Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Combaterea ecologica a pirului si a altor buruieni din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#55
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 dilivio26, on 3rd November 2011, 16:42, said:

Pai e foarte simplu..... scoti radacinile, le tai bucatele si le arunci )de preferat le ingropi din loc in loc si in maxim 3 ani numai din astea o sa ai pe acolo....
Eram curios daca am nimerit-o (planta) ca din pozele tale nu imi dau seama prea bine....
Nu stiu daca e asa! Cu toate ca ea creste de ceva timp acolo (exact pe locul unde a fost gramada de gunoi) vad ca nu se extinde! Cred ca prefera doar terenul ingrasat!
Eu nici atat nu stiu ce e!

#56
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Scoate radacina si vezi daca are tuberculii.
Daca are, gusti si ne spui daca`s dulci.
Daca da, e ok , prin Ardeal se cheama picioca.
Daca nu mai apari, inseamna ca nu`i picioca................

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 03 November 2011 - 19:30.


#57
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
dilivio26 ai ceva impotriva erbicidelor, sunt o gramada care combat foarte bine pirul,  unele sunt specifice combaterii pirului-antigraminee-. Cosirea repetata il termina, ai vazut pir  in fanetele intretinute.

Edited by ionathan, 12 February 2012 - 15:02.


#58
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

 ionathan, on 12th February 2012, 14:59, said:

dilivio26 ai ceva impotriva erbicidelor, sunt o gramada care combat foarte bine pirul,  unele sunt specifice combaterii pirului-antigraminee-. Cosirea repetata il termina, ai vazut pir  in fanetele intretinute.
Da am vazut..... dar este la nivelul solului..... sa nu confunzi cumva cu alte ierburi, care deobicei apar pe terenul lucrat si logic nu vor aparea intr-o faneata (seamana cu pirul dar nu este la fel, cel putin la capitolul radacini ).
De unde vreau eu sa scot pirul este dintr-un teren nelucrat de vre-o 10 ani, care s-a transformat in fineata... si este si cosita bucata respectiva de 2 ori pe an.
Spor la munci

#59
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Iarta-ma ca insist, dar ai incercat o erbicidare totala cu Roundoup 3-5lha, sau sa utilizezi Leopard 5 EC 1lha. Incearca o varianta si iti vei proteja spatele. Ma voi documenta si iti voi indica erbicidele antigramineiece.

#60
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

 ionathan, on 15th February 2012, 19:57, said:

Iarta-ma ca insist, dar ai incercat o erbicidare totala cu Roundoup 3-5lha, sau sa utilizezi Leopard 5 EC 1lha. Incearca o varianta si iti vei proteja spatele. Ma voi documenta si iti voi indica erbicidele antigramineiece.
Era vorba aici de o „combatere ecologica„ a diverselor buruieni nedorite in gradina..... Multi sunt satui de a ingurgita tot felul de chimicale pe care le gasesti in toate fructele si legumele de pe piata noastra.... pina si proverbialii „tarani„ de odinioara nu mai exista, constatand la mine la tara ca orice amarat da cu tot felul de solutii super toxice pe plante si pe pamant pentru combaterea a te miri ce... Eu, si poate si altii, incerc sa pastrez pamantul si plantele curate de alte chimicale, sa gust un fruct autentic, care, daca mai are si un vierme inseamna ca este mai mult decat bio...
In acest sens , ai sa vezi ca natura echilibreaza singura balanta.... De exemplu, daca ai vre-un musuroi de furnici (am vre-o doua prin gradina si le-am protejat temeinic) sa le urmaresti cum vor ataca tot ce misca tarator si catarator in zona (vb de omizi, viermi si alte onanii daunatoare). La randul lor , astea (furnicile) vor proteja puricii de plante . Aici intervin eu cu solutie de urzica (pe undeva am vazut si denumirea de „purin de urzica„ ) sau pelin. De altfel, si plantarea unor plante langa alte plante duc ca cele dintai sa le „apere„ de daunatori pe cele din urma. (chestiuni testate personal, cu rezultate mai mult decat multumitoare). Dar deja asta este o discutie complexa, necesita mult timp si spatiu, iar in domeniul asta se pot gasi materiale (mai ales carti).
Cat despre buruienile nedorite incercam sa aflu un remediu natural, care sigur exista, pentru fiecare specie in parte...
Spor la munci, ca acusi vine primavara si este de treaba.... :naughty:

#61
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai, daca pe la vietuitoare mici mai dai cu urzica, pelin, usturoi, etc...pe la buruieni nu cred ca poti sa dai decat cu zeama de sapa. si nici aia n-are efect decat 2-3 sapt...

vecinul meu mi-a povestit ca acum 20 de ani cand a luat el terenul intai a scos la cazma tot pirul...vreo 2 ani la rand! si tot are pir pe teren. io nu prea am (pesemne ca-l sufoca celelalte buruieni :) )

#62
CRSS1q

CRSS1q

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.12.2011
Va salut cu respect , ma foiam pe aici pe forum si din curiozitatea de a afla "metoda minune" de a scapa de pir am cam parcurs tot ce ati scris pe aici...
Deoarece inca nu am citit despre o metoda de a starpi pirul cu "hocus-pocus" (a se citi fara prea multa munca), am zis sa va spun cum am reusit eu sa il inputinez serios pe domnul pir...
Asadar am avut la tara o gradina cu foarte mult pir ( nemuncita de cativa ani buni ) si am zis sa incerc incet-incet sa o scot la lumina. M-am apucat de treaba acum 2 ani prin luna august, dupa ce am bagat o motocositoare sa-mi rada balariile pana la brau :) am apelat la niste vecini care aveau o platforma de balegar de vaca in curte si mi-au carat-o mie in gradina, am intins-o frumusel pe loc in grosime de cam 15-20 cm pe o suprafata de 700-800 mp. + vreo 10 randuri de vie de vreo 40-50 de ani la fel de ne muncita.
Toamna dupa ce a plouat de  cateva ori i-am tras locului o aratura seroiasa , astfel ingropand gunoiul de grajd si am continuat sa imprastii balegar ... primavara trecuta am arat din nou si am ajuns la rezultatul mult dorit... radacinile de pir in mare parte erau arse de balegar si vreau sa va spun ca se scoteau foarte usor din aratura cu grebla sau cu mana... acum tin sa va anunt ca am pamantul pregatit pt gradinarit ... insa nu pot spune acelasi lucru despre vie...(acolo nu am putut ara :) si este mai complicat cu harletul :))
Aveam cunostinte depre acest lucru de la bunicul meu care mi-a povestit cum in tinerete dintr-un loc parlog a reusit sa faca o curte de invidiat prin aceasta metoda... asadar stiam de la tataie ca balegarul scoate radacinile de pir la suprafata si astfel iti este mult mai usor sa le scoti dupa aratura...

Intr-unul din colturile "mosiei" am un lac de cca. 100mp care pana anul trecut si el fusese lasat cam de izbeliste, adica era plin de papura cam o juma' de metru de apa + o juma' de metru de mocilra sau mal cum vreti sa-i spunem... Vara trecuta am reusit sa-l decolmatez si timp de vreo 3 zile, ajutat de un vecin muncitor, am carat fara sa exagerez, sute de roabe de mocirla prin toata gradina si prin vie unde asa cum v-am spus inca mai domnea pirul.
De ce v-am povestit si aceasta "isprava"? pentru ca pana toamna tarziu in vie acolo unde am pus pamantul acela din lac nu a crescut nici fir de pir, dar nici altceva  :thumbup:  acum astept sa se ia zapada sa vad daca la sapa cu harletul mai traieste pirul din vie ...

in speranta ca nu v-am plictisit cu povestile (se anunta din nou ninsori in zona si inca se gaseste timp liber :lol: ) si in speranta ca va va ajuta catusi de putin, cele povestite, il lupta cu pirul, va doresc o primavara linistita si spor la lucru :OK:


PS. este posibil sa puteti scapa de pir si cum s-a mai scris aici semanand alte ierburi "invadatoare" insa asta mi se pare o solutie mai degraba de genul " I: cum scapa bula de TBC? R: moare de cancer :))"

#63
woopi

woopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.07.2009
Am avut și eu probleme de acestea cu pirul. Ca sa scap de el eu am folosit o metoda mai ,,violenta" , sa îmi curat pajiștea(vorbim de 900 metri pătrați) pe care o avem plina de pir și alte buruieni:

I: am lăsat tot sa crească în voie pana pe la a 2-a cosire a fânețelor ;
II: folosind o moto-coasa echipata cu disc sau cuțit în forma de stea se taie tot cat mai de jos posibil;
III: după ce soarele pârjolește și usucă bine pirul am acoperit tot câmpul cu un strat de fan de 10-15cm peste care am împrăștiat crengi și ramuri (păstrate din timp de la tăiatul viei și al pomilor ) plus ceva tulpini uscate de floarea soarelui de pe la vecini;
IV: se da foc (de fata cu toți vecinii din imediata apropiere care au în dotare furtunuri lungi și presiune la apa  :notangel:  )
V: folosind moto-săpătoarea din dotare(sau împrumutată sau plug sau ce are fiecare) se sapa pământul cat mai adânc cu putință. După terminarea aratului se mai aplica un strat generos de cenușă (am rugat toți vecinii care știu ca folosesc sobe pe lemne sa îmi păstreze cenușa < contra cost bineînțeles> de pe toată durata iernii precedente) ;
VI: am folosit boilerul la capacitatea lui maxima pentru a uda toată pajiștea cu apa fiarta(nu, nu sunt scăpat de la spitalul 9 și da , factura la gaze a avut 3 zerouri);
VII: la 2 săptămâni am mai arat odată după care am băgat tractorul cu discuri sa mai netezesc locul;
VII: de 2 ori pe luna pana la primul îngheț am stropit viguros cu fiertura de cenușă de lemn.




De 3 ani de zile nu am mai văzut fir de pir  :peacefingers:  , partea proasta este ca de 3 ani de când am făcut asta nu am reușit ca cultiv altceva în afara păstârnac, mărar , pătrunjel de rădăcini și ceva pepeni galbeni piperniciți  :deadtongue: .

#64
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 woopi, on 25th April 2012, 17:21, said:

Am avut și eu probleme de acestea cu pirul. Ca sa scap de el eu am folosit o metoda mai ,,violenta" , sa îmi curat pajiștea(vorbim de 900 metri pătrați) pe care o avem plina de pir și alte buruieni:

I: am lăsat tot sa crească în voie pana pe la a 2-a cosire a fânețelor ;
II: folosind o moto-coasa echipata cu disc sau cuțit în forma de stea se taie tot cat mai de jos posibil;
III: după ce soarele pârjolește și usucă bine pirul am acoperit tot câmpul cu un strat de fan de 10-15cm peste care am împrăștiat crengi și ramuri (păstrate din timp de la tăiatul viei și al pomilor ) plus ceva tulpini uscate de floarea soarelui de pe la vecini;
IV: se da foc (de fata cu toți vecinii din imediata apropiere care au în dotare furtunuri lungi și presiune la apa  :notangel:  )
V: folosind moto-săpătoarea din dotare(sau împrumutată sau plug sau ce are fiecare) se sapa pământul cat mai adânc cu putință. După terminarea aratului se mai aplica un strat generos de cenușă (am rugat toți vecinii care știu ca folosesc sobe pe lemne sa îmi păstreze cenușa < contra cost bineînțeles> de pe toată durata iernii precedente) ;
VI: am folosit boilerul la capacitatea lui maxima pentru a uda toată pajiștea cu apa fiarta(nu, nu sunt scăpat de la spitalul 9 și da , factura la gaze a avut 3 zerouri);
VII: la 2 săptămâni am mai arat odată după care am băgat tractorul cu discuri sa mai netezesc locul;
VII: de 2 ori pe luna pana la primul îngheț am stropit viguros cu fiertura de cenușă de lemn.




De 3 ani de zile nu am mai văzut fir de pir  :peacefingers:  , partea proasta este ca de 3 ani de când am făcut asta nu am reușit ca cultiv altceva în afara păstârnac, mărar , pătrunjel de rădăcini și ceva pepeni galbeni piperniciți  :deadtongue: .


Bravos !!! :thumbup: ,dar nu prea ai rezolvat nimic dacă pământul l-ai intoxicat cu cenușă de lemn.Problema mea cea mai gravă nu este pirul,ci părul porcului sau coada calului care au rădăcini până la 1,5m !!!,este atât de des încât zici că-i gazon plantat,iar dacă vrei să-l smulgi din rădăcină,nu reușești decât să-l rupi de la bază fiind foarte fraged.La primăvară voi începe să ierbicidez masiv cu suluție de roundup mai concentrată de vreo 3-4 ori până la toamnă,amestecat cu oțet și săpun lichid pentru a adera mai bine pe părțile aeriene,și nu voi mai cultiva absolut nimic pe teren. :raygun:

#65
Limanu

Limanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.06.2011
Salut
Incerc sa destelenesc o curte (1000 mp) si nu reusesc sa ma mai descurc! Stie cineva ce este "floricica" asta? Are o vitalitate demna de o cauza mai buna. Este ca in reclama: "Fugiti ca ne mananca pe toti". Unii i-au spus mohor, altii costrei, pir si inca in cateva feluri dar tot nu stiu ce este. Buruiana este inalta de 30-50 cm. Daca nu este buna de mancat, cum pot sa o gonesc din curte?
Multumesc.

Attached Files



#66
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Ăsta-i renumitul pir!

#67
Limanu

Limanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.06.2011
Deci este PIR!!!
Multumesc mult. Din cate am citit, asta este o veste buna si in acelasi timp o veste rea. Vestea buna - este planta medicinala si chiar planta alimentara; vestea rea - trebuie sa o mananc pe toata ca sa scap de ea (in ideea in care nu folosesc chimicale- si nu vreau sa folosesc). Deci am un prieten si un dusman. Pazeste-ma Doamne de preieteni...
Inca o data, multumesc!
Dar... precis este pir? Ca daca este altceva poate raman doar cu un prieten sau numai cu un dusman!

#68
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Asta vara pe caldurile alea mari aveam pe stupi o prelata deaia groasa,rupta,ciuruita. O foloseam doar pentru protectie solara. Dupa ce a trecut canicula am luat-o de pe stupi si am pus-o pe un palc de pir(4m patrati),am luat-o undeva prin octombrie de pe el,era totul uscat sub ea. Vedem in primavara ce efect a avut. Imi pare rau ca nu am nicio poza.

#69
Limanu

Limanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.06.2011
Exact la asta ma gandeam astazi si m-am dus sa ma interesez de pretul "foliei de mulcire". Pret: 5,12 lei un metru, lat de 1,65 m. Nu spun de unde pentru ca nu ma lasa adminul. Lasa sa treaca aerul si apa dar opreste (oare?) cresterea buruienilor. Garantat 5 ani, rezistent la UV. Ma mai gandeam si la o folie neagra din polietilena intinsa pe toata suprafata dar cred ca asta omoara tot pamantul de sub ea. Deci intai o sa sap si o sa adun manual "prietenul" sa-l pun la uscat iar "dusmanul" care ramane in pamant o sa-l acopar, probabil, cu folie de mulcire si il las asa pana la toamna. Asta de proba, pe o parte din teren. Poate raman fara dusman.

#70
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
referitor la pir : poti sa il pui pe gard la soare 3 ani, cand il pui in pamant tot inverzeste

#71
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Singura metoda 'ecologica' de combatere a pirului e prin 'infometare'...asta inseamna:
-sa-i dai cu sapa-n crestet pana il omori de tot;
-sa-i tai 'racordul' la utilitati, apa si lumina...
Daca n-ai atata 'rabdare si cinism', bagi chimicalele la bataie, RoundUp e preferabil.

#72
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 Limanu, on 23 februarie 2013 - 20:25, said:

Exact la asta ma gandeam astazi si m-am dus sa ma interesez de pretul "foliei de mulcire". Pret: 5,12 lei un metru, lat de 1,65 m.

Vezi ca aici halatul e mai ieftin.

Edited by jumborom, 23 February 2013 - 20:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate