Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Jurassic World (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
"Au trecut 22 de ani de la evenimentele din Jurassic Park, iar parcul de distracții imaginat de vizionarul John Hammond este acum perfect funcțional. Milioane de turiști au venit anual pe Isla Nublar, plătind prețuri piperate pentru a vedea cu ochii lor dinozaurii readuși la viață de tehnologii revoluționare, dar în ultima vreme numărul vizitatorilor a scăzut. Pentru a crește vânzările, Corporația Patel comandă realizarea unui nou dinozaur. Comportamentul acestuia îi va uimi pe angajații parcului, iar natura va profita curând de ocazie pentru a arăta din nou că nu poate fi controlată de către om..."


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RFinNxS5KN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Attached File  MV5BMjMyNjI3ODQyNV5BMl5BanBnXkFtZTgwNDM5NTk5MjE@._V1__SX1537_SY747_.jpg   46.04K   16 downloads


Edited by M0n0, 29 November 2014 - 02:32.


#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Alien cu dinozauri.

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Fac pariu ca e un T-rex.

Edited by I2O, 26 November 2014 - 12:47.


#4
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Asta e reboot sau sequel ? Sequel ar fi stupid sa fie...nu prea vad cum s-ar justifica deschiderea unui alt parc cu dinozauri dupa ce s-a intamplat in filmele precedente.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Au trecut 22 de ani de la evenimentele din Jurassic Park, iar parcul de distracţii imaginat de vizionarul John Hammond este acum perfect funcţional. => deci sequel

#6
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eh , nu citisem.Am dubii atunci in legatura cu filmul.Adica dupa toate cele intamplate , deschizi alt parc si mai lucrezi si la un dinozaur modificat genetic.Si culmea , nu unu ierbivor care arata frumos si nu e periculos , ci unul care "omoara tot ce misca".Sigur de data asta nu se va mai intampla nimic...;Astept sa vad pretextele din film dar nu cred ca ma vor convinge/satisface.

Edited by Dany noob, 26 November 2014 - 19:10.


#7
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Waw, deja au lansat trailer? Posted Image

 Dany noob, on 26 noiembrie 2014 - 19:09, said:

Astept sa vad pretextele din film dar nu cred ca ma vor convinge/satisface.
Normal că nu te vor satisface, dacă ai pretenţii de operă cinematografică de la un asemenea film...

Ştii, unii dintre noi mai mergem la cinema şi ca să ne distrăm...

#8
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Da , unii se multumesc cu explozii , crocodili , dinozauri , sharknado , etc.Si eu vreau "sa ma distrez" dar asta nu inseamna ca nu critic filmele care nu au nici un sens , indiferent de cat de mult imi place actiunea.Sigur , vei spune ca am prea multe pretentii de la un film cu dinozauri.Eh lasa ca si primul Jurassic Park a fost cu dinozauri si a avut sens povestea.

Daca deschid astia parcul pentru a 15-a oara dupa ce au murit atatia oameni , deja nu mai e credibil scenariul , iar experienta cinematografica are de suferit din start.Cel putin pentru mine , evident , totul e subiectiv pe lumea asta.

Dar un lucru e cert , daca povestea nu e credibila atunci nu are cum sa se ridice la nivelul primului film.In cel mai bun caz va fi un film decent pentru toate varstele , in special pentru copii.

Edited by Dany noob, 26 November 2014 - 21:27.


#9
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 Dany noob, on 26 noiembrie 2014 - 21:23, said:

deja nu mai e credibil scenariul
Desigur, căci resuscitarea dinozaurilor din primul film a fost o chestie f. credibilă. :lol:

#10
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Evident ca a fost la limita credibilitatii.Dar filmul nou , pe langa resuscitare , mai adauga si redeschiderea parcului in conditiile in care primele au fost dezastre totale , iar din cate am inteles din trailer , mai si fac un dinozaur "de la 0" , care nu a existat niciodata ci e pur construit de oamenii de stiinta , un dinozaur care are potentialul sa omoare tot ce misca.O idee geniala.

Tocmai asta era si problema mea.Daca primul film a fost la limita credibilitatii , mi-e teama ca asta sa nu depaseasca limita respectiva.Daca o depaseste cu putin nu e problema , mai poti inchide ochii la unele lucruri , dar daca vorbim de lucruri de o credibilitate echivalenta cu filmul Sharknado in care ploua cu rechini in mijlocul New York-ului , atunci avem o problema serioasa.

#11
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Eu sunt mare fan Jurassic Park, dar trailerul asta ma cam dezamageste si sunt cam de parere cu Dany.Dupa dezastrul parcului din primele filme, e cam ciudat sa incerci sa il deschizi din nou si sa mai faci si nu stiu ce dinozaur, plus de asta mi se pare destul de tampita ideea sa faca un dinozaur ca nu a existat.Nu e vorba de credibilitate aici, logic ca e fain sa te distrezi la filme, explozii, efecte, etc, etc, dar e fain sa fie si o poveste buna si o legatura buna intre filme, dar poate ne inselam si chiar reusesc sa faca un film bun.Inca ceva, sper ca efectele alea speciale sa nu fie finale, arata oribil...Cand vorbim de credibilitate, vorbim de aia din film, adica daca e real, cine ar mai incerca sa deschida un asa parc dupa ce a fost cu peste 20 de ani in urma...

#12
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
e cam ciudat cum fug raptorii aia langa el pe motocicleta si nu se leaga de el. Sunt dresati cumva?

#13
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Vad ca JP-ul asta nou e facut de Legendary, deci cam stim la ce sa ne asteptam (300, Man of Steel, Godzilla, Pacific Rim, diverse Nolan-eli, inclusiv Interstellar).

Ce ma cam nelinisteste pe mine e totala lipsa de experienta a regizorului, Colin Trevorrow.

Iar din trailer-ul asta n-am ramas decat cu caterinca tipei de la inceput: "You're gonna have so much fun. And remember - if something chases you, run" Posted Image

Edited by Kyth, 28 November 2014 - 18:44.


#14
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Ma astept la ceva cumplit de prost gen prometheus.

pentru cineva care e pasionat de dinozauri seria jurassic park e dureroasa, mai bine ma uit la primeval.

#15
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Intradevar, pare o porcărie...

#16
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
in primul rand "imaginea" lui T Rex este mincinoasa si supraevaluata, acel urias carnivor nu avea nici pe departe agilitatea si viteza aratata in toate filmele cu aceasta tema, ci era o reptila greoaie ce se deplasa balanganit(imaginati-va un elefant in doua picioare) si se hranea mai mult cu lesuri, desigur ceilalti competitori aveau sanse slabe in fata lui intr-o confruntare directa dar asta nu-l facea "regele jurassic-ului"
toate reptilele de mari dimensiuni erau greoaie, Terra avea aceeasi atractie gravitationala ca si acum ori daca astazi un Elefant se deplaseaza atat de greoi imaginati-va un animal de 5 sau 10 ori mai mare cum s-ar deplasa.....

dar nah publicului trebuie sa-i oferi circ...

#17
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Primul Jurassic Park a aparut in '93 , din cate stiu in momentul ala cunostintele noastre erau mult mai limitate.Majoritatea studiilor legate de biomecanica dinozaurilor au fost facute dupa lansarea filmului.Pana si in ziua de astazi e un subiect disputat intre oamenii de stiinta , chiar daca momentan pare sa castige ipoteza care sustine ca viteza lor maxima ar fi fost undeva la 30-40 km/h si ca aveau nevoie de ~2 secunde sa faca o intoarcere de doar 45°.

Daca in primul JP , T-rex a fost presentat ca un fel de Terminator , atunci ar fi fost cel putin ciudat ca in filmele noi sa fie reprezentat cu acuratete stiintifica.

#18
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Adevarul este ca nu stim.

Imaginea generala despre dinozauri provine din perioada in care erau comparati cu crocodilii si nu cu pasarile.  Greutatea specifica era mai mica decat a unui mamifer de aceeasi talie.
ar trebui sa comparam agilitatea unui strut cu a unui mamifer cu greutate asemanatoare, se pare ca strutul castiga.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate