Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Unde scurtez o curea de piele?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Am o curea pentru pantaloni și aș vrea s-o scurtez. Pot da găuri suplimenetare dar ar arăta inestetic încolăcită de 2 ori după mijloc.
Cunoașteți un magazin/meșter care poate face operațiunea? La final, după ce-o scurtează, trebuie să-i bată capsa înapoi la cataramă.

#2
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
La Carrefour Orhideea, pe culoarul din fata caselor este un punct de vanzari curele care face si modificari (scurtari, gauri aditionele) pentru 5 ron / curea.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu prea se mai invata lucrul manual la scoala ...

#4
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
E nevoie de un meșter care să aibă unelte de tăiat pielea și de bătut capse.

Orificiile acelea nu se pot face acasă cu lama sau cu foarfeca, oricît de iscusit ai fi. Sunt niște gauri ovale, foarte alungite. Dacă tai cu lama se vede. Capsele nu se pot bătea cu ciocanul, chiar de-l îmbraci în pîslă. Nu iese treaba calumea. Trebuie mașină de bătut capse în piele.

Am atașat poza. Voi încerca în Carrefour dar nu cred că au mașină care să facă decupajele acelea la cataramă. Cleștele de dat găuri în curea știu că are și găuri ovale dar nu știu dacă are forma respectivă. Eu am inspectat de aproape cureaua și acele găuri ovale nu pot fi înlocuite cu altele routnde sau altă combinație pe principiul merge și așa. Catarama este în față și se observă imediat.


Cunoaște cineva un atelier care să facă treaba asta?


//later
Și ca să nu vină cineva cu ideea "nu te mai complica, cumpără alta", vă spun că am găsit la un preț bun curele din piele veritabilă, românească, dintr-o bucată, nu imitațiile din piață carton pe-o parte, piele subțire pe alta. Chiar dacă au fost mai lungi, am preferat să cumpăr mai multe și să caut pe cineva să le scurtez. Nu prea găsești în ziua de azi curele din piele adevărată la preț bun.
Nu pot să le arunc, vreau să le scurtez.

Attached Files


Edited by dobrotescunicol, 26 February 2011 - 01:02.


#5
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Masina de batut capse au toti aia cu tonete unde repara fermoare si fac alte diverse mici retusuri.

#6
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Au mașină de bătut capse de haine, dar merge să bată și capse ca cele din imagine?

#7
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Cred ca da, am vazut ca unii puneau capse la haine de iarna, foarte groase.
Daca te referi la tipul capselor, nu cred ca e vreo problema.

Edited by Mocebon, 26 February 2011 - 01:18.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
Sigur ca pt. doua capse nu are rost sa-ti bati capul, si te poti duce la cineva care-si castiga painea din asta, pt. 5-10 lei.

Pe de alta parte, ne este deloc mare smecherie sa le faca oricine, si nici nu este nevoie de cine stie ce masinarie.
Capsele se bat cu din spate - partea care nu se vede, si oricum acolo sunt in general plate si nu are ce sa se deformeze neplacut.
Capsa frontala se orienteaza in jos si se sprijina pe un suport-nicovala cu forma concava, construita de ex. inclusiv din plastic rezistent, care arata ca un nasture de 1-2 cm, si care se gaseste in mod sigur usor de cumparat, atat separat, cat si la set cu diverse preducele de gaurit piele, si eventual si alte accesorii.
Evident ca se si poate manufactura usor, atat din plastic cat si din lemn dur, sau bronz/alama.

Edited by loock, 26 February 2011 - 13:22.


#9
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 dobrotescunicol, on 26th February 2011, 00:48, said:

Cunoaște cineva un atelier care să facă treaba asta?

In principiu orice atelier de marochinarie iti poate face acest lucru.

http://www.ghidul.ro...e/marochinarie/

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,073
  • Înscris: 02.03.2003
Atelierele de marochinarie sunt cele mai indicate. Ei au toate sculele necesare acestei operatiuni.

Acum cativa ani spuneam pe forum ca din cauza rabiei imobiliare au disparut micile afaceri din spatiile stradale.
Proprietarii de spatii au crezut ca bancile vor ocupa toate aceste spatii si vor plati la infinit chirii de mii de euro pe luna (10000 intr-o zona periferica).
Afacerile mici s-au mutat sau pur si simplu au falimentat iar oamenii din spatele lor au ajuns sa practice alte meserii.

Dupa ce ne-am obisnuit cu criza observam ca este mai ieftin sa reparam un lucru bun decat sa cumparam o porcarie noua.
O curea barbateasca de calitate sare de 100eur si rezista foarte mult timp daca este purtata alternativ cu altele.

#11
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Desi intrebarea a fost lansata cu mult timp in urma, e bine de stiut.
La orice cizmarie de cartier.
Am avut aceiasi problema, m-am dus la cizmaria din colt cu ea si nenea cizmarul a rezolvat problema pe loc, in 10 minute.
Pret : 3 lei.
A iesit estetic, si cu gauri date unde-am vrut, marginea tivita , atele taiate si arse ca sa nu se destrame.

Edited by Topp, 14 November 2012 - 19:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate