Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Pareri Skoda Fabia va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sylver7

sylver7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008
Salut.

Ma gandesc destul de serios sa merg in germania si sa iau de acolo o Skoda Fabia din 2003 pe benzina 70k km care la 5500 euro mi se pare un pret acceptabil.
Un dezavantaj mi se pare consumul destul de ridicat. Daca ati condus o astfel de masina si imi puteti da sfaturi legate de calitatea masinii sau poate stiti si alte probleme pe care le poate avea aceasta masina va rog sa imi spuneti.
Eventual poate imi dati alte variante mai bune si argumente.
Va multumesc aticipat.

#2
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,011
  • Înscris: 06.04.2007
Salut.
Ce motorizare??

Am condus o Fabia vreo 30.000km de 1.2 64 cp. (''cheala'') Potspune ca e peste Polo 1.2 (mai sprintena), fiabila, n-a picat nimic in km astia, dat cu ea prin gropi la greu (tot timpul trebuia sa ajung la X ora, la o editura), frane ferme, tinuta de drum ireprosabila pt. clasa ei, consum inuman de decent ( cat am tras de ea 140-160 NU a luat peste 8%) , daca mergi cu varianta de1.2 64 cp la 110-120 mai mult de 5,5 nu consuma.  <_<

Comportament la drum: se inclina prin curbe, dar ramane ferma, lipita de asfalt. La 100-110 nu trebuie sa dai tr 4, se duce foarte bine pe tr. 5. Conducand mult Logan, pot sa-ti spun ca nu o bate vantul. La viteze de 120-140 merge bine, e sigura.
Pe polei de asemenea e stabila.

Sunt multe de spus, spre exemplu aceeasi motorizare pe  VW Polo m-a dezamagit total.

PS: vorbim de penultimul model de Fabia, ultimul nu am auzit de bine. 1. consum mai mare 2. Instabilitate la viteze relativ mari (naiba stie, parca s-au luat dupa  Logan, au facut loc si de un dormitor sus..  <_<  )

#3
sylver7

sylver7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008
ma gandesc la motor de 1.4    68 cp

asa stiu si eu despre Fabia ca alea din 2002-2006 sunt cele mai reusite dar numai din ce am auzit

#4
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
eu am 40.ooo de KM cu una (2005) - varianta cheala de 55 de cai si nu am ce sa-i reprosez! consum mic - fara intretinere costisitoare!

Daca ar fi sa o vand as cere 5000 E !

E o masina mai buna decat un matiz nou!

#5
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,011
  • Înscris: 06.04.2007
Cred ca are vreo ~ 72 cp, ma rog.
Consumul creste putin, in rest nu stiu...varinata de 1.2 64 cp mi-a placut mult pt. clasa ei. :) Ma gandesc ca 1.4 mpi e cel putin la fel de fiabil + cuplul mai mare.
Sincer eu la inceput am luat-o la misto, apoi am vazut ca e buna pt. clasa ei si asta cu motorizare de 1.2 64 cp.  :mellow:
Nu e deloc o alegere rea, asta pot sa-ti spun.

PS: bre Jama..ai de grija cu vanzarea...  :D  Ai sectiune separata.

#6
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
totusi pt 1.2 64cp prod da un consum ex urban de 5.1% asta la 90km/h,la 110-120km/h nu o sa ia 5.5% nici moarta

si eu am mers mult cu 1.4tdi 70cp (masina unui amic),insa combi,masina are in jur de 20k km,mai are cate 1-2 greieri pe drumuri ff proaste ex rasnov-paraul rece,franele sunt peste Logan,la combi as spune ca stabilitatea este cam la fel cu cea a logoanului,este mult mai bine finisata,sistemul audio standard suna f bine,in rest o masina fiabila

la aproape 180km/h pe ceas CB-ul arata consum de 9.2%

am mers doar ca pasager cu un 1.2htp,masina de firma a unui amic,mi-a zis ca ii papa in jur de 9-11% urban,avea 110k km,chiar un pic peste,motorasul mergea binie,mi s-a parut fasneata,avea si ea cativa greieri,mai auzeai cate un clanc insa era masina de fimra,probabil cu 'nspemii de soferi

#7
sylver7

sylver7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008
multumesc pentru raspunsuri...incep sa cred ca m-am gandit bine

totusi daca este cineva care are pareri contra sau imi poate da alta recomandare va rog sa nu ezitati dar sa imi spuneti si ce argument aveti

#8
BingoBongo

BingoBongo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 08.01.2006
Daca vrei 1.4 68CP nu prea ai cum sa dai gres (dpdv motor). Problemele au fost minore: lantul mai zornaie si unele (2000-2001) au avut probleme cu garnitura de chiulasa. Daca iei Fabie dupa 2003 ai bubele de copilarie rezolvate, mergi la sigur daca exemplarul e ingrijit si nu e "smecherit". Un motoras 1.4 75CP ar fi si mai dragut, dar poate sunt mai scumpe, vezi tu la fata locului.

Noroc!

Edited by BingoBongo, 06 April 2008 - 20:22.


#9
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007
Numai de bine despre Fabia 1 (cea produsa pana in 2007). Am doua (luate noi) si sunt foarte multumit de ele. Cauta prin posturile mele si o sa gasesti mai multe detalii daca te intereseaza. La banii astia mie mi s-a parut cea mai buna alegere. Performanta si calitate decenta la banii astia. Nu cred ca vei fi nemultumit.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
In afara e interiorul la care s-au zgarcit grav masina n-are nici o problema. Totusi la 5500 E in DE te poti intoarce si cu o Astra classic care-i ceva mai masina decat Fabia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate