Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2250 replies to this topic

#325
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Sper ca nu a mai spus cineva asta ca nu am citit tot topicul ...

In bucatarie, tuica se poate face daca legi o spirala de distilare la o oala de presiune. Sau poti sa folosesti un cazan vechi de apa (care poate il iei gratis), dar atunci nu mai merge in bucatarie.  Metoda functioneaza garantat si nu cred ca sunt foarte scumpe.

Daca cineva e curios, dati-mi un PM si revin cu detalii.

Acea spirala e o piesa clasica de laborator care ar trebui sa se gaseasca la firmele de tehnico-medicale, insa s-ar putea sa aiba alta denumire de specialitate si de aceea nu am gasit-o eu pe google.

Este aici o poza, vedeti si voi

http://www.adriansistem.ro/ro/sl.htm

Este vorba de piesa din centrul imaginii. Este un tub de sticla de cativa centimetri diametru, cu vreo 50 centimetri lungime si acea spirala inauntru.

Edited by Kaskadoru, 27 November 2010 - 10:36.


#326
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010
iti arat eu una mai rudimentara si mai la indemana oricui...

pentru cei care nu stiu... sticla ar fi materialul perfect pentru intreaga instalatie de distilare... personal am avut ocazia si onoarea sa vad o instalatie din sticla pe domeniile Cognac - Franta... fara termeni de comparatie...

Attached Files



#327
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
"Dumalex Alcool Dublu Rafinat din cereale 96 la suta pet 0.500ml    
   Pret:  38 RON          (TVA INCLUS)  " :o  (tot copy-paste) :)
La asa oferta incep sa ma gandesc serios la propunerea ta strava :D

Edited by vasile59, 27 November 2010 - 19:03.


#328
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
Vă salut pe toți! mulțumesc pentru aprecieri Strava!

Acela se numește condensator graham, pun eu o poză (prima). Strava, ai ce ai cu pozele alea minuscule, aia nu prea pare a fi din sticlă dar o adaug și pe ea la colecție că-i interesantă... uite încă una și cu coloană tot din sticlă, și 2 filmulețe.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KsbYNobY-dQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QQgtcNzW9Nw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#329
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
Și pentru că am promis că mă întorc cu o rețetă de rachiu de cereale (ceva ce se apropie de rețeta de grain whisky) o să scriu o metodă care mie mi s-a părut cea mai simplă de făcut în casă.

Pentru cine are acces la malț munca se simplifică foarte mult căci nu mai trebuie să-l facă în casă. Malțul se obține de obicei din orz și presupune înloțirea, uscarea și măcinarea grânelor. Malțul uscat sau "prăjit" ori afumat nu-i ușor de obținut în condiții casnice. Totuși se poate sări peste etapa de uscare și astfel preparatul poartă denumirea de "malț verde", adică orzul încolțit și măcinat. Se adaugă apoi unui decoct de cereale amestecat cu apă în proporție de 1:3-3,5 la temperatura de 60*C. Se poate folosi 10-15% orz din cantitatea de cereale. Exemplu: la 10kg cereale cu 30-35l apă se folosesc 1-1,5 kg orz, care după încoltire va cântări logic mai mult, noi vom zice 2kg orz încoltit pentru 10kg cereale și 30-35l apă.

Încolțirea:
- Se pune orzul la înmuiat 24 de ore.
- Se întinde orzul pe o suprafață cât mai întinsă într-un strat de 3-5cm și se menține în permanență umed. Se răscolesc mereu grânele pentru a permite o încolțire uniformă, e de reținut că boabele au nevoie de apă și oxigen pentru a încolți și a forma amilazele (enzime care descompun amidonul în forme mai simple până la maltoză). De două ori pe zi (dimineața și seara), 1-2 ore, se ține orzul la înmuiat în apă. În această perioadă el absoarbe până la 40% apă.
Eu prefer să folosesc o cadă mare de plastic găurită la fund peste care pun un cearșaf alb de bumbac și pe el orzul la încolțit. Avantajul e că cearșaful funcționează ca și sită în timp ce se poate uda orzul cu stropitoarea sau se umple cada cu apă pentru a spăla mereu grânele. E foarte important să se lucreze perfect igienic și să se spele mereu orzul în multe ape, astfel se împiedică formarea bacteriilor și mucegaiului ce ar strica gustul și mirosul orzului, iar în final calitatea rachiului. Din încercările mele vă spun să nu faceți cu secară că se împuțește urât. Am pus și grâu dar mi s-a părut că nu are aceeași putere enzimatică ca și orzul.
- Când mustățile ajung de mărimea bobului încolțirea se consideră încheiată (moment în care bobul conține maximul de amilaze). De obicei procesul durează 3-6 zile.

Măcinarea
- Orzul încolțit va avea acum un volum de 2 ori mai mare decât înainte de încolțire iar consistența lui este fragedă. Acum se poate măcina prin mașina de tocat carne iar mirosul mie mi se pare asemănător cu salata sau iarba.

Solubilizarea amidonului din decoctul de cereale:
- Se macină cerealele cât mai marunt sub formă de făină sau șrot (aici eu prefer să folosesc făina integrală de secară, grâu, orz, ovăz sau mălai din porumb - pentru o rețetă de bourbon :D ). Procedeul este exact ca la mămăligă. Eu prefer să aduc apa la fierbere apoi torn făina sau mălaiul în ploaie amestecând continuu cu mixer pentru a nu forma cocoloașe. La 30-35l apă pun 10kg făină sau mălai care devine ca un aluat sau mămăligă (aici cred că toată lumea știe cum se face mămăliga). Se amestecă continuu cu o paletă lungă din lemn sau inox și se fierbe până devine gelatinos.

lichefierea și zaharificarea amidonului:
- Cantitatea uriașă de mămăligă se răcește până la 77-78*C și se adaugă o treime din cantitatea de orz încolțit și măcinat peste mămăligă și se amestecă continuu. Are loc lichefierea amidonului și durează câteva zeci de minute. Se observă o subțiere rapidă a aluatului până devine lichid ca o supă. Acum acționează alfa-amilaza, enzimă responsabilă cu lichefierea amidonului.
- Se răcește apoi la 55-60*C și se adaugă restul de orz. Are loc zaharificarea amidonului, decoctul capătă o culoare mai închisă, maronie, are gust dulce și e foarte lipicios. În această etapă acționează beta-amilaza ce descompune resturile de amidon și dextrine până la stadiul de maltoză (un dizaharid alcătuit din două molecule de glucoză).

Tot procedeul de descompunere a amidonului pâna la maltoză durează 1,5-2 ore. De preferat este să se ajusteze și ph-ul decoctului la 5,3-5,7 prin adăugarea de acid știind că amilazele au nu numai temperaturi optime, dar și un anumit ph la care acționează cel mai bine. Orice modificare prea mare a parametrilor ori poate duce la o zaharificare incompletă (amidon și dextrine ramase în decoct) ori la denaturarea ireversibilă a amilazelor. Pentru asta o să pun și un grafic cu acțiunilor diverselor enzime în funcție de temperatură și ph.

Se răcește decoctul la sub 30*C și se pune drojdie de bere proaspătă sau uscată 1gram/litru.
După cele încercate eu aș prefera acum să separ mustul de materiile solide prin presare (ca la vin) și decantare, ori înainte de fermentație, ori după, că e problemă cu arderea pe fundul cazanului.
Fermentația durează 3-5 zile apoi se distilează de 2 ori respectând regulile ce s-au scris la distilare. Fracțiunea de mijloc se oprește la 55% alcool și are 60-70% tărie care se recomandă sa se țină cică minim 3 ani în butoi de stejar pentru maturare, eu unul n-am răbdare.

Pentru verificarea temperaturilor eu folosesc un termometru alimentar cu sondă, au și la sellgross din alea pentru friptură.

Ar fi foarte multe de zis dar ca să nu plictisesc prea tare mă opresc aici.

Attached Files


Edited by ghebos, 27 November 2010 - 20:38.


#330
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010

View Postghebos, on 27th November 2010, 19:16, said:

Vă salut pe toți! mulțumesc pentru aprecieri Strava!

Acela se numește condensator graham, pun eu o poză (prima). Strava, ai ce ai cu pozele alea minuscule, aia nu prea pare a fi din sticlă dar o adaug și pe ea la colecție că-i interesantă... uite încă una și cu coloană tot din sticlă, și 2 filmulețe.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KsbYNobY-dQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QQgtcNzW9Nw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


nu, nu e din sticla, evident !
e din ce are oricine prin casa... iar cu putina imaginatie, scule rudimentare si nu cine stie ce indemanare... poate oricine sa obtina o instalatie de distilare... si daca vrea sa se otraveasca... n-are decat, o face individual! insa la fel de usor poate sa obtina o bautura mult mai sanatoasa decat "dinamita" altora ... si la un pret decent...

despre aprecieri... mi-au scapat, na ce sa mai... rar fac asa ceva, insa si cand imi scapa inseamna ca cel vizat merita mult mai mult...

salutare, si trageti tuica in butoaie mici din ala mare... :naughty:

uite ceva "de apartament" mai pretentios... dar foarte eficient calitativ... produsul finit e de o calitate ireprosabila...

Attached Files



#331
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

View Poststrava, on 27th November 2010, 20:37, said:

nu, nu e din sticla, evident !
e din ce are oricine prin casa... iar cu putina imaginatie, scule rudimentare si nu cine stie ce indemanare... poate oricine sa obtina o instalatie de distilare... si daca vrea sa se otraveasca... n-are decat, o face individual! insa la fel de usor poate sa obtina o bautura mult mai sanatoasa decat "dinamita" altora ... si la un pret decent...

despre aprecieri... mi-au scapat, na ce sa mai... rar fac asa ceva, insa si cand imi scapa inseamna ca cel vizat merita mult mai mult...

salutare, si trageti tuica in butoaie mici din ala mare... :naughty:

Te cred strava :).

Ehee, dar mai ți tu minte ce scriai prin pagina a 9-a, prin iarnă când umblam eu cu țevile de cupru prin București, apoi prin "casa scării" și apoi în apartament... așa ziceai tu. Uite și un citat:

Buna tuturor,
In putinul timp liber am aruncat o ocheada...

Dar ce miros poate sa aiba cuprul? Aiurea? Nu pot sa-mi imaginez ce percepi tu. Fiecare elemant este caracterizat de insusiri specifice proprii...
Ghebos, am sa incerc sa-ti spun ce stiu si pe tema asta... desi imi dai senzatia ca arunci "pastila" doar, ca te folosesti de mai multe identitati pe forumul asta, n-ai cunostiinte proprii vis-a-vis de subiect... si ca esti englez...

Nu da impresia ca un alambic simplu se poate improviza chiar asa de usor... Si-n cazul asta este navoie de cel putin un meserias... iar numai cu o teava de cupru (chiar presupunand ca ai un atelier bine dotat si ceva meserie-n tine), n-ai sa poti sa-ti confectionezi un alambic functional...Nici nu are rost sa-ncerci, crede-ma. Risipa de timp, energie si bani...sa nu mai aduc in discutie dezamagirea de la final...

In popor circula si despre materialul folosit la confectionarea instalatiilor de distilare adevarate legende... Cuprul, fratilor!, este unul singur, mare si lat, cu simbolul Cu... si mai departe va trimit la cartea de chimie din clasa nu mai stiu care ... Cu este un metal acceptat in ind. alimentara, si mai ales pentru confectionarea instalatiilor de distilare, datorita proprietatilor sale. Deci Cu este "alimentar".Nu exista Cu "nealimentar"! Ce este nealimentar NU E CUPRU, sau cel putin NU E NUMAI CUPRU!
Procentajul de cupru din teava ta, o apropie sau o indeperteaza direct proportional, de un material "alimentar" sau "nealimentar"... oricum termenii astia nu au ce cauta aici, insa ii folosesc sa te fac sa intelegi pe "limba ta". Altfel spus, nivelul puritatii metalului determina calitatea tevii, pe care asa, inconstient ai dat banii... ai dus-o subsuoara prin Bucuresti, ai serpuit cu ea pe casa scarii si i-ai dat un loc in spatiul vast al apartamentului tau intr-o diagonala 3D si ai inceput sa o contemplezi incercat fiind de senzatia delirului creatiei, intrebandu-te cum sa-ti faci un alambic... pentu ca schema asazisei "instalatii vechi"(care de altfel ai afisat-o), ti-a pus un imens semn de intrebare, si nu asa, oricum, ci dupa indelungi studii si traduceri in mai multe limbi de circulatie...ca daca n-ar fi nu s-ar povesti... Pentru mine, TE ROG FRUMOS! trimite varianta in limba romaneasca a schemei ""PLiiiZ"" (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/worthy.gif)
Ce ramane pe hartie cand stergi pe interior o fi ceva "prafuri"...intrebarea care mi-o pun este daca or fi "alimentare"...sau...mai stii? Cand ai scris postul de mai inainte sigur ai fost sub influienta "mirosului" adanc inspirat din "teava" aia... (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/death.gif)


Pentru ca vad ca doar noi doi discutam pe tema asta, si desi am incercat sa aduc o contributie la demontarea unor mituri si legende si sa scot doar samburele de adevar pe marginea caruia s-au format, (insa fara nici un aport concret din partea altora) am ajuns la concluzia ca e inutil sa-mi irosesc timpul cu subiectul asta, aici, numai cu tine...

Voi vizita in continuare subiectul pe acest forum, in speranta ca voi intra in legatura cu adevarati "hobbysti", si nu doar cu cei virtuali, care iau de pe te miri ce saituri informatii si la arunca pe forum cu titlul personal...Iar desppre alambicul la care visezi, si vrei sa-l confectionezi...stiu ca e un lucru serios, uite o schema... poate o sa te ajute...Fișier atașat  strava.jpg ( 159.47KB ) Număr de descărcări: 65

...sa intelegi ca sunt oameni care pun suflet, stapanesc un adevarat mestesug facand din el arta...Ca e vorba despre traditie si nu intra pe te miri ce saituri cu zeama de plosnite si alte prostii ...si sa-si imagineze ca dintr-o teava(cel mai sigur facand aluzie la cea pentru instalatii sanitare) o sa "ciocaneasca" un alambic.............

TE ROG SA MA CONTRAZICI, SI PUNE PE FORUM FOTOGRAFIA TA CU TEAVA CARE AI CUMPARAT-O, ALATURI DE ZIARUL "ADEVARUL" DE AZI... Si ma oblig sa-ti trimit o canistra de 20l de palinca din Ardeal, facuta cu mana mea, la adresa la care vrei tu...TE TINE ??? (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/naughty.gif) (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/naughty.gif) (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/naughty.gif) ASTAZI!


adevărul e că peste câteva luni am recitit cu plăcere discuțiile și am râs copios :roflmaofast:

edit: bijuterie retorta aia, să nu-mi spui că-i al tău :surprise:

Dar de asta ce ziceți? :D

Attached Files


Edited by ghebos, 27 November 2010 - 21:11.


#332
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010

View Postghebos, on 27th November 2010, 21:31, said:

Dar de asta ce ziceți? :D

esti nebun...de unde ai poza?

eu am baut bautura din instalatie asemanatoare... in zimbabwe cu mai bine de zece ani in urma...
am ceva poze dar va trebui sa le caut... phonekard-uri de memorie... cine stie pe unde or fi (???0

#333
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

View Poststrava, on 27th November 2010, 21:43, said:

esti nebun...de unde ai poza?

eu am baut bautura din instalatie asemanatoare... in zimbabwe cu mai bine de zece ani in urma...
am ceva poze dar va trebui sa le caut... phonekard-uri de memorie... cine stie pe unde or fi (???0

dar nu vezi ce tulbure e "distilatul", i-a curs apa aia jegoasă din "răcitor" :D

#334
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am citit o parte din discutiile acstui topic.
Eu as vrea sa imi construiesc un alambic din cupru.
Constat insa ca pe net apar opinii diverse referitor la cupru si la toxicitatea lui.
Am citit ca de fapt puritatea cuprului e cea care face diferenta intre alimentar si nealimentar.
Sunt hotarat sa cumpar tabla si teava din cupru.
In Bucuresti, de unde pot sa cumpar asa ceva, adica materiale din cupru care sa indeplineasca criteriile necesare folosirii ca vas alimentar (respectiv ca alambic)?
Am vazut si filmuletele (unele), sticla speciala, altele, il fac din Cu. ce mai; socrul meu bea tuica facuta in alambic din cupru de o viata, la fel toti batranii localitatii de unde provin (cazane din aluminiu se fol cam 2%, din inox, poate 10%, in rest, toti folosesc cazane cupru si nici nu s/a pus vreodata problema ca nu e cea mai buna solutie.
Sute de ani de acum incolo vor face la fel cei ce vor urma lor (asta daca nu va fi interzis cine stie din ce motiv; de Uniune Europeana, ori pt. aceleasi motive ca plumbul, aluminiul, azbestul, cadmiul; freonul etc).

Edited by altnume, 28 November 2010 - 09:58.


#335
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010

View Postaltnume, on 28th November 2010, 09:57, said:

Am citit o parte din discutiile acstui topic.
Eu as vrea sa imi construiesc un alambic din cupru.
Constat insa ca pe net apar opinii diverse referitor la cupru si la toxicitatea lui.
Am citit ca de fapt puritatea cuprului e cea care face diferenta intre alimentar si nealimentar.
Sunt hotarat sa cumpar tabla si teava din cupru.
In Bucuresti, de unde pot sa cumpar asa ceva, adica materiale din cupru care sa indeplineasca criteriile necesare folosirii ca vas alimentar (respectiv ca alambic)?
Am vazut si filmuletele (unele), sticla speciala, altele, il fac din Cu. ce mai; socrul meu bea tuica facuta in alambic din cupru de o viata, la fel toti batranii localitatii de unde provin (cazane din aluminiu se fol cam 2%, din inox, poate 10%, in rest, toti folosesc cazane cupru si nici nu s/a pus vreodata problema ca nu e cea mai buna solutie.
Sute de ani de acum incolo vor face la fel cei ce vor urma lor (asta daca nu va fi interzis cine stie din ce motiv; de Uniune Europeana, ori pt. aceleasi motive ca plumbul, aluminiul, azbestul, cadmiul; freonul etc).


uite cum sta treaba

ai inteles bine ce face diferenta intre cuprul "alimentar" si ceea ce nu se accepta in industria alimentara

vreau sa-ti spun ca aceeasi problema e si in cazul inoxului sau al materialului plastic...

hotararea ta sa-ti construiesti o instalatie de distilare din cupru este binevenita  :coolspeak:
pentru ca vei fi considerat un conservator... si oricum, tuica romaneasca traditionala nu poate sa aibe acelasi gust specific cunoscut din instalatii construite din alte materiale decat cuprul...

dragule... nu conteaza de unde cumperi metalul, poti sa-l iei de oriunde atata timp cat vanzatorul iti da un certificat autentic de provenienta,analiza si calitate al metalului... o informatie referitoare despre un loc anume in Bucuresti poate obtii aici... sau daca nu... taximetristii stiu totul in capitala... un depozit... reprezentanta... te descurci tu...

solutia CUPRU ? alambicul din cupru este considerat pionierul instalatiilor de distilare din lume atestat cu mii de ani in urma...

cuprul are un rol catalizator in reactiile dintre sulf, esteri si acizi organici... de aceea contribuie la reducerea gustului si mirosului pregnant din produsul finit...

cuprul din care doresti sa-ti confectionezi instalatia trebuie sa aiba o puritate de peste 93%, o culoare rosie aramie cu stralucire metalica vie specifica si cu structura cristalina cubica, de duritate 2,5 - 3 in scara Mosh si densitate 8,96 gr/cm cub

in certificatul de analiza nu trebuie sa apara nici unul din elementele: ZN, SN, AL, NI, BE, FE, MG, SI... de fapt daca apare vreun element nu mai e vorba de cupru, ci de aliaj... insa ce n-ar face comerciantii sa-si vanda marfa... si inca ceva despre un truc... cere cupru 100%... daca-ti ofera... lasa-l cu ochii-n soare... nu exista!!! cuprul pur se incadreaza intre 93 si 98,5 % si cand vei afla pretul la cel de 98,5 % nu stiu daca vei mai fii tot asa de hotarat sa-l achizitionezi... in fine, tu-ti stii capacitatea de investitie...

mai e o problema... cine ti-l confectioneaza??? formele si capacitatile fiecarei piese in parte conteaza!!! ... ... ... ca sa nu mai povestim ca sudurile trebuie facute ceva mai complicat folosindu-se metalul pur sau cel putin aliaje cu procentaj mare de argint sau aur... deci sudurile te costa mai mult ca si materialul... manopera nu e de neglijat... ca nu-ti poate face orice carpaci lucrarea... sa nici nu te gandesti la vreun cetarnar... te va costa dragule insa vei avea ceva de calitate...

sa-ti mai vorbesc si despre automatizari?... termomertre,densimetre,motorase,roti dintate, lagare, semeringuri, senzori,  termostate... ca sa-ti dai seama mai concret e cam acelasi lucru cu invelitoarele de acoperis... vezi pretul la o tigla si ti se pare OK! ...faci calculul la suprafata care trebuie acoperita si zici... aaa, e ok!... merge... nu e pentru o zi! ...si cand ajungi sa iei si accesoriile pentru invelitoare... iti dai seama ca pretul a crescut la dublu... la care se adauga manopera... si uite ca socoteala de acasa e tripla in targ...

o amortizare a investitiei nici sa nu o programezi pe curand... nu are acoperire... de aceea nu se respecta regulile si normele mai peste tot... incercanduse sa se compenseze toate aceste neajunsuri cu legende si mituri...

daca te hotarasti totusi iti stau la dispozitie cu informatii pentru fiecare etapa in parte...

si ca sa nu zici ca bat campii cauta pe google produse ... dar nu la cetarnari

Edited by strava, 28 November 2010 - 17:54.


#336
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Multumesc pt. informatii.
Problema nu e ca as fi un conservator, ci un om care vrea sa construiasca un alambic cu o investitie cat mai mica.
Din tabla de otel, de aluminiu nu se poate ca nu se poate.
Inoxul e prea scump, ce am tot vazut pe forum (nu stiu ce sticla) ma indoiesc ca imi permit.
Voi realiza un alambic tin tabla de Cu.
Materilul ceva pe la 5,  6 milioane (capacitate = ~40l), manopera zero (il execut eu).
Problema la acest moment e tabla din Cu. si teava.
La Baduc pe net apare urmatoarea oferta:TABLA DE CUPRU CU 99.9 % HA DIN 1787/17670 /1751

Forma prezentare: foaie lisa diferite formate

Specificatii tehnice: de la 0,5x1000x2000 la 6x1000x2000

Utilizare: ind.electrotehnica , acoperiri cladiri sau diverse prelucrari obiecte
Daca ma raportez la procentajul de Cu, ia te uita ca nu e 100% ci 99,9% (azi totul e cu 99,99), ce zici de asta?

#337
CristianZ

CristianZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 01.12.2006

View PostPiorel, on 10th September 2007, 21:24, said:

Salut! Am stat câteva zile din ultimele săptămâni la un prieten care mă servea înainte dar și după masă cu o țuică de prune făcută (sau cel puțin adusă din) în Arad. Întrebarea mea este cum pot să îl pun pe tata să facă la fel ca aia? Adică, el are cazan, instalație din aia specială (face niște poșirci din corcodușe + prăștină), îi cumpăr și prune. Dar ce mai e de făcut? Cum trebuie să fie prunele? Foarte coapte? Se lasă la fermentat? Se fierbe după aceea țuica pentru a ieși mai tare? Orice informații pertinente mi-ar fi utile, mulțumesc anticipat.

Mult mai profitabil ar fi să te duci pînă în județul Sălaj și să-ți cumperi țuica de prune cea mai adevărată, pălinca. Nu o să mai bei niciodată alt lichid numit țuică din altă zonă geografică.

#338
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010
valoarea MAXIMA in procente a puritatii cuprului este 98.5% !!! ;)


View PostCristianZ, on 28th November 2010, 18:17, said:

Mult mai profitabil ar fi să te duci pînă în județul Sălaj și să-ți cumperi țuica de prune cea mai adevărată, pălinca. Nu o să mai bei niciodată alt lichid numit țuică din altă zonă geografică.


Oare gustul se discuta?

sau mai folcloric... nu te poti kk in gustul omului!

problema e daca cel care o face, acolo la Salaj, o face corect, si mai ales daca separa fractiunile riguros...

palinca nu e sigur... ca aia o fac numai ungurii... tot tuica e...

#339
CristianZ

CristianZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 01.12.2006

View Poststrava, on 28th November 2010, 18:30, said:

valoarea MAXIMA in procente a puritatii cuprului este 98.5% !!! ;)





Oare gustul se discuta?

sau mai folcloric... nu te poti kk in gustul omului!

problema e daca cel care o face, acolo la Salaj, o face corect, si mai ales daca separa fractiunile riguros...

palinca nu e sigur... ca aia o fac numai ungurii... tot tuica e...

1. În Sălaj se spune pălincă și atît. Nimeni nu folosește cuvîntul țuică.
2. Am rude și cunoștințe prin toate colțurile țării. Unanimitate.
3. Pălinca se face în pălincii care sînt 2 max 3 într-un sat , există o concurență și toată lumea ține la calitate.

#340
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010

View PostCristianZ, on 28th November 2010, 19:49, said:

1. În Sălaj se spune pălincă și atît. Nimeni nu folosește cuvîntul țuică.
2. Am rude și cunoștințe prin toate colțurile țării. Unanimitate.
3. Pălinca se face în pălincii care sînt 2 max 3 într-un sat , există o concurență și toată lumea ține la calitate.

este adevarat ca in salaj nu am fost...

stiu ca se spune palinca... cum s-ar zice "pe sant", insa sa o vanda cineva sub acest nume nu se mai poate... e marca inregistrata in UE de catre unguri...daca indrazneste cineva sa scrie pe vreo eticheta numele asta ar insemna sa sara-n stomac din varfu' prunului...

maramuresenii au inregistrat marca "horinca de maramures"... as vrea sa vad cine ar indrazni sa vanda vreo bautura sub acest nume... :naughty:

este adevarat ca exista concurenta... dar sa nu-mi spui ca o fi salajanca cea mai cea...

la anul o sa trec prin zona pentru ca tin neaparat sa initiez o campanie inmpotriva practicilor gresite in distilarea bauturii traditionale romanesti... care palinca nu se mai poate numi...

sa te judeci? se judeca turcii cu grecii de sute de ani pentru marca "baclava"... si nu-i decat pierdere de timp si bani... iar prajiturica din foi si nuca in sirop de zahar tot asa se numeste...

#341
CristianZ

CristianZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 01.12.2006

View Poststrava, on 28th November 2010, 21:30, said:

este adevarat ca in salaj nu am fost...

stiu ca se spune palinca... cum s-ar zice "pe sant", insa sa o vanda cineva sub acest nume nu se mai poate... e marca inregistrata in UE de catre unguri...daca indrazneste cineva sa scrie pe vreo eticheta numele asta ar insemna sa sara-n stomac din varfu' prunului...

maramuresenii au inregistrat marca "horinca de maramures"... as vrea sa vad cine ar indrazni sa vanda vreo bautura sub acest nume... :naughty:

este adevarat ca exista concurenta... dar sa nu-mi spui ca o fi salajanca cea mai cea...

la anul o sa trec prin zona pentru ca tin neaparat sa initiez o campanie inmpotriva practicilor gresite in distilarea bauturii traditionale romanesti... care palinca nu se mai poate numi...

sa te judeci? se judeca turcii cu grecii de sute de ani pentru marca "baclava"... si nu-i decat pierdere de timp si bani... iar prajiturica din foi si nuca in sirop de zahar tot asa se numeste...

Daca esti pasionat nu trebuie sa-ti lipseasca din peregrinari zona Salaj si intersectiile acesteia cu Maramures, Satu-Mare si Bistrita.

#342
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009

View PostCristianZ, on 28th November 2010, 21:42, said:

Daca esti pasionat nu trebuie sa-ti lipseasca din peregrinari zona Salaj si intersectiile acesteia cu Maramures, Satu-Mare si Bistrita.
strava ai fost in "zimbabwe"  :o  si in Salaj nu ai ajuns? :huh:
ghebos reteta ta e super, o sa o incerc cat de curand :thumbup:

Edited by vasile59, 29 November 2010 - 09:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate