Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 

schimbare permis de conducere

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#55
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postsapho, on Aug 27 2007, 23:45, said:

Am gasit ordonanta la http://ccisv.ro/site...ndex.php?id=257
La Art 1 alin 9 scrie asa:
In vechiul cod rutier (vezi http://www.codul.rut...Rutier.php#C3.2) la Art 24 scria asa:
Intradevar, nu se mai mentioneaza nimic despre schimbarea domiciliului, dar inseamna asta si ca nu mai trebuie preschimbat in acest caz? Nu vreau sa ma trezesc cu vreo amenda... Cum am putea fi siguri ca nu trebuie schimbat?

Ordonanța Guvernului nr.69/28.06.2007
..caut-o si citeste-o   :rolleyes:

#56
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
pai dupa cum vezi, am cautat-o, am gasit-o, am citit-o si am dat si citat din ea.
in loc de "caut-o si citeste-o" mai bine raspunde la intrebarea mea daca esti asa de rotund. faptul ca nu se mentioneaza schimbarea de domiciliu in ordonanta nu inseamna neaparat ca nu te pot arde politistii daca au ei chef. pentru ca nici nu scrie in ordonanta ceva clar de genul "pentru shimbare de domiciliu nu trebuie preschimbat permisul."

#57
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

View Postsapho, on Aug 27 2007, 21:45, said:

[...] Nu vreau sa ma trezesc cu vreo amenda... Cum am putea fi siguri ca nu trebuie schimbat?

   Mergi si schimba permisul,e cel mai simplu.Mai ales acum ca e cost minim,40 si ceva de lei,fara fisa medicala sau/si alte minunatii cum era inainte.Se elibeeaza cel tarziu a doua zi,daca nu chiar si in aceeasi zi.Mai mult,valabilitatea lui se prelungeste,adica e iar valabil 10 ani.Personal am ramas socat cand am vazut ce simplu e;l-am schimbat din motive de adresa si a fost o surpriza frumoasa...deh,eram obisnuit deja cu vechiul sistem.

#58
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
Al meu mai e valabil 6 ani asa ca n-as avea chef sa dau niste bani degeaba... Oricum taxa e exagerata pentru o bucata de plastic.

#59
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postsapho, on Aug 28 2007, 02:29, said:

pai dupa cum vezi, am cautat-o, am gasit-o, am citit-o si am dat si citat din ea.
in loc de "caut-o si citeste-o" mai bine raspunde la intrebarea mea daca esti asa de rotund.
...ignorand faptul ca tu ma jignesti desi eu am vrut sa te ajut....dar de ...facerea de bine... <_<
Intai chiar daca gasesti legea trebuie SA O CITESTI SI SA O INTELEGI ... :P

Varianta VECHE
Art.24.
    ................................................................................
    (5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberarii. La schimbarea de catre titular a domiciliului sau a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorarii, precum si la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimba fara sustinerea unui nou examen, în conditiile stabilite prin regulament.



Varianta NOUA
Art. 24.
    ................................................................................
    (5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberarii. La schimbarea de catre titular a numelui, in cazul pierderii, furtului ori al deteriorarii, precum si la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimba fara sustinerea unui nou examen, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului internelor si reformei administrative, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Parte
a I.

Daca te uiti chiar in link-ul care zici ca l-ai gasit http://ccisv.ro/site...ndex.php?id=257  poti sa verifici daca nu crezi   :roflmaofast:

Adica spre intelegerea tuturor   :P

Nu mai este obligatorie preschimbarea permisului de conducere in situatia schimbarii de către titular a domiciliului.
Prevederea veche "Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a domiciliului sau a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum și la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susținerea unui nou examen, în condițiile stabilite prin regulament." a fost înlocuită cu "Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum și la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susținerea unui nou examen."

Multumit domnu' ???  ..greu cu legile astea  :lol:

Edited by eb2e2, 28 August 2007 - 22:00.


#60
paulk

paulk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.12.2006
salut.o intrebare legata de permis. la politie astia dau garantie la permis? la partea fizica ma refer.  pt ca fratele meu o luat carnetul recent , i-o facut permisul, l-o ridicat, si de fericit ce era nu s-o uitat la el bine. si acasa mare surpriza : permisul are un colt moale( cartonu e mult mai subtire decat in rest) si in plus dupa cateva zile o inceput sa se dezlipeasca si plasticul de pe el. asa ca acuma ar trebui sa mai plateasca inca o data taxa de permis????? pt o greseala a lor? si , da ,permisul era de la ei defect, nu s-a stricat pt ca a fost tinut in conditii improprii. inca nu s-a dus la politie, asa ca intreb si eu dk exista ceva garantie sau trebuie facut altul nou. multumesc

#61
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
In Martie 2008 imi expira permisul ! Pot sa ma duc din Ianuarie 2008 sa-l preschimb, pentru a nu fi nevoit sa fac controlul medical ? Dar mai repede, sa zicem in prima jumatate a lui Decembrie 2007, pana la sarbatori ? ... as putea "ceda" 3 luni de valabilitate pentru scutirea de examenul medical fara nici o problema, ba din potriva ?

Cunoasteti aspectele ?

#62
marius catalin

marius catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2006
Nu e nici o problema (eu l-am schimbat cu 6 luni mai devreme).

#63
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Si eu tocmai l-am schimbat, cu 1.5 luni inainte de expirare. Daca nu apuca sa expire, nu mai trebuie sa faci analizele medicale. La Cluj cica e gata in 2 ore, eu l-am facut de azi pe maine ca am ajuns la inchidere. A durat in total vreo 20 min.

#64
Serbanri

Serbanri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2007
Nu inteleg de ce trebuie sa mergi la un centru de dactilografiere? Daca il scriu pe calculator si il scot la imprimanta nu este bine? Acum avem computere fratilor, la ce sunt bune daca nu le folosim?

#65
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Daca il poti completa normal ca e bun si asa.
Eu am nevoie de niste formulare pentru inmatriculare si nu gasesc model ca nu sunt foarte clare, nu stiu exact ce trebuie sa completez si ce nu.

#66
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
am schimbat adresa  fata  de ce scrie pe permis ,   in cat timp trebie sa  schimb  permis ?

#67
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ar fi bine sa il schimbi inainte sa te trimita politistul care iti va cere actele :P

#68
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Si eu trebuie sa schimb permisul din cauza adresei schimbate, insa am auzit ca se vor da in curand permise noi in formatul european. Are idee cineva cand e acel in curand ca sa nu ma trezesc ca schimb permisul de 2 ori in 3 luni?

#69
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
cica in a doua parte a anului. Si nu va fi obligatoriu sa il schimbi. Proaspetii soferi  vor primi modelul nou. Cei care schimba permisul expirat si cei care le schimba pe motiv de adresa, etc la fel...
Probabil va fi posibil sa il schimbi daca tii neaparat sa ai modelul nou.

#70
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 11.01.2005
Pai nu era vorba ca nu mai e nevoie de solicitare permis nou pe motiv de schimbare de adresa ? Azi e asa, maine e altfel, sau cum dracu' ?

Permisele europene se vor elibera incepand cu luna Mai 2008.

#71
cousin

cousin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.05.2007
Pai nu era vorba ca nu mai e nevoie de solicitare permis nou pe motiv de schimbare de adresa ? Azi e asa, maine e altfel, sau cum dracu' ?


in concluzie: se mai schimba permisul la modificarea adresei din CI au ba?

#72
bn14fun

bn14fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2008
In general, toate informatiile privind preschimbarea permisului de conducere se gasesc pe site-urile prefecturilor fiecarui judet in parte.Nu stiu cum e in alte judete, dar pe site-ul prefecturii BN, (www.prefecturabn.ro), formularele se gasesc in format pdf si pot fi completate direct pe calculator si scoase la imprimanta (asta ca sa nu mai dati bani birourilor de copiat acte).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate