Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#487
Andreea-Diutza

Andreea-Diutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2007

View Postgabyygsm, on Sep 26 2007, 10:09, said:

pai mai da si tu detalii... cat a costat, ce fel de interventie ai facut si ce crezi tu ca mai este important (tu doar ai laudat oculus dar pe noi nu asta ne intereseaza ci detalii efective de operatie )
Am laudat Oculus pt ca am vazut neincrederea in clinicile din Romania. Interventia a fost o operatie Lasik (daca intri pe site www.eye.ro la sectiunea filme apare chirurgia lasik, este exact interventia prin care am trecut si eu). Pretul este de 3000 RON pentru un ochi. Eu m-am operat la ambii ochi,iar interventia propriu zisa cu laser a durat cam 5 minute pentru fiecare ochi. In total insa am stat vreo ora si jumatate pentru ca anestezia cu picaturi se face treptat si dureaza cam 45 de min, iar dupa operatie trebuie sa astepti un timp pana vine medicul sa te consulte. Din ce mi s-a spus inainte de operatie acest tip de chirurghie, respectiv Lasik se poate aplica celor care au o cornee mai groasa pt ca in timpul interventiei practic se slefuieste un strat din cornee cu ajutorul laserului.Nu ar trebui sa fie niciun motiv de ingrijorare pt ca pe tot parcursul operatiei am putut sa vad tot ce se executa, ma refer ca pe langa lumina laserului vedeam si mana medicului,care de altfel vorbea cu mine si imi explica tot ce se intampla, iar dupa ce m-am ridicat de pe patul de operatie la mai putin de 15 min mi s-a facut un consult si deja am putut simti imbunatatirea vederii. Apoi pt 24 de ore a trebuit sa stau numai cu ochii inchisi.A2a zi cand am mers la consult vedeam pana si cele mai mici litere de pe panou. Singurele tulburari, dar minore, pentru vreo 2-3 zile, le-am avut la cititul de aproape. Acum pot sa lucrez la calculator, sa ma uit la tv sau sa conduc chiar si noaptea fara probleme. Tratamentul postoperator consta in picaturi antiinflamatoare si lacrimi artificiale de 4-5 ori pe zi.
O problema in privinta clinicii sunt programarile pentru consultatii. A trebuit sa astept 2 saptamani pana sa ma poata primi la un consult pt investigatii sa vada daca mi se poate face o interventie cu laser,iar pentru operatie am mai asteptat inca o saptamana.
Nu stiu ce alte detalii ar mai fi importante, dar daca mai ai intrebari iti pot raspunde cu placere.

#488
Andreea-Diutza

Andreea-Diutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2007

View PostAle123, on Sep 26 2007, 12:36, said:

mi-a trecut si mie prin minte o operatie din asta dar nu as vrea sa ma supun anumitor riscuri mai ales ca nu am asa dioprii mari. ma gandeam totusi la niste lentile dar am cica niste chestii mai complicate care nu prea stiu ce inseamna. am citit dor pe hartiuta aia ce mi-au dat-o ceva de genu - ochiul drept : -0.50 AX 85 si ochiul stang : -0.50 DP 64 ,stie cineva cam ce inseamna astea? si daca pot sa fac lentile la ce pret sunt?ms
Din cate am auzit, operatii cu laser se fac pentru dioptrii mai mari de -3.Eu am purtat lentile de contact vreo 5 ani si intr-adevar e posibil sa ai niste chestii care nu se pot regla cu lentile.Stiu eu mereu vedeam putin mai slab cu lentilele de contact decat cu ochelarii pt ca aveam ceva cilidru sau nu stiu ce alte chestii si  nu se faceau lentile cu asa ceva. In privinta costurilor, eu imi cumparam lentile de la magazinul Sover de pe Magheru,iar o pereche de lentile costa 150 RON. Le luam intotdeauna si colorate, iar acum nu stiu daca fara culoare, doar cu dioptrii costa mai putin, insa nu cred ca e o diferenta de pret pentru ca spre exemplu o pereche de lentile doar colorate costa la fel ca unele care au si dioptrii si culoare. Lentilele cu termenul de valabilitate cel mai lung sunt de 30 de purtari, dar daca sunt bine ingrijite poti sa le porti chiar si 2-3 luni. Pe langa costul lentilelor trebuie sa mai pui si costul solutiei de intretinere care costa vreo 50-60 RON.

#489
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Eu am luat la rand toate magazinele de optica de pe Mosilor sa-mi gasesc niste lentile colorate care sa aiba mai mult de 30 de purtari. La toate magazinele am gasit lentile "de 30 de purtari". Eu vroiam de la 6 luni in sus. E treaba mea cat le port dar in mod cert alea de  "6 luni"  sunt mai bune calitativ. Am gasit la Optinova.
Nu prea am auzit vorbe bune despre Optinova (nu pot specifica ce anume). Dar spre deosebire de celelalte optici au un cabinet bine pus la punct si in primul rand au in permanenta un medic acolo. Celelalte optici aveau medic intre anumite ore, in anumite zile (pt mine asta reprezentand o bila neagra).

Am intrebat medicul ce parere are despre operatiile cu laser, si mi-a zis ca nu reprezinta o solutie terapeutica. Aceste operatii nu vindeca. Le fac cei care nu pot purta lentile de contact sau ochelari. Cat timp te descurci cu lentile / ochelari e bine sa nu  faci aceasta operatie. Asta a fost opinia medicului de la Optinova ...

Lentilele de contact colorate cu purtare pana intr-un an de zile costa 460 RON. Solutia pt lentile costa 30 RON.

#490
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007
ms mult pt raspunsuri :) cred ca o sa raman la ochelari asta daca nu gasesc lentile pt complicatiile mele ... cilindru si chestii :) operatia iese din calcul momentan :)

#491
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostAna_Karr, on Sep 26 2007, 06:17, said:

Eu am luat la rand toate magazinele de optica de pe Mosilor sa-mi gasesc niste lentile colorate care sa aiba mai mult de 30 de purtari. La toate magazinele am gasit lentile "de 30 de purtari". Eu vroiam de la 6 luni in sus. E treaba mea cat le port dar in mod cert alea de  "6 luni"  sunt mai bune calitativ. Am gasit la Optinova.
Nu prea am auzit vorbe bune despre Optinova (nu pot specifica ce anume). Dar spre deosebire de celelalte optici au un cabinet bine pus la punct si in primul rand au in permanenta un medic acolo. Celelalte optici aveau medic intre anumite ore, in anumite zile (pt mine asta reprezentand o bila neagra).

Am intrebat medicul ce parere are despre operatiile cu laser, si mi-a zis ca nu reprezinta o solutie terapeutica. Aceste operatii nu vindeca. Le fac cei care nu pot purta lentile de contact sau ochelari. Cat timp te descurci cu lentile / ochelari e bine sa nu  faci aceasta operatie. Asta a fost opinia medicului de la Optinova ...

Lentilele de contact colorate cu purtare pana intr-un an de zile costa 460 RON. Solutia pt lentile costa 30 RON.
Cateva precizari, ca s-au adunat prea multe chestii in postul tau.

1) Lentilele cele mai bune (calitativ-wise) sunt alea de 1 zi (una bucata zi). Le folosesti si le arunci dupa. Din punct de vedere igienic si al confortului sunt cele mai bune. Sunt si cele mai scumpe in raportul pret / zi (o cutie cu 15 perechi costa cam cat o cutie cu 3 perechi de lentile care se pot purta 2-3 saptamani fiecare). Alea care tin un an sunt cele mai proaste din punct de vedere calitativ, dar sunt cele mai rentabile financiar (desi daca stam sa ne gandim de cat ori poti sa pierzi lentilele - nu mai este chiar asa).

Eu personal folosesc in paralel lentile de o zi si de 2 saptmani dar probabil ca o sa trec la dailies de tot.

2) Optinova sunt (printre) cele mai proaste cabinete. Experienta personala (a mea si a rudelor mele care s-au mai perindat p-acolo) imi spune ca doctorii de acolo sunt de obicei slab pregatiti profesional. De cateva ori la control mi s-a pus un diagonstic gresit (si e nasol cand iti pune "din burta" 80 cilindru sau mai stiu eu ce).

3) E bine ca te-ai decis sa nu iti faci operatia, dar te anunt ca motivul este aberant. Operatiile sunt o solutie, si le fac toti care vor sa nu mai poarte ochelari, lentile, etc. Singura problema este cu riscul post-operator care este foarte mare (dry eye, haze, poor night vision, etc.) comparativ cu beneficiul posibil (si plata).

#492
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Valentine multam pt precizari.
Eu nu am avut cu ce sa compar, pt ca la alte optici nu aveau medici.
Am mai facut un control asemanator , acum vreo 4 ani la o optica de cartier din Tel Aviv. Daca e sa le compar, optica de acolo era de 20 de ori mai buna. Atat pt grija cu care eram testata, multitudinea  testelor, exactitatea cu care mi-a fost pus diagnosticul. Atunci nu ma pricepeam si vroiam in orice secunda sa ma dau jos de pe scaun si sa renunt la purtatul lentilelor.
Comparativ cu acea optica de cartier, la Optinova mi s-a parut totul destul de superficial, iar "diagnosticul", rotunjit cumva, ca sa le iasa lor mai bine in schema. Dar pana la urma, la Optinova a fost singurul loc unde am putut discuta cu cineva. Si cand ai nevoie, si asta conteaza mult.
Ma astept ca intr-un an, doi, sa creasca calitatea serviciilor si pe-aici.

#493
fulgulet

fulgulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.07.2006
BUna tuturor!
Dupa un control recent, mi s-a recomandat sa fac urgent transplant de cornee, iar ca prima optiune dpdv costuri/beneficii, ar fi Ungaria. Ma poate ajuta cineva cu nr de telef (de preferat mobil, ca pe fix nu raspunde) al dr. Kolosvary din Szeged, sau macar o adresa de email? Aici sau PM
Multumesc mult!

#494
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
daca e vrova de Kolozsvári Lajos : http://www.szote.u-s...opht/bemut.html
daca nu, zi si tu numele corect si pe cat se poate complet. gogu nu poate ghici ;)

#495
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007

View PostAna_Karr, on Sep 26 2007, 16:17, said:

Eu am luat la rand toate magazinele de optica de pe Mosilor sa-mi gasesc niste lentile colorate care sa aiba mai mult de 30 de purtari. La toate magazinele am gasit lentile "de 30 de purtari". Eu vroiam de la 6 luni in sus. E treaba mea cat le port dar in mod cert alea de  "6 luni"  sunt mai bune calitativ. Am gasit la Optinova.
Nu prea am auzit vorbe bune despre Optinova (nu pot specifica ce anume). Dar spre deosebire de celelalte optici au un cabinet bine pus la punct si in primul rand au in permanenta un medic acolo. Celelalte optici aveau medic intre anumite ore, in anumite zile (pt mine asta reprezentand o bila neagra).

Am intrebat medicul ce parere are despre operatiile cu laser, si mi-a zis ca nu reprezinta o solutie terapeutica. Aceste operatii nu vindeca. Le fac cei care nu pot purta lentile de contact sau ochelari. Cat timp te descurci cu lentile / ochelari e bine sa nu  faci aceasta operatie. Asta a fost opinia medicului de la Optinova ...

Lentilele de contact colorate cu purtare pana intr-un an de zile costa 460 RON. Solutia pt lentile costa 30 RON.
normal ca nu vindeca din cauza ca nu au ce vindeca pentru ca s-a mai spus miopia nu este o boala  ci doar sa zicem un alt tip de vedere(mai proasta mai exact)

#496
fulgulet

fulgulet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.07.2006

View Postciuly, on Sep 27 2007, 11:41, said:

daca e vrova de Kolozsvári Lajos : http://www.szote.u-s...opht/bemut.html
daca nu, zi si tu numele corect si pe cat se poate complet. gogu nu poate ghici ;)
da, cred ca acesta e - multumesc mult!

#497
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007
Gata! Am scapat de ochelari!!!! :worthy:
Pe 27.09 m-am operat, totul a mers ca pe roate, vad perfect, mai ales noaptea, nu-mi vine sa cred. Eu care deja cand incepea sa se-ntunece, nu mai vedeam nimic.
Pt. Andreea-Diutza: Ma bucur ca ti-a reusit operatia si vezi perfect. Eu totusi as alege si a 2-a oara (noroc ca nu-i cazul) tot EyeStar Lasik din Istanbul. Ce profesionalism, curatenie, mediu steril, prietenie etc. etc. gasesti acolo, nu cred ca iti ofera nici o clinica din tara. Ma surprinde un pic ce spui, cum ca tu vedeai mana doctorului.... Eu am avut fata, ochii sterilizati, acoperiti (in afara de ochiul pe care se lucra) deci nu vedeai nimic, mai ales ca nu are voie sa-ti distraga atentia nimic, sa te poti concentra la lumina verde :)
Operatia a costat 1090 euro ambii ochi (3000/ochi mi se pare mult). In pretul acesta a intrat transportul de la aeroport la hotel, (la clinica nu era cazul la mine, ca era chiar vizavi de hotel), medicamentele, ochelari de soare, plasturi de protectie la ochi pt. noaptea dupa operatie, la clinica erai servit cu cafea/suc/ceai ce vroiai, apoi a doua zi transport inapoi la aeroport.... Nu cred ca la noi se ofera toate serviciile astea incluse in pret. Unde sa mai pui ca nu-i cazul sa mai dai stanga-dreapta la vreo asistenta sau doctor ceva in plus sa te bage in seama.... Nu vreau sa jignesc pe nimeni cu comentariile astea, dar asta-i adevarul...
Oricum, alegerea este a fiecaruia, ideea este ca operatia merita facuta oameni buni (care va chinuiti cu ochelari/lentile de contact)!!!!!! ;)

#498
gabyygsm

gabyygsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.07.2007

View Postpuppe, on Oct 1 2007, 14:19, said:

Gata! Am scapat de ochelari!!!! :worthy:
Pe 27.09 m-am operat, totul a mers ca pe roate, vad perfect, mai ales noaptea, nu-mi vine sa cred. Eu care deja cand incepea sa se-ntunece, nu mai vedeam nimic.
Pt. Andreea-Diutza: Ma bucur ca ti-a reusit operatia si vezi perfect. Eu totusi as alege si a 2-a oara (noroc ca nu-i cazul) tot EyeStar Lasik din Istanbul. Ce profesionalism, curatenie, mediu steril, prietenie etc. etc. gasesti acolo, nu cred ca iti ofera nici o clinica din tara. Ma surprinde un pic ce spui, cum ca tu vedeai mana doctorului.... Eu am avut fata, ochii sterilizati, acoperiti (in afara de ochiul pe care se lucra) deci nu vedeai nimic, mai ales ca nu are voie sa-ti distraga atentia nimic, sa te poti concentra la lumina verde :)
Operatia a costat 1090 euro ambii ochi (3000/ochi mi se pare mult). In pretul acesta a intrat transportul de la aeroport la hotel, (la clinica nu era cazul la mine, ca era chiar vizavi de hotel), medicamentele, ochelari de soare, plasturi de protectie la ochi pt. noaptea dupa operatie, la clinica erai servit cu cafea/suc/ceai ce vroiai, apoi a doua zi transport inapoi la aeroport.... Nu cred ca la noi se ofera toate serviciile astea incluse in pret. Unde sa mai pui ca nu-i cazul sa mai dai stanga-dreapta la vreo asistenta sau doctor ceva in plus sa te bage in seama.... Nu vreau sa jignesc pe nimeni cu comentariile astea, dar asta-i adevarul...
Oricum, alegerea este a fiecaruia, ideea este ca operatia merita facuta oameni buni (care va chinuiti cu ochelari/lentile de contact)!!!!!! ;)
pana la urma ai facut lasik?  tu ai luat decizia sau doctorii?  ce dioptrii ai avut inainte?  pentru consult ulterior vei merge tot in turcia sau la noi in tara?

Edited by gabyygsm, 01 October 2007 - 14:23.


#499
mushetzica

mushetzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2007
Salut tuturor,

M-am gandit sa impartasesc experienta mea cu voi - dat fiind ca se tot cer detalii despre diferitele clinici din Romania, preturi, proceduri, etc.

Pei, eu am fost operata prin procedura Lasek in data de 30 August a.c.
Procedura a fost indicata de doctorul Radu Burcin - Clinica Optilaser; presupun ca s-a ales aceasta procedura din cauza corneei nu foarte groase pe care
o am - am inteles ca era cam la limita 500 microni (la ambii ochi), iar defectul meu era de -2,75 miopie la ochiul drept si -3 miopie la ochiul stang.
Costurile au fost: 400 ron consultatiia pre-operatorie si scanarea corneei si 1100 EUR pentru ambii ochi - operatia in sine; "incluse" in pret au fost si o
pereche de ochelari de soare (de care nu ma prea despart) si diverse tipuri de picaturi indicate pentru primele saptamani dupa operatie.

Treaba este ca recuperarea este destul de anevoioasa - este in continuare: fotofobie, lacrimare (uneori), usturime, sensibilitate crescuta la fum, praf, curent, etc.

Si pentru ca aceasta recuperare anevoioasa m-a cam bagat in sperieti in aceasta luna (cat a trecut de la operatie) am avut mai multe intrevederi cu doctorul
decat cele prevazute in "programa" - tin sa precizez ca D. Burcin a fost foarte intelegator si un profesionist desavarsit in tot acest timp.

Un prieten a fost operat acum mai bine de 2 ani prin procedura Lasik la spitalul Agrippa Ionescu (Spitalul SRI) si am inteles ca recuperarea a fost de ordinul
zilelor - in niciun caz atat de indelungata ca la mine; costul, in cazul lui a fost undeva pe la 700 sau 800 EUR per ochi (acum 2 ani, din nou).

Sincera sa fiu, eu m-am cam "aruncat cu capul inainte" in aceasta operatie; nici nu m-am documentat prea mult inainte (cum vad ca se documenteaza lumea
pe acest forum) si nici nu am fost pregatita pentru "senzatiile" pe care le-am trait; astfel, nu stiam nici prea multe despre diferentele dintre procedurile de
operare si nici nu credeam ca va dura recuperarea atat de mult.

In principiu, deja am ajuns la concluzia ca merita facuta o asemenea corectie dar, in functie de procedura aleasa sau indicata, trebuie sa se cunoasca cat mai
multe detalii privind recuperarea si asa-zisele riscuri.

Spun "asa-zise" pentru ca nu sunt riscuri ci fapte, statistici: in 5%-10% din cazuri exista posibilitatea unei regresii de 1/4 din valoarea initiala a dioptriei.

Sper ca am dat ceva detalii utile.

Sa aveti ochi sanatosi...

#500
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007
Da, am facut Lasik. Decizia a luat-o doctorul dupa ce am trecut prin toate analizele lor. Dar intr-adevar cred ca decizia se ia dupa grosimea corneei. Eu purtam ochelarii de -4 ambii ochi, dar la consultatie acolo mi-au spus ca aveam defapt -4,5. Dupa operatie s-a corectat 100%. Pt. consultatie nu este necesar sa te duci tot la ei. Mai repede de 6 luni nu cred ca are rost sa mergi oricum la consultatie pentru ca doar dupa perioada asta se stabilizeaza de tot vederea.
Din pacate citesc ce s-a scris mai sus cu recuperarea de dupa cu procedeul Lasek, in cazul operatiei cu Lasik nu este problema cu recuperarea. De 4 ori pe zi trebuie puse picaturile timp de 1 saptamana, dupa aceea doar lacrimile artificiale cand simti ochii uscati.

#501
puppe

puppe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2007
Da, am facut Lasik. Decizia a luat-o doctorul dupa ce am trecut prin toate analizele lor. Dar intr-adevar cred ca decizia se ia dupa grosimea corneei. Eu purtam ochelarii de -4 ambii ochi, dar la consultatie acolo mi-au spus ca aveam defapt -4,5. Dupa operatie s-a corectat 100%. Pt. consultatie nu este necesar sa te duci tot la ei. Mai repede de 6 luni nu cred ca are rost sa mergi oricum la consultatie pentru ca doar dupa perioada asta se stabilizeaza de tot vederea.
Din pacate citesc ce s-a scris mai sus cu recuperarea de dupa cu procedeul Lasek, in cazul operatiei cu Lasik nu este problema cu recuperarea. De 4 ori pe zi trebuie puse picaturile timp de 1 saptamana, dupa aceea doar lacrimile artificiale cand simti ochii uscati.

Sorry, s-a pus de 2 ori...

Edited by puppe, 01 October 2007 - 16:37.


#502
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postmushetzica, on Oct 1 2007, 06:32, said:

Treaba este ca recuperarea este destul de anevoioasa - este in continuare: fotofobie, lacrimare (uneori), usturime, sensibilitate crescuta la fum, praf, curent, etc.

Sincera sa fiu, eu m-am cam "aruncat cu capul inainte" in aceasta operatie; nici nu m-am documentat prea mult inainte (cum vad ca se documenteaza lumea
pe acest forum) si nici nu am fost pregatita pentru "senzatiile" pe care le-am trait; astfel, nu stiam nici prea multe despre diferentele dintre procedurile de
operare si nici nu credeam ca va dura recuperarea atat de mult.

Spun "asa-zise" pentru ca nu sunt riscuri ci fapte, statistici: in 5%-10% din cazuri exista posibilitatea unei regresii de 1/4 din valoarea initiala a dioptriei.
Unu la mana statistica aia e gresita, sunt mai multe cazuri. Doi la mana nu regresia e problema, ci chestiunile enumerate de tine mai sus: lacrimarea, usturime, sensibilitate crescuta, vedere proasta noaptea. Si din pacate prea multi se arunca cu capul inainte si cad prada reclamelor care te "scapa de ochelari in 15 minute".

#503
mushetzica

mushetzica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.10.2007
Eu am spus ca "m-am aruncat cu capul inainte", nu de dragul marketingului ce m-a vrajit, ci pentru ca a fost intr-adevar o decizie luata cam pe moment; bine, cu unele informari superficiale de la cunoscuti si de pe net.
Oricum, neplacerile ulterioare operatiei difera de la om la om; doctorul care m-a operat si care ma consulta a avut pacienti care s-au vindecat in perioade cuprinse intre 1 saptamana si 2 luni jumatate (aceeasi procedura). Probabil conteaza si cum reactioneaza organismul la diversele tipuri de picaturi prescrise - respectiv, mie mi s-au indicat pana acum vreo 3 tipuri de lacrimi artificiale, pentru ca ochii mei nu reactionau bine la primele.

Poate era importanta si informatia privind tipurile de picaturi si utilizarea lor (cu toate ca pot diferi de la o clinica la alta, presupun):
- in prima saptamana am utilizat Voltaren si Ciloxan 1 picatura in fiecare ochi la 4 ore (fara sa trebuiasca sa ma trezesc noaptea pentru aplicare);
- in primele 4 zile de la operatie am folosit ca lacrimi artificiale Tears Naturale Free 1 picatura in fiecare ochi la 2 ore; apoi am inceput un flacon de Hyabak, in aceleasi conditii;
- dupa terminarea Hyabak-ului mi s-au recomandat din nou Tears Naturale Free;
- in a doua saptamana de la operatie am inceput utilizarea Flumetol-ului - pentru incetinirea vindecarii  :thumbdown: , se pare ca sunt importante pentru a nu intervenii regresia dioptriilor - 1 picatura in fiecare ochi de 3 ori pe zi; ar fi trebuit sa continui inca doua saptamani cu aceste picaturi, insa doctorul a considerat ca imi fac mai mult rau decat bine (din punctul de vedere al disconfortului de care nu scapam); mi s-au recomandat din nou Voltaren - doar pentru cca. 1 saptamana;
- dupa ce am incetat aplicarea Voltaren-ului am inlocuit Tears Naturale Free cu Eyestil Gel - ceea ce folosesc si acum si voi folosi pentru urmatoarele 5 luni - 1 picatura in fiecare ochi la 2 ore.

Daca imi aduc aminte alte informatii ce ar putea fi de folos revin.

#504
Shtephan_Jud

Shtephan_Jud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2007
Sal! Pot sa va spun ca m-am operat la EyeStar in Istanbul , am doua luni de la operatie, procedura s-a numit LASIK , dureri am avut trei ore dupa care am adormit dupa vreo 6 ore de somn nu mai aveam probleme. Am avut hipermetropie +5 , acum dioptriile sunt zero insa este o problema de sincronizare intre ochi si creier si in pricncipiu este aceiasi problema la toti cei care au o dioptrie ca a mea.... in hipermetropie +5 este foarte mult. Asa ca puteti sa mergeti sa va operati .. dureri sunt , no foarte mari , dar sunt .... si sunt n cazuri de dioptrii mici cand operatia iasa extraordinar si nu mai ai nevoie de ochelari incepnad cu a doua zi, dar in cazurile grave are efecte , dar masi este vorba si de creier ca de cele mai multe ori ii ia ceva timp creierului sa restabileasca legaturile intre ochi si creier. Va recomand clinica.. desi pueti sa va operati si in Romania , dar aveti grija sa fie o clinica cu tehnologie buna pentru ca in cazul operatiilor cu lase este mai importanta aparatura decat mana doctorului.... Bafta Multa!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate