Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 

cariera

* - - - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
alexiatanase534

alexiatanase534

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 06.11.2017
Salutare!Sunt noua pe acest forum.Ma numesc Alexia si sunt eleva in clasa 11 mate info si as vrea sa va adresez o intrebare.Posted Image
Recent am auzit de facultatea de automatica si calculatoare timisoara si eu avand o baza in c++,mi am zis sa incerc!Am fost pe siteul lor si am vazut domeniile,departamentele,profesorii,admiterea...in fine toate bune si frumoase pana cand venise momentul sa ma decid cam la ce departament as invata cel mai bine programare c++.(mi ar placea sincer sa urmez ceva soft,nu si hard)Asa ca m am uitat si am constatat ca pe langa IS si CTI mai era si departamentul de informatica numai ca nu inteleg daca s ar merita sau nu.Deci intrebarea mea este:merita departamentul de informatica din cadrul acestei facultati?daca da argumentati.Daca nu atunci care dintre celelalte doua ar fi mai potrivit pentru programarea soft.Posted Image Posted Image Posted Image .

Editat de alexiatanase534, 06 noiembrie 2017 - 19:47.


#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.091
  • Înscris: 16.02.2013
Ca sa fiu rautacios : exista si programare hard ?
Daca vrei sa aprofundezi programarea du-te la informatica. Ce ai vazut tu tine de politehnica , partea de hard ( cel putin asa este la Iasi ).

#3
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 354
  • Înscris: 17.07.2012
E un paradox ce vrei tu, nu cred ca poti fii un programator bun daca nu stii si hardware. Macar ceva basic

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce nu? Trebuie sa stii hardware doar daca scrii drivere sau lucrezi cu microcontrollere/Arduino.

View Postalexiatanase534, on 06 noiembrie 2017 - 19:45, said:

(mi ar placea sincer sa urmez ceva soft,nu si hard)
Daca vrei doar software, atunci mergi la Informatica. Scapi de fizica si faci mai multe materii legate de programare, iar durata studiilor este 3 ani comparativ cu 4 de la inginerie.

View Postalexiatanase534, on 06 noiembrie 2017 - 19:45, said:

mai era si departamentul de informatica numai ca nu inteleg daca s ar ar merita sau nu.


#5
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.428
  • Înscris: 28.06.2015
Au venit golanii sa se distreze pe seama preferintelor tale soft...

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postandu2006, on 06 noiembrie 2017 - 20:05, said:

Ca sa fiu rautacios : exista si programare hard ?
da. Mai sunt oameni care scriu direct cod mașină. Mai puțini ca pe vremea lui Z80 dar sunt.

#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postalexiatanase534, on 06 noiembrie 2017 - 19:45, said:

Deci intrebarea mea este:merita departamentul de informatica din cadrul acestei facultati?daca da argumentati.Daca nu atunci care dintre celelalte doua ar fi mai potrivit pentru programare.
Este esential sa stii un limbaj de programare, sa ai proiecte facute intr-un limbaj, indiferent care (c++, Javascript, php), deoarece facand proiecte inveti cel mai bine. Facultatea este necesara dintr-un singur motiv: ai nevoie de o diploma ca sa te angajezi. Facultatea nu te pregateste decat intr-un mod superficial exact ca si liceul. Daca in liceu tu ai facut research pe internet sau au studiat carti de programare, ai intrat pe forumuri pentru ca sa iti faci proiecte atunci ai facut ce trebuia. Daca in liceu te-ai bazat doar pe ceea ce s-a facut la orele de informatica si nu ai facut proiecte din proprie inititiva si in plus pe langa ceea ce se cere la scoala, ar fi timpul sa incepi. Asa cum liceul te-a pregatit la modul general, exact la fel te va pregati si facultatea. Proiectele facute de tine fac diferenta la angajare, nu cunostintele din facultate.
Poti sa urmezi orice facultate de Informatica pt ca la angajare o singura intrebare conteaza: ce stii sa faci ? Iar doar cursurile de la facultate invatate de nota 10 nu sunt suficiente. In facultate se face multa materie de umplutura, 95% din ce faci la facultate nu vei folosi niciodata la locul de munca. Deci proiecte, si ca sa fie mai interesant incearca sa faci ceva proecte care sa faca ceva practic: sa rezolve o problema de matematica, sa traduca un text, anyway... ceva practic. In facultate vei face mai multe limbaje dar 80% sunt la fel (daca stii unul te descurci si in altul sau il inveti foarte repede).
Si eu trecut pe aici si nu am stiut ce sa invat. Uita-te pe bestjobs la  programatori la cerinte si incet-incet invata ce se cere acolo. Ai timp 4-5 ani de acum incolo, ai timp. Am trecut prin multe interviuri si m-am lovit de aceleasi probleme.
Uite un exemplu de proiect, pare complicat dar nu este: https://www.scribd.c...ca-de-Caractere

Editat de PlatonX, 07 noiembrie 2017 - 08:46.


#8
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postalexiatanase534, on 06 noiembrie 2017 - 19:45, said:

Deci intrebarea mea este:merita departamentul de informatica din cadrul acestei facultati?daca da argumentati.Daca nu atunci care dintre celelalte doua ar fi mai potrivit pentru programarea soft.
E de presupus ca dupa facultate vei dori sa ramai sa lucrezi in Timisoara. In acest caz intrii pe bestjobs, ejobs si vezi ce locuri de munca sunt in IT. ( de ex https://www.bestjobs...)
In al doilea rand vezi ce oferte de inteshipuri exista in Timisoara. ( de ex http://bestinternshi...-top-timisoara/ ) Dar mai cauti si tu....

PS: Internship-ul sau practica reprezintă, pentru o persoană aflată la începutul carierei, o experienţă deosebit de importantă, care o poate ajuta să urce prima treaptă pe scara profesională. Cu toate acestea, foarte mulţi tineri se feresc iniţial de ofertele de job-uri în a căror descriere intră cuvinte precum "internship" sau "practică". Dacă eşti la începutul drumului tău profesional şi te simţi pregătit să ai un job, probabil ai şi nevoie de bani, nu numai de experienţă. Astfel, privirea tinerilor nici nu se opreşte pe anunţurile de practică, oricât de prestigioasă ar fi compania ofertantă, scriu reprezentanţii BestJobs.
Totuşi, exact job-urile pe care le ocoleşti ar putea să îţi ofere sansa de a te angaja. La ora actuală, pe BestJobs sunt active peste 500 de internship-uri, unele dintre ele oferite de companii de top, iar altele sezoniere, în afara graniţelor. Mai mult, majoritatea internship-urilor au condiţii şi atribuţii clare şi chiar sunt remunerate.
De exemplu, pentru un loc de practică pe programare Java, candidaţii trebuie să treacă prin "furcile caudine", la fel ca şi pentru un job "adevărat". În procesul de selecţie, aceştia vor trebui să ia cu brio câteva teste atât de IT, cât şi de engleză, iar angajatorul menţionează că toate cele trei luni de practică nu numai că vor fi plătite, ci candidaţii selectaţi vor beneficia şi de training-uri de specialitate şi asigurare medicală.
Ieşim din sfera IT-ului pentru a demonstra că şi în marketing lucrurile stau cât de cât asemănător. Un internship de "marketing artist" îi aduce candidatului selectat, pe lângă experienţa dobândită, accesul gratuit şi nelimitat la sala de sport a companiei. Iar exemplele continuă cu stagii de practică în vânzări, HR sau chiar în finanţe.
Un alt avantaj al internshipurilor în faţa primului job îl reprezintă faptul că un angajator are anumite cerinţe de la viitorul angajat, chiar dacă este perfect conştient că acesta nu a mai avut un job până acum, ceea ce l-ar putea determina să treacă mai greu peste eventualele greşeli. Un intern este prin definiţie începător şi se află în companie cu scopul strict de a învăţa, colegii săi fiind astfel predispuşi să îl ajute în situaţii critice.
Prin urmare, practica este, în cele mai multe cazuri, modalitatea perfectă de a deschide uşa unei companii, iar gradul de seriozitate al unui internship este cel puţin egal cu cel al unui job.

https://www.curierul...p-ul in cariera

Editat de RomeoM, 07 noiembrie 2017 - 09:43.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
Se pare ca a fost doar un foc de paie...
Dar cred ca vorbiti frumos si puteti continua, multi altii sint interesati.

#10
alexiatanase534

alexiatanase534

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 06.11.2017

View Postalexiatanase534, on 06 noiembrie 2017 - 19:45, said:

Salutare!Sunt noua pe acest forum.Ma numesc Alexia si sunt eleva in clasa 9 mate info si as vrea sa va adresez o intrebare.Posted Image
Recent am auzit de facultatea de automatica si calculatoare timisoara si eu avand o baza in c++,mi am zis sa incerc!Am fost pe siteul lor si am vazut domeniile,departamentele,profesorii,admiterea...in fine toate bune si frumoase pana cand venise momentul sa ma decid cam la ce departament as invata cel mai bine programare c++.(mi ar placea sincer sa urmez ceva soft,nu si hard)Asa ca m am uitat si am constatat ca pe langa IS si CTI mai era si departamentul de informatica numai ca nu inteleg daca s ar merita sau nu.Deci intrebarea mea este:merita departamentul de informatica din cadrul acestei facultati?daca da argumentati.Daca nu atunci care dintre celelalte doua ar fi mai potrivit pentru programarea soft.Posted Image Posted Image Posted Image .


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.633
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalexiatanase534, on 06 noiembrie 2017 - 19:45, said:

Deci intrebarea mea este:merita departamentul de informatica din cadrul acestei facultati?daca da argumentati.Daca nu atunci care dintre celelalte doua ar fi mai potrivit pentru programarea soft
Trage un ochi pe programa de invatamant, e publicata acolo pe site si vezi care te atrage. Informatica nu intra in zona hardware precum celelalte. IS contine cea mai putina programare, CTI e informatica + hardware.

#12
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postalexiatanase534, on 06 noiembrie 2017 - 19:45, said:

Articole din presa economica si comunicat al guvernului:

Asa ca m am uitat si am constatat ca pe langa IS si CTI mai era si departamentul de informatica numai ca nu inteleg daca s ar merita sau nu.Deci intrebarea mea este:merita departamentul de informatica din cadrul acestei facultati?daca da argumentati.Daca nu atunci care dintre celelalte doua ar fi mai potrivit pentru programarea soft.Posted Image Posted Image Posted Image .

"20.000 de companii din tehnologia informațiilor și telecomunicații (IT&C) vânează cu mult peste “producția” maximă de 10-12.000 de oameni pe care universitățile noastre pot să o pună la dispoziție anual. Bătălia e crâncenă, iar angajatorii pun pe masă salarii fabuloase pentru a-i atrage. Câteodată nici acest lucru nu e îndeajuns."
"60 % dintre companii identifică drept principală provocare recrutarea de candidați de calitate și 28 % susțin că baza de selecție este prea redusă."

Cât câștigă un programator (salariu brut lunar)
0-2 ani 1.000-1.562 euro
2-4 ani 2.130-3.124 euro
+4 ani 3.124-4.970 euro
Cât câștigă un inginer de sistem (salariu brut lunar)
0-2 ani 711-1.133 euro
2-4 ani 1.422-2.272 euro
+4 ani 2.556-3.550 euro

dani.user (si multi altii ) or sa conteste cifrele (pt ca si in "Germania gasesti f greu un programator cu peste 3500 euro bani cu care sa ramana in mana"), dar poate le pune pe alea corecte care le stie din surse mai exacte. Totusi stirile false din presa, cu asemenea mare grad de abatere de la adevar, ar trebui semnalate. Astea sunt insa pe internet, la zi; foarte probabil exagerate si nereprezentative la nivelul intregii tari...

http://www.transilva...
  14 noiembrie 2017 --http://www.transilvaniabusiness.ro/harta-ului-din-romania/--



"Deficitul cel mai mare de forță de muncă pe care România îl are la ora actuală este în construcții, IT, agricultură și medicină.
..........................
Vasilescu a arătat că și în sectorul IT există o mare problemă.
Dacă mâine avem 12.000 de absolvenți în IT în plus, vom vedea că ei sunt absorbiți imediat în piața forței de muncă", a subliniat ea."
http://www.startupca...oc-munca-it.htm  
--http://www.startupcafe.ro/deficit-loc-munca-it.htm--
Publicat la  Luni: 27 Noi 2017 - 17:25

Editat de RomeoM, 04 decembrie 2017 - 12:10.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.259
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRomeoM, on 04 decembrie 2017 - 11:46, said:

dar poate le pune pe alea corecte care le stie din surse mai exacte.

O posibila sursa, pentru Europa/US ca din tara n-am prea vazut inputs: https://www.glassdoor.com/index.htm (se cauta dupa locatie si eventual companie).

Cand 10 spun ca in firma X se castiga in medie atat, prefer sa ii cred pe ei decat un articol din presa. + ce vad in viata de zi cu zi, dar asta nu pot aduce drept argument.

Editat de dani.user, 04 decembrie 2017 - 18:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate