Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

Sfat achizitie apartament

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
25 răspunsuri în acest subiect

#1
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 01.10.2009
Buna ziua.

As dori sa stiu ce parere aveti in legatura cu achizitionarea unui apartament cu 2 camere, suparfata 58 mp, la mansarda unui bloc cu 4 etaje?
Pretul apartamentului este de 38000 euro, complet mobilat si utilat. Apartamentul se afla situat in Brasov, in cartierul Tractorul.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 49.649
  • Înscris: 24.09.2006
Poze?

Compartimentare?

#3
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 316
  • Înscris: 10.11.2009
depinde ce fel de mansarda, daca e in 2 ape sau una singura.....de unde iti calculeaza suprafata.....ca poate din aia 58 ramai cu 35 utili (unde ai 1,5 m inaltime)...
prea putine informatii ai dat.

#4
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 01.10.2009

 gumball3000, on 19 noiembrie 2014 - 14:25, said:

Poze?

Compartimentare?

Apartamentul este decomandat.

Sufrageria
[ http://i59.tinypic.com/6qb6hg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dormitor
[ http://i62.tinypic.com/2pt14xi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Baie
[ http://i58.tinypic.com/35mql8i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bucatarie
[ http://i62.tinypic.com/4v2qs7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Zo-haN, on 19 noiembrie 2014 - 14:28, said:

depinde ce fel de mansarda, daca e in 2 ape sau una singura.....de unde iti calculeaza suprafata.....ca poate din aia 58 ramai cu 35 utili (unde ai 1,5 m inaltime)...
prea putine informatii ai dat.

Este in doua ape.

#5
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.004
  • Înscris: 20.08.2012
Ai mare grija cu izolatia acoperisului, nu avea incredere in cel care vinede, verifica ce tip de izolatie are (cerei sa taie 50x50 cm din rigipsul tavanului si verifica care este grosimea izolatiei si cum este montal, daca are sau nu folie antivapori) vata sau polistiren cu fac toti, deci la o mansarda important este izolarea acoperisului, dupa mine o izolatie bune este de minim 20 cm, vata , sa te uiti si la etansarea perimetrala care este importanta sa nu iti sufle cumva vantul pe la sageac. O si buna,

P.S. Daca nu ai cunostinte desre izolare mansarda, cauta pe google, probleme izolara mansarda si ai sa afli,

#6
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 01.10.2009
Am uitat sa specific ca are si scara interioara, care duce intr-un pod.

[ http://i57.tinypic.com/1qswau.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 524
  • Înscris: 25.09.2011

 RhadooR, on 19 noiembrie 2014 - 14:15, said:

As dori sa stiu ce parere aveti in legatura cu achizitionarea unui apartament cu 2 camere, suparfata 58 mp, la mansarda unui bloc cu 4 etaje?
Pretul apartamentului este de 38000 euro, complet mobilat si utilat. Apartamentul se afla situat in Brasov, in cartierul Tractorul.

Enorm de scump, cu banii astia iei 58 mp in Bucuresti si nu la mansarda.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Verifica vecinii (nu e banc ), daca intretinerea e la zi...., preturile in zona ...

#9
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.004
  • Înscris: 20.08.2012
Verifica utilitati, apa, canal,  electrica, cablu tv salubrizare parti comune cum se imparte, este constituita asociatie  locatari, ai loc parcare, , cam astea ar fi problemele, vezi si tu ce costuri a avut ap inainte, cere facutri referitoare la consum gaz,

#10
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.925
  • Înscris: 04.07.2006
E bloc nou cu mansarda din constructie sau e vorba de mansardarea unui bloc comunist? Oricum, nu e placut la mansarda. Am stat pe la hoteluri si nu imi place sa am ferestre in tavan in dormitor cum vad ca ai in poza.

#11
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 01.10.2009

 magic-gabi, on 19 noiembrie 2014 - 15:29, said:

E bloc nou cu mansarda din constructie sau e vorba de mansardarea unui bloc comunist? Oricum, nu e placut la mansarda. Am stat pe la hoteluri si nu imi place sa am ferestre in tavan in dormitor cum vad ca ai in poza.
Nu este bloc nou...mansarda a fost construita acum 2 ani!

 bumpocbum, on 19 noiembrie 2014 - 15:13, said:

Verifica vecinii (nu e banc ), daca intretinerea e la zi...., preturile in zona ...
In zona nu am gasit apartamente secound hand care sa ma satisfaca, iar cele noi sunt mult prea departate, in camp. Asta e relativ aproape de statia de autobuz s.a.m.d. (Strada General Mociulschi Nr. 42...pentru cunoscatori!)

#12
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.925
  • Înscris: 04.07.2006
Atunci cred ca nu merita. La banii aia gasesti si in Bucuresti aceleasi conditii (mansardarea unui bloc comunist).

#13
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 01.10.2009

 romulus69ro, on 19 noiembrie 2014 - 15:25, said:

Verifica utilitati, apa, canal,  electrica, cablu tv salubrizare parti comune cum se imparte, este constituita asociatie  locatari, ai loc parcare, , cam astea ar fi problemele, vezi si tu ce costuri a avut ap inainte, cere facutri referitoare la consum gaz,

Din ce m-am uitat ieri, avea ceva restante undeva la 700-800 de lei daca nu ma insel. Daca o sa ma hotarasc sa il iau, o sa il iau la zero, nu ca restante. Din ce am vazut, este un bloc linistit.

 magic-gabi, on 19 noiembrie 2014 - 15:43, said:

Atunci cred ca nu merita. La banii aia gasesti si in Bucuresti aceleasi conditii (mansardarea unui bloc comunist).

Nu ma intereseaza sa stau in Bucuresti. Sunt brasovean si vreau sa raman aici!

#14
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.916
  • Înscris: 21.09.2003
Daca mai negociezi ceva, eu zic ca se merita.

#15
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 29.09.2008
Daca nu are lift eu nu as lua, indiferent cat de sportiv ti se pare ca esti. Eu m-am mutat la et 7 in bloc cu lift si in citeva zile cand nu a functionat as fi dormit la prieteni. Din discutiile cu persoanele care au cumparat intr-un bloc de langa noi cu acelasi tip de mansardare imi spun ca au ceva probleme cu zgomotul cand bate vantul [este la maginea unui parc], noi am renuntat sa luam in calcul acest tip de constructii pe blocuri vechi pt ca nu intelegeam cum sunt facute actele si ca nu se acorda niciun fel de garantie la acea extindere.

#16
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 01.10.2009
Nici eu nu stiu ce sa fac...Pe deoparte mi-l doresc, avand in vedere ca este un pret destul de ok, plus de asta este mobilat si utilat...pe cealalta parte nu prea l-as vrea pentru ca este la un etaj superior!
Mai astept parerile voastre...

#17
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.490
  • Înscris: 10.03.2014

 RhadooR, on 19 noiembrie 2014 - 14:15, said:

Buna ziua.

As dori sa stiu ce parere aveti in legatura cu achizitionarea unui apartament cu 2 camere, suparfata 58 mp, la mansarda unui bloc cu 4 etaje?
Pretul apartamentului este de 38000 euro, complet mobilat si utilat. Apartamentul se afla situat in Brasov, in cartierul Tractorul.
In primul rand ai grija ca apartamentul sa detina prin CVC cota indiviza in proprietatea comuna, sau mai pe scurt, daca e nou si e facut din prima cu mansarda, si daca mansarda apare inca din proiect ca nivel locuibil, si nu tehnic.

Daca e bloc comunist, mansardat, situatia mansardei e similara antenelor de telecomunicatii, nu detii decat in chirie "mansarda" si nu stii cand te zboara oricare din proprietari, iar daca s-a incalcat autorizatia de constructie, mai nou au inceput blocurile sa cada, se intampla la nivel national o repunere a legii in drept, iar un imobil de genul nu a incalcat legea doar cand a fost construit, ci o incalca pe tot parcursul existentei.

Verificarea legalitatii constructiei este obligatia ta, caci vei fi singurul perdant in caz contrar, nu te baza pe juristii bancii, in cazuri similare omologii tai au ramas si homelesi si cu credit pe toata viata.

Editat de Hedonist, 19 noiembrie 2014 - 16:43.


#18
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 29.09.2008
exact ce probleme spune Hedonist ne-am facut si noi, tot ne avertizau diversi sa verificam cu mare grija actele [am platit cash], asa ca decat sa ne batem capul am renuntat la acea varianta [dupa ce am urcat de 3 ori pe scari pana la etajul 5...].

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate