:36, said:


Legat de motoarele 1.0 mi se par cam "moarte", la fel parerea mea personala. Am condus un polo din 2017 cu motor de 1.0, nu stiu cati hp, dar mi se parea foarte slab.
Daca esti obisnuit cu diesel, orice benzinar ti se pare mort, in special unul aspirat.
Alea turbate in schimb trag numa bine daca stii sa folosesti pedala de acceleratie.

#29
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru distante lungi diesel is the way to go. Tocmai incep sa apara primele studii conform masinile pe benzina cu injectie directa arunca mai multe particule in atmosfera (mai ales la rece) fata de dieselele echipate cu filtru de particule, asa ca in curand vom vedea si un "petrolgate" si GPF.

#30
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007

View Postspooky51, on 17 octombrie 2018 - 10:55, said:

Pentru distante lungi diesel is the way to go. Tocmai incep sa apara primele studii conform masinile pe benzina cu injectie directa arunca mai multe particule in atmosfera (mai ales la rece) fata de dieselele echipate cu filtru de particule, asa ca in curand vom vedea si un "petrolgate" si GPF.

Au aparut deja benzinarele cu GPF. Vezi la Renault si VW, 1.33 TCe si 1.5 tsi

#31
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
@AdrianP1990:
Ca observatie personala, ofertele de la reprezentanta din Bucuresti si imprejurimi sunt mai slabe(scumpe) decat in provincie. Are sens daca ne gandim cate masini se vand in Bucuresti.

Eu am luat masina din Bistrita(fiind din Buc), si iti recomand si tie sa cauti oferte la reprezentante mai departe de orasele mari. Ai sanse sa gasesti mai ieftin cu cateva site de euro pana la peste omie.
Ca si logistica, te poti duce tu sa ridici masina, sau ti-o aduc acasa pe platforma. In al doilea caz te costa ceva, dar per total e posibil sa iesi mult mai ieftin.

Edited by Xavier_em, 17 October 2018 - 12:40.


#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostAdrianP1990, on 17 octombrie 2018 - 08:36, said:

@Xavier_em Bucuresti
@underb Logan 1.5 dci, VW golf 6 1.6 diesel 105 hp, vw golf 7 2018 1.6 diesel 115hp pe care o conduc acum dar este masina de companie.

Cu toate cele 3 am avut consum f bun la drum lung. ~5l/100

O sa fac drumuri sapt viitoare pe la dealeri sa vedem poate prind vreo oferta.

Legat de motoarele 1.0 mi se par cam "moarte", la fel parerea mea personala. Am condus un polo din 2017 cu motor de 1.0, nu stiu cati hp, dar mi se parea foarte slab.
Pai Polo are si motor aspirat de 1.0. Ala are jumate din cuplul celui turbo. Fa un test si cu TSI. Cel de 115 se va misca cel putin la fel de bine ca ce ai avut pana acum.

Edited by underb, 17 October 2018 - 13:06.


#33
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Dacă ești din București poți sa dai o fuga la Sab și vezi acolo câteva mașini din clasa compacta (avantajul e ca le poți verifica mult mai ușor când sunt în același loc)
La bugetul respectiv o Corolla varianta medie de echipare (cu motor pe benzina nu diesel)

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,438
  • Înscris: 30.08.2017
Eu in loc de masina noua recomand un SH cu max 2 ani vechime si <20.000 rulati. Gasesti la 2/3 din pretul initial si, daca a fost exploatata corect, e ca noua. Ca exemplu, eu am luat de la un dealer Mazda 6 2.2 Revolution AT, 18 luni vechime, 20.000km cu 23.000 euro fata de 33.000 cat era pretul de nou.

Mai gasesti pe la licitatii pe-afara masini foarte putin rulate  la preturi excelente, dar trebuie sa cunosti pe cineva care le are cu astea.

#35
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostAdrianP1990, on 17 octombrie 2018 - 08:36, said:

...
Legat de motoarele 1.0 mi se par cam "moarte", la fel parerea mea personala. Am condus un polo din 2017 cu motor de 1.0, nu stiu cati hp, dar mi se parea foarte slab.
Tu ai mers cu 1.0 MPI, benzinar aspirat, de maxim 75 cai (in mod sigur acel Polo era de 65) insa eu faceam referire la 1.0 TSI... Adica un Turbobenzinar.

#36
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Nu stiu cat mai merita dieselul mai ales cand vb de clasa compacta, ascutitorile turbo sunt f economice si destul de nervoase chiar si la turatii mai mici.

1500-2000e vor fi f greu de recuperat. Diferenta de consum este destul de mica, chiar si in regim ex. urban.

Edited by ionutMembruAnonimut, 18 October 2018 - 18:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate