Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Combaterea ecologica a pirului si a altor buruieni din gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KBQx7ZELJOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   si o alta cu protectie pentru plante... urmariti pina la sfarsit. poate va este de folos

Edited by ciprian_vladis, 30 March 2011 - 22:14.


#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Ramin radacinile si balul reincepe!

Grig

#21
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

View PostIon_Bumbu, on 31st March 2011, 00:23, said:

Ramin radacinile si balul reincepe!

Grig
Corect.... Ai vazut ce radacini are? Parca sunt sirme de 3 mm.... si tragi de cate una de se duce cate 5 metri in jurul plantei....  :deadtongue:

#22
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Raman radacinile, dar pana la urma, daca tot le toci frunzele, nu mor?

#23
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

View Postdorel232004, on 31st March 2011, 10:27, said:

Raman radacinile, dar pana la urma, daca tot le toci frunzele, nu mor?
teorectic asa ar fi, ca daca tot le tai teoretic ar trebui sa termine rezervele dar ar fi 2 probleme:
1. Nu ai o bucatica de 1m2 in care sa tot stai sa te toci frunzele in fiecare zi.... Suprafata e mult mai mare si mai ai si alte treburi
2.Radacinile au o putere fantastica de germinare (am scos din pamant, doua saptamani au stat la soare si erau uscate) le-am aruncat pe o gramada de gunoi sub niste copaci, a plouat si la 2 saptamani deja erau verzi, cu frunze pe ele, pe gramada de gunoi....Inchipuieti ca tu nu le deranjezi cu nimic ""underground"" si o sa le doara la tenisi.... Vor da din nou frunze, tu le vei toca, ele din nou si tot asa.... nu cred ca ar putea cineva duce un asemenea razboi psihologic.....
Practic asta si caut... un mod de a le ataca (daca e selectiv si mai bine fara sa imi afecteze si alte plante utile din jur) in totalitate (mai ales radacina), fara otravuri sau alte chestiuni din astea care practic raman in pamant si le ingerezi in legume sau fructe (depinde ce plantezi). Ca orice chestiune din natura trebuie sa aiba si un ""nas"... De asta se si spune ca pirul e dat dr..u. :thumbup:
Spor la munci... ca vad ca a iesit soarele..

View Postciprian_vladis, on 30th March 2011, 23:11, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KBQx7ZELJOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   si o alta cu protectie pentru plante... urmariti pina la sfarsit. poate va este de folos
Uitase....
este valabil la curatarea suprafetelor pietruite unde nu ai nevoie de nici o buruiana...corect
Dar unde vrei sa faci agricultura? Ma indoiesc ca temperatura ajunge pina la radacini... (10 cm ""underground"")
Si apoi, daca ar ajunge, inseamna ca stratul tratat termic nu va mai avea nici o bacterie nimic...dupa cum stii, pamantul este "viu" si ai nevoie de bacterii sau rame sau alte ganganii care fertilizeaza terenul si transforma toate materiile moarte sau elementele chimice in substante hranitoare pentru plante... Deci, in maxim 2 ani l-ai termina , il transformi in desert.....
Oricum ideea este super pentru cei care vor sa scape de orice fel de planta nedorita de pe alei....

#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdilivio26, on 31st March 2011, 09:51, said:

1. Nu ai o bucatica de 1m2 in care sa tot stai sa te toci frunzele in fiecare zi.... Suprafata e mult mai mare si mai ai si alte treburi
Vor da din nou frunze, tu le vei toca, ele din nou si tot asa.... nu cred ca ar putea cineva duce un asemenea razboi psihologic.....
Eu am gasit o metoda sa scap de ce nu-mi trebuie! Am un "tocator" (vezi Dezbateri/Iarba dintre pomi) si, de 2 ori pe an toc tot ce ma deranjeaza! Asa impusc 2 iepuri, ca, ce se toaca, ingrasa pamantul! Nu au cum sa faca fata! Asa nici nu bag chimicale, nici nu fac desert, se pastreaza umiditatea mai mult in sol (de la mulci), iar pomii se simt mult mai bine! Poate sa faca sarme in sol cat o vrea! Studiaza si varianta asta!

#25
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011

View Postdorel232004, on 31st March 2011, 11:17, said:

Eu am gasit o metoda sa scap de ce nu-mi trebuie!
Nush cum se face ca azi, inainte de a-mi da raspuns am ajuns si la sectiunea de care spui.... Frumos utilajul... Sa-ti traiasca
Frumos terenu..... si livada.... sa o stapanesti sanatos......
Eu am teren cu o panta de 3% (un fleac pentru voi astia de pe la dealurile subcarpatice)... Plus ca din primavara am plantat niste puieti de arbusti fructiferi
Acolo trebuie sa actionez contra "dusmanului". Dupa ce ca mi-a intelenit pamantul, unde creste pirul aportul la ingrasarea pamantului este ZERO. Eu mai am si serviciu si nu imi permit decat in week-end sa actionez pe la tara.... cum spunea un coleg de pe forum la motosape "hit and run". Fiind la inceput (plantatia) am nevoie de orice resurse si picatura de apa sa ajunga la ceea ce ma intereseaza si nu aiurea (la pir)... Curios ca acolo unde am cosit anul trecut si nu era pir si am lasat fanul pe tarla, pamantul era mai reavan, cu multe rame....unde a crescut pirul s-a facut ca un lut.... Si acest aspect este un impediment pentru ingrasarea pamantului in mod natural.....
Sunt de acord cu mulcirea, numai ca trebuie sa desfiintez pirul total de pe teren daca vreau sa mai am si rezultate.....Vazusem ceva cu balega de cal.... oare ar arde si radacinile? m-ar interesa pe intervalele dintre randuri, pentru ca pe randuri m-am apucat de sapat destoinic si sa scot radacinile cu mana.......
Spor la munci... si inca odata.... frumos pe la tine.... :naughty:

Edited by dilivio26, 31 March 2011 - 13:17.


#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Multumesc mult, pt toate!
Acum, nu ca sa ma vait dar eu am pana la "tarla" 360km (dus-intors)! Deci tot prin week-enduri si concediu ajung pe acolo! Am si servici!
Ce suprafata ai? Nu merge cu o motocoasa?
Eu am cumparat niste folie (90x90cm) speciala care se pune in jurul pomisorilor si care lasa apa sa treaca dar nu lasa soarele. Ca in fiecare an cel ce umbla cu tocatorul imi rade cate un pui de pom care nu se vede prin fan! Asa, sper sa observe golul, inainte sa treaca peste el! Nu o merge si la pir?
Intre randuri cred ca o motosapa e buna!

#27
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
Cred ca ar merge, pe moment... dar imi toaca radacinile.... si va iesi mai des decat il am acuma.....
Cred ca pina la urma ii dau cu motosapa si am sa incerc sa scot radacinile cu o grebla.... Sper sa mearga....
Ca suprafata ar fi vreo 3000mp... Avantaj ca e in gradina, in sat, cu vecini , tot tacimu.....Acuma nu toti is oameni gospodari si mai am si vreo cativa pe care tre sa stau cu paru
Ideea era ca mai am niste teren intr-o tarla care nu a fost lucrat (ai mei se saturasera de agricultura :naughty:  ) de vreo trei ani... Acolo vreau sa fac o plantatie... pe vreo 2 Ha...
Deocamdata in gradina proprie experimentez o mini plantatie, pe care o amenajez in aceleasi conditii ca si cum ar fi in camp si vreau sa vad daca este rentabila (timp alocat, resurse umane, buget, productivitate, etc...).
Miniplantatia este de 1000mp, inca 1500 mp cu pomi (diverse soiuri pusi in anii trecuti, care acum au intrat pe rod 90%) si o parcela de 500mp pentru legume, cartofi, etc......
Alaturi am un vecin pensionar, cu o livada de 1,5 ha, dar pomii au fost pusi dupa ureche si dupa cum am vazut si sambata asta cam totul este dupa ureche (taia crengile mai groase cu toporul  :deadtongue: ). Ei eu nu sunt asa... Eu mai intai ma documentez foarte bine si apoi aplic....
Si apoi nush cum sa spun...
in camp la mine nu e asa de frumos ca la tine (deocamdata ) dar omul sfinteste locul. De altfel pina la "mosie"am 20 de km din oras. Ajung in 15 min... Adica daca tu te chinui 350-400km saptamanal din punctul meu de vedere esti mai mult decat de apreciat....
Oricum cred ca fiecare, daca are posibilitatea ar trebui sa isi faca un locushor sub soare, unde sa te mai si relaxezi. Culmea e ca desi mi-am julit genunchii si mainile prin gradina, pe unde am trecut am satisfactia lucrului bine facut (bineinteles pina la prima ploaie :naughty: ) si ma relaxez ...... scap de toata nebunia asta de oras cu toate porcariile de la serviciu.
Spor la munci si drum bun.... pina la "mosie"... tre sa ai de curatat copacii si de stropit , nu?
Week-endul asta de asta ma ocup si eu...
Si... poate gasesc si o rezolvare la problema cu pir-ul.

#28
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdilivio26, on 1st April 2011, 11:41, said:

Ca suprafata ar fi vreo 3000mp...
Ideea era ca mai am niste teren intr-o tarla care nu a fost lucrat (ai mei se saturasera de agricultura :naughty:  ) de vreo trei ani... Acolo vreau sa fac o plantatie... pe vreo 2 Ha...
Cred ca un motocultor cu accesorii e bun la tine (unele modele au si un fel de tocator, ca anexa)!

View Postdilivio26, on 1st April 2011, 11:41, said:

De altfel pina la "mosie"am 20 de km din oras. Ajung in 15 min... Adica daca tu te chinui 350-400km saptamanal din punctul meu de vedere esti mai mult decat de apreciat....
Daca aveam asa putin ma mutam acolo!
Nu ma duc saptamanal ca e obositor! Vara, cam la 2 saptamani!

View Postdilivio26, on 1st April 2011, 11:41, said:

tre sa ai de curatat copacii si de stropit , nu?
Sambata trecuta am dat o tura si ma mai duc peste o saptamna!

View Postdilivio26, on 1st April 2011, 11:41, said:

Si... poate gasesc si o rezolvare la problema cu pir-ul.
Eu pana sa am tocatorul aveam mari batai de cap! Era o adevarata aventura sa mergi prin fan, nu stiai de ce te impiedici! Erau multe ciotulete, care iti agatau incaltarile si, daca te prindeau cu centru de greutate avansat, riscai sa dai cu "prostu'" de pamant! Ah, si musuroaiele! Acum rad tot ce misca! Sa vezi ce "iarba" fina a iesit acum! Toti vecinii, care stiau cum era acolo se mira acum de diferenta! Este exact scula de care aveam eu nevoie!

#29
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
[quote name='dilivio26' date='31st March 2011, 09:51' post='9684530


Uitase....
este valabil la curatarea suprafetelor pietruite unde nu ai nevoie de nici o buruiana...corect
Dar unde vrei sa faci agricultura? [url="http://www.youtube.com/watch?v=kdGL1Zj9RHQ&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=kdGL1Zj9RHQ...feature=related[/url]
   este valabil si pentru agricultura :rolleyes:  sau alte posibilitati la indemana oricui..  [url="http://www.youtube.com/watch?v=kv1d_i_Z11U&feature=related"]http://www.youtube.com/watch?v=kv1d_i_Z11U...feature=related[/url]  eu o sa le incerc sa vad cam ce efect au

Edited by ciprian_vladis, 01 April 2011 - 18:04.


#30
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdilivio26, on 28th March 2011, 15:17, said:

Multumesc pentru sfat.... Am sa incerc si eu cu zeama din asta  :confuzzled: Poate a sa iasa ceva... Acuma intrebare: merge stropita (foliar) sau turnata la radacina?ca nush ce ma mai fac ....
Sambata asta am dat piept cu dusmanu (a se citi pir) din gradina..... imi pare rau ca nu am facut niste poze.... la fiecare bulgare de pamant am scos un pumn (o legatura ) de radacini de pir.
Si acum ma dor mainile...
Oricum sunt dispus la orice .... Am sa dau (fac parcela experimentala ce naiba) intr-un colt in gradina sa vad care e treaba cu fiertura de cartofi... si apoi sa vad daca nu imi afecteaza si alte plante folositoare....

Cred ca functioneaza datorita amidonului cel contine sau datorita glicoalcaloizilor deci as opta pentru foliar dar daca e si turnata la radacina poate ca e si mai bine repet nu am dovezi 100% daca efectul este cel dorit. De unde am preluat-o, si marturisesc ca nu mai stiu exact, nu era specificat. Am observat de exemplu: am udat muscatele cu apa in care am spalat cartofii (deci nu i-am fiert in acest exemplu) iar a doua zi muscatele aveau frunzele incovoiate pe margini deci erau altfel decat de obicei si n-am mai continuat imi era teama ca le dau gata si nu erau ale mele muscatele. In momentul cand le-am udat cu apa in care am spalat cartofii nu m-am gandit la ceea ce stiam ca fiertura de coji de cartofi e buna contra buruienilor.

Cartofii conțin amidon, vitamina C, fibre, proteine și mult potasiu.
Cartoful conține glicoalcaloizi, cum ar fi solanina și ciaconina. Acești alcaloizi, care protejează planta, se găsesc în special în frunze, germeni, vlăstari și fructe.Expunerea la lumină, deteriorarea fizică și îmbătrânirea cresc conținutul de glicoalcaloizi din tuberculi, concentrațiile lor puternice aflându-se imediat sub piele. Gătitul la temperaturi de peste 170 °C distruge parțial aceste substanțe. Glicoalcaloizii pot produce dureri de cap, diaree, crampe iar în cazuri severe coma sau decesul, ceea ce se întâmplă însă foarte rar. Expunerea la lumină produce înverzire prin sinteză de clorofilă, aceasta indicând cazurile în care tuberculii devin mai toxici; totuși acest indicator nu este sigur, deoarece înverzirea și acumularea de glicoalcaloizi se pot petrece una fără cealaltă.
Dr. Leon Binet a demonstrat ca aceasta leguma contine o substanta azotata, tuberina, care favorizeaza cresterea copiilor. Mai cu seama cartofii noi sint bogati in tuberina.

Edited by poadol, 01 April 2011 - 20:19.


#31
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Incearca o metoda mai solicitanta,dar care chiar da rezultate.Planteaza amestecuri de seminte care au intrarea in vegetatie mult mai rapida decit pirul care intra cam prin aprilie.
Eu am reusit prin infiintarea unei pajisti alcatuita din:lolium, festuca,trifoi, ghizdei si nu-mi mai amintesc ce.In primul an de la plantare au coexistat,dar prin iulie-august pirul inspica (face saminta),si pierde din putere (la partea aeriana ma refer).Peste iarna pajistea a ramas verde,iar in martie -aprilie a avut o crestere puternica si a sufocat pirul.Doi ani afost bine dar din vina mea (pasunat abuziv cu capre),a revenit pirul,din saminta.
Plantele sunt perene si exceptand trifoiul, acestea au radacini de suprafata nu pivotante care sa concureze pomii.Daca ajuti si cu irigatii impusti doi iepuri:fructe si fin.

#32
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postpoadol, on 28th March 2011, 09:16, said:

Incercarea moarte n-are: Fiertura de coji de cartofi pare eficace zic unii, inca nu am probat-o personal asupra buruienilor.

Am facut o incercare: am fiert cojile de cartofi doar 5 minute si am turnat la radacina buruienilor = rezultate zero (ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic).
Am sa mai fac niste incercari si va tin  informati, ca sa stiti daca functioneaza sau nu.

Edited by poadol, 09 April 2011 - 20:35.


#33
3_rd

3_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.04.2011
am avut si eu o problema cu pirul si multe alte buruieni. am un teren 1000 mp , care inainte de a-l cumpara n-a mai
fost lucrat de ani de zile. in spatele gradinii e pasune pentru oi. pe pasune era iarba frumos , la mine buruieni pana la genunchi.
am plantat 30 de pomi , am ierbicidat cu roundup ,am plantat gazon, degeaba , dupa primele ploi , iar plin de buruieni.
asa m-am luptat vreo 4 ani fara rezultat. apoi am citit despre trifoiul pitic. cum ca imbogateste pamantul cu azot , si innabusa buruienile plus ca nu necesita taiere .anul trecut am sapat toata livada , si am plantat trifoi. la inceput , tot a trebuit sa-l tund pana s-a indesit , mai apareau si buruieni , astfel ca m-am gandit ca n-am facut nici o branza cu trifoiul.
dar, anul asta am o livada cu aproape 100% trifoi , sub trifoi , pamantul se pastreaza mult mai mult timp umed , au aparut o gramada de rame care se stie ca sunt foarte benefice pentru sol , produc humus , afaneaza solul prin micile galerii pe care le sapa , am o gramada de soparle , astea nu stiu la ce ajuta , a aparut un arici care stiu ca manaca puii de soareci, si , cum trifoiul e un covor verde cu flori albe , arata si bine.
a , si pe trifoi am dat 500 lei pe 5 kg.

#34
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Post3_rd, on 29th April 2011, 18:26, said:

apoi am citit despre trifoiul pitic.

Stii cumva daca si lucerna are aceleasi insusiri ca si acest trifoi pitic ? Intreb pt. ca in anumite zone mai secetoase, trifoiul nu se preteaza la cultivare, lucerna insa da.

#35
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
Salutare.... Am revenit de pe tarla....
Mi-a luat ceva timp (aproape 2 saptamani, cate 3 ore pe zi) sa curat manual (sapat +scos radacini cu mana) pe o suprafata de aproape 500mp...
Obositor... da merita.... nu mai misca nimic pe acolo (pir)....
Mai am o bucata de terminat si cred ca o sa incec metoda cu trifoiul pitic..... am mai auzit eu pe undeva de asta....
va tin la curent cu mersul lucrarilor....
Spor la munci...

Uitasem... cu fiertura de cartofi nu prea a mers.... dar nici nu au fost conditii bune de desfasurare a experimentului... Eu stropeam, seara ploua... si tot asa...
la altii a mers?

Edited by dilivio26, 11 May 2011 - 13:53.


#36
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Nu stiu daca s-a mai spus aici, dar dusmanul natural al pirului este floarea soarelui.
Pe solele infestate cu pir, se ara adanc de toamna (asta ca sa scoti rizomii la suprafata, sa ii distruga inghetul intr-o oarecare masura). Apoi, primavara, se trece cu grapa cu colti (nu cu discuri) . Coltii grapei mai culeg rizomi, si ii aduc la capete, de unde ii strangi si le dai foc. Discurile, le taie si astfel se inmultesste si mai tare prin diviziunea rizomilor :).
Apoi semeni floarea-soarelui, care concureaza pirul (si orice alte buruieni). Este rapace, are radacina pivotanta f. adanca, consuma resursele si apa pe o adancime mai mare decat orice alta buruiana. Un erbicid natural, lasa solul curat de buruieni... dar si de resurse :). De aceea in orice asolament cu roatia pe pe 4 sau 5 ani, unde sunt probleme cu pirul, se pune floarea-soarelui, apoi leguminoase care readuc solul la fertilitatea dinainte de fl-soarelui.
Lucratul deficitar al solului (arat pe umiditate mare, aratura slaba) inmulteste pirul. Ii plac solurile lucrate prost sau nelucrate :).

Edited by rand, 11 May 2011 - 15:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate