Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Busuiocul

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 12.11.2008
Am niste busuioc in gradina. Cu ploile astea e inca verde, desi varfurile au inceput sa se usuce un pic.
Vreau sa recoltez seminte. Cum sa fac? Astept ca tufa sa se usuce in gradina sau o smulg asa cum este si o pun la uscat?

#2
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014

View Postn_priceputu, on 13 octombrie 2014 - 20:43, said:

Am niste busuioc in gradina. Cu ploile astea e inca verde, desi varfurile au inceput sa se usuce un pic.
Vreau sa recoltez seminte. Cum sa fac? Astept ca tufa sa se usuce in gradina sau o smulg asa cum este si o pun la uscat?
Asa este si al meu in gradina, jumate uscat, jumate verde.
Smulge tufa inpacheteazo intr-un ziar ca un buchet, si punel undeva la uscat.

#3
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Mai bine tai tufa de la nivelul pamintului,ca sa ai si la anul,si o pui in ziare la uscat,sa ramina asa cum este si iarna.Succes!

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,105
  • Înscris: 07.11.2006
E mai sanatos sa folosesti altceva decat ziare.Hartie de impachetat, de exemplu.

#5
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 12.11.2008

View Postmamaia56, on 13 octombrie 2014 - 21:05, said:

Mai bine tai tufa de la nivelul pamintului,ca sa ai si la anul,si o pui in ziare la uscat,sa ramina asa cum este si iarna.Succes!

Chiar va da din nou la anul?

#6
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postn_priceputu, on 14 octombrie 2014 - 19:27, said:

Chiar va da din nou la anul?

Nu, varietatile comune de busuioc sunt plante anuale. Eu culeg semintele cand partea unde au fost inflorescentele incepe sa se usuce, ca sa fiu linistita, sa nu tot verific samanta daca e coapta sau nu. Tu scutura inflorescenta si daca semintele au culoarea neagra sunt mature, le poti recolta

#7
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 12.11.2008
Am fost ieri la fata locului.

Tufa de busuioc mare si frumoasa, mai verde ca oricand, cu inflorescente in mare parte neatinse de toamna.
Asa ca am procedat in doua feluri. Mai intai am adunat toate inflorescentele care capatasera o culoare maronie si le-am pus la uscat in vederea recoltarii de seminte. Apoi tufa am taiat-o de la nivelul solului, am invelit-o (ca pe un buchet de flori) in hartie si am pus-o pe un raft la uscat. Vom vedea ce va iesi.

Este un busuioc cu aroma de lamaie si mi-ar parea rau sa n-am seninte la primavara.

#8
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu am avut un busuioc la ghiveci care parea identic cu cel autohton.
L`am tinut iarna in baie 3 ani, dadea mereu de la baza si se facea tufa frumoasa.
In al 4lea an pisica l`a toaletat definitiv.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate