Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Jurassic World (2015)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MaAZXbQs3SM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Nici nu vreau sa ma gandesc cat de bine o sa arate T-rex  la IMAX 3D

#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostAlexxTM, on 19 februarie 2015 - 14:06, said:

Nici nu vreau sa ma gandesc cat de bine o sa arate T-rex  la IMAX 3D

Oare o sa-i creasca pene? :huh: E cam chel saracul.

View PostValmont43, on 08 decembrie 2014 - 12:45, said:

in primul rand "imaginea" lui T Rex este mincinoasa si supraevaluata, acel urias carnivor nu avea nici pe departe agilitatea si viteza aratata in toate filmele cu aceasta tema, ci era o reptila greoaie ce se deplasa balanganit(imaginati-va un elefant in doua picioare) si se hranea mai mult cu lesuri, desigur ceilalti competitori aveau sanse slabe in fata lui intr-o confruntare directa dar asta nu-l facea "regele jurassic-ului"
toate reptilele de mari dimensiuni erau greoaie, Terra avea aceeasi atractie gravitationala ca si acum ori daca astazi un Elefant se deplaseaza atat de greoi imaginati-va un animal de 5 sau 10 ori mai mare cum s-ar deplasa.....

dar nah publicului trebuie sa-i oferi circ...

Rinocerii se deplaseaza destul de vioi cind vor. Ursii alearga mai repede ca un cal. Eu zic sa te mai uiti la oasele alea, poate se vad amprente de la muschi mult mai mari decit presupui.

#22
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
poate intereseaza pe cineva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w5KSiCqP044?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MfZwU24LWIA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aJJrkyHas78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Am fost aseara la Cinema City in 3D.

Ca parere generala, la cati bani au cheltuit pe CGI-urile alea si cat de bine le-au iesit, trebuiau sa se gandeasca si la niste actori mai rasariti un pic, ca sa nu mai spun de scenariu:

Scenariul e o gluma, ca intr-un film pentru copii si absolut previzibil, fratiorul cel mic foarte enervant cu fazele lui, de fapt amandoi.
Aproape nicio legatura cu Jurrasic Park initial, cel din 1994.

Dinozaurii in schimb si toate animalele de pe acolo sunt fff realiste


Replica preferata la care a izbucnit tot cinemaul in ras:
Spoiler


#26
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Confirm si eu tot ce a spus StGermain, slab ca scenariu, pun accent prea mult pe tehnologie si parca neglijeaza aspectul principal, un fel de Terminator 4 e Jurassic World...

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Parca la primul Jurasic s-a intamplat ceva deosebit. Dar nimicurile alea din film au fost realizate/regizate extraordinar.
Chiar si faza cand trebuia sa sara gardul electric (o chestie banala), ne-a tinut cu sufletul la gura.
Asta e diferenta dintre un regizor bun si unu foarte bun.

#28
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostBursul, on 12 iunie 2015 - 16:05, said:

Parca la primul Jurasic s-a intamplat ceva deosebit. Dar nimicurile alea din film au fost realizate/regizate extraordinar.
Chiar si faza cand trebuia sa sara gardul electric (o chestie banala), ne-a tinut cu sufletul la gura.
Asta e diferenta dintre un regizor bun si unu foarte bun.
Da, asa e, in JW sunt cateva faze frumoase, avem si nimicuri ca in primul film, dar prea putine, fazele cele mai faine sunt cele care iti reamintesc de primul film, asteptam sa apara T-REX cum am asteptat sa apara Arnold facut digital in T4...parerea mea e ca au gresit cu alegerea regizorului, e prea mic pentru un film asa de mare...

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View PostStGermain, on 11 iunie 2015 - 15:08, said:

Dinozaurii in schimb si toate animalele de pe acolo sunt fff realiste

Mi-ai adus aminte de asta

#30
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Filmul incepe relativ ok, imaginile sunt misto (nu si efectele 3D care sunt ca si inexistente), povestea pare sa fie decenta, asta pana cand incepe iuresul si totul se transforma intr-un talmes-balmes ridicol si de-a dreptul imbecil. Pana la ultimele scene filmul devine atat de stupid si tras de par incat cred ca nu ar fi mirat pe nimeni daca velociraptorul ala ar fi inceput sa vorbeasca englezeste.

Pierdere de timp si bani. 1/10

#31
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
http://dinosaurs.abo...aptor.htm#step2

#32
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Astazi am mers iar la film, asta dupa ce am vizionat celelalte Jurassic-uri si mi s-a parut mult mai fain fata de cand l-am vazut prima data la lansare, deci e o solutie asta sa le revedeti pe alea vechi apoi sa mergeti la asta nou....

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBob493, on 23 iunie 2015 - 21:59, said:

Filmul incepe relativ ok, imaginile sunt misto (nu si efectele 3D care sunt ca si inexistente), povestea pare sa fie decenta, asta pana cand incepe iuresul si totul se transforma intr-un talmes-balmes ridicol si de-a dreptul imbecil. Pana la ultimele scene filmul devine atat de stupid si tras de par incat cred ca nu ar fi mirat pe nimeni daca velociraptorul ala ar fi inceput sa vorbeasca englezeste.

Pierdere de timp si bani. 1/10

Am avut si eu aceeasi impresie. La sfarsit nu stiu cum faceau ca tot in mijlocul bataliei ajungeau :D
Si personajul negativ a murit prea simplu:
Spoiler

Un plus mare la acest film e ca personajele principale au facut un cuplu bun.

#34
Bogdan24_

Bogdan24_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.09.2015
Nu e chiar e gustul meu, dar pentru fanii filmelor cu dinozauri sunt convins ca e foarte frumos.

#35
valdan71

valdan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.01.2006
Cea mai dubioasa, dupa parerea mea, e confruntarea dinozauri clonati buni vs. dinozaur clonat upgradat rau.
Si velociraptori dresati/teleghidati de eroul pozitiv/respectiv negativ? Atacul pterodactililor ca-n "Pasarile"?
C'mon...

#36
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Iar au frecat-o cu T-Rex. Im primul rand pentru cunoscatori, T-Rex ea mai mult necrofag decat vanatorul absolut. Au demonstrat-o oameni de stiinta prin mai multe studii: 1. Fosele nazale imense. 2. impresiunine craniene ale regiunilor olfactive ale creierului. 3. Raportul dinte tibie si femur care e aproape 1:1 (la rapitorii pe viteza cum erau Velociraptorii, tibia e mai lunga decat femurul). 4. Membrele din fata care nu ajuta la nimic in caz de atac sau dezechilibrare (in film se si vede asta).

Raptorii erau prototipul de agilitate la rapitori. S-au descoperit si la noi prin Hateg. Cel mai mare dinozaur rapitor terestru momentan a fost Spinosaurus aegyptiacus si asta avea si membrele din fata mai dezvoltate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate