Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 

Romania divizata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
444 replies to this topic

Poll: Romania divizata (174 member(s) have cast votes)

Daca se va organiza un referendum pentru independenta judetelor din Transilvania in care Ponta nu a iest pe primul loc in turul I, ati vota pro independentei Transilvaniei?

  1. Da (78 votes [44.83%])

    Percentage of vote: 44.83%

  2. Nu (96 votes [55.17%])

    Percentage of vote: 55.17%

Vote

#19
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

 zardato, on 05 noiembrie 2014 - 08:38, said:

Incercati sa purtati o discutie cu argumentele si logica dumneavostra, fara sa fie imprumutate din media propagandista, indiferent de orientare.

Uita-te la tine ce semnatura ai si abia dupa aia da sfaturi despre propaganda. Posted Image

#20
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 zardato, on 05 noiembrie 2014 - 08:28, said:


Iar interpretari anteniste!

Nu va este rusine sa deviati in manipulare fiecare topic?!

Recunoasteti ca Ardealul si Banatul au votat dintotdeauna anti-pesde!  Recunoasteti?!

Asa. Si? Daca Moldova a votat anti Base, o dam la rusi? Eu cred ca "federalizarea" Romaniei este o caciula prea mare pentru toti, inclusiv pentru cei de pe forum.

Acelasi lucru putem spune si despre "labe 1 TV". Este o manipulare la toate posturile. De ce sunt mai presus basistii fata de pesedei? Au 3 coaie? Voi nu observati ca s-a ajuns unde s-a dorit, la dezbinare, la ura? Sunteti mai presus de ultrasi? Ii omoram in bataie pe aia cu tricouri alb-rosii ca noi avem fulare ros-albastre? Nu observati ca ne comportam ca niste animale? Daca eu am o antipatie sau sustin un candidat, poate am muuuuulte motive personale? Ce rost isi mai are votul daca am fi toti pe aceeasi parte a baricadei. Fiti civilizati si exprimati-va optiunile in modul cel mai decent. Toti sunt oameni, indiferent ca au 4 clase sau 3 doctorate. Respectati oamenii de langa voi. Vorbiti despre antenisti ca despre niste suboameni. De ce, doar pentru ca saracia, proasta infrastructura, distrugerea industriei i-au facut pe niste muncitori someri? Pentru ca Ceausescu i-a luat fortat de la tara si i-a facut oraseni, iar acum sunt nevoiti sa se intoarca la tara?

PS Nu sunt antenist si nici nu am votat cu Pontalaul, dar maniera asta de a va considera superiori, personal imi provoaca greata.

#21
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 fanariotul, on 05 noiembrie 2014 - 08:41, said:

Uita-te la tine ce semnatura ai si abia dupa aia da sfaturi despre propaganda. Posted Image

Incercati s-o contraziceti!

S-o discutam!

Spuneti in ce este falsa!

Daca argumentele dumneavostra ma conving, o schimb.

Edited by zardato, 05 November 2014 - 08:44.


#22
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

 zardato, on 05 noiembrie 2014 - 08:38, said:

Deci recunoasteti ca Ardealul si Banatul au votat mereu anti-pesede!

Ok, facem o corelare a situatiei economice a gospodariilor din acele regiuni cu votul anti-pesede?! Credeti ca este vreo legatura?

Atentie, aducerea in discutie a oricarui cuvant din teminologia "Basescu" aduce un minus la credibilitatea mesajelor dumneavoastra!

Incercati sa purtati o discutie cu argumentele si logica dumneavostra, fara sa fie imprumutate din media propagandista, indiferent de orientare.

...zise userul care si-a pus la status " I love D.N.A." :rolleyes: Poate te referi la acidul dezoxiribonucleic? :scratchchin:

Dragi ardeleni de sorginte ariana, aveti si voi zone teribil de sarace, cel putin la fel de sarace precum cele din sud si est de care faceti voi caterinca.

Noroc ca nu-s toti ardelenii adeptii extremismului de dreapta, cum vad destule exemple pe aici.

#23
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 zardato, on 05 noiembrie 2014 - 08:44, said:

Daca argumentele dumneavostra ma conving, o schimb.


La cat esti de indoctrinat, greu sa se intample asta.

#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
A diviza o tara ca urmare a rezultatului unor alegeri obisnuite, e o prostie.

Daca peste doi ani sunt alte rezultate, ce faci, alipesti si divizezi diferit?!

#25
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

 Quantum, on 05 noiembrie 2014 - 08:53, said:

A diviza o tara ca urmare a rezultatului unor alegeri obisnuite, e o prostie.

Daca peste doi ani sunt alte rezultate, ce faci, alipesti si divizezi diferit?!


Nu doar din cauza preferintei politice. Citeste primul post.
Da, de aici a inceput discutia. Dar alte motive ar mai fi, diferenta dintre regiuni (Ardeal VS Moldova, Oltenia) la: mentalitate, economie si cultura.
Chestia cu "pe moldoveni nu ii ajuta statul" ii o prostie.

#26
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nu-i chiar asa; exista bazine electorale clasice peste tot. Cauta, spre exemplu, conservatori vs laburisti in UK si vei vedea ca voturile se impart in aceleasi zone de zeci de ani. Insa impartirea tarii intre buni si rai este o prostie.

Alta chestie; sunt judete in Transilvania care desi par albastre au dat un vot semnificativ lui Ponta(situatii precum 34% Iohannis si 30% Ponta) si viceversa(sunt judete din sud, est in care Iohannis a luat 30% sau peste).

Nu exista alb sau negru!

Edited by Alecsandru010, 05 November 2014 - 09:08.


#27
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

 danzi23, on 05 noiembrie 2014 - 08:57, said:

... Dar alte motive ar mai fi, diferenta dintre regiuni (Ardeal VS Moldova, Oltenia) la: mentalitate, economie si cultura.
Chestia cu "pe moldoveni nu ii ajuta statul" ii o prostie.
Ziii ma, sa mori tu. Ce vezi tu diferit la mentalitate, economie si cultura? Astea toate sunt niste variabile care se schimba in decursul timpului. Te-ai gasit tu sa vii cu ineptii din astea. Du-te ma la Iasi sau peste Prut, incearca sa cunosti oamenii aia din punct de vedere cultural si cand ai sa te intorci acasa, in Ardeal, o sa te simti ca la tara :D

Nu o mai tot dati atata in curul moldovenilor ca bateti campii. Sunt si moldoveni si de toate prin toata Romania.
Eu la ardeleni si banateni, in afara de figuri in cap, nu am vazut nimic deosebit, NICIODATA. Si ca fapt divers, nu sunt moldovean, sunt 50% regatean din Prahova, 25% sarb si 25% grec. Dar am vazut atatia puturosi in Ardeal si Banat ca...
Pacat ca din cauza unora cu idei ca unii dintre voi, cei care cu adevarat au valoare in Banat sau Ardeal, sunt amestecati.
Toate zonele tarii sunt pline cu tot ce vrei. Atat cu elite, cat si cu scursuri ale societatii.

Tin minte cum in urma cu cativa ani au fost niste inundatii prin Ardeal si am tranzitat zona. Stateau ca puturosii, fix ca puturosii de moldoveni, si nu faceau nimic.
A existat un singur avantaj. Apropierea de vest. Atat, in rest, aceeasi oameni, aceeasi tara.

#28
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 06.01.2005

 hunab, on 05 noiembrie 2014 - 08:43, said:

Asa. Si? Daca Moldova a votat anti Base, o dam la rusi? Eu cred ca "federalizarea" Romaniei este o caciula prea mare pentru toti, inclusiv pentru cei de pe forum.


Moldova nu cred ca a votat vreodata anti Base. In general, in Moldova (cea rurala in special) s-a votat cu mana intinsa. Intinsa la cei care au puterea si care evident au agonisit/furat. Si cum puterea a apartinut intotdeauna PSD ului ........
Si crede-ma ca stiu ce vorbesc sunt din Galati si locuiesc in Iasi acum.

#29
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 danzi23, on 05 noiembrie 2014 - 08:57, said:

alte motive ar mai fi, diferenta dintre regiuni (Ardeal VS Moldova, Oltenia) la: mentalitate, economie si cultura.
Diferenta asta e doar in capul tau...

Adica, nu e o diferenta semnificativa intre toti europenii, iar tu gasesti diferente majore intre regiunile unei tari...
(presupunand ca nu pui botul la ce spun politicienii, aia neumblati, sau prostii)

#30
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 Kyth, on 05 noiembrie 2014 - 08:45, said:

...zise userul care si-a pus la status " I love D.N.A." Posted Image Poate te referi la acidul dezoxiribonucleic? Posted Image

Dragi ardeleni de sorginte ariana, aveti si voi zone teribil de sarace, cel putin la fel de sarace precum cele din sud si est de care faceti voi caterinca.

Noroc ca nu-s toti ardelenii adeptii extremismului de dreapta, cum vad destule exemple pe aici.

Nu ati vrut sa continuam discutia asupra votului anti-pesede dat mereu de ardeleni si banateni.

Va plac doar glumitele proaste!

Sa inteleg ca nu va place DNA?! Ah da, sunteti sustinator pesede, ce puteam astepta de la dumneavoastra ...

Edited by zardato, 05 November 2014 - 09:25.


#31
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
Mai dar ce plm aveti? Fiecare voteaza cu cine vrea, votul fiind un proces democratic. Adica cum plm vine asta? Daca ala voteaza cu x si eu cu y incep sa-mi bag poola in neamul aluia pt ca nu a votat ca mine?  Mai voi nu aveti si alte probleme? Va certati aiurea pe tema optiunii de vot a fiecaruia? Intr-o tara civilizata nici nu se pune problema ca cineva sa comenteze ce a votat celalalt. Tocmai de aceea Romania e la cheremul baronilor politici: inca avem mentalitate de CAP-isti.

Edited by Danubian, 05 November 2014 - 09:25.


#32
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Uite o harta asemanatoare si pentru Polonia
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Presidential_elections_map_by_regions_(Poland,_2010).png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si suprapusa cu granitele vechi
[ http://thepolitikalblog.files.wordpress.com/2010/09/polish-elections-v-imperial-germany-big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca in mai toate tarile sunt diferente. Sa vorbesti de secesiune dupa niste simple alegeri e aberant.

Diferente exista si in fiecare judet. De exemplu pentru Salaj, Victor Ponta: 32,15% si Klaus Iohannis: 34,53%. Cand colorezi in numai doua culori zici ca e o mare catastrofa, dar diferenta nu justifica sentimentul (extrem de periculos) de discordie intre zonele tarii. Ca sa nu mai zic de
Satu Mare (Victor Ponta: 31,63% Klaus Iohannis: 32,37%)  0.74 procente difenta
si
Maramures (Victor Ponta: 36,44% Klaus Iohannis: 36,55%) 0.11 procente difenta

Deci in alte cuvinte, daca in Maramures votau 221 de persoane in plus cu Ponta, era si Maramuresul rosu. Asta pentru cei care zic ca votul lor nu conteaza.

#33
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Pai cum sa nu fie divizata? La atita tupeu, aroganta si batjocura venita de la asa-zisii capitalisti. Nu politic, ci pe clase sociale.

Mai constat ipocrizii, amnezii si defazaje enorme, probabil specifice campaniei, adica premeditate.
In anii '90 era valabila temerea de comunism. Ai mei nici in 90, nici in '92 n-au votat PDSR-ul.
Intre timp s-au perindat cu totii la putere, s-au revopsit, combinat etc. Deci s-a produs mult venerata (pe net) schimbare catre "dreapta", in '96 si-n 2004. M-am lamurit.

Mai vreau sa spun ca absolut tot ce observ ca se intimpla in jurul meu si-n societate imi generaza frustrari si ura impotriva unora... n-as avea sentimente de compatimire daca i-as vedea tavalindu-se in chinuri, fara ca banii si pozitia sociala sa le fie de folos. Nu detaliez contextul, nu ma simt obligat sa ma justific fata de nimeni.

Edited by Tavi24, 05 November 2014 - 09:32.


#34
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
este rezultatul republicii... :finger:
succes la divizat tara!

Edited by Pollux, 05 November 2014 - 09:33.


#35
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

 danzi23, on 05 noiembrie 2014 - 08:57, said:

Nu doar din cauza preferintei politice. Citeste primul post.
Da, de aici a inceput discutia. Dar alte motive ar mai fi, diferenta dintre regiuni (Ardeal VS Moldova, Oltenia) la: mentalitate, economie si cultura.
Chestia cu "pe moldoveni nu ii ajuta statul" ii o prostie.

Eu sunt bucurestean, nascut in sectorul 2, dupa maternitate dehh. Locuiesc in sectroul 5.

Mama e "moldoveanca". Bunica din partea ei a fost basarabeanca, Statea, bunica, in tinerete, la Odessa.Mama ei S-a maritat cu un finlandez (da, nu radeti) fugit de prin alta parte a Ucrainei, de undeva de prin nord, de nu mai stiu ce zarva era pe acolo. Bunicul din partea mamei era ceferist (a doua armata a tarii, toata lumea te respecta pe vremea aia si primeai la angajare un ceas cadou din partea statului).

S-au intalnit si s-au iubit, s-au casatorit si s-au stabilit la Chisinau. In '940 bunica, cu mama proaspat nascuta in brate, abia a reusit sa treaca in Romania.

Soldatu' roman a poruncit la un moment dat ca "asta-i ultimu' tren". Bunica si-a smuls doua lanturi de aur de la gat, unul cu o cruciulita altul cu nu stiu ce medalion, i le-a dat soldatului si ala i-a facut, "in scarba", spre tren.

"Du-te dom'le ca nu mai scap de tine...". Posted Image  Dupa care bariera s-a lasat. Definitiv.

Bunicul in timpul asta era la Iasi, n-avea cu ce s-o ajute. Dar ca orientare politica era liberal si-l injura pe Carol 2. Posted Image

Tata e din Satmar, Satu Mare adica. Bunicul din partea lui, mare taranist, unionist, Maniu, chestii. Bunica din partea lui, banateanca cu spirit critic accentuat fata de regateni si mai ales fata de bunica din partea mamei. Posted Image  Dar mie imi placea mai mult mancarea moldoveneasca decat ce gatea banateanca.

Sa revenim insa...bunicu', asta taranistu', era cam implicat in fenomenul politic. Il mananca in fund, vorba vine, si ajunge comisar cu romanizarea in Basarabia, dupa ce-o ia Antonescu inapoi. Facusera rusii diverse pe acolo si Antonescu se gandise sa reintroduca spiritul latin si chestii. Cam asta era ideea.

Cand vin stalinistii in Romania se duce si el nitel la puscarie, pe motivul de mai sus. Vreo 7 ani. Fusese medic. In puscarie nu l-au prea batut.

Doar la degete, ca sa nu mai poata profesa dupa aia. Era coleg de celula tot cu un medic, ala chirurg chirug, adica chiar profesa. Aluia ii faceau la fel. Nu pumni in gura, nu picioare in stomac. Aveau un fel de creanga si cand te chemau si-ti spuneau "scrie mah!", jap cu creanga peste mana din senin.

In fine, a scapat si-a murit in patul lui. Dumnezeu sa-l ierte. Si pe el, si pe ceilalti, ca s-au dus si ei.

Tata era si el aproape sa si-o fure, in '56, cand cu manifestatia aia cu Goma si Ungaria. A scapat la milimetru, dupa ce l-au osandit aia in interiorul Facultatii de Medicina, intr-o sedinta d'aia care se purta pe vremea aia. A avut super noroc !

Acu'...poate te-am plictisit, recunosc, dar ce zici tu ?

Regiuni, mentalitate si alea ? Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by fanariotul, 05 November 2014 - 09:42.


#36
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
http://ro.wikipedia....putati_2012.png

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate