Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Universul si mitul creatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
De ce exista vulcani si cutremure pe alte planete ? Daca Pamantul este blestemat de pacat, de ce nu vedem prin telescop un Univers care nu este blestemat de pacat ? Unde este Universul perfect, creat de Dumnezeu, de ce nu il vedem prin telescop ? Pun aceste intrebari pentru ca MAJORITATEA OAMENILOR CRED ca Universul a fost creat perfect, dar Pamantul a ajuns sa aiba cutremure si vulcani (si implicit moarte) datorita pacatului. Cum le putem spune copiilor mici asemenea aberatii ? Ei raman cu contradictiile acestea toata viata !

Edited by PlatonX, 30 November 2014 - 19:16.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Iti dai seama ca sunt niste tampenii creationismele astea... toate planetele au avut sau au vulcani, depinde de varsta si compozitie. Si Marte a avut vulcani si tectonica, in trecut. Copii ii poti invata cum e corect si sa lase sa abereze proful de religie. Inca e in trinchiul de baza religia, dar de la anu nu va mai fi (sper), asa au votat astia cica... acu sa vedem, ideea insa este ca orice tampenie il invata ala o poti dezvata acasa prezentandu-i realitatea stiintifica.

Edited by andreic, 30 November 2014 - 19:20.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Cine te-a mintit ca majoritatea crede ce zici tu?

Da-ne un telescop din viitor si ne uitam. Geografie, fizica si chimie...Materii de baza in liceu.

#4
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
http://www.romaniali...rtodocsi-306575

http://www.huffingto..._n_1571127.html

OK. Posibil ca oamenii sa mearga la biserica, dar sa nu creada ce se spune acolo. Ma indoiesc.

#5
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 PlatonX, on 30 noiembrie 2014 - 19:08, said:

Unde este Universul perfect, creat de Dumnezeu, de ce nu il vedem prin telescop ? !
Ce stii tu ce este perfectiunea ca sa-ti dai cu parerea despre ce ar trebui sa existe si ce nu? Poti sa-ti imaginezi macar cat de complex si lung ar putea fi lantul interconexiunilor cauzale dintre ce se intampla la un milion de ani lumina de noi si ce se intampla chiar acum sub nasul nostru? Cum poti fi atat de arogant incat sa respingi prezumtia de inocenta si necesitate a fiecarui lucru si sa refuzi sa mai iei in calcul ipoteza perfectiunii absolute a universului?

#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu nu pot sa inteleg de ce Pamantul functioneaza dupa aceleasi legi ca si celelalte planete.
"Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că ERAU FOARTE BUNE." Geneza 1:31
"Omului i-a zis: „Fiindcă ai ascultat de glasul nevestei tale şi ai mâncat din pomul despre care îţi poruncisem: „Să nu mănânci deloc din el”, BLESTEMAT ESTE ACUM PAMANTUL din pricina ta." Geneza 3:17
Deci Dumnezeu creaza tot Universul foarte bun (perfect), si dupa pacatul lui Adam blestema DOAR Pamantul.  Asta ar insemna ca ar trebuie sa existe o diferenta intre legile dupa care functioneaza Pamantul (care este blestemat din cauza pacatului lui Adam) si celelalte planete (care nu sunt blestemate din cauza pacatului lui Adam).

Edited by PlatonX, 30 November 2014 - 19:58.


#7
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
Ai grijă, din câte vezi au început să apară butthurt people,odată ce te-ai luat de zeitatea lor scumpă,

Legat de perfecțiune, ea este pusă în cui de om dar mai sunt oameni care cred că există niște ființe supreme, supranaturale, supradimensionale care au etalonul perfecțiunii superior și că ceea ce nouă ni se pare imperfect, nu este musai valabil în general.

Chiar așa, pentru tine ce înseamnă perfect?

Dacă nu ar fi cutremure, ar ceda crusta. Dacă nu ar muri oameni, ar apărea suprapopulația și efectele ei negative.

#8
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 PlatonX, on 30 noiembrie 2014 - 19:52, said:

Eu nu pot sa inteleg de ce Pamantul functioneaza dupa aceleasi legi ca si celelalte planete.
De ce ai fi in stare sa intelegi? Cine esti tu? Cat de destept esti si cat de asiduu ai cercetat universul ca sa le intelegi tu pe toate?
Cum au a facut oamenii de stiinta o sonda spatiala sa plaseze un robot pe o cometa ai inteles?

#9
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Cand am spus perfectiune m-am referit la faptul ca Dumnezeu a blestemat DOAR PAMANTUL din cauza pacatului. De aici, concluzia logica ca Pamantul ar trebui sa aiba alte legi de functionare, nu ? Dumnezeu nu a blestemat tot Universul din cauza pacatului lui Adam. Pamant blestemat de pacat = imperfectiune. Restul Universului = perfectiune. Contradictia pe care nu o inteleg: de ce nu exista o diferenta intre Pamantul acesta blestemat de pacat si restul Universului.

#10
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 PlatonX, on 30 noiembrie 2014 - 19:08, said:

De ce exista vulcani si cutremure pe alte planete ? Daca Pamantul este blestemat de pacat, de ce nu vedem prin telescop un Univers care nu este blestemat de pacat ? Unde este Universul perfect, creat de Dumnezeu, de ce nu il vedem prin telescop ? Pun aceste intrebari pentru ca MAJORITATEA OAMENILOR CRED ca Universul a fost creat perfect, dar Pamantul a ajuns sa aiba cutremure si vulcani (si implicit moarte) datorita pacatului. Cum le putem spune copiilor mici asemenea aberatii ? Ei raman cu contradictiile acestea toata viata !

Perfect, doar ca nu prea reuseste sa sustina (inca demonstrabil) viata, care pare a fi insasi definitia cat mai aproape de adevar a perfectiunii...crearea unui univers intr-un organism.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 PlatonX, on 30 noiembrie 2014 - 19:08, said:

Cum le putem spune copiilor mici asemenea aberatii ? Ei raman cu contradictiile acestea toata viata !
Păi  îi minţim pe copii şi cu poveşti cu Moş Crăciun  şi alte aiureli . De ce nu am infiripa si astfel de poveşti minunate pentru copii ?


Uite , eu îţi dau un indiciu despre creaţie , elementul chimic Heliu se găseşte pe pământ , acest element chimic  este liber în stare gazoasă fără să fie  combinat cu alte elemente chimice .Pământul pierde zilnic din presiunea atmosferică , iar în procente gazele cele mai risipite sunt Heliu şi Hidrogen . Heliul nu este produs şi nici nu poate proveni odată cu meteoriţi .Dacă pământul are miliarde de ani , de ce se mai găseşte heliu pe pământ ?

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Iar vii cu copilareli dinastea ? Heliul este produs prin decadere atomica in mod constant.

Edited by andreic, 30 November 2014 - 22:19.


#13
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Am deschis topicul acesta pentru ca vad urmatoarea contradictie:
"Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că ERAU FOARTE BUNE." Geneza 1:31
"Omului i-a zis: BLESTEMAT ESTE ACUM PAMANTUL din pricina ta." Geneza 3:17
Deci Dumnezeu creaza Universul foarte bun si apoi Pamantul devine blestemat. NUMAI PAMANTUL. Asta inseamna ca Universul ar trebui sa fie diferit. De ce nu este ?
Referitor la varsta Pamantului, geologic nu poate avea 6000 de ani: coloana geologica, pesterile, Marea Bariera de Corali, rocile sedimentare, etc.
Cat despre heliu, nu stiu. Dar nu pot sa cred ca Marea Bariera de Corali nu a existat in urma cu 10000 de ani. Se calculeaza viteza de depunere a sedimentelor.

#14
Misterija

Misterija

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014

 PlatonX, on 30 noiembrie 2014 - 20:05, said:

Cand am spus perfectiune m-am referit la faptul ca Dumnezeu a blestemat DOAR PAMANTUL din cauza pacatului. De aici, concluzia logica ca Pamantul ar trebui sa aiba alte legi de functionare, nu ? Dumnezeu nu a blestemat tot Universul din cauza pacatului lui Adam. Pamant blestemat de pacat = imperfectiune. Restul Universului = perfectiune. Contradictia pe care nu o inteleg: de ce nu exista o diferenta intre Pamantul acesta blestemat de pacat si restul Universului.

Poate pentru ca mitul biblic nu e adevarat si D-zeu nu a facut nimic de genul asta? Si nici omul nu a facut nimic rau incat sa fie aruncat pe  o planeta blestemata?

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Misterija, on 01 decembrie 2014 - 01:37, said:


Poate pentru ca mitul biblic nu e adevarat si D-zeu nu a facut nimic de genul asta? Si nici omul nu a facut nimic rau incat sa fie aruncat pe  o planeta blestemata?

Tocmai asta e. Ca planeta nu e blestemata. Daca planeta ar fi blestemata, ar functina dupa alte legi decat restul Universului.

#16
Misterija

Misterija

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.11.2014
Nu e. Nu e.

#17
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 PlatonX, on 30 noiembrie 2014 - 19:52, said:

"Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că ERAU FOARTE BUNE." Geneza 1:31
"Omului i-a zis: „Fiindcă ai ascultat de glasul nevestei tale şi ai mâncat din pomul despre care îţi poruncisem: „Să nu mănânci deloc din el”, BLESTEMAT ESTE ACUM PAMANTUL din pricina ta." Geneza 3:17
Deci Dumnezeu creaza tot Universul foarte bun (perfect), si dupa pacatul lui Adam blestema DOAR Pamantul.  Asta ar insemna ca ar trebuie sa existe o diferenta intre legile dupa care functioneaza Pamantul (care este blestemat din cauza pacatului lui Adam) si celelalte planete (care nu sunt blestemate din cauza pacatului lui Adam).

Eh, daca o luam asa:
- toate erau bune inainte de pacat
- dupa pacat a blestemat pamantul (tu vrei sa consideri pamant doar planeta noastra...cum insa nu a fost stipulat ca a blestemat doar acest sistem solar eu zic ca a blestemat tot pamantul, adica si ala din capatul Universului Posted Image )
.............
Este copilaraste despletirea sensurilor din cuvinte arhaice in context modernist.
Banuiesc ca ai fost mandru sa gasesti o greseala, vezi Doamne, in Biblie dar daca e pe arabescuri logice ti-am exemplificat ca totul e discutabil.

Habotnicia religioasa e un lucru rau dar credinta eu nu o vad deloc un lucru rau (nu este cazul sa spun aici de ce)
Oricum nu o sa dispara decat o data cu noi...important este sa aibe viziunea corecta a lungimii sale de nas.

Edited by cuculili, 05 December 2014 - 06:04.


#18
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 cuculili, on 05 decembrie 2014 - 06:03, said:

Este copilaraste despletirea sensurilor din cuvinte arhaice in context modernist.

Cred ca ai observat din titlul topicului ca din punctul meu de vedere Geneza 1 este un mit.

 cuculili, on 05 decembrie 2014 - 06:03, said:


Banuiesc ca ai fost mandru sa gasesti o greseala, vezi Doamne, in Biblie dar daca e pe arabescuri logice ti-am exemplificat ca totul e discutabil.

Eu nu caut greseli intr-un mit scris in urma cu 3000 de ani. Nu inteleg de ce cei care ne conduc (preoti, pastori, profesori de religie) ne tin in epoca bronzului.

 cuculili, on 05 decembrie 2014 - 06:03, said:

Habotnicia religioasa e un lucru rau dar credinta eu nu o vad deloc un lucru rau (nu este cazul sa spun aici de ce)
Oricum nu o sa dispara decat o data cu noi...important este sa aibe viziunea corecta a lungimii sale de nas.

"Dumnezeu este mort" - Friedrich Nietzsche
Daca ne uitam putin in jurul nostru, incepe sa aiba dreptate. Bilbia nu mai reprezinta de mult o unitate de masura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate