Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...
 BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 

Network drive

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Ezit intre un NAS si un network drive.

Am acum un network drive care e ok, si nu cred ca am nevoie de serviciile unui NAS. Singurul lucru care ma deranjeaza e ca nu are conexiune Gigabyt si ca timpul initial de access e uneori chiar mare 5-10 secunde.

De aia m-am tot uitat sa cumpar un Network Drive ceva in genul asta:

http://nas-drive.com...jch-p223264224/

Nu cunosc avantajele unui NAS fata de un network drive, presupun ca sunt server de ftp... de care nu am nevoie.

Eu am nevoie de un suport sa-mi stochez pozele, sa le fac upload pe cloud eventual pt backup si mai as vrea sa pot sa fac streeming prin retea de pe network drive pe un player de oriunde in retea.
Reteaua cablata e cu CAT 6a si 5e, si mai am un switch gygabyt, deci in teorie ar trebui sa duca destul de mult...

Inca nu mi-am facut temele in privinta playerului de filme, vroiam sa incep cu partea de stocare.

Ma gandesc si ca un NAS costa mult mai mult.
Pe de alta parte NAS-ul probabil ca ofera redundanta RAID, dar in zilele noastre mie nu mi se pare ca mai pica HDD-urile asa de des.

Am acum un Lacie de 1TB de cativa ani care merge binisor...

Ce sa cumpar? un network drive sau un NAS?

#2
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Linkul tau e tot un NAS.
La pretul ala, poti cauta un Synology, care e cea mai buna firma, si pe hard si pe  soft, mai ales in privinta softului.
Daca nu iti propui ceva nou, hardul e mare, fata de ce ai tu acum (1 T), ani de zile probabil nu il vei ocupa.
Daca nu te pricepi/ nu incerci sa iti faci tu unul ( cu Xpenology), atunci un Synology e cea mai buna solutie.

Cu un NAS iti organizezi pozele /muzica/filmele in albume, Poti stoca datele, si la il folosesti si pe post de cloud( privat).
Il poti folosi si ca server de ftp/ web/vpn.

Insa din cate spui, numai viteza de acces te deranjeaza deocamdata, eventual si cea de copiere. Copierea si pe un NAS depinde de marimea si numarul fisierelor, si exista momente cand se coppiaza cu cativa MB in retea giga,
Cred ca nu ar strica sa incerci intai alte solutii, gen stocare/cloud RDS, poti sa testezi doar o luna sau doar cateva zile, cu 3 lei ai 50 GB in cloud.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Ce sa cumpar? un network drive sau un NAS?
confunzi termenii
un network drive este un drive virtual aflat fizic pe o alta masina care, generic vorbind, este un NAS (adica un storage din retea)
ca acest NAS are linux, unix, windows sau alt so proprietar cu o duzina de alte facilitati, este cu totul alt poveste

Edited by aeon, 09 December 2014 - 09:19.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
NAS = Network Drive.

#5
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Ok, scuze

Am tot cautat aici pe forum sfaturi cu privire la care Synology ar fi un "best buy"
Am mai googleuit dar sunt zeci de modele...
Eu am nevoie de un NAS cu port Gygabit si cu 2-5TB spatiu.

Doar ca sa stochez pe el poze, filme si sa fac streeming prin retea la un player de filme(sper sa mearga)...

Multumesc

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
atunci recomandarea ar fi un ds214play

#7
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Multumesc Carmen,

Ma uitam la modeul pe care l-ai mentionat si e super pt ca are card reader si pot sa descarc direct pozele pe NAS (presupun).

Am gasit si modelul DS215 care nu are card reader si procesor mai slab.

Cum l-ati cota pe DS215? e cu aprox 3-400 lei mai ieftin.

Singura diferenta majora e card readerul? si procesorul face o mare diferenta? eu nu o sa-l folosesc foarte mult... de cateva ori pe zi, plus pt filme...

Aici e comparatia dintre cele doua NAS-uri
https://www.synology...S214play/DS215j

Edited by leny29, 18 December 2014 - 21:03.


#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
diferenta esentiala si cea mai importanta este accelerarea hardware pentru redarea continutul video intr-un mod fluent.

#9
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 carmenclara1, on 18 decembrie 2014 - 21:39, said:

diferenta esentiala si cea mai importanta este accelerarea hardware pentru redarea continutul video intr-un mod fluent.

Multumesc Carmen,

Asta e important pentru DLNA nu? daca as face play prin retea fara DLNA, atunci ar fi doar traficul pur pe retea sa zicem prin Samba, care ar putea sa mearga si cu DS215j nu?

Tind sa inclin spre DS214play, dar vreau doar sa fiu sigur ca am inteles bine care sunt avantajele.

Am mai vazut ca unele NAS-uri au ceva cu Citrix-ul. Daca nu ma insel, asta este pentru a se putea conecta de pe internet pe NAS intr-un mod secure nu?

Si DS214play parca are si optiuni pentru Amazon Glacier si inca un alt serviciu de backup online, care suna bine, as fi curios daca la Glacier au luat in considerare rata aceea de transfer intr-un timp limitat de timp...

Pentru mine e mai putin important backup-ul pe cloud(asta e concluzia la care am ajuns dupa ce initial eram foarte dornic, pt ca este destul de scump pentru 2-300GB), dar daca NAS-ul are un client integrat cu atat mai bine...

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
1. da.  ai inteles corect.  si cum multe smart tv nu stiu decat dlna client ( nu tu samba and co.)  eu o consider o capabilitate cruciala.
2. citrix nu are legatura cu accesul securizat de pe internet la datele de pe nas. este defapt o metoda de virtualizare a unui sistem de operare si de access a acestuia.

3. daca esti client digi (rcs/rds)  iti recomand varianta digistorage pentru backup online.  in rest pe synology iti poti instala si configura propriul cloud.

#11
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 carmenclara1, on 21 decembrie 2014 - 12:03, said:

1. da.  ai inteles corect.  si cum multe smart tv nu stiu decat dlna client ( nu tu samba and co.)  eu o consider o capabilitate cruciala.
2. citrix nu are legatura cu accesul securizat de pe internet la datele de pe nas. este defapt o metoda de virtualizare a unui sistem de operare si de access a acestuia.

3. daca esti client digi (rcs/rds)  iti recomand varianta digistorage pentru backup online.  in rest pe synology iti poti instala si configura propriul cloud.

pentru 1, ma gandeam sa cumpar un Mini PC gen ugoos ut3 pe android ca sa pot upgrada softwareul in viitor. In cazul asta DLNA-ul nu mai conteaza nu? ut3-ul are placa de retea gigabit. Mai merita sa diferenta de putere a procesorului?

Multumesc

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
recomandarea mea ramane.  pe langa procesorul mult mai performant+engineul de acclerarea video mai ai si capacitate dubla de memorie ram.  deci vei putea rula mai multe aplicatii simultan,  nu vei fi stresat ca daca apare o versiune noua de dsm sa nu ai resursele necesare pentru upgradre si asa mai departe.
un nas bun nu se schimba asa de des deci dpmdv merita efortul financiar suplimentar.

#13
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 carmenclara1, on 22 decembrie 2014 - 02:40, said:

recomandarea mea ramane.  pe langa procesorul mult mai performant+engineul de acclerarea video mai ai si capacitate dubla de memorie ram.  deci vei putea rula mai multe aplicatii simultan,  nu vei fi stresat ca daca apare o versiune noua de dsm sa nu ai resursele necesare pentru upgradre si asa mai departe.
un nas bun nu se schimba asa de des deci dpmdv merita efortul financiar suplimentar.

Multumesc frumos,

Da, sunt 100% de acord cu tine, pentru 300RON sau un pic mai mult cat e diferenta, mai bine cumpar ceva mai bun de la inceput, si nu plang dupa.

Multumesc frumos pentru sfaturi

In prinvinta HDD-urilor, presupun ca un HDD normal cu 7400 rotatii si cu SATA3, si cu un buffer cat mai mare, si cat mai ieftin e de cautat.

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
recomandat este sa cauti versiunile nas de la seagate sau wd ( wd red / red pro)

Edited by carmenclara1, 22 December 2014 - 16:11.


#15
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Un an nou fericit!

Ma mai interesa daca pot sa instalez un client side certificate pentru a ma conecta prin VPN si pare ca se poate
http://forum.synolog..._for_connecting
Suna interesant sa poti sa faci VPN in reteaua locala, dar eu as prefera sa securizez bine un asemenea acces...


Am citit ca suporta si camere ip, dar nu inteleg modelul lor de licensing, am cautat pe net dar nu inteleg preturile, de fapt nu am gasit cat ar costa licenta pentru a putea conecta o camera ip. Daca cumva v-ati lovit de partea asta, mi-ar fi util sa stiu cam cat ar costa.

Pe de alta parte camerele sunt , am vazut acum, si cu senzor de miscare, deci presupun ca inregistreaza doar daca se misca ceva... deci nu inregistreaza continuu... pt ca altfel s-ar umple tpate HDD-urile in timp...(presupunand cazul extrem in care cineva vrea sa aiba inregistrarile de la inceput. Ati folosit pana acum camere? cum merg?

Multumesc

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vpn in 99% din cazuri nu isi are rostul in lan.
as folosi doar https si e de ajuns.

legat de restul intrebarilor din pacate nu am folosit,  deci nu pot oferi un raspuns.

#17
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

 carmenclara1, on 04 ianuarie 2015 - 04:15, said:

vpn in 99% din cazuri nu isi are rostul in lan.
as folosi doar https si e de ajuns.

legat de restul intrebarilor din pacate nu am folosit,  deci nu pot oferi un raspuns.

Multumesc,

Da vpn in lan nu are sens, dar presupun ca se gandeau la un access peste internet, in care NAS-ul ar fi punctul de intrare in reteaua locala si de aiae bine sa poti sa faci VPN si sunt de acord cu ei, ca daca te conectezi peste internet atunci e bine sa securizezi accesul cat se poate de mult. VPN-un daca nu ma insel tine de criptare la nivel de protocol de retea (IPSec) care cred ca e diferit de SSL. Cred ca si SSL-ul ar putea functiona, dar nu ai avea acelasi "nivel de access" ca si pe VPN. Eu cred ca e bine ca ofera un VPN Server, doar ca modul de a securiza accessul pe VPN e important (din punctul meu de vedere).

Pentru partea cu camerele am sa mai caut si daca gasesc ceva raspunsuri postez aici.

#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ppptp si l2tp/ipsec sunt de evitat. openvpn e drumul de ales.
cu restul sunt de accord.
https  e util cand folosesti aplicatiile synology pe deviceuri mobile unde in unele cazuri nu poti instala/utiliza un vpn client.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate