Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

sunet mai 'tare' pe win10

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Știu ca nu am descoperit eu 'apa calda' dar m-am lovit de problema volumului mic dat de calculator atât în boxe cat și în caști conectate la un PC cu toate actualizările la zi.
Înainte sa aruncați cu căștile sau difuzoarele pe geam faceți setările de mai jos in calculator:

(click dreapta pe difuzor in dreapta jos a ecranului) Playback devices -> (selectat output activ) -> Properties (dreapta jos) -> Enhancements -> Loudness Equalization=bifa pusa / Apply

Setarea trebuie făcuta pentru fiecare 'Playback device'.

Edited by radu_me, 14 March 2018 - 01:32.


#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 23.09.2017
Ce anume mai exact face setarea respectiva?

Edited by alex342, 14 March 2018 - 01:32.


#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Daca ai placa de sunet... ai si SUNET! Daca ai petarda,ai sunet... de petarda,indiferent de sistemul de operare!

#4
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Este vorba despre o setare a sistemului de operare. Nu știu de ce dar, dacă opțiunea 'Loudness Equalization' nu este bifata, sunetul nu iese la puterea normala. Nu contează placa de sunet. Am precizat: setarea trebuie făcuta pentru fiecare 'Playback device' (placa incorporata/placa externa/casti etc).

View Postalex342, on 14 martie 2018 - 01:32, said:

Ce anume mai exact face setarea respectiva?
daca ai senzatia ca se aude mai incet decat trebuie cu sonorul dat la maxim din calculator, ajuta

Fiind pe aria de 'audio' poate sa încerce fiecare setarea și sa spună dacă și cu ce ajuta din experienta proprie.

Edited by radu_me, 14 March 2018 - 02:26.


#5
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
crezi că ai descoperit apa caldă? e doar un gain artificial, similar funcției Loudness de pe amplificatoare, casetofoane de mașini etc.

face mai mult rău decât bine. dar dacă ai o placă de sunet de doi lei, măcar face mai multă gălăgie.

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Au si unele playere asemenea setari, spre exemplu HPC, dar daca setezi la maxim (cred ca are 400%), macelaresti efectiv caltiatea sunetului, in special vocile.

Edited by razor01, 14 March 2018 - 03:39.


#7
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 06.01.2005
Pe laptopul meu (Asus R501V) bifa face taman invers, taie din volum, cel putin pe casti.Posted Image

#8
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
FxSound Enhancer aka fostul DFX

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008

View Postradu_me, on 14 martie 2018 - 02:30, said:

Este vorba despre o setare a sistemului de operare. Nu știu de ce dar, dacă opțiunea 'Loudness Equalization' nu este bifata, sunetul nu iese la puterea normala.

Ba iese taman la 'puterea normala". Nivelul de semnal e standardizat. Plus ca acea apa calda pe care ai descoperit-o .,unctia loudness ,se foloseste la auditia la nivele mici de volum.
Plau ca ,exact cum au zis colegii ,mai tare inseamna mai prost si mai multe distorsiuni.
Problema pe care o ai cu volumul nu tine de sistem de operare sau placa de sunet ci de device-urile pe care asculti , casti(impedanta nepotrivita) ,sistem de boxe slab sau o perceptie fiziologica(auditiva) corupta asupra a ce inseamna "tare".

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-Pot fi anumite probleme sub win10 si nu numai daca nu ai driver bun sau alte conflicte.Win 10 e renumit la probleme de driver comptibility pe partea audio si pe partea de retea.
2-Nivelul iesirii de linie este in mod normal standardizat dar multe petarde de adaptoare/device-uri nu prea respecta parametrii.Deobicei nivelul e mai scazut.
3-Habar nu ai cu ce se mananca functia Loudness.Aia practic iti omoara de tot dinamica care si asa este omorata din fasa la muzica comerciala contemporana.Aia nu e utila decat in cazul cand vizionezi un film la volum foarte mic si nu percepi bine dialogurile.
4-Cum ai ajuns la concluzia ca nivelul de iesire este mic?Din mixer si player ai setat corect volumul?

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postgeo123, on 14 martie 2018 - 18:35, said:

Win 10 e renumit la probleme de driver comptibility pe partea audio si pe partea de retea.

Clar are probleme serioase, eu de ceva vreme nu mai reusesc sa scot sunetul prin HDMI catre receiver, trebuie sa folosesc DAC-ul pe usb. Nu mai recunoaste nicicum nici iesirea HDMI de pe placa video, nici pe cea de pe integrata.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Reinstaleaza driverul placii video(AMD ,NVIDIA ,Intel). Apoi mai joaca-te in control panel/sound/playback. Mai initiaza inca o data iesirea HDMi ,mai opreste-o si initiaz-o din nou. Tot asa.

#13
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Îmi mențin părerea ca este o problema SO.
Îmi fac și 'mea culpa' pentru ca nu am precizat ca am căștile pe USB. Si difuzoarele externe tot pe USB sunt. Nu am avut probleme cu sunetul pana la un up-date de win 10.
Nu dați cu pietre în mine. Am vrut doar sa ajut alți utilizatori de win 10 care au probleme cu 'mai tare' :)

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cata vreme modelul sculelor e necunoscut, driverii instalati necunoscuti,detalii despre SO,setari,playere etc nu se cunosc ai deschis un topic ca sa te afli in treaba.


#15
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003

View Postgeo123, on 16 martie 2018 - 07:47, said:

....detalii despre SO,setari....
SO tocmai e nou, iar... (windows). Credeam ca chestiile de sunet sunt mai de interes aici.
Imi cer scuze pentru deranj!

Edited by radu_me, 09 May 2018 - 01:33.


#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ai dat la detalii de ma pierd in ele...

#17
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Ei, eu cred ca initiatorul chiar a vrut sa fie de folos doar ca nu s a priceput. Acum ca a fost corectat, topicul devine folositor pentru cei care nu cunosc problema. Chiar nu trebuie dat cu pietre macar pentru intentie. Deunazi,  Zapacila ala care periodic deschide topicuri la misto a fost tratat cu manusi sau ignorat desi merita mult mai multa admonestare decat initiatorul care e clar ca a fost bine intentionat.

Din greseli invata omul Posted Image

Edited by audiofidel, 09 May 2018 - 13:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate