Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

modelul helic - miscarea Pamantului in jurul Soarelui

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,216
  • Înscris: 01.10.2009

 Dumitru_Pavel, on 05 decembrie 2014 - 14:56, said:

tu avand o pozitie fixa
Pozitie fixa fata de cine?

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e perfect adevarat ce spui
totusi... trebuie sa fii constient acest lucru e arhicunoscut
totusi in reprezentarile comune, nu se ia in calcul miscarea soarelui prin spatiu sau prin galaxie
pentru ca nici nu prea avem la ce s-o raportam... si nici motive intemeiate s-o facem
toata lumea stie ca pe luna, venus, marte, etc... ziua are durate diferite... totusi nimeni nu simte nevoia sa specifice ca se refera la zile, ore, ani , secunde terestre si nu de aiurea
e eronat sa zici ca ai facut 300 de metri cu masina pana la mall... tu de fapt te-ai deplasat prin spatiu impreuna cu pamantul nu stiu cate mii de kilometrii

e buna si despicarea firului in 14, ba chiar si in 414 daca e necesar... dar... doar atunci cand este necesar...
tu cand te uiti la un obiect, nu te gandesti automat ca ala e compus mai mult sin spatiu gol ca e acolo niste molecule, nista atomi si particule subatomice... sau mai rau... ca de fapt obiectul respectiv e doar o reprezentare a creerului tau pe baza unor impulsuri electrice venite de la niste traductori (organe de simt) si el de fapt nu exista in afara mintii tale

nu stiu daca m-am facut inteles de catre tine

eu nu ies foarte foarte des in cosmos... tu?

foarte, foarte multi americani si destul de multi romani ca sa nu fiu partinitor, cred la modul cel mai serios ca soarele se invarte in jurul pamantului si nu invers!!!
ii impiedica aceasta credinta sa traiasca? le influenteaza cu ceva viata? au ceva de pierdut din pricina acestei ignorante???

Quote

Pozitie fixa fata de cine?
fata de tine, normal Posted Image

Edited by Nero-d, 05 December 2014 - 15:25.


#21
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
am inteles ce zici Nero. problema este ca nu se prezinta acest punct de vedere in scoli si in mediile educationale(pentru ca sunt diferite modelele).  este f. putin raspandit chiar si pe Internet. eu as fi vrut sa mi se prezinte in scoala si acest filmulet.

acolo punctul fix este, sa zicem, fata de centrul galaxiei. corect si ce s-a spus mai inainte daca e sa luam in calcul ca si galaxia se deplaseaza acea traiectorie iar se modifica cumva.

Edited by Dumitru_Pavel, 05 December 2014 - 15:32.


#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai reprezentarea se limiteaza strict la sistemul solar... in care soarele e aproximativ fix

daca iei in consideratie si deplasarea soarelui (sistemului solar) prin spatiu, nu trebuie sa-ti spuna nimeni ca de fapt elipsa nu mai poate fi elipsa... iti dai seama foarte bine si singur...
elipsa e mai la indemana, e mai usor de inteles si de reprezentat
nu inveti din clasa 5a functiile trigonometrice complexe si integralele, nu?
nici vreo fizica sau chimie avansata... doar notiuni de baza
ai prefera sa-ti impuie capul cu quarci si bosoni? pai n-o iei pe campii???

oricum, nu e nimic gresit in a afirma ca pamantul se roteste in jurul soarelui pe o orbita eliptica
sunt impluiate in propozitie doar pamantul si soarele
ca tu simti nevoia sa implici si miscarea complexa a soarelui in spatiu, asta e altceva... nu schimba cu nimic cantitatea de adevar continuta in prima propozitie

e ca si cum ai afirma ca marul e rotund si ca marul e rosu... sunt 2 abordari diferite dar ambele sunt adevarate si una n-o contrazice pe cealalta
daca te pasioneaza un domeniu, studiezi singur

ne suim impreuna intr-o masina care merge in zig-zag, legi o piatra cu o sfoara si o invarti... eu zic ca se deplaseaza in cerc si am dreptate... tu zici ca nu... ca de fapt are o miscare de helix... si tu ai dreptate dar spre deosebire de mine, tu nu poti defini miscarea precis, pentru ca nu poti avea toti parametrii... intodeauna o vei defini fata de un punct de referinta, dar acel punct de referinta nu poate fi absolut
in afara de asta, complici lucrurile absolut inutil, nu te ajuta cu nimic abordarea
pentru ca tu esti cu mine in masina... n-ai cum sa observi piatra decat asa cum o fac si eu... n-o poti vedea fizic din alt punct de vedere... doar ti-o inchipui
pe hartie, virtual... totusi, piatra e vie, e langa tine, se misca... nu e pe hartie, nu e virtuala
in ce ai mai multa incredere si cu ce teorie ai mai mult succes sa convingi pe cineva??? cu piatra vie sau cu reprezentarea pe hartie? pe baza de: "ce vezi nu-i adevarat!" Posted Image

toata lumea stie ca nu exista obiecte... ca sunt numai atomi
a vazut cineva atomii? tu vezi atomi cant te uiti la ceva? banuiesc ca nu
accepti conventia ca e de fapt un obiect solid (lichid dupa caz ) fara sa-ti pui prea multe probleme

Edited by Nero-d, 05 December 2014 - 16:23.


#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IM630Z8lho8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


mai grava mi se pare o asemenea reprezentare a atomului
[ http://images.wisegeek.com/atom-with-electrons-circling.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


pentru ca in sistemul nostru solar, pamantul se deplaseaza intradevar pe o traiectorie eliptica... dar atomul n-are nici o legatura cu acea reprezentare

Edited by Nero-d, 05 December 2014 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate