Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce hotel sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Salut, pentru vara lui 2015 m-am gândit sa plecam in Turcia.
suntem 2 adulți si un copil de 4 ani si dorim sa petrecem 3 nopți in Kusadasi si 7 nopți in Antalya.
Pentru Antalia doresc un hotel cu multa verdeața, distracții acvatice cat mai diverse si program special pentru copil. doresc ca Hotelul sa aiba plaja cu nisip fin si apa mica ca sa se poate juca cea mica. In general cele 7 zile din Antalya sunt pentru copil.
Pentru Kusadasi dorim un hotel decent cu demipensiune, aici o sa poposim doar ca sa vizitam obiectivele din imprejurimi.
Transportul cu auto din dotare.
Care este diferenta dintre A.I.  si U.A.I ?

Edited by arschery, 12 October 2014 - 18:36.


#2
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 arschery, on 12 octombrie 2014 - 18:36, said:

Care este diferenta dintre A.I.  si U.A.I ?

AI - all inclusive
UAI - ultra all inclusive

Diferentele se refera in special la bauturile alcoolice (ai acces si la ceva marci straine, nu doar cele locale), la numarul de gustari dintre mesele standard, etc. Oricum, totul difera de la hotel la hotel.

Edited by BricoMix, 12 October 2014 - 18:40.


#3
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Din cate stiu, AI inseamna produse locale si servire pana la ora 22, iar UAI presupune program non-stop si acces la bauturi non-indigene.

#4
Caddyak47

Caddyak47

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.01.2014
Ultra/Extra/Mega/Ce-vrei-tu  All inclusive. sunt sunt acelasi lucru . E doar un termen pus ca  sa iti ia bani in plus. si ca bonus, tine cont ca platesti si ceea ce nu folosesti, nu exista nimic "free" in turism .  :)

#5
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Sunt termeni diferiti pentru ca reprezinta lucruri diferite. Nu sunt deloc acelasi lucru.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Plaja orasului Antalya e cu pietricele. Cel putin asa era in 2009.

#7
Caddyak47

Caddyak47

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.01.2014

 prisonbreak, on 12 octombrie 2014 - 19:58, said:

Sunt termeni diferiti pentru ca reprezinta lucruri diferite. Nu sunt deloc acelasi lucru.

Chestiile astea le-am "tocit" anu trecut la scoala, in mare parte sunt acelasi lucru . Doar sa ceara un ban in + pentru un termen :) si oricum platesti multe chestii pe care nu le folosesti .

#8
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Atunci am lamurit problema, eu nu consum alcool.

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
atunci de ce te duci, ca romanii de aia se duc, sa se sature de bautura

#10
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Pentru relaxare, eu am o activitate zilnica foarte stresanta, si am nevoie de relaxare ca sa nu trec pe pastile. Pentru fetița mea si pentru soție cred ca este evident motivul.

#11
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 Caddyak47, on 12 octombrie 2014 - 20:12, said:


Chestiile astea le-am "tocit" anu trecut la scoala, in mare parte sunt acelasi lucru . Doar sa ceara un ban in + pentru un termen Posted Image si oricum platesti multe chestii pe care nu le folosesti .

Le-am tocit si eu, tot la scoala, doar ca acum vreo 15 ani :).
Dincolo de teorie insa exista practica. Si chiar daca "in mare sunt acelasi lucru", in particular sunt niste diferente pe care le-am explicat mai devreme.

#12
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 dorin_2k, on 12 octombrie 2014 - 20:08, said:

Plaja orasului Antalya e cu pietricele. Cel putin asa era in 2009.
Poate gasim ceva in jurul localitatii Antalya, trebuie sa fie in zona o plaja cu nisip fin si un hotel OK. Poate din colegii care au fost vara asta sa ofere câteva informații / poze

 xcit, on 12 octombrie 2014 - 20:22, said:

atunci de ce te duci, ca romanii de aia se duc, sa se sature de bautura
Atât ai reușit sa produci..... eu zic sa nu generalizezi, poate așa fac romanii printre care te învârti tu.
Cine se aseamana se aduna spune o vorba inteleapta.

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Numai pe plaja din Lara ai ceva nisip. In rest ai numai pietris (marunt, nu te gandi la bolovani). In Antalya-oras ai doua plaje mari si late: una in stanga orasului (Konyaalti) si cealalta in partea dreapta (Lara). In rest sunt orasele-satelit ale orasului: Lara, Belek, Side, Manavgat. Doar aici gasesti "la greu" conceptul AI, UAI si care or mai fi... Aici, in orasele-satelit, trebuie sa cauti ceva pentru fetita, in oras nu prea gasesti (este un oras urias si foarte zgomotos, chiar daca este incarcat cu multa istorie). Vezi pe Google Maps (comuti de pe harta pe imagini) "salba" de hoteluri care mai de care mai frumoase si mai spectaculoase.

O plaja exceptionala, una din cele mai bune din lume, mai ai in Dalyan (un orasel situat intre Marmaris si Fethiye). Vezi si articolul scris de mine. Dar nu stiu daca in Dalyan se practica conceptul AI.

Edited by florinbad, 13 October 2014 - 12:09.


#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 arschery, on 13 octombrie 2014 - 08:56, said:


Poate gasim ceva in jurul localitatii Antalya, trebuie sa fie in zona o plaja cu nisip fin si un hotel OK. Poate din colegii care au fost vara asta sa ofere câteva informații / poze


Atât ai reușit sa produci..... eu zic sa nu generalizezi, poate așa fac romanii printre care te învârti tu.
Cine se aseamana se aduna spune o vorba inteleapta.

Alo, to'arasu, mai usor cu atacul la persoana…vezi-ti de treaba ta ca nu te-a bagat nimeni in seama. Nu-mi amintesc sa ne fi cunoscut si ca atare, abtine-te, la urmatorul post de genul asta iti dau report

#15
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 xcit, on 13 octombrie 2014 - 12:42, said:

Alo, to'arasu, mai usor cu atacul la persoana…vezi-ti de treaba ta ca nu te-a bagat nimeni in seama. Nu-mi amintesc sa ne fi cunoscut si ca atare, abtine-te, la urmatorul post de genul asta iti dau report
Ești off topic in toate posturile de pana acum, atacul la persoana este generat de tine fiindcă daca insultați romanii mă insultați si pe mine care fac parte din aceasta etnie.
Cat despre treaba mea, acest topic este inițiat de mine, deci este treaba mea, nu ai pic de bun simt si educație dar ai  tupeul sa judeci pe alții.

Edited by arschery, 13 October 2014 - 13:06.


#16
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
ok sa ne intelegem

aici ti-am dat raspunsul sub forma de gluma, ironic, iar tu ai raspuns

 arschery, on 12 octombrie 2014 - 20:39, said:

Pentru relaxare, eu am o activitate zilnica foarte stresanta, si am nevoie de relaxare ca sa nu trec pe pastile. Pentru fetița mea si pentru soție cred ca este evident motivul.
si am crezut din raspunsul tau ca ai inteles ironia
apoi vii si zici

 arschery, on 13 octombrie 2014 - 08:56, said:

Atât ai reușit sa produci..... eu zic sa nu generalizezi, poate așa fac romanii printre care te învârti tu.
Cine se aseamana se aduna spune o vorba inteleapta.
de ce? pt ca am glumit ai considerat util sa ma jignesti fara sa ma cunosti?

Am ciitit de pe telefon posturile tale in afara de ala de ieri, n-am stiut ca esti initiatorul, de aia am zis asa ca de ce te bagi in seama, scuze pt asta, acum am ajuns acasa si am vazut topicul

 arschery, on 13 octombrie 2014 - 13:06, said:

Ești off topic in toate posturile de pana acum, atacul la persoana este generat de tine fiindcă daca insultați romanii mă insultați si pe mine care fac parte din aceasta etnie.
Cat despre treaba mea, acest topic este inițiat de mine, deci este treaba mea, nu ai pic de bun simt si educație dar ai  tupeul sa judeci pe alții.

pe un forum se mai si glumeste, nu suntem in biserica, ia in considerare scuzele mele si bafta in concediu

#17
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Daca a fost cu titlu de gluma atunci te rog sa ma scuzi, insa sunt satul de toti userii de pe forumuri care nu mai stiu cum sa jigneasca Romania si romanii, incat eu am devinit foarte usor de iritat cu glumele astea. Oricum esti in afara subiectului. Eu te judec asa cum este si normal prin posturile tale fiindca daca plecam de la premiza ca esti sincer atunci te reprezinta. Pe forum esti ceea ce publici

Edited by arschery, 14 October 2014 - 21:52.


#18
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009
Iti recomand Royal Dragon -  insa nu este in Antalya ci in Side la aprox 45 km de Antalya , am fost acolo in 2011 cu copii, le-a placut f mult si cred ca intruneste toate conditiile pe care le-ai mentionat in postarea ta initiala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate