Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Tehnologia ReadyBoost nu merge cu orice stick USB

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
sun_shine

sun_shine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.05.2007
Despre tehnologia ReadyBoost... conform celor de la Microsoft, orice stick compatibil USB 2.0 poate fi atașat la sistem și prin intermediul acestuia se poate mări capacitatea memoriei? sistemului, si, implicit sistemul va rula mai repede.

Zis și făcut! Am 1 giga de memorie DDR 2 (pe dual channel) și voiam să văd care ar fi acea îmbunătățire a performanței memoriei? conectând stickul meu Kingston Data Travel I de 1 GB (empty).

Surpriză însă! Apare mesajul? foarte dezamăgitor de altfel, cum că dispozitivul nu îndeplinește caracteristicile de performanță pentru a putea fi utilizat? :curse:

Ce viteze trebuie să aibe stickul USB, pentru a putea fi folosit cu succes la optimizarea memoriei folosind ReadyBoost?
Cine a încercat și ia mers chestia asta?
Contează sistemul de fișiere a stick-ului, FAT/NTFS?
Cu ce soft se pot testa vitezele de citire/scriere a stickurilor USB?
_________________________________________________________________________
Vista Business x64

Attached Files


Edited by sun_shine, 05 August 2007 - 13:34.


#2
th3Shad0w

th3Shad0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.04.2006
viteze: 2.5 MB/s citire si 1.75MB/s scriere
sistem de fisiere NTFS sau FAT32

sursa

#3
fraidycat

fraidycat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 28.07.2007
Eu sincer sa fiu am aflat de tehnologia asta cand miam luat laptop si am bagat cardu de la tel in el si mia aparut optiunea ReadyBoost.Daca vrei poti sa incerci cu un  card miniSD cu adaptor...ca il vede ca pe stick.Eu am de 1 GB si am dat vreo 700 prin ianuarie pe el.Aku o fi vreo 50 Ron max.Dar oricum,cu readyboost sau fara mie imi mere cam tot asa.(tin sa precizez ca inca nu am rulat vreo aplicatie care sa depaseasca sistemul pe care il detin)Apropo sticku cred ca ii fat32.

#4
sun_shine

sun_shine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.05.2007
bine, am inteles cum sta treaba. pe mine ma enerveaza acum, ca nu stiu cu ce soft sa determin vitezele de transfer a stickului/cardurilor de memorie (am si un card de 1 giga la tel... poate merge ala...)

#5
bugsiiy

bugsiiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 26.11.2006
cert ii faptul ca un HDD ar trebui sa aiba o viteza mai mare ca un stick. daca tii sa afli neaparat, ia un fisier, transfera-l si fa calculele sa vezi in cat timp a transferat cati mb. apoi poti sa vezi cat are pe secunda.

#6
easycom_uk

easycom_uk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 05.04.2007
Viteza de transfer ti-o arata destul de frumos Total Commander-ul. Sunt deja stick-uri si carduri care au viteze mai mari decat un HDD, dar sunt relativ scumpe fata de cele traditionale. O viteza de transfer buna ar fi ceva de peste 20.000 Kb/s...

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Exista posibilitatea de a folosi orice stick ( cu un tweak in registrii ), dar daca e prea lent nu se merita, ptr ca nu se imbunatateste nimic.

#8
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002
Hai ca va dau un link cu memorii compatibile Ready Boost:
http://www.grantgibs...isc/readyboost/

#9
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
nu conteaza viteza de scriere sau de citire secventiala pe stick ...ceea ce este esential este viteza de citire aleatoare de oriunde de pe stick ..din cate imi aduc aminte cand il testeaza, scrie/citeste cate 4kb de peste tot ...cititi specificatiile Ready Boost..s-a mai discutat

#10
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 30.06.2005
Problema ta am avut-o si io prima oara cu un stick A-data, care scrie cu 20MB/sec si citeste cu 30MB/sec. (da, megabytes, nu megabiti) La mine s-a rezolvat formatand stick-ul ca NTFS. Initial era FAT.
Oricum, incearca un quick format si vezi

#11
sun_shine

sun_shine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.05.2007
Stickul a fost formatat si ca FAT si ca NTFS. Am verificat pe siteul indicat de BMW Driver si intr-adevar apare ca incompatibil.  :angry:

Vreau sa stiu: CINE A INCERCAT READYBOOST SI CE S-A ALES DE EA?

Edited by sun_shine, 06 August 2007 - 18:06.


#12
acatoiu

acatoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.01.2007
am incercat eu cand aveam 1 GB RAM si nu mai mergea si era full... se misca dar greu.. mentionez ca era un corsair fv GT

#13
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 30.06.2005

View Postacatoiu, on Aug 6 2007, 23:44, said:

am incercat eu cand aveam 1 GB RAM si nu mai mergea si era full... se misca dar greu.. mentionez ca era un corsair fv GT

Mie imi merge cu A-data 4 GB 30MB/sec si Read 20MB/write foarte bine. Primele doua zile aveam senzatia ca se misca mai prost calculatorul. Si asa era :). Isi facea el cache-ul cu ce sa incarce pe stick si ce nu... Acum insa, dupa vreo 6 luni de Vista, se misca super. Nu visam cand aveam XP ca dupa jumatate de an sa se miste mai bine ca la inceput. Parerea mea e ca merita. Nu e o diferenta imensa, dar e. Adica daca castig cateva secunde la incarcarea unui program, pentru mine mertia.
Dar atentie, NU inlocuieste ram-ul. Eu am si 2GB de ram. Deci daca ai 512 ram si iti imaginezi ca o sa faci super afacere cu un stick usb, nu e asa. Stick-ul e bun ca are random access time mult mai mic decat un hdd. Dar daca mai ai sloturi de libere pe placa de baza, ia-ti ram.

#14
acatoiu

acatoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.01.2007

View PostHolyGigi, on Aug 7 2007, 09:56, said:

Mie imi merge cu A-data 4 GB 30MB/sec si Read 20MB/write foarte bine. Primele doua zile aveam senzatia ca se misca mai prost calculatorul. Si asa era :). Isi facea el cache-ul cu ce sa incarce pe stick si ce nu... Acum insa, dupa vreo 6 luni de Vista, se misca super. Nu visam cand aveam XP ca dupa jumatate de an sa se miste mai bine ca la inceput. Parerea mea e ca merita. Nu e o diferenta imensa, dar e. Adica daca castig cateva secunde la incarcarea unui program, pentru mine mertia.
Dar atentie, NU inlocuieste ram-ul. Eu am si 2GB de ram. Deci daca ai 512 ram si iti imaginezi ca o sa faci super afacere cu un stick usb, nu e asa. Stick-ul e bun ca are random access time mult mai mic decat un hdd. Dar daca mai ai sloturi de libere pe placa de baza, ia-ti ram.
era scris la trecut "cand aveam". Acum am 4  :peacefingers:

#15
July Rose

July Rose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.07.2007

View Postbugsiiy, on Aug 5 2007, 20:39, said:

cert ii faptul ca un HDD ar trebui sa aiba o viteza mai mare ca un stick. daca tii sa afli neaparat, ia un fisier, transfera-l si fa calculele sa vezi in cat timp a transferat cati mb. apoi poti sa vezi cat are pe secunda.

HDD-urile au intradevar viteza de transfer mai mare decat a stick-urilor USB din ziua de azi. Este vorba insa de viteza de transfer continuu, atunci cand se lucreaza cu fisiere mari, pentru ca in privinta timpului de acces, memoria flash este mai rapida. Daca trebuie accesate pentru citire/scriere multe fisiere mici, HDD-ul va trebui sa repozitioneze frecvent capetele si acest lucru va afecta viteza. Cam asta e ideea din spatele tehnologiei Ready Boost.
Totusi, nici mie nu mi s-a parut sa ajute cu ceva. Am Vista pe un sistem cu 2GB RAM si am incercat Ready Boost pe un stick USB Supertalent de 4GB. Daca a existat vreo crestere de performanta, nu a fost una notabila. Codarile video si un singurul joc pe care l-am instalat pe Vista au mers cam la fel.

#16
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
Dar ce se intampla daca cineva scoate stick-ul in timp ce acesta e folosit pe post de RAM?

#17
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 30.06.2005

View Postmccc, on Aug 12 2007, 23:43, said:

Dar ce se intampla daca cineva scoate stick-ul in timp ce acesta e folosit pe post de RAM?
M-ai facut curios asa ca l-am scos in timp ce ma jucam de vreo 40 de minute Titan Quest. Nu s-a intamplat nimic.. Jocul a mers in continuare, fara erori sau ceva

#18
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
ce face "dom'le" ready boost asta... l-am activat si  eu si nu-l vad sa-mi apara pe undeva...sau sa vad ca s-ar folosi ceva de el :huh:
la total tot 1G ram am..


<_<

Attached File  Untitled.jpg   220.86K   188 downloads

Edited by ozzyboy, 14 August 2007 - 17:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate