Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

am spart o adr de mess si a facut plangere

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1
dumbrava1

dumbrava1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.06.2011
am spart adr de mess a cuiva si diicot-ul mi-a perchezitionat casa, mi-a dus calculatorul la expertiza. plangerea se incadreaza in articolele:

Art. 42. - (1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
   (2) Fapta prevăzută la alin. (1), săvârșită în scopul obținerii de date informatice, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
   (3) Dacă fapta prevăzută la alin. (1) sau (2) este săvârșită prin încălcarea măsurilor de securitate, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.
   Art. 43. - (1) Interceptarea, fără drept, a unei transmisii de date informatice care nu este publică și care este destinată unui sistem informatic, provine dintr-un asemenea sistem sau se efectuează în cadrul unui sistem informatic constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani.
   (2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și interceptarea, fără drept, a unei emisii electromagnetice provenite dintr-un sistem informatic ce conține date informatice care nu sunt publice.
Art. 44. - (1) Fapta de a modifica, șterge sau deteriora date informatice ori de a restricționa accesul la aceste date, fără drept, constituie infracțiune și de pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani.


Nu am folosit nici un program, doar am stiut raspunsul la intrebarile de siguranta. Ce se intampla in acest caz?
Pot face inchisoare?

#2
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Da.

#3
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
da

#4
dumbrava1

dumbrava1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.06.2011
Ma poate lamuri cineva care e in masura sa dea un raspuns din punct de vedere juridic?

#5
dumbrava1

dumbrava1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.06.2011
Am apelat la acest forum in speranta ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Daca e cineva in masura sa ma ajute ii sunt recunoscator, daca nu, va rog sa va abtineti de la comentarii care nu isi au rostul. Multumesc.

#6
bursy_bmf

bursy_bmf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2009
Ceea ce ai facut tu din cunostiintele mele este infractiune si se pedepsete dupa articolele mentionate mai sus?
Insa cum cred toate persoanele care ti-au pus intrebari mai sus nu cred ca este "doar" un simplu cont de e-mail.
Sau in casuta de mail trebuie sa fii fost ceva ff important daca ai atras beleaua asta asupra ta.
Sfatul meu pentru tine e sa iti iei un avocat in materie, el te poate sfatui cel mai bine
Interesant este cum au ajuns la tine. Logic ar fi dupa IP. Dar totusi... pentru cont de mail spart aiurea DIIcot ... bate la ochii  :deadtongue:
Altadata tine minte ca IP tau ramane cam pe toate site-urile vizitate si este ca numarul de la Cosmote, orange sau vodafone, cu un mandat (teoretic) iti poat afla adresa
numele etc, intr-o secunda.
Si inca ceva, vezi ca insasi post-ul tau pe acest forum s-ar putea sa-ti dauneze. Adica:
evita verbele care demonstreaza intentia premeditata: am spart, am stiut. Adica fa pe prostu si zi ca ai facut-o din graseala
poate asa iti iei cu suspendare, pentru o prostie care ai facut-o ca sa vezi cum e.
Succesuri !

Edited by bursy_bmf, 29 June 2011 - 11:31.


#7
bursy_bmf

bursy_bmf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2009

 user033, on 29th June 2011, 12:37, said:

el a postat sa intrebe CA SI CAND s-ar fi intamplat asta deja , eu cred ca doar l-a amenintat respectivu ca-l da in gat la militie si el acuma isi imagineaza ce s-ar intampla mai departe.

Raspuns (am facut dreptul): da , daca ti-au luat calcualtorul la perchezitionat iti iei cel putin o amenda (nu se poate sa n-ai tu un windows pirat , ceva de genu)


Da chiar, ca acum sunt curios si ma gandesc cum ar putea politia sa probeze ca ai accesat cont-ul de mail. In minte imi vin cateva posibilitati:
- una, ip-ul tau a accesat casuta respectiva si a ramas in logul de pe serverul yahoo, iar politia ar trebui cumva sa demonstreze sau sa ia legatura cu cei de la yahoo
- a doua, ai accesat casuta si ai schimbat parola sau ai copiat mail-uri la tine in calculator si acum cu el confiscat au o dovada
- a treia, te-ai laudat - s-a facut plangere si ei au venit sa verifice

Poate sa ne elucideze si pe noi cineva (cineva care se pricepe) ca e interesant topicul oricum, adica ma gandesc ca o infractiune informatica e dificil de probat totusi neiind asa multe fapte.

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Si X sau Y are dovada ca acel cont nu este chiar al tau? Lasa IP-ul, ca multi se conecteaza de oriunde, nici n-are importanta. Ai facut contul la PC-ul cu IP-ul Z, te-ai conectat de 100 de ori din care de 50 de ori la alt IP. Te-ai conectat din locuri nesigure si erai constient ca asta este un risc, ba chiar multe site-uri te avertizeaza in legatura cu asta. Ai intrat pe cont intr-un mod simplu, elegant si normal, asa cum ar face si utilizatorul, daca are o problema.
Cu ce argumente vin cei care te pot acuza ca ai facut ce ai facut, sau ca nu e contul tau?

Excludem cazurile extreme in care ii spargi parola emailului lu' Basexu. Si deasemenea ar trebui exclus faptul ca ai putea fi acuzat, pentru ca daca intri pe contul lui Nimeni in mod sigur nu cred ca o sa-si piarda cineva din Romania timpul sa acuze, sa gaseasca dovezi, sa cheltuie bani cu un frumos si incitant proces cu o asemenea problema de siguranta nationala.

Oricum, chiar si asa, sa accesezi contul altora fara acordul lor NU mi se pare corect. Stii datele necesare? Foarte bine! Le stii dar nu le folosesti, nu cred ca i-ar placea nimanui sa ii fie accesate datele de altcineva si totusi i se poate intampla oricui.

#9
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010

 dumbrava1, on 29th June 2011, 11:32, said:

am spart adr de mess a cuiva si diicot-ul mi-a perchezitionat casa, mi-a dus calculatorul la expertiza. plangerea se incadreaza in articolele:

Art. 42. - (1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
   (2) Fapta prevăzută la alin. (1), săvârșită în scopul obținerii de date informatice, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
   (3) Dacă fapta prevăzută la alin. (1) sau (2) este săvârșită prin încălcarea măsurilor de securitate, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.
   Art. 43. - (1) Interceptarea, fără drept, a unei transmisii de date informatice care nu este publică și care este destinată unui sistem informatic, provine dintr-un asemenea sistem sau se efectuează în cadrul unui sistem informatic constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani.
   (2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și interceptarea, fără drept, a unei emisii electromagnetice provenite dintr-un sistem informatic ce conține date informatice care nu sunt publice.
Art. 44. - (1) Fapta de a modifica, șterge sau deteriora date informatice ori de a restricționa accesul la aceste date, fără drept, constituie infracțiune și de pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani.


Nu am folosit nici un program, doar am stiut raspunsul la intrebarile de siguranta. Ce se intampla in acest caz?
Pot face inchisoare?

Cioaca, tu esti mah? :lol:

Cui i-ai spart adresa de mail? Ca pentru caii verzi pe pereti care-i avem toti pe mail-urile publice (yahoo / gmail / hotmail etc.) nu cred ca-si bate nimeni capul sa sape dupa hacker :)

#10
dannyel_dobre

dannyel_dobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.11.2010
Teoretic pedeapsa e de pana la 12 ani.
Practic, te poti astepta, daca esti gasit vinovat, la o pedeapsa cu suspendare sau la aplicarea art. 18 ind.1 din codul penal (amenda administrativa).
http://www.avocatura...ntelor-pro.html

Am mai gasit un alt caz in care pedeapsa a fost de 3 luni cu suspendare.

Hackerul care a spart serverele Nasa a luat parca un an si ceva cu suspendare.

Stie cineva ce se intampla in cazul in care se afla pe baza IP-ului ca dintr-o anumita locuinta, de la un anumit calculator s-a intrat pe e-mailul unei alte persoane, dar nimeni nu recunoaste ca ar fi de vina? Sa zicem ca locuiesc 4 persoane in casa respectiva si niciunu nu recunoaste ca e de vina (fara insa sa dea vina pe una din celelalte 3 persoane). Practic fiecare ar zice ceva de genu "eu n-am spart nicio parola, posibil sa fie unul din celilalti 3, cu toate ca nu i-am vazut accesand e-mailul respectiv"

Edited by dannyel_dobre, 01 July 2011 - 07:43.


#11
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

 dannyel_dobre, on 1st July 2011, 08:26, said:

Stie cineva ce se intampla in cazul in care se afla pe baza IP-ului ca dintr-o anumita locuinta, de la un anumit calculator s-a intrat pe e-mailul unei alte persoane, dar nimeni nu recunoaste ca ar fi de vina? Sa zicem ca locuiesc 4 persoane in casa respectiva si niciunu nu recunoaste ca e de vina (fara insa sa dea vina pe una din celelalte 3 persoane). Practic fiecare ar zice ceva de genu "eu n-am spart nicio parola, posibil sa fie unul din celilalti 3, cu toate ca nu i-am vazut accesand e-mailul respectiv"
Daca nu recunoaste niciunul ca a intrat, va fi acuzat proprietarul calculatorului.

#12
dannyel_dobre

dannyel_dobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.11.2010

 Cnox, on 3rd July 2011, 23:07, said:

Daca nu recunoaste niciunul ca a intrat, va fi acuzat proprietarul calculatorului.

Pe un alt forum juridic mi s-a spus ca daca vinovatul nu cedeaza si nu recunoaste, nu poate fi dovedit. Am uitat sa precizez ca pe calculatorul respectiv au acces toate cele 4 persoane. Chiar daca numai unul e proprietar autorul infractiunii ar putea fi oricare dintre ei. Daca face vreo infractiune un client la un net cafe raspunde proprietarul net cafe-ului pt ce a facut clientul?

Edited by dannyel_dobre, 04 July 2011 - 01:51.


#13
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Ce ai vrut sa faci sa verifici daca te inseala prietena si i-ai spart messengeru ? :P
Stau sa ma gandesc bine, deci cum a fost faza "ala" ori "aia" cu mailu spart s-a dus la politie, astia s-au miscat imediat si au dat foaie scrisa la yahoo sa le dea asa pur si simplu datele despre mailu ala, cine s-a conectat si ce a facut de pe IP-ul respectiv... nu e cam ciudat asta ... dar daca a intrat pesoana respectiva careia i s-a spart contu si a schimbat ea personal datele, cum de s-a ajuns asa pur si simplu la tine. Eu zic ca esti foarte greu de prins cu ceva :)

Edited by tenzen, 05 July 2011 - 12:14.


#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 dumbrava1, on 29th June 2011, 11:41, said:

Am apelat la acest forum in speranta ca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Daca e cineva in masura sa ma ajute ii sunt recunoscator, daca nu, va rog sa va abtineti de la comentarii care nu isi au rostul. Multumesc.




Bine, dar pana la urmă care a intrebarea?
Ai intrebat daca poti face inchisoare si ti s-a răspuns da!
Altceva ce te mai intereseaza?
Ca să obții un răpspuns pertinent.
Și, încă ceva: S-ar prea putea să nu obții răspunsul dorit!

#15
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011
Cât de plictisit poți fi ? :blink:

#16
dannyel_dobre

dannyel_dobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.11.2010

 copjob2000, on 10th July 2011, 14:07, said:

Bine, dar pana la urmă care a intrebarea?
Ai intrebat daca poti face inchisoare si ti s-a răspuns da!
Altceva ce te mai intereseaza?
Ca să obții un răpspuns pertinent.
Și, încă ceva: S-ar prea putea să nu obții răspunsul dorit!

Cred ca il intereseaza un raspuns de la cineva care se pricepe nu doar de cei ce raspund doar de dragu de a raspunde. In cazul in care nu e recidivist si tot ce a facut e sa sparga o adresa de mess raspunsul la intrebarea lui e nu. Cel mai probabil, daca o sa fie gasit vinovat, o sa primeasca o amenda administrativa. In cel mai rau caz o pedeapsa cu suspendare.

Topicul asta e plin de raspunsuri gresite. Altcineva mi-a raspuns la o intrebare ca daca nimeni nu-si recunoaste vina va raspunde proprietarul calculatorului in timp ce pe alt forum juridic mi s-a spus ca se va da NUP pt toate cele 4 persoane si ca nu importa cine e proprietarul (suntem pe drept penal nu civil).

#17
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Pai la RDS cel putin in contract, daca nu ma insel, raspunderea pentru orice infractiune, cade asupra titularului de contract.
El are obligatia sa aiba grija, sa nu se comita infractiuni pe acel abonament.
Avand in vedere ca nu ai cazier, ma gandesc ca va fi inchisoare cu suspendare sau NUP.

Edited by Sorin84k, 11 July 2011 - 15:16.


#18
dannyel_dobre

dannyel_dobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.11.2010

 Sorin84k, on 11th July 2011, 16:12, said:

Pai la RDS cel putin in contract, daca nu ma insel, raspunderea pentru orice infractiune, cade asupra titularului de contract.
El are obligatia sa aiba grija, sa nu se comita infractiuni pe acel abonament.

Din ce mi s-a raspuns pe celalalt forum am inteles ca poate sa existe o raspundere civila delictuala in cazul proprietarului. Dar pe mine ma interesa raspunderea penala nu civila. In penal se pedepseste fapta si faptuitorul (daca e dovedit).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate