Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Retur mediadot.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Hai sa ma bag si  eu in seama cu o intrebare . Acum vreo luna mi-am achizitionat niste componente de calculator de la celebrii mediadot.ro  . Toate bune si frumoase , pana m-am hotarat ( doar eu , ca ei nu au avut de gand ) sa returnez placa video desi ma incadram in cele 14 zile ( trecusera 5 ~ 6 zile ) am completat un formular la ei pe site si m-a sunat o Lady care mi-a explicat calm, ca persoanele juridice nu au dreptul la retur ( wtf ? .. ) la termeni si conditii pe site-ul lor scrie in felul urmator ( puteti verifica ) : "Clientul are dreptul de a notifica in scris KELION ONLINE CONCEPT SRL ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 14 zile de la primirea produsului sau, in cazul prestarilor de servicii, de la incheierea contractului, prin returnarea in acest termen a produsului cumparat in ambalajul original, cu toate accesoriile si fara sa prezinte nici o urma de deteriorare sau uzura, clientul suportand cheltuielile de expeditie conform legilor romanesti. Acest drept nu poate fi invocat in cazul produselor ridicate de la sediile noastre pentru care a fost facuta proba ori instalarea. " Scrie undeva acolo ca " Acest drept nu poate fi invocat in cazul produselor ridicate de la sediile noastre pentru care a fost facuta proba ori instalarea. " Produsele au fost ridicate de la sediu , dar nu au facut nici o proba si nici vreo instalare . Prin urmare am ramas cu placa video pe care am cumparat-o . Ceea ce ma intereseaza pe mine , este corect ce au facut ei cu site-ul si anume ca nu au specificat ce fel de persoana are dreptul la retur ? Au zis ceva legat de ..Legea Romaniei... ok , legea Romaniei ....Emag-ul de ce nu se supune acestei legi ? La Emag ai drept de retur cei drept in 14 zile indiferent ca esti persoana fizica sa persoana juridica. S-ar fi putut face ceva in acest caz ? Opc-ul am inteles ca nu poate intervenii in cazul meu . Stiu ca am pus o mie de intrebari intr-o ordine extrem de urata...doar ca este ora 5 si sunt cam obosit...asa ca noapte buna . Bafta

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 28.06.2005
Emagu' poate/vrea (dacă aşa o fi, habar n-am) pentru că e politica lor.
Mediadot nu vrea, pentru că se rezumă strict la reglementările în vigoare. OUG nr. 34/2014

#3
helici_florin

helici_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 12.10.2006
Nu ai ce face. Esti faultat de 2 ori chiar, 1 ca ai luat pe firma si 2 ca ai ridicat produsul din sediu. Asta sa-ti fie invatatura de minte, daca vrei sa mai iei pe firma iei doar de la emag/evomag sau care mai sunt care ofera retur la si pers juridice. Cand iei pe firma sa te feresti ca de dracu de pcgarage si restul care nu ofera retur. De asemenea cumpara online, ca sa ai dreptul de retur. Ah, si Flanco au retur (pers fizice) chiar daca ai cumparat direct din magazin

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,315
  • Înscris: 05.06.2002
atentie la magazinele care ofera mai mult decat cele 10 zile legale pt retur cu returnarea integrala a banilor. dupa trecerea celor 10 zile sunteti la mana comerciantului, va poate pune taxe pt ca ati desfacut coletul si orice altceva ii trece prin cap si legea nu mai e de partea voastra in cazul asta.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
doar mai trebuie accentuat ca nu mai sunt 10, sunt 14.
intradevar, alea's sfinte, restul, pana la 30 sau cat vrea vanzatorul, dumnezeu cu mila.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De vreo cateva luni s-a schimbat legea si este acceptat returul si pentru comenzile online ce au fost ridicate personal de catre client, citeste cu atentie legea ca s-a mai discutat, nu esti nici singurul pe care incearca sa-l ia de fraier, au topic dedicat, se mai plangea cineva de acelasi refuz in  urma cu vreo cateva zile, doar ca acolo era vorba de persoana fizica.

eMag are politica proprie si accepta si returul produselor de catre persoanele juridice, asta desi legea nu-i obliga.

Edited by gumball3000, 17 October 2014 - 08:39.


#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Trebuia sa te gandesti inainte....Si eu mi-am luat toate componentele pe persoana juridica si m-am gandit de 3 ori inainte sa iau ceva deoarece stiam ca nu o sa am dreptul de a le returna. De aia am luat si memoria ram din lista celor suportate de placa de baza, chiar daca puteam sa o iau mai ieftin, insa riscam.


De asemenea, daca ei fac figuri cu garantiile, nu poti sa apelezi la protectia consumatorului, trebuie sa-i dai in judecata.

Iar garantia mi se pare ca e maxim 1 an. La asta nu sunt 100% sigur.

#8
vampiru_2007

vampiru_2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 14.05.2009
Am avut timp vreo 3 luni sa ma gandesc ce piese sa-mi cumpar , sa fie compatibile etc . Ideea e ca tocmai aparuse o placa video noua si daca tot eram in " parametrii " ma gandeam sa o schimb cu una mai performanta . Ideea este ca ei nu specifica acest lucru si nu ai de unde stii ,decat daca cumperi si vrei sa returnezi ( probabil si daca-i suni ). Eu stiu ca ce este pe site-ul lor este lege pentru ei . Au fost acele cazuri acum 1 an 2 ~ cand nu stiu ce magazin au avut o eroare in sistem , si au pus niste televizoare de vreo 2000 ~ 3000 lei  la doar 50 de lei sau ceva de genu si multa lume a comandat iar ei au trebuit sa se conformeze si au onorat comenzile chiar daca s-au ars . Faptul ca pe site-ul lor scrie ceva iar ei fac altceva nu este ilegal ? Ei au avut cel mai bun pret si nah. Plus de asta una dintre componentele cumparate de la ei respectiv o sursa de vreo 600 de lei , mi-a functionat doar 6 ~ 7 ore dupa care a crapat ( Seasonic 850W , nu cred ca are importanta dar poate va ajuta in caz ca aveti nevoie de o sursa noua .. nu cumparati ... ) dupa care am dus-o la garantie la ei...si mi-au putut da banii inapoi..

LE: Garantiile spre uimirea mea la unele dintre piese am 3 ani la unele 5 si la memoriile ram cica pe viata ( dar pe site scrie ceva de genu 80 de luni ceea ce tot este foarte bine )

Edited by vampiru_2007, 17 October 2014 - 10:43.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,315
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvampiru_2007, on 17 octombrie 2014 - 10:35, said:

Au fost acele cazuri acum 1 an 2 ~ cand nu stiu ce magazin au avut o eroare in sistem , si au pus niste televizoare de vreo 2000 ~ 3000 lei  la doar 50 de lei sau ceva de genu si multa lume a comandat iar ei au trebuit sa se conformeze si au onorat comenzile chiar daca s-au ars .
asta in america... acu niste ani apple a pierdut niste procese si a fost nevoit sa livreze produsele cu pretul cu care au fost afisate pe site in momentul respectiv. la noi a fost chestia asta la emag dar eu banui ca a fost facuta anume si au dat vreo doua produse la pret moca pt ca a doua zi sa dea comunicat de presa cu ce comert elegant fac ei. apple s-a conformat in urma unor procese, emag ca sunt ei baieti finuti... una peste alta, emag sunt cei mai spalatei din comertul online romanesc.

Edited by Fane, 17 October 2014 - 10:49.


#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
contractele intre doua persoane juridice se rezolva fix intre ele (pe cale amiabila sau juridica), nu face statul pe mediatorul. Organismele de aparare a drepturilor consumatorilor se adreseaza persoanelor fizice, pentru ca ele nu prea au alte posibilitati sa-si apere drepturile. Dar tu, ca persoana juridica, ai alte parghii la dispozitie si ar fi trebuit sa cunosti lucrurile astea.

Edited by Michidoo, 17 October 2014 - 11:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate