Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Mărul, plantare și întreținere-topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
920 replies to this topic

#865
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 30.04.2017
Sincer nu stiu ca e mostenit. Calibrul normal e mai mic, au fost putine mere pe el de asta a crescut asa mare. La gust aduce putin cu goldenul dar totusi e diferit.

#866
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 15.05.2008

View Postceanu1980, on 10 august 2023 - 09:22, said:

Oare este prea devreme de identificat daca acest mar este pinova?
Am mari emotii ca este altceva,aveti careva un pinova pe rod,pomul este plantat toamna trecuta,mare dezamagire de mi-am luat teapa.

Revin cu update la situatia asta,cred ca este ceea ce am vrutAttached File  IMG_8182.JPG   375.64K   25 downloads
Unu am mancat inainte de vreme,altu cand s-au facut la culoare asa si ultima poza este la pastrare,acu sa vad cand vede dintii.
Pom plantat toamna trecuta.Voi vedea daca voi regreta ca am lasat fructele.

Attached Files


Edited by ceanu1980, 20 October 2023 - 07:36.


#867
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 11.03.2007

View PostPowerup, on 20 octombrie 2023 - 07:32, said:

Sincer nu stiu ca e mostenit. Calibrul normal e mai mic, au fost putine mere pe el de asta a crescut asa mare. La gust aduce putin cu goldenul dar totusi e diferit.
O fi Ionagold?

#868
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 30.04.2017
jonagold-ul e mult mai rosu, al meu e galben complet, eventual rozaliu unde il arde soarele.

#869
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 11.07.2016
Eu sunt fan al marului Pinova, dar in Brasov se face greu...
Am 2 meri, unul mai mare care a rodeste un an da unul ba.
Si unul mic, cred ca e a3a toamna acum...
Ceva sfaturi ptr ingrijirea Pinova ca sa rodeasca mai bine?
(Sunt plantati langa un golden, dar si goldenul rodeste cam la fel - un an da un an ba))

#870
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Raraste fructele...

#871
mbj57

mbj57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2008
Buna ziua, e prima data cand scriu pe acest topic si sper sa nu gresesc, am urmatoarea problema: am cinci meri si doi peri, nu cunosc soiurile luati din piata acum 15 ani. In primii ani nu am avut probleme cu ei iar merele se pastrau in beci pana vara urmatoare de ziceai ca sunt culese atunci. De cativa ani au inceput sa se strice din copac apoi cele din ladite, anul acesta au fost incarcati ca niciodata, multe au cazut si au inceput sa se strice. In fiecare an le fac stropirea de toamna si primavara cu zeama bordeleza si solutie uleioasa Nu  stiu la ce am gresit si cu ce trebuia sa-i stropesc, cred ca  este monilioza nu sunt sigur.

Edited by mbj57, 07 November 2023 - 13:34.


#872
mbj57

mbj57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2008

View Postmbj57, on 07 noiembrie 2023 - 13:25, said:

Buna ziua, e prima data cand scriu pe acest topic si sper sa nu gresesc, am urmatoarea problema: am cinci meri si doi peri, nu cunosc soiurile luati din piata acum 15 ani. In primii ani nu am avut probleme cu ei iar merele se pastrau in beci pana vara urmatoare de ziceai ca sunt culese atunci. De cativa ani au inceput sa se strice din copac apoi cele din ladite, anul acesta au fost incarcati ca niciodata, multe au cazut si au inceput sa se strice. In fiecare an le fac stropirea de toamna si primavara cu zeama bordeleza si solutie uleioasa Nu  stiu la ce am gresit si cu ce trebuia sa-i stropesc, cred ca  este monilioza nu sunt sigur.

View Postmbj57, on 07 noiembrie 2023 - 13:25, said:

Buna ziua, e prima data cand scriu pe acest topic si sper sa nu gresesc, am urmatoarea problema: am cinci meri si doi peri, nu cunosc soiurile luati din piata acum 15 ani. In primii ani nu am avut probleme cu ei iar merele se pastrau in beci pana vara urmatoare de ziceai ca sunt culese atunci. De cativa ani au inceput sa se strice din copac apoi cele din ladite, anul acesta au fost incarcati ca niciodata, multe au cazut si au inceput sa se strice. In fiecare an le fac stropirea de toamna si primavara cu zeama bordeleza si solutie uleioasa Nu  stiu la ce am gresit si cu ce trebuia sa-i stropesc, cred ca  este monilioza nu sunt sigur.


#873
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pana nu explici mai bine este greu sa-ti raspunda cineva.
Ce inseamna ca se strica merele in pom? Au viermi? Cum se manifesta daunatorul lor?
Cad merele? Sunt soiuri de mere care trebuiesc rarite, dar cine stie ce soiuri ai tu? Altfel daca-s prea multe, mai ales pe seceta, pomul nu le poate duce si le abandoneaza.
Pana nu oferi mai multe date, cine poate sti ce este la tine in curte?

#874
mbj57

mbj57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2008
Am incercat ieri sa pun cateva poze dar nu am reusit, merele nu sunt viermanoase si cand sunt mai putine in copac tot cad si se strica, se maronesc.

Attached Files


Edited by mbj57, 08 November 2023 - 09:57.


#875
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Putregaiul brun adica monilioza, monilia fructigena

Edited by claudia313, 08 November 2023 - 10:12.


#876
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Mai mult ca sigur și pare o infestare masivă ce necesită tratament antifungic susținut

#877
mbj57

mbj57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2008
Va multumesc pentru raspunsuri, doresc sa stiu cand trebuie facut tratamentul-cand apar deja fructele si pana la coacere sau si mai inainte de la inmugurire?

#878
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
https://www.horticul...area-fructelor/

#879
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
În plus trebuie făcute și tratamentele de iarnă și tăieri care să aerisească pomul.

#880
mbj57

mbj57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2008
Multumesc de sfaturi, in fiecare an le fac tratamentul de iarna iar la taieri vine un meserias din zona. Monilioza s-a extins si la prun, la piersic si la cires.

#881
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Nu s-a extins nimic.
Aia e o boala omniprezenta iar faptul ca 1-2-3-5 ani nu ai avut probleme cu o boala, în special una banala de acest gen, nu înseamnă că boala se întinde sau ca pomii sunt sau nu rezistenți sau mai știu eu ce trăznăi nu inseamnă nimic, faptul ca te lovește la un anumit moment e normal, nu se pune problema dacă, întrebarea e când.

Asta pățesc pomii când ii lași de izbeliște, tratament de iarna înseamnă puțin mai mult decât nimic.

1-2 tratamente în sezon dacă ai fi dat ar fi fost probabil deajuns pt a controla problema.

Pune mana și tratează pomii, măcar de 2-3 ori în sezon, adica după inflorit, când fructul e mic, la mar cât o corcodusa, apoi ar trebui când e puțin mai mare decât juca, după căderea fiziologica.

#882
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
De monilioza nu ai cum să scapi total, sporii pot călători pe distanțe kilometrice așa ca e o luptă continuă fără pauze!
:(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate