Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#6157
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Mi s-a recomandat Bona Hardwax Oil. Dealerul din Cluj e un magazin de parchet, mai jos de Tribunal.

#6158
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postcristobob, on 03 august 2019 - 14:35, said:

Sar'mana.
Ce bine e la casa, asa-i ? Dar am nevoie de ajutor, ca am o masa "stratificata" si nu stiu cu ce sa o dau inainte de a o folosi. Si sa pot si cumpara produsele din Cluj. Ma ajutati?

Foarte smechera masa, iti spun eu ca a costat in jur de 3000 de lei. Cat este de grea?

Blatul meu de bucatarie a venit tratat cu asta: https://www.dippanel...smo-topoil.html

Nu am testat inca sa vad ce si cum, apa nu intra in el, dar daca o lasi acolo pateaza. Probabil se ia cu o solutie de curatare speciala, dar inca nu am ajuns la capitolul asta.

#6159
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Da, esti pe aproape cu pretul , http://www.habitat-d...ral/Cross-table
Ne e foarte grea, eu i-am pus pasla pe (sub) picioare si cand trebuie sa o mut, o imping/trag. (sper sa nu ma vada nevasta-mea, ca...)

View Postcristobob, on 03 august 2019 - 16:26, said:

... Mai avem una mai mica.
...
...adica asta : http://www.habitat-d...e cafea/Cross B

#6160
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Depinde cum si de cine va fi folosita masa. Uleiul de care zice @puisor e fain, dar cel putin de mine nu e momentan. Niciun ulei. La mine cade apa/sucul/laptele, mai stau si pe acolo o leaca inainte sa sar cu carpa sa le sterg (nu ca nu le-as sterge de cum se intampla, insa nu le vad, neffind tot timpul de fata la astfel de accidente). Iar la ulei, orice ulei, asta nu prea e bine, existand riscul sa ramana pata. Asa ca eu am ramas la lac momentan, pana mai cresc copiii. Am folosit acelasi lac de la parchet, insa nu se gaseste decat la 5l si nu prea merita pentru o masa.
Insa iti recomand sa mergi la Secular in Zorilor - pe langa Tulip Inn si sa le intrebi pe doamnele de acolo ce iti recomanda pentru gradul tau de utilizare.

#6161
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Utilizare: cea mare, de luat masa , nu de fiecare data, dar frecvent. Cea mica este pentru living in zona coltarului, eventual sa pui cate un pahar de suc (biiine, ok, m-ati prins, bere) cand stai la tv.
Voi merge in Zorilor.

#6162
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu am mai scris de mult timp, anul acesta a mers incetuc, am avansat cu pasi de melc, dar parca parca vad luminita aia de care vorbeam :)

Operatiunea gardul :
Attached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.48 (2).jpeg   170.88K   342 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.48.jpeg   140.99K   330 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.47 (4).jpeg   165.33K   304 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.48 (1).jpeg   114.09K   318 downloads

Operatiunea pavajul:
Attached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.50.jpeg   269.1K   331 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.50 (1).jpeg   379.51K   312 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.49.jpeg   412.16K   288 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.49 (3).jpeg   258.04K   259 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.49 (2).jpeg   399.98K   251 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.48 (4).jpeg   349.41K   252 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.49 (1).jpeg   265.67K   253 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.47 (1).jpeg   136.13K   281 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.47 (2).jpeg   106.23K   296 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.47 (3).jpeg   147.93K   289 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.47.jpeg   158.1K   330 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2019-08-24 at 22.14.48 (3).jpeg   83.12K   349 downloads

Sa nu ma intrebati cat au fost pentru ca prefer sa uit :D

Dintre toate aventurile de departe cea mai interesanta a fost cea in care nu imi mai functionau pluvialele.
Anul trecut totul era ok, am facut traseul pe conturul casei, am preluat tot, dus in santul de peste drum. Apoi am pus acel inel de beton la fosa si cu un drum, daca tot faceam sapaturi arheologice, am zis sa pun si o clapeta de sens pe teava de la pluviale. Asa, sa fie, pentru linistea mea, ne-avand canalizare si teava iesind in sant.
Apoi nu am mai verificat nimic, doar prin iarna mi-am dat seama ca nu se mai scurge apa. Am presupus ca s-a lasat cumva acel inel de la fosa pe teava asta si s-o fi stricat. Am deconectat burlanele si le-am lasat libere pana acum, cand am zis ca e musai sa le rezolv inainte de trotuare.
Au venit oamenii si s-au apucat sa sape pe traseu, au dat de teava, au zis ca nu mai are panta buna, ca trebuie sa sape mai adanc si sa ii dea panta. Si asa, in timp ce vorbeam cu ei, vad clapeta. Si vad sageata de pe ea, in sens invers de curgere a apei :D
Nu ma pricep la instalatii, nici nu vreau sa ma pricep, dar parca logica imi zicea ca sageata aia nu arata in directia buna. Baietii ce sapau nu erau instalatori, nici nu aveau treaba cu clapete si tevi. Ii intreb de sageata, se uita, zic ca ei nu au mai montat, dar logic parca ar fi sa arate in directia de curgere a apei. Decidem sa o desfacem. Si ce sa vezi :D Clapeta montata invers. Sapat, montat corect clapeta, totul ok, pluvialele functioneaza. Macar daca stiam sa nu ii pun sa sape ditamai santul pentru o clapeta, dar ce sa-i faci.

In rest toate bune, viata la casa e incredibil de frumoasa, desi parca e mult mai mult de lucru fata de apartament :)
Tot zic ca o sa fie mai putin dupa ce terminam cu toate, desi tare ma tem ca nu o sa fie asa, ca tot timpul o sa se mai gaseasca ceva de reparat sau de imbunatatit.

Nu am poze inca, dar daca va amintiti de podul meu cu mucegai pe lemn, sa stiti ca nu mai este. Toate scandurile cu mucegai au fost stropite cu Bochemit Anti-mucegai si dus a fost. Arata ca noi. Urmeaza sa le dau din nou un tratament cu Tytan 4F, apoi am comandat niste tigle de aerisire pentru pod de la Creaton - de 20 cm diametru (o caruta de bani si astea) si sper ca dupa ce le pun sa se ventileze mult mai bine si sa nu mai apara musafiri nepoftiti si nedoriti.

Mai sunt multe maruntisuri de rezolvat:
- trebuie sa izolez tevile de la circuitul de recirculare din camera tehnica - e incredibil de cald acolo
- trebuie sa gasesc o solutie sa mai duc o priza in living - am pus o multime de prize peste tot, mai putin aici. Si cel mai deranjant e de Craciun, cand nu am unde sa pun bradul in priza pentru ca nu am prize in zona in care pun bradul
- am uitat sa imi duc o priza tirfazica in zona de parcare - asta nu stiu inca cum o sa o dreg, pentru ca din casa nu mai pot scoate nimic. Doar daca nu o sa pot cumva sa imi trag o priza de dupa contorul de la poarta - daca o fi posibil asa ceva.
+ altele, am o lista :D

Dar pe planul principal e sa nivelez curtea si sa pun gazon. Si apoi probabil o pauza, maruntisurile mai pot astepta. Nu stiu daca sa plantez ceva copaci/pomi in toamna asta sau sa las pe primavara. Vreau o magnolie, un artar (nu stiu de care inca, dar sa aiba frunze aurii toamna, nu rosii), o catalpa, un brad argintiu si ceva pomi fructiferi (cires, cais, piersic, mar). Nu vreau gradina aglomerata, cu tuia si alte cele. Asa, mai minimalist :)

O să mai fac poze și pe zi, după ce mai curat de noroi și mizerie pietricelele :D

#6163
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Felicitări.
Ușa (de la intrare în casa) este bestiala.

#6164
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Dana, plafoniera aia de la intrare e cu sensor? A iesit bine piatra :)

#6165
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpuisor, on 25 august 2019 - 09:26, said:

Dana, plafoniera aia de la intrare e cu sensor? A iesit bine piatra :)
Da, a iesit binișor. Mai trebuie completat cu nisip și sa se mai așeze. Am avut noroc cu piatra, a fost chiar ok tăiată și nu au fost abateri mari.
Becul e o aplica normala de exterior, dar la care i-am pus un bec cu senzor crepuscular.

#6166
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdana84, on 24 august 2019 - 22:00, said:

Dar pe planul principal e sa nivelez curtea si sa pun gazon. Si apoi probabil o pauza, maruntisurile mai pot astepta. Nu stiu daca sa plantez ceva copaci/pomi in toamna asta sau sa las pe primavara. Vreau o magnolie, un artar (nu stiu de care inca, dar sa aiba frunze aurii toamna, nu rosii), o catalpa, un brad argintiu si ceva pomi fructiferi (cires, cais, piersic, mar). Nu vreau gradina aglomerata, cu tuia si alte cele. Asa, mai minimalist Posted Image
Daca poti planteaza macar pomii fructiferi de toamna, incepind din noiembrie oricand iti permite vremea. Peste iarna radacinile se vindeca si in anul urmator vor creste aprox. 50% mai mult decat cei plantati primavara.  Si atentie unde plantezi brad sau artar, astea au radacini puternici care pot sa ridice borduri sau socluri de gard ori chiar sa afecteaze fundatiile.

Arata extraordinar piatra fiamata, ce avem noi noi e mult mai neregulata, sper sa reusim sa o asezam bine si sa aiba aspect natural dar sa poti si calca pe ea fara sa iti strici picioarele. Poti sa imi zici te rog daca sub pietrisul si nisipul de sub trotuare ai folosit ceva folie ca sa conduci apele reziduale de langa casa? Noi asa am primit sfat sa facem daca nu turnam beton sub "pavele".

#6167
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Foarte tare treaba cu clapeta de sens. Probabil ca au existat vreo 5 minute in care nu au fost supravegeati. Posted Image

Cel mai bine e sa plantezi toamna. Plantele mai mici trebuie invelite peste iarna si nu o sa aiba nici o problema.

#6168
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postdana84, on 24 august 2019 - 22:00, said:

[...] am comandat niste tigle de aerisire pentru pod de la Creaton - de 20 cm diametru (o caruta de bani si astea) si sper ca dupa ce le pun sa se ventileze mult mai bine si sa nu mai apara musafiri nepoftiti si nedoriti.

Cum vei face "flow"-ul de aer? Crezi ca se va ventila doar cu acele aerisiri (am si eu 4 din alea)? Ma gandeam ca va trebui sa fac niste grile de aerisire la streasina.

#6169
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Hm, nu știam de chestia cu bradul și arțarul. Mai ales bradul, îl voiam într-o zonă cu multe țevi și tuburi și fosa. Deci sa îmi iau gândul?
Cu artarul ... Am un spatiu de vreo 3mx3m înconjurat de trotuare și gard in mijlocul căruia as planta un pom la care sa i se coloreze fain frunzele și care sa nu crească foarte înalt. Oare despre liquidambar știi cum e cu rădăcinile? Ar fi mai ok decât arțarul?

Nu am pus nicio folie, doar piatra și nisip.

@wizake ai deja țigle din astea? Creaton Signum de 20 cm diametru ?
Eu nu vad de ce nu ar merge, le pun pe laturi diferite ale acoperișului - nu știu încă daca sa le pun pe toate mai jos, sau 2 mai spre coama și 2 mai la baza.

#6170
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdana84, on 28 august 2019 - 07:55, said:

Hm, nu știam de chestia cu bradul și arțarul. Mai ales bradul, îl voiam într-o zonă cu multe țevi și tuburi și fosa. Deci sa îmi iau gândul?
Da, mi se pare o greseala tactica majora in special daca discutam de chestiuni critice cum sunt utilitatile.
Pentru pomi cu frunzis de duferite culori poate alegi ceva de vigoare mai mica, exista o corelatie destul d eputernica intre vigoarea radacinilor si dimensiunea coroanei copacului. Pentru un astfel de spatiu mai mic si la vreo max 3 m de fosa si de casa/soclu gard noi vom planta probabil un alun rosu (doar un exemplu), sunt colegi pe aici care prefera ceva arbore japonez (imi scapa numele acum) tot cu frunzele rosii. Ideea e sa nu creasca mai inalt de 3-4-5 m atat din perspectiva radacinilor cat si din cea a casei in general, nu vrei sa o ascunzi dupa niste pomi decat daca ai ratat niste chestiuni ..ceea ce nu e cazul la tine.

Observatie: pluvialele albe arata exceptional prin faptul ca nu ies in evidenta pe perete (de altfel nici nu trebuie ca nu sunt element de design) insa contureaza fain acoperisul. Ma intreb de ce este o alegere atat de rara si ma felicit ca desi am fost neincrezator mi-am ascultat molia pe acest subiect :)

#6171
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Ce denumire are pietrisul ala amestecat cu pamant? As vrea sa pun si eu sub trotuare ca vad ca se taseaza bine. Eu deocamdata le voi face de beton si eventual in timp trag peste o piatra fiamata sau o gresie antiderapanta de exterior.

#6172
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Vrei sa spui balast? E pietris de diferite sorturi si nisip, nu pamant.
La mine in cartier paveaza mii de mp cu dale. Sub ele au pus balast compactat si cand pasesti pe el are consistenta betonului. Pe termen scurt, caci pana la urma se destrama daca nu il acoperi. Peste el au pus nisip compactat si apoi dalele.

#6173
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Sincer nu știu ce e, îi auzeam vorbind la un moment dat de 0-32, dar nu știu dacă tot e așa.
Au pus cam 20-25 cm, din 2-3 straturi compactate pe rand. Apoi la final au compactat bine și l-au udat cu furtunul. A doua zi era foarte tare.

Și mie îmi plac mult jgheaburile albe :) Deși la ale mele sunt foarte enervante prinderile - colierele pentru burlan. Se desfac, se prind foarte greu, au niste piciorușe pe care meșterii pe unele le-au tăiat și au folosit prinderea cu un șurub in spatele burlanului. Dar nu sunt tăiate egal sau nu sunt tăiate deloc. Și mă deranjează vizual :D. Dar le-oi drege eu când o să le vina randul. Oare tu de la ce producător ai ?

No bine, deci să renunț la foioase din astea înalte.
In afara de alun, mai știi și alti copaci așa, de 2-3-4m la maturitate?
La pomii fructiferi te pricepi :D ? Sunt n soiuri de cireș, cais, piersic ... Și nu știu ce să aleg.

#6174
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdana84, on 29 august 2019 - 08:03, said:

Oare tu de la ce producător ai ?
Zambelli, par similare. Sunt intradevar de calitate f buna insa tot nu se justifica pretul in opinia mea. In fine...ce a fost a fost..

View Postdana84, on 29 august 2019 - 08:03, said:

In afara de alun, mai știi și alti copaci așa, de 2-3-4m la maturitate?
Mie imi mai plac si corcodusii aia rosii, sunt f rezistenti si nepretentiosi. Insa sunt multe specii mai cu "staif", cel mai bine ar fi sa mergi intr-o pepiniera din asta mare in toamna inainte sa cada frunzisul si sa iti alegi de acolo copacul potrivit. Atentie insa si la intretinere, cresteri, costuri si ce ti se mai pare relevant pt cazul vostru.

Edited by catalijns, 29 August 2019 - 09:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate