Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

insumare semnal sat si catv

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
littlefish

littlefish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 79
  • Înscris: 19.09.2006
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: in curte am doua case, in prima locuiesc parintii, in a doua eu. Am o antena Telekom cu LNB quad-situata langa casa parintilor, de unde imi pleaca cele 4 cabluri catre casa mea (aproximativ 30 m lnb-tv).In casa parintilor am catv de la RDS: din ONT imi pleaca UTP la mine, pentru internet; tot din aceast ONT iesirea duce la un splitter, care alimenteaza 3 Tv la parinti si un cablu lung catre casa mea pentru TV1(care are si semnal SAT separat de la antena-1 din cele 4 iesiri). Vreau sa mai plec din splitter cu 1 iesire care sa o leg la un sumator (diplexer), impreuna cu 3 iesiri din LNB, astfel incat pentru celalalte 3 Tv de la mine, sa primesc semnalul combinat pe firele existente de la LNB (fara a mai trage alt cablu suplimentar pentru CATV intre cele 2 case). Ce recomandati pentru prima casa splitter sau TAP cu 6 iesiri? Mufe RG6 vreau sa pun cu autocompresie. Trebuie si amplificator semnal CATV? eventual amplificatoare inline pentru satelit avand in vedere distanta? sau alte tipuri de filtre? Ce tip de lnb quad s-ar preta pentru Telekom (cel primit cu kit-ul de instalare mi se pare cam pocnitoare si are si vreo 8 ani vechime). M-as orienta catre asa ceva.
Am atasat o schita, unde cu rosu este configuratia pe care o doresc.

Fișiere atașate


Editat de littlefish, 13 octombrie 2015 - 11:53.


#2
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Ai nevoie de asa ceva si eventual un amplificator catv de 25 lei inainte de sumator.
Nu-i nevoie sa cumperi tu un LNB nou, doar da-le telefon lor si spunele ca nu mai vezi toate canalale de satelit si-ti vor schimba e gratis LNB-ul cu unul foarte bun.

#3
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.672
  • Înscris: 28.11.2001
Am aceeași problemă și m-am gândit la o cablare conform schemei. Este viabilă?

Fișiere atașate



#4
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.672
  • Înscris: 28.11.2001
Am verificat. Este.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate