Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Firme constructii - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Andrezea

Andrezea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.10.2013
Ii rog foarte mult pe cei care au experimentat programul Prima Casa - pentru constructii sa scrie cateva pareri despre seriozitatea/comportamentul firmelor de constructii cu care au colaborat.
Ar fi super daca ne-ati putea lasa NUMELE firmei de constructii  si un CONTACT, impreuna cu ceva detalii.
Eu o sa incep cu o firma de constructii care trebuie evitata:

1. SC FATADA IDEAL CONSTRUCT SRL - reprezentant legal M.G.G.
Detalii: sunt foarte neseriosi, noi am dat un avans de 10 000 lei si s-a inceput constructia. Conform contractului trebuia sa le dam banii in avans pe etape, suma totala a constructie era 21.500 euro, constructie la rosu pentru P+M. Am ajuns prin a da 26.500 euro deoarece am fost santajati ca nu vor mai continua constructia din motive financiare. Turnau putin ciment, cereau bani, puneau cate un rand de caramida, cereau bani, puneau 2 scanduri de lemn..cereau bani.. si inca multi. Stiu, a fost vina noastra ca am acceptat sa le tot dam banii, dar am actionat asa din cauza fricii sa nu ramanem cu constructia neterminata si deoarece M.G.G. spunea ca vor fi ultimi bani pe care ii vom da. Momentul cand am renuntat la colaborarea cu ei, a fost atunci cand ne-a cerut inca 7000 euro pentru a ne turna plafonul la parter...si atunci am spus Stop. Pentru si mai multe detalii despre aceasta firma, va voi raspunde printr-un PM.

Asa ca motivul pentru care acum sunt in cautare de o firma de constructii serioasa, prin programul prima casa este acela ca am ramas cu o fundatie si patru pereti exteriori fara vreun stalp interior sau plafon(si astia facuti fara simtul raspunderii).

#2
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 13.08.2008
Cred ca trebuie postat la aria de Constructii.

#3
Andrezea

Andrezea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.10.2013
Imi cer scuze ca l-am deschis unde nu trebuia, rog un moderator sa mute subiectul in aria potrivita..daca se poate..

#4
maister

maister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2012
Da-i in judecata pe nesimtiti, si posteaza-i si pe teparu.ro

#5
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
Si ce daca nu mai continuau constructia?Luai legatura cu un avocat si ii santajai tu ca le ceri daunae de jdemii de euro daca nu termina conform contractului.

#6
Andrezea

Andrezea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.10.2013
Tot ei ne-au trimis primii o cerere de reziliere contract pentru ca cica noi nu ne-am respectat contractul, din punct de vedere financiar (motivul exact: "ati refuzat sa mai finantati constructia") Posted Image  Ne-am luat avocat si le-am trimis replica la scrisoare  prin care ii somam si ii instiintam ca va urma un proces daca nu si respecta contractul. Acesta a fost raspunsul lor prin mail:

"Stimate domn X

Va informam ca am primit SCRISOAREA dv dar nu putem loa in consideratie de oare ce aduc atingere societati noastre sub Forma de amenintare cit si jigniri la adresa administratorului societati contractante numita in continuare X
Va recomandam sa o reformulati
Societatea noastra are decenta de a va raspunde la cite va puncte atinse
In treadevar sa inchis un contract prestari servicii asa cum aratati domnia voastra insa documentatia prezentata diferit de cea reala
A condus la majorarea pretului stipulat in contract fapt mentinut si in prezent de societatea noastra.
In ceia ce priveste colaborarea cu proiectantul dv Mentionam
Ca a fost sunat de nenumarate ori insa dinsul nu a dorit sa raspunda la insistentele noastre.
Intelegem prin acest fapt ca ignorarea insistentelor noastre raspunsul tacit al proiectantului este ca nu doreste colaborare .
Societatea noastra va informat la inceperea lucrari ca aveti documente incoplecte/partiale insa domnia voastra ati dispus inceperea lucrari prin Anexa 23/07/2013 in concluzie nu sinteti strain de situatie iar participarea domniei voastre a fost directa si frecventa dovada stau imaginile surprinse in dimpul desfasurari lucrari.
In ceia ce priveste autorizatia de constructie va rugam va sa comparati datele atit de emitere a autorizatiei atit de semnare a contractului conform facturi fiscale.
Cit si anexei mentionata m-ai sus
In concluzie domnia voastra ne-ati dus in eroare si de aceasta data si ne ati scos in afara legi.
Societatea noastra este deschisa in continuare la negocieri in ceia ce priveste opinile diferite/si suma alocata dorim evitarea pe cit posibil angrenarea intrun proces si o rezolvare pe cale amiabila
Dar va informam ca nu ne poate misca decizia la un eventual proces unde vom dovedi ca acte,inscrisuri si alte documentati ca ati dorit premeditat dea ne duce in eroare.
Cu stima X"

Mentionez ca nu am modificat cu nimic acest raspuns, sunt cuvintele lor, intr-o varianta agramata.

#7
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
gramatica din scrisoare...e penala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate