Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Combaterea ecologica a pirului si a altor buruieni din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
Cine nu a avut de a face cu plante nedorite in gradina sau in alte culturi?  :deadtongue:
Un exemplu foarte bun este pirul, o planta ierboasa, ce invadeaza pur si simplu gradina, iti scoate par alb la sapat, mai rupe vreo doua pluguri , o prasitoare,poti sa o scoti la suprafata cu tot cu radacina, sa stea la soare 2 saptamani si sa constati ca la prima ploaie a dat radacini si troneaza si mai semet (si parca si mai verde :naughty: ). Aaaa si sa nu mai discutam si de celelate radacini (invizibile) care au ramas in pamant (desi ai stat in genunchi o vara intreaga si ai trecut prin ciur tot pamantul din gradina de l-ai facut nisip, te-ai ales si cu o lombosciatica de toata frumusetea, de esti nevoit sa deschizi usa cu capul), radacini care ies din nou... si constati ca dupa vreo trei saptamani ai un ogor de toata frumusetea de pir.... Cred ca nici cu ajutorul unui atac radioactiv planta asta nu piere...ramane ea, scorpionii si gandacii de bucatarie.... Aaa si cea mai buna parte este ca fiecare radacinuta, fir taiat care nu este scos din ogor, la prima roua da :... o noua planta :thumbup:

Cateva date stiintifice:
Increngatura : Magnoliophyta
Clasa : Liliopsida
Ordinul : Poales
Familia : Poaceae
Genul : Elytrigia
Specia : Agropyron repens
Descriere : Specie perenă, cu stoloni lungi și ramificați. Inflorescența este un spic compus, având spiculețele așezate cu partea lată pe rachis. Spiculețele au la bază 2 glume ascuțite. Paleele inferioare sunt acute sau scurt-aristate. Pirul este o buruiană deosebit de păgubitoare culturilor de câmp, răspândită atât în culturi cât și pe pajiștile naturale, îndeosebi în luncile inundabile ale râurilor.
Denumire populara : pir
Sinonime : Triticum repens, Elytrigia repens, Elymus repens

In concluzie consider util ca fermieri si nu numai,sa impartaseasca din experienta lor moduri eficace de combatere ecologica a buruienilor de orice natura si impreuna sa reusim sa avem o gradina sau o plantatie sanatoasa, cu un pamant sanatos fara alte imputuri chimice (pesticide ) si implicit legume si fructe cu aroma, gust si culoare.
Orice pareri sunt binevenite...
Spor la munci... si la tastat :peacefingers:

Attached Files

  • Attached File  pir.jpg   73.47K   580 downloads


#2
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Parca radacina de pir e buna la combaterea pietrelor la rinichi....

#3
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Si eu voi incerca starpirea ei cu roundop mai concentrat,ierbicidat lunar :angry2: .Eu am o problema cu o planta mai al naibii ca pirul si anume Parul Porcului sau Coada Calului,care la fel ca pirul se inmulteste din orice segment rupt,dar spre deosebire de pir este mai frageda si se rupe imediat.Poate nu-ti vine sa crezi dar pur si simplu am gasit radacini de Parul Porcului la 1m adancime!!! :thumbdown: .Sunt invadat pur si simplu,este precum gazonul,pentru ca pamantul l-am cumparat de vreo doi ani si nu a fost prea muncit.Si eu caut o solutie sa scap de blestematele astea de buruieni.Am adus de la mine de la sonda,plase de inox pe care oricum le aruncau la fier vechi, cand se schmbau sitele pentru noroiul de sonda la vibratoare,si m-am gandit ca n-ar fi rau sa le ingrop in pamant in functie de adancimea plantei la ceea ce doresc sa cultiv (legume) pe sola respectiva si sa creez o bariera antiburuieni.Plasele au cca.2,50 m x 1,20 m fiecare,si am zis sa incerc primavara asta,inventia care mi-a trecut prin cap,asta deoarece buruienile care vor iesi deasupra sitei,vor fi firave si vor putea fi smulse foarte usor.Sitele au ochiuri precum cele de cernut faina alba,si nu ruginesc,fiind dintr-un inox 316 L,inoxidabil. Toamna le trag afara si le pregatesc pentru anul ce urmeaza,probabil este o buna idee si pentru cartite si coropisnite aceste bariere din plasa. :bandit:

#4
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

 DIVX2006, on 25th March 2011, 11:01, said:

Parca radacina de pir e buna la combaterea pietrelor la rinichi....
Da... este foarte buna la scos pietrele de la rinichi... mai ales cand dai cu sapa in pir sau te zgaltii cu o motosapa pe teren sa il combati.....

Quote

Si eu voi incerca starpirea ei cu roundop mai concentrat,ierbicidat lunar
Speram o metoda ecologica ceva.....

Cat despre acele site de care spui... sa inteleg ca decopertezi pamantul vreo 40 de cm adancime, plasezi sitele , pui pamant peste ele si plantezi ce ai de plantat (plante anuale gen rosii, castraveti, ardei, etc care nu prea au un sistem radicular tip pivotant pe adancime). Am inteles bine? Uite o idee buna pentru cei care au aceasta posibilitate (nu toti avem acele site de care spui tu). Si apoi, zic eu , ca sa nu ai surprize trebuie curatate foarte bine de reziduurile petroliere care ar fi depuse pe ele.....

#5
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 dilivio26, on 25th March 2011, 12:27, said:

Da... este foarte buna la scos pietrele de la rinichi... mai ales cand dai cu sapa in pir sau te zgaltii cu o motosapa pe teren sa il combati.....


Speram o metoda ecologica ceva.....

Cat despre acele site de care spui... sa inteleg ca decopertezi pamantul vreo 40 de cm adancime, plasezi sitele , pui pamant peste ele si plantezi ce ai de plantat (plante anuale gen rosii, castraveti, ardei, etc care nu prea au un sistem radicular tip pivotant pe adancime). Am inteles bine? Uite o idee buna pentru cei care au aceasta posibilitate (nu toti avem acele site de care spui tu). Si apoi, zic eu , ca sa nu ai surprize trebuie curatate foarte bine de reziduurile petroliere care ar fi depuse pe ele.....

Da exact asta vreau sa fac :thumbup: .Sitele sunt absolut curate,sunt spalate in prealabil cu jet de presiune cu abur si pot fi folosite si pentru uz alimentar,dealtfel sitele sunt made in USA :peacefingers:  si inoxul este cel care se foloseste la cele mai bune recipiente alimentare,adica 316L care nu poate fi atras de magneti permanenti,asa se poate incerca inoxul daca nu sunt deja off topic pe aceasta arie de discutie  :icecream:

#6
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Pina nu inventezi un soi de mincare din pir, care sa-ti si placa, nu scapi de el. Asa am facut cu stevia care cotropea gradina. E drept ca-s singurul din familie care consuma dar asa am mai redus din ea si e tinuta sub control.

#7
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
pentru barba ursului degeaba dai rundup o sa/ti rida in fata ..

Edited by vasiuca, 28 March 2011 - 07:37.


#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 dilivio26, on 25th March 2011, 11:26, said:

Cine nu a avut de a face cu plante nedorite in gradina sau in alte culturi?  :deadtongue:
Un exemplu foarte bun este pirul, o planta ierboasa, ce invadeaza pur si simplu gradina, iti scoate par alb la sapat, mai rupe vreo doua pluguri , o prasitoare,poti sa o scoti la suprafata cu tot cu radacina, sa stea la soare 2 saptamani si sa constati ca la prima ploaie a dat radacini si troneaza si mai semet (si parca si mai verde)
Denumire populara : pir
Sinonime : Triticum repens, Elytrigia repens, Elymus repens
Orice pareri sunt binevenite...
Spor la munci... si la tastat :peacefingers:

Incercarea moarte n-are: Fiertura de coji de cartofi pare eficace zic unii, inca nu am probat-o personal asupra buruienilor.

#9
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 Viorelsolar, on 25th March 2011, 12:24, said:

Si eu voi incerca starpirea ei cu roundop mai concentrat,ierbicidat lunar :angry2: .Eu am o problema cu o planta mai al naibii ca pirul si anume Parul Porcului sau Coada Calului,care la fel ca pirul se inmulteste din orice segment rupt,dar spre deosebire de pir este mai frageda si se rupe imediat.Poate nu-ti vine sa crezi dar pur si simplu am gasit radacini de Parul Porcului la 1m adancime!!! :thumbdown: .Sunt invadat pur si simplu,este precum gazonul,pentru ca pamantul l-am cumparat de vreo doi ani si nu a fost prea muncit.................

Eu am aceeasi problema la gazon, deja m-am lasat pagubas. Am adus acum 2 ani niste nisip de pe rau, sa modific capilaritatea solului de la gazon. Odata cu acest nisip am adus probabil seminte sau fragmente de radacina ale plantei cu pricina care creste in voie pe albiile raurilor. Am dat cu ierbicid selectiv, le-a uscat la suprafata pt o perioada de cateva luni dar, au reaparut. Acum practic am gazon din parul porcului si, de fiecare data cand tund cu masina...il insamantez si mai tare.

#10
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

 poadol, on 28th March 2011, 09:16, said:

Incercarea moarte n-are: Fiertura de coji de cartofi pare eficace zic unii, inca nu am probat-o personal asupra buruienilor.
Multumesc pentru sfat.... Am sa incerc si eu cu zeama din asta  :confuzzled: Poate a sa iasa ceva... Acuma intrebare: merge stropita (foliar) sau turnata la radacina?ca nush ce ma mai fac ....
Sambata asta am dat piept cu dusmanu (a se citi pir) din gradina..... imi pare rau ca nu am facut niste poze.... la fiecare bulgare de pamant am scos un pumn (o legatura ) de radacini de pir.
Si acum ma dor mainile...
Oricum sunt dispus la orice .... Am sa dau (fac parcela experimentala ce naiba) intr-un colt in gradina sa vad care e treaba cu fiertura de cartofi... si apoi sa vad daca nu imi afecteaza si alte plante folositoare....

#11
mircam

mircam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.02.2004
Coada calului e planta medicinala cu multe intrebuintari si pentru om si pentru alte plante. Eu am stropit vara trecuta legumele cu ceai de coada calului cumparat de la plafar.  Le fortifica.  Ce ramane de la ceai se poate folosi ca material de mulcit. Foloseste-o pentru celelalte culturi sau usuc-o si vinde-o la piata sau da-mi-o mie  :D  

Uite ce am gasit pe un site:

Ceaiurile, infuziile, decocturile sau cataplasmele sunt preparate obtinute din anumite plante, avand rolul de a ajuta organismul sa lupte impotriva bolii. Nu doar omul se poate folosi de aceste preparate, ci si animalele sau chiar plantele insele!

Ca mijloc de prevenire a bolilor provocate de ciupercile patogene, se poate stropi planta cu un decoct de coada calului (Equisetum arvense). Coada calului contine un procent insemnat de acid silicic, o substanta care creeaza un obstacol impotriva infectiilor cu spori. Decoctul se obtine usor, lasand la inmuiat 1 kilogram de tulpini verzi tocate in 10 litri de apa, pana a doua zi. Se fierbe apoi amestecul timp de jumatate de ora, se lasa sa se raceasca si se strecoara prin tifon, storcand si tulpinile fierte. Se obtine o solutie de culoare verde-inchis care se pulverizeaza pe frunzele plantelor si pe solul din ghiveci. Tratamentul se poate aplica preventiv de doua ori pe luna, rezultatul vizibil fiind o intarire a frunzelor care se observa la pipait.

#12
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

 mircam, on 28th March 2011, 23:11, said:

Coada calului e planta medicinala cu multe intrebuintari si pentru om si pentru alte plante......
Corect... Am citit si eu pe undeva chestia asta.... dar omu se gandea ce face cu ea ca e prea multa..... adica cum poate scapa de ea..... asa cum si eu vreau sa scap de pir desi (spun unii, eu nu am testat) radacinile de pir sunt bune pentru pietre la rinichi.... Asta nu inseamna ca daca te sufoci in gradina cu nush ce planta folositoare in anumite domenii tie ar trebui sa-ti convina.... :nonobad:
Dar oricum trebuie sa vezi si partea plina a paharului..... daca nu poti scapa de ea macar sa o folosesti la ceva. Corect? :rolleyes:
Ideea centrala era sa vedem cum scapam de buruienile nedorite de noi in gradina, si daca este si o metoda ecologica este super ok.. :thumbup:
Spor la munci....dupa ce se termina cu ploaia, sau ce o mai fi pe afara ca nu prea imi dau seama (ninsoare, lapovita, ploaie???)

#13
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
[ http://suttons.hostserver1.co.uk/im/pd/SUFLA13391_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Metoda ecologica

Aparatele pot fi si de alte structuri si se si pot atasa la butelii obisnuite.

#14
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Merg cu benzina sau cu altceva?
Nu e pericol de incendiu cu astea?
Se gasesc si prin Romania asa ceva?

#15
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
Mdea....buna metoda..... Cred ca se poate adapta un arzator (din ala pentru pirlit porcii) cu un furtun si butelie GPL ......

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 dilivio26, on 30th March 2011, 10:21, said:

cu un furtun si butelie GPL ......
Decat sa ma car cu butelia in spate, pe tarla, mai bine ma lipsesc!

#17
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

 dorel232004, on 30th March 2011, 11:33, said:

Decat sa ma car cu butelia in spate, pe tarla, mai bine ma lipsesc!
Daca ai vedea ce am prin gradina (terenul respectiv nu a fost lucrat vreo 4-5 ani si m-am gandit eu sa ma apuc de gradinarie... Bad choice :confuzzled: ) ai veni cu o cisterna ai turna pe jos si i-ai da foc.... desi nu cred ca ar fi o solutie.... nush de ce am impresia ca degeaba il arzi la suprafata ca din radacini tot o dea ... din nou.... si iara din nou...... si tot asa... :naughty:
Singura solutie e ori scoaterea manuala a radacinilor ori ceva ecologic care sa atace cu predilectie tot ce tine de el... in special m-ar interesa radacinile......Asa ca eu inca ma mai gandesc la diferite metode (in timp ce imi rod jenunchii pe tarla si scormonesc in sapatura dupa radacini de pir).... :thumbup:

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Daca le "toci" frunzele, nu mor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate